Σύζυγος χρήστης κάνναβης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    16

    Σύζυγος χρήστης κάνναβης

    Καλησπέρα! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Παντρέύτηκα πριν από μερικούς μήνες και τώρα είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι. Δυστυχώς όμως αντιμετωπίζω ένα σοβαρότατο πρόβλημα. Ο συζυγός μου το τελευταίο χρονικό διάστημα έχει αρχίσει να κάπνίζει χασίς. Αυτή την συνήθεια την είχε ξεκινήσει ως φοιτητής. Όταν τελείωσε τη φοιτητική του ζωή σταμάτησε για πολλά χρόνια. Από όσο ξέρω έκανε χρήση για περίπου 5-6 μέρες μια φορά το χρόνο όταν έβρισκε κάποια πολύ "έμπιστο" άτομο που μπορούσε να τον προμηθεύσει. Το τελευταίο χρονικό διάστημα απο το περιβάλλον της αδερφής του υπάρχει κάποιος που τον προμηθεύει συνέχεια και έχει αρχίσει ξανά να κάνει χρήση σχεδόν κάθε δίμηνο για αρκετές μέρες. Έχω τρελάθεί. Δεν ξέρω πως να το χειριστώ αυτο το θέμα. Είναι πάνω από μένα και τις ψυχικές μου αντοχές. Μία μέρα κάνω υπομονή μία γίνεται χαμός.Τον υποτιμώ , τον βρίζω , τον διώχνω από το σπίτι. Ξεκόβει για λίγο διάστημα και ξανά πάλι. Είμαστε και οι δύο μορφωμένοι άνθρωποι με καλές δουλειές και πλέον περιμένουμε παιδί. Ευτυχώς όλο αυτό το διάστημα που προσπαθούσαμε για παιδί (3-4 μήνες) δεν έκανε καθόλου χρήση κατανοώντας την επικινδυνότητα. Εγώ πλέον έχω φτάσει στα οριά μου. Σκέφτομαι να χωρίσω, σκέφτομαι να πάω να φουντάρω γιατί ο άνθρωπος αυτός ήταν μια καθαρά δική μου επιλογή. Δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα στη σχέση μας. Σας παρακαλώ βοηθήστε όσοι έχετε τις γνώσεις ή ίσως αντίστοιχες εμπειρίες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα νομίζω πρέπει να δοκιμάσεις άλλες λύσεις
    πριν τον χωρίσεις μια κι έξω! Σίγουρα το να τον βρίζεις & να τον κατακρίνεις δεν
    βοηθά, ίσα ίσα μπορεί για να ξεφύγει να κάνει παραπάνω χρήση.

    Νομίζω ότι αυτό αντιμετωπίζεται μόνο με συζήτηση πχ με ψυχολόγο γιατί μπορεί
    ο άντρας σου να μην αντέχει την μονοτονία της ζωής και να είναι απ'αυτούς που
    εξαρτώνται εύκολα. Τότε μάλλον θα πρέπει να υποκαταστήσει το low του χασίς
    με άλλες δραστηριότητες όπως μια μέρα στην παραλία ή εκδρομές με τ'αμάξι ή
    δεν ξέρω κάτι τέλοσπαντων.

    Μάλιστα ίσως και το παιδί να συμβάλλει στην ανάγκη του να ξεφύγει. Αλλά όπως
    είπα καλύτερα να κλείσεις ραντεβού με ψυχολόγο ίσως και για άλλο λόγο πχ πως
    θα υποδεχτείτε το παιδί και να ρίξεις αυτό με το χασίς μέσα στη συζήτηση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    16
    Έχετε απόλυτο δίκιο όσον αφορά τον ψυχολόγο. Σχετικά με το παιδί μου λέει συνέχεια ότι ποτέ δεν θα έκανε κάτι τέτοιο έχοντας ένα παιδί στο σπίτι. Δεν τον πιστεύω πια. Νομίζω ότι μου λέει συνέχεια ψέματα. Ξέρετε ζω σε κλειστή κοινωνία και το τραγίκοτερο όλων είναι ο άντρας μου έχει άμεση σχέση με τον κόσμο της ψυγικής υγείας. Τον ξέρουν όλου και ψυχίατροι και ψυχολόγοι λόγω επαγγέλματος και δεν θα ήθελα να τον εκθέσω. Αυτές τις μέρες η ποσότητα που είχε αγοράσει έχει τελειώσει. Υποσχέθηκε ότι θα αργήσει να ξανακάνει χρήση. Αλλά δεν μπορώ να ζω με ένας συνεχές άγχος για την μέρα που θα το ξανακουβαλήσει στο σπίτι. Νιώθω τρομερή ανασφάλεια και λόγω εγκυμοσύνης και του το έχω εξηγήσει. Η κατασταση μου είναι άσχημη. Δεν μπορώ να βρώ βοήθεια ούτε από την οικογενεια του. Εμμέσως πλην σαφώς το καλοκαίρι το είχα αναφέρει στην αδερφή του. Δεν έδειξε να προβληματίζεται καθόλου παρα μόνο μου είπε πόσο λυπάται αυτούς τους ανθρώπους και ότι δεν έχω αξιοπρέπεια που τον ανέχομαι. Της υπέδειξα ότι ο ανθρωπος που τον προμηθεύει ειναι κολλητός της και την παρακάλεσα να του πει να μην του ξαναδώσει (γιατί είναι η μόνη του πηγή, φοβάται να βρει από αλλού). Δεν έκανε τίποτα, όχι για μένα , για τον αδερφό της! Ξέρω πως το χειρίζομαι λάθος. Δεν είμαι όμως ούτε ειδικός ούτε κάθε μέρα έχω αντοχές για να εφαρμόζω μια συγκεκριμένη συμπεριφορά. Φοβάμαι ότι η εγκυμοσύνη μου δεν θα προχωρήσει για τι είμαι συνέχεια στενάχωρη και στρεσαρισμένη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αφου ηξερες οτι κανει χρηση απο φοιτητης γιατι τον παντρευτηκες?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Αφου ηξερες οτι κανει χρηση απο φοιτητης γιατι τον παντρευτηκες?
    Η χρήση είχε διακοπεί για πολλά χρόνια χωρίς βέβαια αυτο να δικαιολογεί την επιλογή μου . Το αναγνωρίζω ότι δεν έπρεπε να έχω προχωρήσει. Φταίω και μάλλον φταίω μόνον εγώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by Yasmin View Post
    Η χρήση είχε διακοπεί για πολλά χρόνια χωρίς βέβαια αυτο να δικαιολογεί την επιλογή μου . Το αναγνωρίζω ότι δεν έπρεπε να έχω προχωρήσει. Φταίω και μάλλον φταίω μόνον εγώ.
    ΛΑΘΟΣ, εσύ είσαι η μόνη που δε φταίει γι'αυτή την κατάσταση, μην φορτώνεις τον
    εαυτό σου με τύψεις για τα λάθη των άλλων!

    Θες να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι σημαίνει αυτό το "τον ξέρουν όλοι, ψυχολόγοι και
    ψυχίατροι"; Τόσο διάσημος είναι; Νομίζω αν δεν μπορεί να κάνει αυτή την παραχώρηση
    δηλαδή να δεχτεί να συζητήσετε το πρόβλημα με έναν ειδικό, τότε δεν υπάρχει εύκολη λύση...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    ΛΑΘΟΣ, εσύ είσαι η μόνη που δε φταίει γι'αυτή την κατάσταση, μην φορτώνεις τον
    εαυτό σου με τύψεις για τα λάθη των άλλων!

    Θες να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι σημαίνει αυτό το "ξέρει όλους τους ψυχολόγους
    και ψυχίατρους"; Τόσο διάσημος είναι; Νομίζω αν δεν μπορεί να κάνει αυτή την παραχώρηση
    δηλαδή να δεχτεί να συζητήσετε το πρόβλημα με έναν ειδικό, τότε δεν υπάρχει εύκολη λύση...
    Είναι κοινωνικός λειτουργός και όσα χρόνια δουλεύει έχει συνεργαστεί για τις υποθέσεις του με όλους. Ζώντας και στην επαρχία δεν είναι πολλοί οι ειδικοί. Αποκλείεται να δεχτεί να πάει σε κάποιον ψυχολόγο. Πρέπει να το κάνω εγώ κρυφά αλλά φοβάμαι ότι αν τυχόν το υποψιαστεί...... θα έχουμε δράματα.

  8. #8
    Κοίτα γνωρίζω άτομα τα οποία καπνίζουν χασίς ακριβώς σε ίδιες περιπτώσεις αν και όποτε βρουν. Αυτοί μέσα στο μυαλό του το έχουν κάτι σαν καταφύγιο το να τσακώνεσαι συνεχώς μαζί του και να τον διώχνεις από το σπίτι μόνο κακό του κάνεις. Όσο για το πιο πάνω μήνυμα ότι φταις εσύ δεν υφίσταται μεγάλος άνθρωπος είναι αν δεν έχει αυτός το μυαλό να καταλάβει μερικά πράματα δεν φταις εσύ. Είπες ότι είναι από το περιβάλλον της αδελφής του αν τα έχεις καλά μαζί της μίλα της για να μεσολαβήσει αυτή κατά κάποιο τρόπο. Αν πάλι δεν τα έχετε καλά η συζήτηση και κυρίως να εξηγηθείς στα ίσια μαζί του. Άποψη μου όχι ψυχολόγο γιατί μπορεί να βγουν από το πουθενά άλλα προβλήματα που προς το παρών δεν υπάρχουν.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by arisk1987 View Post
    Κοίτα γνωρίζω άτομα τα οποία καπνίζουν χασίς ακριβώς σε ίδιες περιπτώσεις αν και όποτε βρουν. Αυτοί μέσα στο μυαλό του το έχουν κάτι σαν καταφύγιο το να τσακώνεσαι συνεχώς μαζί του και να τον διώχνεις από το σπίτι μόνο κακό του κάνεις. Όσο για το πιο πάνω μήνυμα ότι φταις εσύ δεν υφίσταται μεγάλος άνθρωπος είναι αν δεν έχει αυτός το μυαλό να καταλάβει μερικά πράματα δεν φταις εσύ. Είπες ότι είναι από το περιβάλλον της αδελφής του αν τα έχεις καλά μαζί της μίλα της για να μεσολαβήσει αυτή κατά κάποιο τρόπο. Αν πάλι δεν τα έχετε καλά η συζήτηση και κυρίως να εξηγηθείς στα ίσια μαζί του. Άποψη μου όχι ψυχολόγο γιατί μπορεί να βγουν από το πουθενά άλλα προβλήματα που προς το παρών δεν υπάρχουν.
    Όταν λέτε να εξηγηθώ στα ίσια μαζί του, εννοείτε με αυτόν που το δίνει; Με την αδερφή του δεν έχω καλή σχέση. Προσπάθω να διατηρώ τις τυπικέ σχέσεις για χάρη του άντρα μου. ένω δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα πεθερικά μου της αρέσει να ανακατεύεται και να κάνει κουμάντα κάτι που το αναγνωρίζει και ο άντρας μου. Προσπαθώ να μην δημιουργήσω τσακωμούς. Δεν μου αρέσουν αυτά.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Yasmin View Post
    Όταν λέτε να εξηγηθώ στα ίσια μαζί του, εννοείτε με αυτόν που το δίνει; Με την αδερφή του δεν έχω καλή σχέση. Προσπάθω να διατηρώ τις τυπικέ σχέσεις για χάρη του άντρα μου. ένω δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα πεθερικά μου της αρέσει να ανακατεύεται και να κάνει κουμάντα κάτι που το αναγνωρίζει και ο άντρας μου. Προσπαθώ να μην δημιουργήσω τσακωμούς. Δεν μου αρέσουν αυτά.
    Με τον άντρα σου να εξηγηθείς στα ίσια αλλά στα πλαίσια χαλαρής συζήτησης δηλαδή προσπάθησε μην φορτώσεις με την πρώτη. Πες του πως νιώθεις ξανά και ξανά αλλά μην καταντήσεις προς Θεού σπαστικιά. Μην αναφέρεις την λέξη διαζύγιο ούτε για αστείο. Κάτι άλλο κατά τη διάρκεια της χρήσης βρίσκεται κοντά σε σένα;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by arisk1987 View Post
    Με τον άντρα σου να εξηγηθείς στα ίσια αλλά στα πλαίσια χαλαρής συζήτησης δηλαδή προσπάθησε μην φορτώσεις με την πρώτη. Πες του πως νιώθεις ξανά και ξανά αλλά μην καταντήσεις προς Θεού σπαστικιά. Μην αναφέρεις την λέξη διαζύγιο ούτε για αστείο. Κάτι άλλο κατά τη διάρκεια της χρήσης βρίσκεται κοντά σε σένα;
    Οι συζητήσεις που έχουμε κάνει είναι άπειρες. γενικώς είμαστε ένα ζευγάρι που συζητάει πολύ για τα προβληματά μας. Κατά τη διάρκεια της χρήσης θέλει να είναι κοντα μου κ μάλιστα πολλές φορές με περιμένει να γυρίσω από τη δουλειά για να καπνίσει.
    Αυτό με βγάζει εκτός εαυτού γιατί είναι λες και το κάνει επίτηδες για να με εκνευρίσει.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Brussels
    Posts
    25
    Καλησπέρα Γιασμίν.

    Μπορείς να μου εξηγήσεις τι χρήση κάνει? Καθημερινά, 1-2 την εβδομάδα, 2-3 το μήνα? Ρωτάω απλά για να καταλάβω το μέγεθος της εξάρτησης.
    Για παράδειγμα εαν κάποιος πίνει 1 ποτηράκι κρασί την ημέρα δεν σημαίνει και οτι μπορεί να συγκριθεί με κάποιον που πίνει ένα μπουκάλι.
    Παρόλα αυτά για κάποιον που δεν πίνει σχεδόν ποτέ, αυτός που πινει το ένα ποτηράκι στα μάτια του φαίνεται αλκοολικός!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρω για τη διευκρίνηση..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Πάντως, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η κάνναβη δεν είναι και κανένα φοβερό
    ναρκωτικό πχ είναι λιγότερο βλαπτική τόσο απ'τον καπνό όσο και απ'το αλκοόλ, βλέπε

    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...endence%29.svg

    Επίσης, η κανονική χρήση πχ 1 τσιγάρο την ημέρα δεν έχει σχεδόν καθόλου αρνητικές
    συνέπειες, τουλάχιστον αυτό λένε οι περισσότερες έρευνες. Πόσα κάνει ο άντρας σου;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by KostasBru74 View Post
    Καλησπέρα Γιασμίν.

    Μπορείς να μου εξηγήσεις τι χρήση κάνει? Καθημερινά, 1-2 την εβδομάδα, 2-3 το μήνα? Ρωτάω απλά για να καταλάβω το μέγεθος της εξάρτησης.
    Για παράδειγμα εαν κάποιος πίνει 1 ποτηράκι κρασί την ημέρα δεν σημαίνει και οτι μπορεί να συγκριθεί με κάποιον που πίνει ένα μπουκάλι.
    Παρόλα αυτά για κάποιον που δεν πίνει σχεδόν ποτέ, αυτός που πινει το ένα ποτηράκι στα μάτια του φαίνεται αλκοολικός!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρω για τη διευκρίνηση..
    Θα σας εξηγήσω αμέσως. Η τελευταία αγορά κράτησε μία εβδομάδα. Για μια ολόκληρη εβδομάδα λοιπόν έκανε χρήση καθημερινά (2 με 3 τσιγάρα) μετά τη δουλειά και απο όσο καταλαβαίνω απο τη μυρωδιά ήταν ελαφρά γιατι μύριζε ελάχιστα. Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς γιατι δεν έχω καπνίσει ποτέ ουτε πίνω. Τώρα τελείωσε επιτέλους και ζω με το αγχος της επόμενης φοράς. Σε ένα μήνα σε δύο......;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Πάντως, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η κάνναβη δεν είναι και κανένα φοβερό
    ναρκωτικό πχ είναι λιγότερο βλαπτική τόσο απ'τον καπνό όσο και απ'το αλκοόλ, βλέπε

    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...endence%29.svg

    Επίσης, η κανονική χρήση πχ 1 τσιγάρο την ημέρα δεν έχει σχεδόν καθόλου αρνητικές
    συνέπειες, τουλάχιστον αυτό λένε οι περισσότερες έρευνες. Πόσα κάνει ο άντρας σου;
    Δεν είχα ποτέ σχέση ούτε με κατανάλωση αλκοόλ ούτε με τέτοιες ουσίες. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα δημιουργήσω οικογένεια όταν μέσα στην οικογενειά μου κυκλοφορούν τέτοια πράγματα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Το παιδί μου είναι χρήστης κάνναβης
    By Virginia in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 17-09-2019, 16:34
  2. Replies: 78
    Last Post: 05-08-2011, 16:49
  3. ο συζυγος μου ειναι μανιοκαταθλιπτικος.....
    By mag in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 05-10-2009, 21:58
  4. ΠΕΡΙ ΧΡΗΣΗΣ ΙΝΔΙΚΗΣ ΚΑΝΝΑΒΗΣ
    By alexisams in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 78
    Last Post: 01-10-2008, 00:37
  5. κανναβης και θεραπεια
    By νικος32 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 13
    Last Post: 31-08-2008, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •