9 χρόνια σχέση - 6 μήνες γάμος .... και τώρα τι ;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    19

    9 χρόνια σχέση - 6 μήνες γάμος .... και τώρα τι ;;;;

    Δεν ξέρω πως να αρχίσω αλλά είμαι πολύ προβληματισμένη και πελαγωμένη όπως όλοι εδω μέσα υποθέτω...
    Είμαι κλασσική περίπτωση σχέσης απο τα 19 που κατέληξε σε γάμο ... φυσικά ο πρώτος μου... φυσικά με "μεγάλωσε" με τον τρόπο του.. τον αγαπάω έχω μάθει να ζω μαζί του αλλά δεν είμαι ερωτευμένη... δεν μείναμε ποτέ μαζί... ακόμη και μετά το γάμο δεν μένουμε μαζί γιατί οι δουλειες μας είναι ακόμη σε απόσταση...

    Οι πιο πολύ θα ρωτήσετε γιατί παντρευτηκα αφού ακομη δεν έχουμε βρει κοινό σπιτικό;;; γιατί προέκυψε... η φυσική συνέχεια των πραγμάτων... και ο άντρας μου είναι πολύ θρήσκος οπότε τον πίεζε πολύ όλο αυτό...

    Είναι πολύ καλό παιδί... με αγαπάει... με προσέχει με τον τρόπο του αλλά δεν είμαι ευτυχισμένη... μακάρι να ήμουν... μακάρι να ήταν διαφορετικά...

    Οι δικοί μου μου λένε να μην χωρίσω γιατί χαρακτηριστικά μου λένε... ότι αφού δεν σε χτυπάει... δεν πίνει... δεν ξενοκοιτάει... είναι νοικοκύρης... σε αγαπάει σε εκτιμάει... τελος... όλοι ίδιοι είναι και δεν θα βρεις αυτό που θες ποτέ...

    Με παρακολουθεί και ψυχολόγος η οποία μου λεει να δω λίγο τον εαυτό μου ανεξάρτητα απο τους υπόλοιπους ... γιατί λεει βάζω προτεραιότητα τα θέλω των άλλων...

    Έχω μια δουλειά πολύ καλή μπορώ να σταθώ μόνη μου αλλά φοβάμαι να κάνω το βήμα... αυτή την στιγμή είμαστε λίγο παγωμένοι... μου έχει αφήσει χώρο να σκεφτώ και χρόνο...

    Φυσικά το ερωτικό κομμάτι έχει εξαφανιστεί (που για να είμαι 100% ειλικρινής δεν ξέρω αν υπήρχε και ποτέ... ) αλλά έχω ακόμη συναισθήματα... δεν ξέρω αν είναι η ασφάλεια που με κρατάει αλλά κάτι με κρατάει αν και θεωρώ ότι έχει τελειώσει όλο αυτό!

    Η ερώτηση μου έιναι τελικά τι είναι αυτό που αξίζει και μένει;;; Αξίζει να συμβιβαστώ μήπως δεν βρω τίποτα άλλο καλό;;; εκεί έξω κυκλοφορούν πολλά "σκάρτα πράγματα" όπως μου λεει η μαμά μου... δώστε μου ένα φως στο τούνελ (μιας και είναι και Παρασκευή βράδυ... κολλάει...!!!!)

    Υ.Γ Είμαι 28 χρονών και μένω σε επαρχιακή πόλη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εφοσον ειναι θρησκος ή θα γινεις πολυτεκνη ή ατεκνη. Και οταν λεω πολυτεκνη δεν εννοω 3 παιδια. Εισαι τοσο νεα που μεχρι τα γεραματα θα γεννοβολας.
    Η γνωμη μου ειναι να βρεις γκομενο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    19
    Πολύτεκνη το καταλαβαίνω... άτεκνη ;;;;

    Να βρω γκόμενο και να τον παρατήσω ή να βρω γκόμενο και να μείνω ταυτόχρονα... πόσο ψυχοφθορο θα είναι όλο αυτό... και δεν ηθικολογώ... απλά πρακτικά και μόνο!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σορρυ, εκανα λαθος για το ατεκνη. Απ οτι θυμαμαι η εκκλησια μας λεει οτι σκοπος του γαμου ειναι η τεκνοποιηση και επισης δεν επιτρεπει τη χρηση προφυλακτικου. Αρα εφοσον ειναι θρησκος συντομα θα γινεις πολυτεκνη.
    Η γνωμη μου ειναι να βρεις γκομενο, χωρις να παρατησεις το συζυγο. Το προβλημα ειναι οτι μενεις σε κλειστη κοινωνια και ειναι δυσκολο να μη μαθευτει. Αλλα αν κινηθεις εξυπνα και βρεις ατομο που δεν μιλαει, θα γινει. Δε νομιζω οτι θα ναι ψυχοφθορο, γιατι ετσι ο,τι δεν λαμβανεις απο το συζυγο θα στο δινει ο εραστης. Αλλα και ο συζυγος θα ειναι ενταξει γιατι θα καλυπτεται η ανεπαρκεια του. Μπορεις επισης να κανεις συμφωνια με το συζυγο. Ο συζυγος σου συμμεριζεται τις ιδιες αποψεις με σενα ή θεωρει οτι εχετε την τελεια σχεση και πεταει στα συννεφα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    19
    Είμαι σε μεγάλη επαρχιακή πόλη οπότε εύκολα δεν θα μαθευτεί... αλλά γιατί να μην μείνω με τον γκόμενο αν είναι να βρω γκόμενο... μια ζωή δίπορτό θα το έχω...
    η ερώτηση μου είναι πόσο δύσκολο είναι εκεί έξω να βρεις έναν άνθρωπο να είναι καλός και να μην πίνει - χαρτοπαίζει - κτλ κτλ δηλαδή γιατί μου λένε απο το οικογενειακό μου περιβάλλον ότι "μείνε στα αυγά σου"... τόσο τραγικές καταστάσεις κυκλοφορούν δλδ ;;; έλεος !!!

    Τόσο λάθος θα είναι δλδ αν αποφασίσω να χωρίσω έναν άνθρωπο που δεν με κάνει να γελάω δεν βγαίνουμε καθολου μαζί... δεν ακούμε την ίδια μουσική... δεν επικοινωνούμε στο σεξ (δεν ακούει τι θέλω!) ... δεν μιλάμε... δεν με ακούει στα θέλω μου... ΑΛΛΑ με αγαπάει... με προσέχει αν του ζητήσω κάτι (όχι απο μόνος του)... θα περάσω μια ήρεμη χαλαρή ζωή αλλά μέχρι εκεί... τι αξίζει τελικά ;;;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    19
    Νομίζει ότι είμαστε μια χαρά... έχουμε τα προβλήματάκια μας αλλά θα μου περάσει ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εχετε κανει σεξ ως τωρα? Νομιζα πως οχι.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    19
    Καλε ναι !!! Επειδή είπα ότι είναι θρήσκος;;; απλά για το λόγο αυτό κάναμε το γάμο πιο γρήγορα μην κολλάμε πολύ σε αυτό

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Το νομιζα για το ανυπαρκτη ερωτικη ζωη που διαβασα. Κοιταξε ροντον, εφοσον ειναι θρησκος επομενως επρεπε να γινει γαμος, δε το θεωρω επιληψιμο. Αλλα οχι να ειναι θρησκος εκει που τον συμφερει μονο. Η θρησκεια λεει οτι το σεξ θα γινεται μονο μεσα στο πλαισιο του γαμου, μονο με σκοπο την τεκνοποιια και οχι τις μερες νηστειων. Ειναι ενα σημειο που πρεπει να το δειτε. Εφοσον κανατε σεξ αρκετες φορες και δεν εισαι εγκυος ειναι μερικη εφαρμογη και υιοθετηση των κανονων της εκκλησιας μας. Αυτα δε μ αρεσουν.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    19
    Διακρίνω μια δόση ειρωνίας... τελοσπάντων ο καθένας με την γνώμη του... Ελπίζω πραγματικά κάποιος να πάρει λίγο πιο σοβαρά τον προβληματισμό μου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το επιχειρημα του θρησκου ειναι αιολο. Σου προτεινα τη λυση τουγκομενου εφοσον δε μπορεις να χωρισεις. Αν ο λογος που δε χωριζεις ειναι η σκεψη οτι μπορει να μη βρεις καποιον που να χει ολα αυτα τα καλα στοιχεια και επισης να ειστε και ερωτευμενοι, σ αυτο δεν υπαρχει απαντηση. Ειναι θεμα που υπεισερχεται κ η τυχη. Κακως παντρευτηκες για μενα. Τωρα το να υπεργενικευουμε και να λεμε υπαρχει μονο σαπιλα απο αντρες τοτε αστα να πανε. Πρακτικα λοιπον χωριζεις κ αν δε βρεις καποιον αλλο να ταιριαξεις, μενεις μονη σου. Αν δε θες να χωρισεις σου προτεινω να βρεις γκομενο. Δεν ξερεις τι χανεις ροντον. Δεν εννοω μονο στον ερωτικο τομεα. Ενα τελευταιο ερωτημα, υπηρξατε ερωτευμενοι και αυτο ξεθωριασε ή δεν υπηρχε αυτο το κατι απ την αρχη? Επισης εφοσον η ερωτικη ζωη δεν ηταν καλη ποτε, γιατι τον παντρευητκες?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    19
    Νομίζω δεν υπήρχε αυτό το κάτι απο την αρχή.. Φυσικά και ήταν λάθος μου το ότι παντρευτηκα... και το αναγνωρίζω ...

    Βολευτηκα σε μια κατάσταση που τώρα μου έσκασε στα μούτρα και προσπαθώ να ζυγίσω την ζωή μου... Να σημειώσω ότι ταρακουνήθηκα με το γάμο γιατί είδα το για πάντα και δεν μάρεσε αυτή η χαλαρή και ήρεμη ζωή... θέλω να αισθανθώ να ζήσω να ερωτευτώ να κλάψω...και όχι να είναι όλα flat !!!

    Μέσα μου νομίζω είμαι αποφασισμένη ότι θα χωρίσω απλά με προβληματίζουν όλες αυτές οι ατάκες ότι "σε κανέναν δεν θα βρεις όλα αυτά που θες" και " έχουν πάρει τα μυαλά σου αέρα" ... κτλ κτλ κτλ Εδώ κολλάει βεβαια το ζωή χωρίς ρίσκο δεν υπάρχει και το όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ε κοιτα αυτα στα λενε οι γονεις που ειναι σε αλλη ηλικια και βλεπουν αλλα πραγματα στις σχεσεις. Να ναι καλο παιδι, να χει καλη δουλεια κλπ. Δεν εξεταζουν πρωτα αν ταιριαζετε, αν υπαρχει ερωτας κλπ. Μηπως φοβασαι να μεινεις μονη σου? Μηπως δεν ειχες πολλες επιλογες γνωριμιας στον κυκλο σου? Παντως κοιτα μη μεινεις εγκυος και μετα τρεχεις κ δε φτανεις....ειναι δυσκολο να κανεις την επανασταση σου αλλα γι αυτο λεγεται επανασταση, αλλιως θα λεγοταν σχολικος περιπατος...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    19
    Μια χαρά επιλογές έχω... μια χαρά όμορφη είμαι ... μια χαρά με φλερτάρουν... (ειδικά τώρα που με βλέπουν συνέχεια μόνη μου αφού με τον άντρα μου είμαστε εδώ και 1 μηνα σε διάσταση) μια χαρά οικονομικά ανεξάρτητη είμαι αλλά κάτι με κρατάει και προσπαθώ να καταλάβω τι ... μάλλον η συνήθεια... ίσως το να μείνω μόνη επίσης... Όπως προείπα είναι η πρώτη μου σχέση και δεν ξέρω τι σημαίνει χωρισμός... οπότε όλα είναι πρωτογνωρα συναισθήματα και δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω... όσο για το να μην μείνω εγκυος... επειδή το σκέφτηκα και σοκαρίστηκα... πήρα χάπια αντισυλληπτικά καλού κακού (φυσικά χωρις να το ξέρει...) Αν και όπως πρωειπα είμαστε σε απόσταση... του ζήτησα χώρο και χρόνο ν σκεφτώ κ φυσικά παθητικά μου τον έδωσε... χωρις πολλά πολλά

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μπορει να εισαστε φιλοι μετα εφοσον ειναι καλος ανθρωπος. Δε χρειαζεται να εισαστε στα μαχαιρια. Αλλωστε οταν αγαπας καποιον, εκεινο που θες ειναι να ναι ευτυχισμενος.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. χρόνια σχεση
    By alikak1987 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-12-2012, 08:39
  2. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ - ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ?
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 24-12-2011, 02:08
  3. SM και μετά vanilla σχέση και γάμος
    By Yposxesi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 28-07-2010, 16:23
  4. Ερωτικη σχεση με διαφορα 10 χρονια ?
    By Fjorde in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-03-2009, 22:16
  5. Η ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ, ΓΑΜΟ & ΠΑΙΔΙ
    By Marnek in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 28-07-2008, 00:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •