εργασία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: εργασία

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170

    εργασία

    καλημέρα σας θα ήθελα να ρωτησω αν δουλευεται και πως τα πατε με την εργασια σας.
    εγω ειμαι νοθρος σε αυτη και μου ειναι δυσκολο να κανω απλα πραγματα ,και με ξεπερνανε ευκολα οι αλλοι .
    θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλο να αναφερει καποιος στην δουλεια του οτι εχει ψυχωση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω θα ελεγα να μην αναφερεις στην δουλεια σου οτι εχεις ψυχωση.... δεν ειναι ουτε η οικογενεια σου, ουτε οι φιλοι σου,ουτε η σχεση σου (που και στα δυο τελευταια συζητιεται αν πρεπει να το πεις). Βασικα γιατι θες να περιπλεξεις τα πραγματα του εργασιακου σου περιβαλλοντος? Μηπως ψαχνεις δικαιολογια για την "κακη" σου επιδοση απο τους αλλους και αλλαγη συπεριφορας απεναντι σου? Δεν νομιζω να πετυχεις κατι, αλλωστε η ψυχωση ειναι πολυπλοκη ασθενεια για την οποια δεν εχει ενημερωση ο κοσμος και την οποια ειναι δυσκολο να την καταλαβει.

    Χειροτερα πιστευω θα τα κανεις τα πραγματα.

    Μια συμβουλη
    Καλο θα ηταν να μην σκεφτεσαι και πολυ αυτο που εχεις, να το αγκαλιασεις σαν ενα κομματι του εαυτου σου και να κανεις οτι καλυτερο μπορεις,χωρις να κατεφευγεις στην ασθενεια την σκεψη σου καθε τοσο.

    Οσο για μενα:

    Εγω δεν δουλευω αυτη την στιγμη και παντα ζοριζομουν στη δουλεια... ναι ημουν καλος στην εργασια μου πιστευω , αλλα προσπαθουσα για το καλυτερο συνεχεια με αποτελεσμα πολλες φορες να αγχωνομαι προσπαθωντας να κανω...αυτα που δεν γινονται :P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    εγω απο την κακομεταχειρηση στην δουλεια την επαθα την ψυχωση και την συντηρησα.για τον ψυχωσικο μαλλον η δουλεια δεν ειναι οτι καλυτερο και το λεω εγω που πριν αρωστησω πιστευα βαθεια στην δουλεια

  4. #4
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω θα ελεγα να μην αναφερεις στην δουλεια σου οτι εχεις ψυχωση.... δεν ειναι ουτε η οικογενεια σου, ουτε οι φιλοι σου,ουτε η σχεση σου (που και στα δυο τελευταια συζητιεται αν πρεπει να το πεις). Βασικα γιατι θες να περιπλεξεις τα πραγματα του εργασιακου σου περιβαλλοντος? Μηπως ψαχνεις δικαιολογια για την "κακη" σου επιδοση απο τους αλλους και αλλαγη συπεριφορας απεναντι σου? Δεν νομιζω να πετυχεις κατι, αλλωστε η ψυχωση ειναι πολυπλοκη ασθενεια για την οποια δεν εχει ενημερωση ο κοσμος και την οποια ειναι δυσκολο να την καταλαβει.

    Χειροτερα πιστευω θα τα κανεις τα πραγματα.

    Μια συμβουλη
    Καλο θα ηταν να μην σκεφτεσαι και πολυ αυτο που εχεις, να το αγκαλιασεις σαν ενα κομματι του εαυτου σου και να κανεις οτι καλυτερο μπορεις,χωρις να κατεφευγεις στην ασθενεια την σκεψη σου καθε τοσο.

    Οσο για μενα:

    Εγω δεν δουλευω αυτη την στιγμη και παντα ζοριζομουν στη δουλεια... ναι ημουν καλος στην εργασια μου πιστευω , αλλα προσπαθουσα για το καλυτερο συνεχεια με αποτελεσμα πολλες φορες να αγχωνομαι προσπαθωντας να κανω...αυτα που δεν γινονται :P
    ρεσυ φιλε κεεπ πως ειναι δυνατο να αγκαλιασεις κατι τοσο σκληρο οπως ειναι η ψυχωση?κατα τα αλλα συμφωνω

  5. #5
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    καλημέρα σας θα ήθελα να ρωτησω αν δουλευεται και πως τα πατε με την εργασια σας.
    εγω ειμαι νοθρος σε αυτη και μου ειναι δυσκολο να κανω απλα πραγματα ,και με ξεπερνανε ευκολα οι αλλοι .
    θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλο να αναφερει καποιος στην δουλεια του οτι εχει ψυχωση.
    Συμφωνώ με τον Keep_Walking ότι δεν υπάρχει λόγος να πείς ότι πάσχεις απο τέτοια ασθένεια, ούτε στα επαγγελματικά ούτε στα προσωπικά σου, παρά μόνο σε πολύ δικά σου κοντινά και έμπιστα άτομα.

    Δυστυχώς αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα στο φροντιστήριο Αγγλικών και επειδή μου τα έχει ζαλίσει η καθηγήτρια ότι πολλές φορές φαίνομαι κουρασμένος,της είπα ότι παίρνω κάποιο φάρμακο για το νευρικό μου σύστημα,χωρίς να της δώσω περεταίρω λεπτομερείς εξηγήσεις.
    Βέβαια και η ίδια δεν είχε την αγενή περιέργεια να με ρωτήσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    με το να το κρύβετε βέβαια στερείστε το ενδεχόμενο να σας στηρίξουν οι φίλοι σας, η σχέση σας ή οι συνεργάτες σας. δηλ ουσιαστικά θα είστε μόνοι σας απέναντι στην ασθένεια.

    προχθές είδα μια εξαιρετική συνέντευξη στο TED, μιά καθηγήτρια νομικής σε γνωστό πανεπιστήμιο των ΗΠΑ, μίλησε ανοιχτά για το ότι πάσχει από σχιζοφρένεια. ανέφερε ότι έλαβε πολλή υποστήριξη από τον άντρα της, τους φίλους της, αλλά κ τους συνεργάτες της στο πανεπιστήμιο, οι οποίοι ήξεραν για την ασθένειά της. τελικά αποφάσισε να το δημοσιοποιήσει κ στο ευρύ κοινό ότι πάσχει από σχιζοφρένεια, για να μοιραστεί την εμπειρία της κ να βοηθήσει στην καταπολέμιση του στίγματος.

    http://www.ted.com/talks/lang/el/ely...l_illness.html
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #7
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    με το να το κρύβετε βέβαια στερείστε το ενδεχόμενο να σας στηρίξουν οι φίλοι σας, η σχέση σας ή οι συνεργάτες σας. δηλ ουσιαστικά θα είστε μόνοι σας απέναντι στην ασθένεια.
    Έχω συνηθίσει να είμαι μόνος μου,με πολλά πράγματα πλέον..


    προχθές είδα μια εξαιρετική συνέντευξη στο TED, μιά καθηγήτρια νομικής σε γνωστό πανεπιστήμιο των ΗΠΑ, μίλησε ανοιχτά για το ότι πάσχει από σχιζοφρένεια. ανέφερε ότι έλαβε πολλή υποστήριξη από τον άντρα της, τους φίλους της, αλλά κ τους συνεργάτες της στο πανεπιστήμιο, οι οποίοι ήξεραν για την ασθένειά της. τελικά αποφάσισε να το δημοσιοποιήσει κ στο ευρύ κοινό ότι πάσχει από σχιζοφρένεια, για να μοιραστεί την εμπειρία της κ να βοηθήσει στην καταπολέμιση του στίγματος.

    Ίσως αν βρώ το κατάλληλο timing να το αναφέρω και εγώ στο κονωνικό μου περίγυρο.
    Δεν νομίζω όμως ότι εδώ έχουμε την κατάλληλη παιδεία να κατανοήσουμε σε βάθος μιά τέτοια ασθένεια..

Similar Threads

  1. εργασια και.....χαρα????
    By andriana76 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 31-07-2012, 12:55
  2. Εργασιά και... χαρά
    By nine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 30-04-2011, 09:12
  3. με την εργασια τι γινετε?
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 27-04-2011, 00:26
  4. ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ
    By biskotaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 02-03-2011, 00:28
  5. ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By kely28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 121
    Last Post: 06-06-2008, 16:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •