Οριακή μου αγάπη - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 30 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 437
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    ......................................

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by ksefyga View Post
    και μετά απο ολες αυτές τις συζητήσεις και το διάβασμά για την οριακή, δυό πράγματα δεν μπορώ να καταλάβω...τι ανθρώπους θέλουν δίπλα τους οι οριακοί;και αν μπορούν να αναπτύξουν ειλικρινά συναισθήματα για κάποιο άτομο;
    Το δεύτερο σκέλος της ερώτησης δεν το καταλαβαίνω. Τι εννοείς όταν λές ειλικρινά συναισθήματα?

    Όσον αφορά το πρώτο σκέλος:
    Κατά την άποψή μου πάντα...και σύμφωνα με το προηγούμενο post, θεωρώ ότι ιδανικό ταίρι για τον οριακό (με την έννοια της υγιούς σχέσης) δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως το ιδανικό ταίριασμα που συνιστάται από ένα άτομο που θα έχει ως βασικό ζητούμενο τον θαυμασμό και την εξιδανίκευση των άλλων, αλλά και την αίσθηση εξουσίας μεσα στην σχέση. Μία τέτοια προσωπικότητα είναι η ναρκισιστική προσωπικότητα και δεν είναι τυχαίο ότι στην βιβλιογραφία το δίπολο οριακού-νάρκισου συναντάται συχνά. Ο ένας αποτελεί τον ιδανικό καθρεύτη του άλλου, το ιδανικό συμπλήρωμα, το οποίο όμως δεν διαρκεί πολύ αφού βασικό ζητούμενο και των δύο είναι η κάλυψη των δικών τους αναγκών μέσω του άλλου.

  3. #63
    ευχαριστώ καταρχήν που απάντησες. Με τον όρο ειλικρινά συναισθήματα(ίσως δεν το έθεσα σωστά)εννοώ να νοιώθουν αγάπη, έρωτα, θαυμασμό (και άλλα, εκτός του ερωτικού πεδίου),που να τα αισθάνονται, να πηγάζουν απο μέσα τους πέραν της στιγμής της εξιδανίκευσης, και να έχουν διάρκεια, ασχέτως με την συμπεριφορά που εξωτερικεύουν( διώξιμο, βρίσιμο κ άλλα). Γιατί ρε παιδιά μετά την σχέση-συναναστροφή μου τόσο καιρό με οριακό άτομο, πιστεύω πως ο,τι θετικό λέει πως νοιώθει, έχει ημερομηνία λήξης ανειλικρινών συναισθημάτων.Συγνώμη αν προσβάλω κάποια άτομα με το ποστ, αλλά προσπαθώ να καταλάβω

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by ksefyga View Post
    και μετά απο ολες αυτές τις συζητήσεις και το διάβασμά για την οριακή, δυό πράγματα δεν μπορώ να καταλάβω...τι ανθρώπους θέλουν δίπλα τους οι οριακοί;και αν μπορούν να αναπτύξουν ειλικρινά συναισθήματα για κάποιο άτομο;
    Μήπως να άρχιζες από το τί είδους ανθρώπους θες ΕΣΥ δίπλα σου κ μήπως να άρχιζες να καλλιεργείς ορισμένα αισθήματα για τον ίδιο σου τον εαυτό.....????
    Aeolus συγχαρητήρια για την άψογη ανάλυση του θέματος. Μία παρένθεση μόνο: Η οριακή, όπως κ η ναρκισσιστική διαταραχή αποτελούν διαταραχές του συναισθήματος, με κοινό στοιχείο ότι ο πάσχων είναι άτομο ετεροπροσδιοριζόμενο, δηλ. η εικόνα του για τον εαυτό του, η αυτοαντίληψη κ η αυτοεκτίμηση του εξαρτώνται από το περιβάλλον του κ το πώς αντιδρούν οι άνθρωποι του περιβάλλοντός του απέναντί του, γιαυτό κ διαλέγει άτομα τα οποία έχουν εκείνες τις ανασφάλειες, τις οποίες μπορεί να εκμεταλλευτεί προς όφελός του. Γιαυτό κ παρατηρούνται συμπεριφορές όπου ο οριακός ή ο νάρκισσος αυτοπραγματώνεται κ καλύπτει τα κενά/ τις αδυναμίες του ή την εύθραυστη προσωπικότητά του κ εξυπηρετεί τις προσωπικές του ανάγκες κ επιδιώξεις του αντίστοιχα μέσω του ατόμου που έχει επιλέξει. Υπάρχει βέβαια ένα σημείο το οποίο το επισημαίνουν κ οι πλέον κορυφαίοι ψυχίατροι: Ότι πολλές φορές, ιδίως σε τέτοιου τύπου διαταραχές προσωπικότητας, τα όρια μεταξύ διαταραχής κ χαρακτήρα είναι δυσδιάκριτα. Οπότε λίγη σημασία αποκτά η διάγνωση κ το βάρος μετατίθεται στο γιατί να επιλέξει κάποιος ένα τέτοιο άτομο για σύντροφο.

    Προς Soulight:
    Ο παραπάνω πόνος που περιγράφεις δεν οφείλεται απαραίτητα σε μετάνοια ή κρίση αυτογνωσίας. Δυστυχώς στις περιπτώσεις αυτές, ακόμα κ αν ο πάσχων δεν το αντιλαμβάνεται κατ'αυτόν τον τρόπο, το επίκεντρο είναι μονίμως ο εαυτός του κ τα αδιέξοδά του. Δεν υποφέρει επειδή σε πλήγωσε, υποφέρει από το φόβο της μοναξιάς του, από το αίσθημα ανασφάλειας, φόβου εγκατάλειψης κ αβεβαιότητας, από τη συνειδητοποίηση άλλης μιας κατεστραμμένης σχέσης κ από την ανάγκη του να υφίσταται μέσω ενός άλλου ανθρώπου, που θα του σταθεροποιεί την κατακερματισμένη εικόνα που έχει για τον εαυτό του. Είναι σχεδόν απίθανο να σκεφτεί κ να νοιώσει ενοχές για την ταλαιπωρία κ πίκρα που προκαλεί στους άλλους.

  5. #65
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by mariposa7;
    Είναι σχεδόν απίθανο να σκεφτεί κ να νοιώσει ενοχές για την ταλαιπωρία κ πίκρα που προκαλεί στους άλλους.
    Προτεραιοτητα ειναι ο εαυτος τους κ καλα κανουν, γιατι μονο αυτοι ξερουν τι τραβαει η ψυχουλα τους.
    Μην εισαι ομως τοσο απολυτη για αυτο που λες. Ειναι σαν να τους παρουσιαζεις ακαρδους κ παρτακηδες.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by ksefyga View Post
    ευχαριστώ καταρχήν που απάντησες. Με τον όρο ειλικρινά συναισθήματα(ίσως δεν το έθεσα σωστά)εννοώ να νοιώθουν αγάπη, έρωτα, θαυμασμό (και άλλα, εκτός του ερωτικού πεδίου),που να τα αισθάνονται, να πηγάζουν απο μέσα τους πέραν της στιγμής της εξιδανίκευσης, και να έχουν διάρκεια, ασχέτως με την συμπεριφορά που εξωτερικεύουν( διώξιμο, βρίσιμο κ άλλα). Γιατί ρε παιδιά μετά την σχέση-συναναστροφή μου τόσο καιρό με οριακό άτομο, πιστεύω πως ο,τι θετικό λέει πως νοιώθει, έχει ημερομηνία λήξης ανειλικρινών συναισθημάτων.Συγνώμη αν προσβάλω κάποια άτομα με το ποστ, αλλά προσπαθώ να καταλάβω
    Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι καταβάλεις μία προσπάθεια να "χρυσώσεις το χάπι". Γιατί το λέω αυτό.... διότι από ότι φένεται, η κακοποιητική συμπεριφορά εις βάρος σου (την οποία αντιλαμβάνεσαι) δεν σου αρκεί για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου, αλλά αναζητάς κρυμμένα θετικά στοιχεία που μπορεί να υποβόσκουν και που θα ενισχύσουν την "απόφασή" σου να παραμείνεις στην σχέση αυτή. Στην πραγματικότητα όμως δεν πρόκειται για απόφαση, διότι παραμένεις στην σχέση αυτή επειδή δεν έχεις την δύναμη να αποφασήσεις να φύγεις. Θα μπορούσαμε λοιπόν να υποθέσουμε ότι όλο αυτό αποτελεί μία προσπάθεια να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου την ανημπορία αυτή ώστε με μεγαλύτερη ευκολία να μην πάρεις αποφάσεις .
    ΟΜΩΣ... αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι η συμπεριφορά μας καθορίζεται πάντα από τα συναισθήματά μας. Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημά σου βρίσκεται μπροστά στα μάτια σου διότι είμαστε αυτό που κάνουμε. Το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο θάρρος για να την αποδεκτείς.

  7. #67
    Σε ευχαριστώ για την κουβέντα. Δεν έχω την δύναμη τόσο καιρό να φύγω και ναι ίσως φαίνομαι ανίκανος να ξεκόψω, καθώς όσες φορές τις είπα εγώ τέρμα, η κατάληξη ήταν να κλαίει και να χιλιοκόβεται, να μου λέει οτι έκανε και να κάνει απόπειρες, και να με καλούν οι δικοί της παρακαλώντας με να μην την αφήσω καθώς μόνο εμένα έχει. Μόλις περνάνε αυτά και εγώ γυρίζω, έχουμε τα ίδια. Πλέον το βλέπω όπως ακριβώς το λέει η mariposa 7 παραπάνω "Είναι σχεδόν απίθανο να σκεφτεί κ να νοιώσει ενοχές για την ταλαιπωρία κ πίκρα που προκαλεί στους άλλους." Αναζητάω κάποια θετικά γιατί την νοιάζομαι σαν άτομο και θέλω να την στηρίξω στο να ομαλοποιηθεί κάπως η κατάστασή της και να μπορέσει να σταθεί στα πόδια της,άνθρωποι είμαστε. Δίκαιο έχεις, αλλά ποια κατάσταση να αποδεκτώ? Την κατάσταση του είσαι το πιο σημαντικό άτομο της ζωής μου η την κατάσταση του τράβα γ****** παλιάνθρωπε. Πλέον είμαι τόσο μπερδεμένος, έτοιμος να εγκαταλείψω και στο σημείο να πιστεύω οτι απλά δεν μπορούν να αναπτύξουν συναισθήματα για κανέναν άνθρωπο.

  8. #68
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Psaksevresto View Post
    Προτεραιοτητα ειναι ο εαυτος τους κ καλα κανουν, γιατι μονο αυτοι ξερουν τι τραβαει η ψυχουλα τους.
    Μην εισαι ομως τοσο απολυτη για αυτο που λες. Ειναι σαν να τους παρουσιαζεις ακαρδους κ παρτακηδες.
    Κοίτα αυτή δεν είναι η άποψή μου, είναι η άποψη ψυχιάτρων. Κ δεν είπα πως είναι άκαρδοι κ παρτάκηδες εκ προθέσεως κ συνειδητά, δηλ οι ίδιοι δεν αντιλαμβάνονται τον εαυτό του ως τέτοιο, η συμπεριφορά τους όμως είναι αυστηρά εγωκεντρική. Κ αυτό συμβαίνει διότι αποτελούν πάρα πολύ αδύναμες, εύθραυστες κ ανασφαλείς προσωπικότητες, γεγονός που έχει ως αποτέλεσμα να δίνουν προτεραιότητα πάντα στον εαυτό τους, κ τον εαυτό τους πρώτα θα προσπαθήσουν να προστατέψουν. Επειδή ζουν χαμένοι στο δικό τους προσωπικό εσωτερικό δράμα δε δίνουν καμία σημασία στο μέγεθος του πόνου κ της απογοήτευσης που προκαλούν στους άλλους. Κ επαναλαμβάνω ότι αυτή τους η στάση δεν εμπεριέχει δόλο. Η ζημιά όμως στους άλλους γίνεται.......

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by ksefyga View Post
    Αναζητάω κάποια θετικά γιατί την νοιάζομαι σαν άτομο και θέλω να την στηρίξω στο να ομαλοποιηθεί κάπως η κατάστασή της και να μπορέσει να σταθεί στα πόδια της,άνθρωποι είμαστε.
    Δεν διαφωνώ ότι για το ότι νοιάζεσαι. Το ερώτημα είναι για ποιόν λόγο? Είναι δηλαδή το έντονο αίσθημα της ανθρωπιάς (όπως αναφέρεις), που σε ωθεί ή μέσα από αυτή την κατάσταση καλύπτεις και κάποιες άλλες ανάγκες σου? (π.χ. την ανάγκη του να νοιώθεις σημαντικός ή και άλλες). Εκεί εστιάσου.

    ...αλλά ποια κατάσταση να αποδεκτώ? Την κατάσταση του είσαι το πιο σημαντικό άτομο της ζωής μου η την κατάσταση του τράβα γ****** παλιάνθρωπε. Πλέον είμαι τόσο μπερδεμένος, έτοιμος να εγκαταλείψω και στο σημείο να πιστεύω οτι απλά δεν μπορούν να αναπτύξουν συναισθήματα για κανέναν άνθρωπο.
    Να αποδεχτείς την πραγματικότητα, δηλαδή ΤΗΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ η οποία συντίθεται από την έντονη εναλλαγή μεταξύ των δύο καταστάσεων που περιγράφεις: το "είσαι το πιο σημαντικό άτομο της ζωής μου" στο "τράβα γ****** παλιάνθρωπε". Η συνολική κατάσταση μας δίνει και μία συνολική εικόνα της συμπεριφοράς και άρα του συναισθηματικού κόσμου του ατόμου. Κάθε διαφορετική θέαση της συνολικής κατάστασης αποτελεί μεροληπτική στάση απέναντι στην πραγματικότητα που προφανώς εξυπηρετεί σε κάτι ή μας προστατεύει από κάτι.

  10. #70
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Κοίτα αυτή δεν είναι η άποψή μου, είναι η άποψη ψυχιάτρων. Κ δεν είπα πως είναι άκαρδοι κ παρτάκηδες εκ προθέσεως κ συνειδητά, δηλ οι ίδιοι δεν αντιλαμβάνονται τον εαυτό του ως τέτοιο, η συμπεριφορά τους όμως είναι αυστηρά εγωκεντρική. Κ αυτό συμβαίνει διότι αποτελούν πάρα πολύ αδύναμες, εύθραυστες κ ανασφαλείς προσωπικότητες, γεγονός που έχει ως αποτέλεσμα να δίνουν προτεραιότητα πάντα στον εαυτό τους, κ τον εαυτό τους πρώτα θα προσπαθήσουν να προστατέψουν. Επειδή ζουν χαμένοι στο δικό τους προσωπικό εσωτερικό δράμα δε δίνουν καμία σημασία στο μέγεθος του πόνου κ της απογοήτευσης που προκαλούν στους άλλους. Κ επαναλαμβάνω ότι αυτή τους η στάση δεν εμπεριέχει δόλο. Η ζημιά όμως στους άλλους γίνεται.......
    Δεκτα τα οσα λες
    αλλα η επιστημη δεχεται κ τα ακολουθα:

    Οριακος με οριακο διαφερουν κ μαλιστα παρα πολυ με βαση τις εξης παραμετρους:
    1. Ποιος ειναι ο χαρακτηρας τους (Οκ ΜΔΠ ειναι η παθηση αλλα επηρεαζει πολυ στην συμπεριφορα κ ο χαρακτηρας του "παθοντος"
    2. Ποιος ειναι διπλα τους (Ο χαρακτηρας του και ο τροπος με τον οποιο τους διαχειριζεται δηλαδη ο εκαστοτε συντροφος).
    3. Ποια απο τα 9 στοιχεια της ΜΔΠ βρισκουν εφαρμογη στον καθε "οριακο" (απο 5 κ πανω, ομως αλλο 5 αλλο 7 κ αλλο 9/9)

    Απο προσωπικη εμπειρια μιλαω και δεν λεω λογια του αερα.
    Ετυχε να αγαπησω κοπελα με ΜΔΠ και να αγαπηθω πολυ.
    Η συμπεριφορα της δεν ειχε καμια σχεση με αυτη που περιγραφει ο παραπανω φιλος.
    Σιγουρα περασα δυσκολα παλεψα πολυ και διαβασα πολυ. Ωστοσο ποτε δεν ενιωσα αυτη την υπερμετρη απαξιωση. Οποτε εβγαινε ο κυνισμος απο μεσα της ηξερα πως να την αντιμετωπισω.

    Ισως επαιξε το ρολο του και το timing που τη γνωρισα (Ειχε ηδη αρκετες αποτυχημενες σχεσεις)
    Ισως το γεγονος οτι δεν ειχε ολα τα στοιχεια της ΜΔΠ, μονο τα 5 απο τα 9, διαπιστωμενο αυτο απο ψυχιατρους κ οχι απτο μυαλο μου.
    Επισης ηταν λογικο ατομο πολυ ευαισθητη και με καθαρη ψυχη.
    Ο λογος που χωρισαμε οφειλεται σε εμενα κ οχι σε αυτην.
    Σημερα και 4 χρονια περιπου μετα απο το χωρισμο μας μαθαινω νεα της απο τριτους.
    Η ψυχικη της υγεια βελτιωνεται συνεχως κ εχει διαχειρισιμη ΜΔΠ.
    Απο τοτε εχω αναπτυξει μια πολυ ιδιαιτερη αγαπη εκτιμηση κ επιεικια για τα ατομα που δυστυχως λογω παιδικων τραυματων αναγκαζονται να κουβαλανε αυτο τον αδικο σταυρο πανω τους.

    Συνεπως καλο ειναι να μη βαζουμε στο ιδιο καζανι ολους τους ανθρωπους που εχουν ΜΔΠ.

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Psaksevresto View Post
    Δεκτα τα οσα λες
    αλλα η επιστημη δεχεται κ τα ακολουθα:

    Οριακος με οριακο διαφερουν κ μαλιστα παρα πολυ με βαση τις εξης παραμετρους:
    1. Ποιος ειναι ο χαρακτηρας τους (Οκ ΜΔΠ ειναι η παθηση αλλα επηρεαζει πολυ στην συμπεριφορα κ ο χαρακτηρας του "παθοντος"
    2. Ποιος ειναι διπλα τους (Ο χαρακτηρας του και ο τροπος με τον οποιο τους διαχειριζεται δηλαδη ο εκαστοτε συντροφος).
    3. Ποια απο τα 9 στοιχεια της ΜΔΠ βρισκουν εφαρμογη στον καθε "οριακο" (απο 5 κ πανω, ομως αλλο 5 αλλο 7 κ αλλο 9/9)

    Απο προσωπικη εμπειρια μιλαω και δεν λεω λογια του αερα.
    Ετυχε να αγαπησω κοπελα με ΜΔΠ και να αγαπηθω πολυ.
    Η συμπεριφορα της δεν ειχε καμια σχεση με αυτη που περιγραφει ο παραπανω φιλος.
    Σιγουρα περασα δυσκολα παλεψα πολυ και διαβασα πολυ. Ωστοσο ποτε δεν ενιωσα αυτη την υπερμετρη απαξιωση. Οποτε εβγαινε ο κυνισμος απο μεσα της ηξερα πως να την αντιμετωπισω.

    Ισως επαιξε το ρολο του και το timing που τη γνωρισα (Ειχε ηδη αρκετες αποτυχημενες σχεσεις)
    Ισως το γεγονος οτι δεν ειχε ολα τα στοιχεια της ΜΔΠ, μονο τα 5 απο τα 9, διαπιστωμενο αυτο απο ψυχιατρους κ οχι απτο μυαλο μου.
    Επισης ηταν λογικο ατομο πολυ ευαισθητη και με καθαρη ψυχη.
    Ο λογος που χωρισαμε οφειλεται σε εμενα κ οχι σε αυτην.
    Σημερα και 4 χρονια περιπου μετα απο το χωρισμο μας μαθαινω νεα της απο τριτους.
    Η ψυχικη της υγεια βελτιωνεται συνεχως κ εχει διαχειρισιμη ΜΔΠ.
    Απο τοτε εχω αναπτυξει μια πολυ ιδιαιτερη αγαπη εκτιμηση κ επιεικια για τα ατομα που δυστυχως λογω παιδικων τραυματων αναγκαζονται να κουβαλανε αυτο τον αδικο σταυρο πανω τους.

    Συνεπως καλο ειναι να μη βαζουμε στο ιδιο καζανι ολους τους ανθρωπους που εχουν ΜΔΠ.
    Ισχύει αυτό. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο ο οριακός που παρουσιάζει στο max 10/10 κ αυτός που διαθέτει απλά ορισμένα χαρακτηριστικά ΜΔΠ. Κ μόνο πάντως το ότι η συγκεκριμένη κοπέλα αναζήτησε βοήθεια κ προσπαθεί να "μάθει" να διαχειρίζεται τη διαταραχή της λέει πολλά για την περίπτωσή της. Γιατί αν είναι κάτι το οποίο ισχύει τόσο στις διαταραχές του νου (μανιοκατάθλιψη, σχιζοφρένεια) όσο κ στις διαταραχές του συναισθήματος (ναρκισσιστική, οριακή, αποφευκτική, σχιζοειδής, εξαρτητική κλπ κλπ) είναι ότι όσο μεγαλύτερη η αδυναμία κατανόησης κ αποδοχής του νοσηρού της κατάστασης, τόσο πιο βαριά η περίπτωση κ φυσικά κ οι συνέπειες. Προφανώς κ ευτυχώς η εν λόγω κοπέλα δεν είναι "καθαρόαιμη" περίπτωση ΜΔΠ. Αλλά όντως ναι, δεν είναι όλοι οι οριακοί ίδιοι. Εγώ μάλλον μίλησα για τους "εντελώς" οριακούς.

  12. #72
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    31
    Οκ αρα συμφωνουμε ;)
    Εγω ημουν τυχερος γιατι η συγκεκριμενη κοπελα το παλευε ακολουθωντας πιστα ολες τις συμβουλες και τη φαρμακευτικη αγωγη.
    Παντως εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες αναφορικα με τη θεληση η μη αυτων των ανθρωπων να κατανοησουν και να παλεψουν με αυτη τη διαταραχη, μεσω της ψυχοθεραπειας.
    Το κλειδι ειναι η σωστη ψυχοθεραπεια και ισως καποιοι ανθρωποι που μπορουν να προσφερουν περα απο αγαπη και κατανοηση. Και φυσικα να κανουν και το μαλακα συχνα.
    1/20 με 25 εχει ΜΔΠ.
    1/1.000 το ξερει.
    1/10.000 το αντιμετωπιζει σωστα.

  13. #73
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Psaksevresto View Post
    Οκ αρα συμφωνουμε ;)
    Εγω ημουν τυχερος γιατι η συγκεκριμενη κοπελα το παλευε ακολουθωντας πιστα ολες τις συμβουλες και τη φαρμακευτικη αγωγη.
    Παντως εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες αναφορικα με τη θεληση η μη αυτων των ανθρωπων να κατανοησουν και να παλεψουν με αυτη τη διαταραχη, μεσω της ψυχοθεραπειας.
    Το κλειδι ειναι η σωστη ψυχοθεραπεια και ισως καποιοι ανθρωποι που μπορουν να προσφερουν περα απο αγαπη και κατανοηση. Και φυσικα να κανουν και το μαλακα συχνα.
    1/20 με 25 εχει ΜΔΠ.
    1/1.000 το ξερει.
    1/10.000 το αντιμετωπιζει σωστα.
    Έχεις όλα τα δίκια του κόσμου. Αλλά εγώ, επειδή είμαι κυνική, δεν ποντάρω στο 1/10.000 που έχει happy ending. Γιατί στις υπόλοιπες 9.000 φτύνεις αίμα.... Κ δυστυχώς πολλοί μα πολλοί άνθρωποι παρουσιάζουν οριακή διαταραχή ή έστω πληρούν αρκετά από τα κριτήρια κ έχουν αρκετά χαρακτηριστικά αυτής της νόσου (1/20 είναι υψηλό ποσοστό!). Κ το χειρότερο?Η κληρονομικότητα αγγίζει το 65%.....

  14. #74
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    31
    Ο κυνισμος οταν εχει ορια ειναι προσον ;)
    Μη μασας ολοι λιγο πολυ εχουμε τον κυνισμο μεσα μας.
    1 στους 20 με 1 στους 25 διαβασα οτι ειναι παγκοσμιως το ποσοστο ΜΠΔ.
    Στο μυαλο ειναι ολα mariposa7.
    Αν καποιος γνωριζει οτι εχει καποια διαταραχη τοτε θα ειναι @@@@@@@ αν δεν παρει τα μετρα του γιατι η ζωη ειναι γλυκια.
    Σωστη επιλογη ψυχοθεραπευτη
    Τηρηση φαρμακευτικης αγωγης
    Οχι καταχρησεις αλκοολ και ντραγκς
    Πολλη πολλη υπομονη πιστη και σωστη επιλογη ανθρωπων

  15. #75
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Psaksevresto View Post
    Ο κυνισμος οταν εχει ορια ειναι προσον ;)
    Μη μασας ολοι λιγο πολυ εχουμε τον κυνισμο μεσα μας.
    1 στους 20 με 1 στους 25 διαβασα οτι ειναι παγκοσμιως το ποσοστο ΜΠΔ.
    Στο μυαλο ειναι ολα mariposa7.
    Αν καποιος γνωριζει οτι εχει καποια διαταραχη τοτε θα ειναι @@@@@@@ αν δεν παρει τα μετρα του γιατι η ζωη ειναι γλυκια.
    Σωστη επιλογη ψυχοθεραπευτη
    Τηρηση φαρμακευτικης αγωγης
    Οχι καταχρησεις αλκοολ και ντραγκς
    Πολλη πολλη υπομονη πιστη και σωστη επιλογη ανθρωπων
    Κ εδω συμφωνω αλλα το να απευθυνθει καποιος σε ειδικο κ να ακολουθησει θεραπεια ειναι ευκολο να το διαπιστωνουν οσοι ειναι εξω απο το χορο....
    Γιατι οσοι ειναι μεσα στο χορο κ χορευουν, η κριση τους ειναι θολωμενη κ τα αισθηματα διαταραγμενα. Καποιοι απολαμβανουν τα συμπτωματα της νοσου (πχ φαση μανιας) σε σημειο που δε διανοουνται να προσγειωθουν στην πεζη πραγματικοτητα, θελουν να μεινουν για παντα στον παραδεισο αυτο, ενω καποιοι κουραζονται να παλευουν με τους δαιμονες τους κ προτιμουν να παρασυρθουν απο αυτους. Τελος υπαρχουν κ οσοι απλα δεν αναγνωριζουν το προβλημα, ο,τι κ να γινει δε θελουν/φοβουνται να το αντικρυσουν.
    Απαιτουνται τεραστια αποθεματα δυναμης κ ωριμοτητας για να ακολουθησει καποιος αγωγη κ να προχωρησει σε ψυχοθεραπεια. Δυστυχως αυτη τη δυναμη κ την ωριμοτητα δεν την εχουν ολοι. Ουτε καν οι περισσοτεροι.

Page 5 of 30 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 17:10
  3. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 13:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •