Μια εξαιρετική ομιλία στο TED
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649

    Μια εξαιρετική ομιλία στο TED

    http://www.ted.com/talks/lang/el/ely...l_illness.html

    Η Elyn Saks, καθηγήτρια νομίκης στο USC, και πάσχουσα από σχιζοφρένεια, μοιράζεται την εμπειρία της στο TED.

    Το βίντεο είναι 15 λεπτά, κ η ομιλία της είναι καθηλωτική. Αξίζει να το δείτε!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #2
    σορρυ αλλα δεν βρησκω τπτ το διαφορετικο απο τις αλλες ομιλιες.βασικα ειναι μερες που ειμαι απογοητευμενος και βλεπω οτι ολα ειναι ανωφελα στην ψυχωση.γιατι να το παιδευουμε αλλο?

  3. #3
    me liga logia (οτι και να λεμε) δεν υπαρχει τπτ χειροτερο απο την ψυχωση.εγω προσωπικα με την ψυχωση επιασε σασι η ζημια πως να το πω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εμενα μου αρεσε η ομιλια μονο που δεν καταλαβα αν ακομα παιρνει φαρμακα ή οχι αυτη η κυρια.

  5. #5
    ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ

  6. #6
    Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    me liga logia (οτι και να λεμε) δεν υπαρχει τπτ χειροτερο απο την ψυχωση.εγω προσωπικα με την ψυχωση επιασε σασι η ζημια πως να το πω...

  7. #7
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Εμενα μου αρεσε η ομιλια μονο που δεν καταλαβα αν ακομα παιρνει φαρμακα ή οχι αυτη η κυρια.
    ειπε οτι εκανε μεγαλη προσπαθεια και τα εκοψε.αλλα παιδια δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση αυτη τουλαχιστον γιατι προσπαθουσε να κοψει φαρμακα ενω ειχε μεχρι και οπτικες ψευδεσθησεις.δλδ προς θεου δεν επιλεγουμε απο τα φαρμακα τις ψευδεσθησεις...ΥΓ πρακτικα καποιο μετρο στα φαρμακα ναι αλλα οχι καθολου τινα κανουμε δεν γινεται δυστυχως(και δεν ειναι μυθος)...

  8. #8
    μπορουμε να ζησουμε μια φυσιολογικη ζωη εντος ψιλοεισαγωγικων παιρνοντας ΛΙΓΑ φαρμακα(δεν χαλασε και ο κοσμος που αν παιρνουμε 1 χαπακι την ημερα)...ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΔΟΣΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ
    Last edited by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817; 18-02-2013 at 20:39.

  9. #9
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΔΟΣΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ
    Είναι η μόνη δυνατή λύση..

    Αν κάποιος κατάφερε και έκοψε οριστικά τα φάρμακα ενώ έπασχε απο ψύχωση, θα επρόκειτο για πρωτοφανές φαινόμενο.
    Last edited by Rich-Deleted-06-06-2016b; 18-02-2013 at 22:10.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ναι αλλα αντε να φτασουμε στη δοση συντηρησης!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εγω καταλαβα οτι παιρνει ακομα φαρμακα, διοτι σε καποιο σημειο ειπε οτι οποτε τα εκοψε παντα υποτροπιαζε.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #12
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    εγω καταλαβα οτι παιρνει ακομα φαρμακα, διοτι σε καποιο σημειο ειπε οτι οποτε τα εκοψε παντα υποτροπιαζε.
    ypotropiaze panta αλλα συνεχιζε να το πολεμαει(εννοειται κακως,ενω φτανεις στο σημειο να βλεπεις οπτασιες δεν ειναι μαγκια να τα κοψεις ουτε φυσικα ειναι δυναμη της θελησης).τλκ μαλλον παιρνει

Similar Threads

  1. ρισπερνταλ..και ομιλια
    By stroke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 29-03-2023, 15:56
  2. Διαταραχή με την έντονη ομιλία!
    By felix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 00:42
  3. Μη καθαρη ομιλια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-03-2008, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •