"περιρρεουσα ατμοσφαιρα" στη δουλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    134

    "περιρρεουσα ατμοσφαιρα" στη δουλεια

    γεια σας!!
    με προβληματιζει εδω και καιρο η γενικευμενη ισσοπεδωση των παντων..αξιων,ηθων,πεποιθησ εων και ικανοτητων..
    ειναι ενα γνωρισμα που το συναντας στην κοινωνια γενικοτερα...ακομα και σε μια παρεα να εισαι..ακους τον ενα ελα μωρε τωρα ,,σιγα μωρε..
    οκ..ολοι ζοριζομαατε με την κριση..ολα παντα ο ανθρωπος θα παλευει για το καλυτερο..θα θελει να εξελισσεται..θα υπαρχει ελευθερια αποψεων.μου εχει τυχει δλδ να μου πουνε ελα μωρε εσυ μιλας που εχεις 2 δουλειες?και μιλανε με τετοια αγενεια και τετοια ισχυρογνωμοσυνη λες και τα ξερουν ολα..σαν να ξερουν το μελλον σου..ουτε ρωτανε αν εσυ εχεις ζοριστει για να καταφερεις καποια πραγματα..εχεις κανει μεγαλη προσπαθεια και δεν σου ρθαν τυχαια ολα αυτα.γι αυτο λεω οτι υπαρχει μια ισσοπεδωση των παντων..
    κανοντας αυτον τον προλογο ερχομαι να μιλησω για το περιβαλλον της μιας δουλειας μου.ειναι ενας χωρος συνεργασιας και με εχει κουρασει απιστευτα οτι υπαρχει απιστευτος ανταγωνισμος.εγω ειμαι ενας ανθρωπος που μου αρεσει να επιβραβευω καποιον για τη δουλεια του γτ εχει αποτελεσμα σε ολους μας.βλεπω ομως οτι οι αλλοι δεν το κανουν για μενα αυτο..για τη δικη μου δουλεια που θα επρεπε ολο αυτο να ειναι αμοιβαιο.εχεις τον αλλι και σου κανει τον ξερολα τον εξυπνο τον σνομπ..και καλεισαι εσυ που εισαι ειλικρινης,ευγενης και θες παντα το καλο του αλλου να γινεσαι κατινα να γινεσαι χειροτερη για να επιβιωσεις και να ταλαιπωρεις το μυαλο σου με αδικα..και αντε μετα απο ολη αυτη τη δημιουργικη ατμοσφαιρα να δουλεψεις..οταν συνεχεια σε διορθωνουν και τους νιωθεις να ειναι απεναντι σου..εχουν γινει τοσα περιστατικα..εχω τοσα παραδειγματα που δεν αξιζει τον κοπο να πω το οτιδηποτε..αξια και σημασια θα τους δωσω.
    απλα σημερα ξυπνησα και ειπα να κανω μια αξιολογηση -διαπιστωση..τι να κανω ??θα συνεχισω το θεατρο του παραλογου και θα δουμε που θα μας βγαλει...σορυ αν κουρασα να στε ολοι καλα!!ευχαριστω για την ακροαση...!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ασχετως κρισης , παντα μετραει ποιον εχεις απεναντι σου δλδ ο χαρακτηρας του εκαστοτε ατομου. Φυσικα με την κριση μπορει να υπαρχει και συμφερον, να ειναι καποιος κωλοπαιδι κοινως, και να εντεινεται ο ανταγωνισμος για μια θεση στον ηλιο.

    Καπου υπαρχει μια χρυση τομη, να εισαι καλα με τον εαυτο σου και τις ηθικες σου αξιες , αλλα να μην αφηνεις και τους αλλους να παραβιαζουν τα ορια σου. Παντως στο εργασιακο περιβαλλον λιγο-πολυ ολοι δοκιμαζονται και ποτε δεν ειναι ευκολα τα πραγματα, πρεπει να ειναι πολυ τυχερος κανεις για να πεσει σε ιδανικο περιβαλλον (και να το εκτιμησει κιολας:P)

    Τεσπα δεν ειπα τιποτα που να μην ξερεις ηδη, καλο κουραγιο:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    134
    νασαι καλα κειπ!!δεν ειναι κατι που δεν ξερω αλλα και τιποτα δεν ξερω ελεγε ενας σοφος που δεν θυμαμαι το ονομα του.αλλα ειπες μια κουβεντα σωστη
    "να μην παραβιαζουν τα ορια σου".οταν λοιπον εισπραττεις αδιαφορια και εχεις να κανεις με ξερολες ειναι δυνατον να σου δινεται η δυναττητα να εκφραστεις?

  4. #4
    Σημασία έχει εσύ να είσαι ήσυχη με τη συνείδηση σου οτι εισαι ενταξει στη δουλεια σου και επραξες το σωστο. Δεν ξέρεις τα κίνητρα των άλλων, μπορεί να το κανουν από ζηλεια ή για αυτοεπιβεβαίωση, ετσι δεν κανουμε το λαθος να τους λαμβανουμε υποψη τοις μετρητοις. Αμα κανεις τετοιο λαθος θα σου ριξεις την αυτοπεποιθηση και την αυτοεκτιμηση σου, κι αμα αυτα τα δυο ειναι πεσμενα δεν προχωρας ουτε στη δουλεια ουτε στη ζωη. Σε ένα εργασιακο χωρο, για το ίδιο ακριβως λάθος αλλιώς θα φερθουν σε κάποιο στον οποιο εχουν συμπάθεια ή που με το χαρακτηρα και την εξωστρέφεια του τους έχει κερδίσει και αλλιως σε καποιον στον οποιο τρεφουν αντιπάθεια ή είναι πιο χαμηλών τόνων. Λαμβάνεις υπόψη μόνο αυτα που εσυ σαν ωριμο και λογικά σκεπτόμενο άτομο κρίνεις ότι θα εχουν βελτιωτικό για σενα αποτελεσμα. Τα υπόλοιπα ειτε τα προσπερνας, βαζεις απο το ενα και βγαζεις απ το άλλο που λένε ή όπως σωστα σου λεει ο κεπ, δεν αφηνεις τους αλλους να παραβιαζουν τα όρια σου, επειδη αν τους αφησεις δειχνοντας τους ανέχεια και καλοσυνη στο τελος θα σε ποδοπατήσουν! Σε καθε ευκαιρια που συμβαινει κατι που δεν το ανεχεσαι δειχνε τους να καταλαβουν, τουλαχιστο να παιρνουν το νοημα, ειναι αναχωμα αυτο, καυγαδες συνηθως δε χρειαζονται.
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    134
    Συμφωνω γιαννη με τα λεγομενα σου.Δεν ξερω νομιζω οτι εχω χασει εγω η ιδια τα οριαμου και ειμαι ζορισμενη.Πολες φορες οταν εγω ημουν καλα συμπαρασταθηκα σε πολλα ατομα και τωρα βλεπω αδιαφορια απο ολους αυτους.Και σκεψου δεν θελω βοηθεια απλα ανθρωπινη επικοινωνια.Τα ειπες πολυ σωστα ομως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168
    Γεια σου Adrianna.Ελάχιστοι ειναι οι συνάδελφοι που αξίζουν,άλλωστε εχουμε ελάχιστους φιλους.Το φιλοσοφησες ποτε έτσι?
    Παντού ισχύει:"Ο θάνατος σου,η ζωη μου"κι αυτο ειναι κάτι που το υποστηρίζουν κι οι κομμουνιστές και μην σου φαίνεται παράξενο.Στην δουλεια αυτη Ειμαι 3 περίπου Χρονια.Καταφερα πλέον να ξεχωρίζω τα επαγγελματικά απο τα προσωπικά.Αλλα εφόσον πετάει ο γάιδαρος,όλα ειναι καλα κι εγω συνεχίζω να κανω την δουλεια μου.Θα σου φανούν ακαταλαβίστικα όλα αυτα αλλα κανένας δεν θα σε εκτιμήσει παρα μόνο οταν καταλάβουν ότι είσαι ίδια με αυτούς αν όχι χειρότερη!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    134
    γεια σου ταρια.οπως το λες ειναι .το εχω διαπιστωσει ηδη αλλα ειπα να το θεσω σαν θεμα να το συζητησουμε..βεβαια οφειλω και να πω οτι εχω συχαθει πολλες φορες με τον κοσμο αλλα οπως κι εσυ ειπες "πεταει ο γαιδαρος".δεν το μπορω ομως καθολου αυτο..βλεπω μεγαλες γυναικες που θελουν να καπελωσουν μικροτερες.νεα κοριτσια που εχουν ορεξη,κεφι τις βλεπεις οτι τις ζηλευουν,.ποιος ειναι πιο εξυπνος και ποιος θα βγει απο πανω συνεχεια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    ναι συμφωνώ με όσα ήδη ειπώθηκαν. Για εμένα το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από όλα όσα λες είναι το ''να σου κάνουν τον ξερόλα'' και γενικά να το παίζουν ότι κάποιοι είναι και να υπερηφανεύονται. Και εμένα μου έχουν τύχει στο παρελθόν άπειροι τέτοιοι (όχι συνάδελφοι επειδή δεν δουλεύω ακόμη) και αυτό που έκανα για να ησυχάσω είναι το πιο απλό και το πιο δύσκολο. Έπαψα να ασχολούμαι. Συνειδητοποίησα πως είναι άνθρωποι με χαμηλή αυτοεκτίμηση που προσπαθούν να το παίξουν κάποιοι για να αισθανθούν πως αξίζουν. Τώρα θα μου πεις ότι εσένα σου σπάνε τα νεύρα και πως δεν σε νοιάζει αν έχουν χαμηλή ή όχι αυτοεκτίμηση. Σε καταλαβαίνω. Εγώ ευτυχώς πλέον καταφέρνω άνετα να τους αγνοώ...απορώ και με τον ίδιο μου τον εαυτό πως το κατάφερα μιας και αναγνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο. Μάλλον έπαθα ανοσία πια...δεν εξηγείται αλλιώς. Υπομονή.

  9. #9
    Όταν αναρριχηθει καποιος σε κατι που θεωρει εξουσία, ασχέτως πως εφτασε εκει, τοτε η όποια σταση του εναντι των αλλων φανταζει γι αυτον ως καταξίωση του στο επαγγελμα/θεση και στη ζωη. Αλλα μην ακους λόγια, ο καλος κι ο ικανος θα δυσκολευτει μεν, θα σπασει τα μουτρα, θα γνωρισει πισωπλατες μαχαιριες και αποτυχίες αλλά αν συνεχισει να επιμενει στο τελος θα τα καταφερει.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by andriana76 View Post
    γεια σας!!
    βλεπω ομως οτι οι αλλοι δεν το κανουν για μενα αυτο..για τη δικη μου δουλεια που θα επρεπε ολο αυτο να ειναι αμοιβαιο.
    Γιατί θα έπρεπε να είναι αμοιβαίο?
    Αυτό το: "θα έπρεπε" είναι μεγάλη παγίδα. Μας καθηλώνει σε μια κατάσταση ελπίδας ότι κάτι θα αλλάξει σε αυτό που ζούμε. Όμως δεν θα αλλάξει τίποτα. Το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι ο τρόπος που διαχειριζόμαστε εμείς την κατάσταση, αλλά αυτο προυποθέτει μία στροφή από το "θα έπρεπε" στο "έτσι είναι".

    Στην τελική ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει, να λέεει, και να φέρεται όπως γουστάρει είτε μας αρέσει, είτε δεν μας αρέσει.

    Επειδή τυχαίνει να βιώνω κι εγώ ένα προβληματικό εργασιακό περιβάλλον- μιλάμε για πολύ ανασφάλεια και βλακεία- , θεωρώ ότι αυτή είναι μια καλή ευκαιρία για να επενατοποθετήσουμε πιο υγιή όρια στον εαυτό μας και να μάθουμε περισσότερο τον εαυτό μας παρατηρώντας τις αντιδράσεις μας. Δες το σαν μια ευκαιρία για εξάσκηση και για αυτοβελτίωση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Δεν γράφω πια σ' αυτό το forum αλλά τακτικά ρίχνω μια ματιά. Εκτός αν δω κάτι ενδιαφέρον ή κάτι που να θεωρήσω ότι αξίζει τον κόπο για τις δυνάμεις μου.

    Quote Originally Posted by andriana76 View Post
    μου εχει τυχει δλδ να μου πουνε ελα μωρε εσυ μιλας που εχεις 2 δουλειες?και μιλανε με τετοια αγενεια και τετοια ισχυρογνωμοσυνη λες και τα ξερουν ολα..σαν να ξερουν το μελλον σου..ουτε ρωτανε αν εσυ εχεις ζοριστει για να καταφερεις καποια πραγματα..εχεις κανει μεγαλη προσπαθεια και δεν σου ρθαν τυχαια ολα αυτα.γι αυτο λεω οτι υπαρχει μια ισσοπεδωση των παντων..
    Ζήλεια λέγεται. Θεέ μου βόηθα, πόσο κακό μπορεί να κάνει η ζήλεια!!
    Όποιος δεν ζει και είναι δυστυχισμένος έχει δύο επιλογές. Η μία να ζηλεύει και η άλλη να κάνει ότι μπορεί για να τελειώσει με τη δυστυχία.
    Για τη ζήλεια το λες παρακάτω:
    Quote Originally Posted by andriana76 View Post
    δεν το μπορω ομως καθολου αυτο..βλεπω μεγαλες γυναικες που θελουν να καπελωσουν μικροτερες.νεα κοριτσια που εχουν ορεξη,κεφι τις βλεπεις οτι τις ζηλευουν,.ποιος ειναι πιο εξυπνος και ποιος θα βγει απο πανω συνεχεια..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    134
    λοιπον διαβαζω τις απαντησεις ..εχετε δικιο ο καθενας απο τη δικη του πλευρα..
    ωστοσο δεν ξερω αυτη η κατασταση βλεπω δεν εχει τελειωμο...
    δλδ τι ενοοω.τωρα διαπιστωνω οτι λεγονται και ψεμματα και πρεπει να κανω και τον μ...κα!!απο την αλλη ολα αυτα σκεφτομαι ειναι για γελια..
    απο την αλλη προβληματιζομαι ρε παιδια..γτ να μου πειτε..γτ παλια οι δικοι μας οι γονεις μας και το χω ξαναφερει αυτο το παραδειγμα ξεκινησαν απο το μηδεν και
    η προκοπη για αυτους αλλα και τον κυκλο τους ηταν κατι αξιαιπενο κατι θετικο κατι που ευχαριστουσε τον κοσμο ειτε συνεβαινε σε αυτους τους ιδιους ειτε σε καποιον αλλον,φιλο,γνωστο κ.τ.λ....δεν ξερω ..ισως τα αναλυω παρα πολυ οπως λεει και η μαμα μου[μαμοθρεφτο κοινως!!!]τελος παντων!!!



    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΜΑΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!

  13. #13
    εγώ πιστεύω ότι είναι φυσικό αυτό από λες, ούτε εσύ δεν θες να χάσεις την δουλεία σου βέβαια και γιαυτό δεν μιλάς, σε εσένα μπορεί να μην βγαίνει ο ανταγωνισμός αλλά πολλά άτομα και πλέον οι περισσότεροι και οι πιο πάνω από σένα να φοβούνται να μην χάσουν την δουλειά τους, λόγο κρίσεις γιαυτό έγιναν τα πράγματα έτσι.
    Πάντως εγώ πιστεύω από τα λεγόμενα σου ότι έχεις μία καλή θέση και δεν πρέπει να την χάσεις, οπότε καλό θα είναι να κάνεις και κάποιες υποχωρήσεις και δεν πειράζει, δεν είσαι μαμμόθρεφτο απλά θέλεις να είσαι δίκαια.

  14. #14
    Quote Originally Posted by andriana76 View Post
    ωστοσο δεν ξερω αυτη η κατασταση βλεπω δεν εχει τελειωμο...
    δλδ τι ενοοω.τωρα διαπιστωνω οτι λεγονται και ψεμματα και πρεπει να κανω και τον μ...κα!!απο την αλλη ολα αυτα σκεφτομαι ειναι για γελια..
    απο την αλλη προβληματιζομαι ρε παιδια..γτ να μου πειτε..γτ παλια οι δικοι μας οι γονεις μας και το χω ξαναφερει αυτο το παραδειγμα ξεκινησαν απο το μηδεν και
    η προκοπη για αυτους αλλα και τον κυκλο τους ηταν κατι αξιαιπενο κατι θετικο κατι που ευχαριστουσε τον κοσμο ειτε συνεβαινε σε αυτους τους ιδιους ειτε σε καποιον αλλον,φιλο,γνωστο κ.τ.λ....δεν ξερω ..ισως τα αναλυω παρα πολυ οπως λεει και η μαμα μου[μαμοθρεφτο κοινως!!!]τελος παντων!!!
    Ειναι περίοδος κρίσης Αντριανα και δεν εχουμε την πολυτελεια να σηκωνομαστε να φευγουμε απο τη δουλεια μας που δε μας γεμίζει για να πάμε να φτιαξουμε δικη μας δουλεια με βαση τις σπουδες και τα ονειρα μας. Ειτε μας αρεσει ειτε όχι ειτε το παραδεχομαστε ειτε όχι το οικονομικό, ο μισθος δλδ καθορίζει τις επιλογες μας. Κι ο μισθος οδηγει το ατομο στο να συμβιβαζεται με εξευτελιστικες καταστασεις, αφου ο μισθος υπερτερει της αντιδρασης. Μόνο βαζε όρια και να ξερεις ότι παντου μπορεις να δειξεις την αξια σου.
    Και σημερα ειναι κατι το αξιεπαινο το να κανει καποιος κατι της προκοπης απο μονος του απο το μηδεν. Το ζητημα ειναι να βρει τη θεληση να το κανει, κι ο κοσμος εκτιμα τετοιους ανθρωπους κι αν δεν τους εκτιμα κατα βαθος τους ζηλευει που τα καταφεραν. Δεν εκτιμα τους μαμμόθρεφτους, τους μαφιες και τους γλύφτες που κατορθωσαν να φτασουν ψηλα. Αυτοι γινονται αρεστοί επειδη για να φτασουν εκει ειχαν το χαρισμα της επικοινωνίας και ετσι ξερουν να σαγηνευουν τους αλλους και να τους γινονται αγαπητοι. Κι αυτοι που τους θαυμαζουν επιφανειακα το κανουν, αμα τους κουβεντιασεις θα σου παραδεκτουν εστω εμμεσα ότι αυτοι οι ανθρωποι δεν εφτασαν ψηλα με την αξια τους και οτι δεν τους εμπιστευονται.
    γιάννης

  15. #15
    Ιωάννη συμφωνώ μαζί σου αλλά και η κοινωνικότητα εντάσσεστε σήμερα στο συναισθηματικό ig οπότε είναι και αυτή ένα προτέρημα μαζί με το με το πτυχίο ή τις αξίες, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πιο ανεπτυγμένο το συναισθηματικό ig και άλλοι όχι, βέβαια μετράει και το ig αλλά αυτά τα δύο πλέον πάνε πακέτο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Όταν είσαι η "άλλη"κοπέλα"
    By Rhiannon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 75
    Last Post: 18-12-2012, 16:04
  3. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  4. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •