χρειάζομαι βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    9

    χρειάζομαι βοήθεια

    Καλησπερα σε ολους. Με λενε ΜΕΓΑ και ειμαι 16 χρονων....Το προβλημα μου ειναι πως τα πιο πολλα παιδια δεν με καταλαβαινουν, οπως και οι φιλοι μου στην ηλικια μου.....Ειμαι ενα παιδι διαφορετικο απο τα αλλα, ακουω διαφορετικη μουσικη απο αυτους, εχω διαφορετικες ιδεολογιες, δεν μ'αρεσει να βγαινω στα κλαμπς, προτιμω να αραζω με καλη παρεα καπου σε ενα σπιτι η σε ενα παγκακι, διαβαζω πολυ εξωσχολικα βιβλια, πιστευω σε πνευματα, μεταθανατον ζωη, μαγεια κλπ.....Με αποτελεσμα να νομιζουν οτι ειμαι "φρικιο"....Δεν θελω να εχω σχεσεις με τετοια ατομα, θελω λιγους και καλους...το θεμα ειναι πως, τα βρισκω μονο με ατομα μεγαλυτερα απο μενα, ανω των 20-22.....Εχω 2 "κολλητους" και το βαζω σε εισαγωγικα γιατι, κανεις απο τους 2 δεν με καταλαβαινει, ο ενας ειναι πολυ ισχυρογνωμων και εχει γνωμη για τα παντα, προσπαθωντας να αντικρουει συνεχεια αυτα που λεω, ο αλλος ειναι εντελως στον κοσμο του, το βρισκει γαματο να ειναι φιλος με ολους, δεν ξερει να σηζυταει για τιποτα αλλο εκτος απο τσιγαρα-ποτα γκομενες.....και αυτο με ενοχλει....Σχολειο φετος δεν πηγαινω γιατι εχω κοπει, ζω σε ενα χωριο στο οποιο δεν εχει παιδια, καθομαι σπιτι ολη μερα μπροστα απο μια οθονη, παιζω και ενα παιχνιδι, στο οποιο εχω γνωρισει τα καλυτερα φιλαρακια της ζωης μου....μπορει να φαινεται παραξενο, αλλα και μεσα απο το ιντερνετ μπορεις να κανεις κολλητους.....Οποτε εχω καταληξει στο οτι δεν μπορω να σηζυτησω με παιδια της ηλικιας μου....αντιθετως εχω 2-3 κολλητους ανω των 20 χρονων με τους οποιους υπαρχει σεβασμος, εχουμε πολλα θεματα σηζυτησης, με καταλαβαινουν, τους καταλαβαινω.....Εκτος απο αυτο, εχω γνωρισει μια κοπελα μεσα απο το παιχνιδι που σας ειπα, η οποια ειναι 24 χρονων...Ειναι κολλητη του ΑΛΗΘΙΝΟΥ κολλητου μου ο οποιος ειναι 24 χρονων, δεν την εχω δει ακομα απο κοντα μιας και μενει αθηνα, εχουμε αναπτυξει μια απιστευτη σχεση....την υπεραγαπαω και με υπεραγαπαει.....Αυτη η κοπελα εχει καρκινο, πλεον θεραπευεται, αλλα πριν λιγο καιρο ηταν σιγουρο πως θα πεθανει, το καταπολεμησε με της θετικη σκεψη της, και με καλη ψυχολογια....πριν θεραπευτει, εγω ημουν ρακος....χαλια....επινα μπροστα απο τον υπολογιστη ολο το βραδι, καπνιζα...σε σημειο να κανω εμετο μπροστα απο την οθονη....επισης πριν λιγες μερες χαρακωσα το χερι μου........ολα αυτα με εχουν φερει σε μια πολυ δυσκολη κατασταση καθως απο τον σεπτεμβριο εως τωρα εχω γνωρισει καταστασεις, εχω κανεις φιλους, εχω μαθει παρα πολλα πραγματα, τα οποια δεν θα τα μαθαινα ποτε στο σχολειο.......ειμαι λιγο χαλια ψυχολογικα ακομα, θελω να με βοηθησετε να το καταπολεμησω.....σας ευχαριστω θερμα και συγνωμη για τυχον εκφραστικα λαθη, απλα στον γραφικο λογο δεν τα παω τοσο καλα....Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αδερφέ είσαι φρικιό οκ δεν υπάρχει πρόβλημα όταν πηγαίνεις σχολείο θα φοράς κανονικά σου ρούχα θα συζητάς για όλα αυτα που συζητάνε τα παιδιά της ηλικίας σου κ όλα καλά θα πασ σε ένα τεχνικό λύκειο θα μάθεις πράγατά κ για τη ζωή κ θα μάθεις κ μια τέχνη κ όλα θα πάνε καλά μεγαλώνοντας μπορεί να γίνεις λυρικέ συνήθως έτσι πάει εχω δει εγώ ροκαδεσ κ ραπαδεσ της ηλικίας σου που στα τριαντα είναι κυριλε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    9
    ελις, κανονικα ρουχα φοραω.....δεν ειμαι φρικιο...δεν μπορω να σηζυταω για αυτα που σηζυτανε τα αλλα παιδια της ηλικιας μου γιατι τα θεωρω ανουσια....

  4. #4
    γεια σου μεγα θελω να σου πω πωσ υπαρχουν αληθηνοι φιλοι σε αυτον τον τοσο σκληρο και ψευτικο κοσμο που ζουμε..και εγω καθομαι σε εναν υπολογιστη και ειμαι στο σπιτι συνεχεια..πασχω απο καταθλιψη..εξω εχει ενα πολυ ομορφο ηλιο η ενα ομορφο βραδακι.η συμβουλη που εχω να σου δωσω ειναι να ζησεισ την καθε στιγμη και να βεισ την εσωτερικη σου δυναμη το ξερω ειναι δυσκολο αλλα υπαρχει μεσα...κανε στοχουσ στη ζωη σου και προσπαθησε να τουσ εκπληρωσεισ...προσπαθησε να γνωρησεισ νεα ατομα που οντωσ θα σε βοηθησουν και ισως αργοτερα να περασεις σε καποια σχολη και να κανεισ μια καινουρια αρχη στη ζωη σου..μην κανεισ κακο στον εαυτο σου μερικεσ φορεσ αξιζει να ζουμε για τουσ δικουσ μασ και ισωσ για ενα αγνωστο που δεν εχουμε ανακαλυψει ακομα..δεν εισαι διαφορετικοσ ουτε φρικιο μην ακουσ κανενα σε αυτα γιατι ειναι επιλογες μασ να ζησουμε καταστασεισ η με την μουσικη η με οτιδηποτε αλλο.μην το βαλεισ κατω εισαι νεοσ και τα χρονια πισω δεν γυριζουν ποτε ζησε την καθε στιγμη πριν μετανιωσεις...σε οσο ψευτικο κοσμο και αν ζουμε παντα υπαρχει εστω και ενα ατομο στην ζωη μασ που θα μασ τραβηξει απο τον βουρκο για να δουμε τισ αξιεσ τισ ζωησ..μπορεισ να κανεισ τα παντα....πιστεψε με μην το βαλεισ κατω απο τωρα και ερθεισ σε μια κατασταση που θα σε στηριζουν μονο φαρμακα και ψυχιατροι..δεν θα σου πω οτι η ζωη ειναι ωραια ειναι σκληρη απλα πρεπει να πολεμησουμε για κατι καλυτερο....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    9
    dragonfly σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου !!! τα ιδια σκεφτομαι και εγω, απλα πολλες φορες νιωθω απελπισμενος και δεν ξερω τι να κανω....σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα, θα κρατησω αυτα που μου ειπες!!!

  6. #6
    χαιρομαι αν σε βοηθησα εστω και λιγο..στις στιγμεσ που δεν ξερεισ τι να κανεισ η υπαρχει κενο μεσα σου σκεψου οτι πιο ευχαριστω εχεισ ζησει..δεν λεω ζουμε με αναμνησεισ αλλα μερικεσ φορεσ καλο μασ κανει η αναδρομιση στο παρελθον!οποτε ζησε το σημερα οσο πιο δυνατα μπορεισ γιατι θα ειναι το χθεσ που θα προτιμουσες να ειχεσ ζησει..η ζωη ειναι στα δικα σου χερια μην ακουσ κανεναν για κριτικες που σου κανουν και σκεψου πωσ μερικεσ φορεσ οι ανθρωποι που ασχολουνται με αλλουσ θεωρουν τη δικη τουσ ζωη αννουσια..και αν τωρα εχεισ πεσει χαμηλα σκεψου πωσ υπαρχει καποιο ατομο που ζει για να χαμογελας!ευχομαι να πανε ολα καλα..και ειμαστε και εμεισ εδω οτι και αν χρειαστεις..μερικες φορεσ ειναι πιο ευκολο να μιλας σε αγνωστουσ για καποιο προβλημα σου

  7. #7
    Να ξερες μονο ποσο σε καταλαβαινω....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    9
    σε ευχαριστω πολυ, ετσι ειναι πραγματικα, νασαι καλα !!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by nicole_evan View Post
    Να ξερες μονο ποσο σε καταλαβαινω....
    περνας τα ιδια?

  10. #10
    στα 16 μου ναι, τωρα που ειμαι στα 21 σχεδον τα ιδια...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by nicole_evan View Post
    στα 16 μου ναι, τωρα που ειμαι στα 21 σχεδον τα ιδια...
    κριμα......δεν εχεις βρει ουτε ενα ατομο με το οποιο να ταιριαζετε σαν φιλοι?

  12. #12
    συνεχεια βρισκεις αν θες ατομα, απλα πρεπει να δεις αν θα συμβιβαστεις με αυτο που ειναι η οχι.. προσωπικα δεν μπορω να το κανω αυτο, αν π.χ. καταλαβω οτι ο αλλος κανει παρεα μαζι μου απλα για να περναει η ωρα του. Και καπως ετσι μενεις μονος/η.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by nicole_evan View Post
    συνεχεια βρισκεις αν θες ατομα, απλα πρεπει να δεις αν θα συμβιβαστεις με αυτο που ειναι η οχι.. προσωπικα δεν μπορω να το κανω αυτο, αν π.χ. καταλαβω οτι ο αλλος κανει παρεα μαζι μου απλα για να περναει η ωρα του. Και καπως ετσι μενεις μονος/η.
    σε καταλαβαινω......ετσι ημουν και εγω δεν ειχα κανεναν μεχρι που βρηκα ενα ατομο, και μεσω αυτουνου βρηκα και 2-3 ακομα........υπομονη, καληνυχτα παω για υπνο!!

  14. #14
    Καλο βραδυ Μεγα! )

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    3
    γλυκε,ευαισθητε και καλε μου μεγα απο το ψευδονυμο σου διακρινω οτι η αυτοπεποιθηση σου δεν εχει χαθει τελειως! η ζωη ειναι πολυ ομορφη για να τη χαραμιζεις σε σκεψεις για ανθρωπους που δεν ειναι κοντα σου δεν σε γουσταρουν και δεν σε καταλαβαινουν,ειναι το τελευταιο με το οποιο πρεπει να ασχοληθεις!εαν δεν σε γουσταρει καποιος μια μην τον γουσταρεις 10 η ζωη σου και αυτη τη δικη τους!
    Θα συμφωνησω me tin dragonfly οτι ο κοσμος ειναι σκληρος,απανθρωπος και απελπιστικα κακοβουλος αλλα εσυ μπορεις να εισαι η καλη του πλευρα και δεν θα αργησεις να βρεις και τα παιδια αυτης της μεριας οποιας ηλικιας και αν ειναι που θα σαγαπουν και θα σε δεχονται ετσι οπως εισαι που οι συζητησεις σου μαζι τους θα εχουν νοημα και θα κρυβουν ελπιδες...ζησε μην εξαπατασε μπροστα απο αυτη την οθονη!
    και οταν απελπιζεσαι και νοιωθεις πως δεν αντεχεις θα φερνεις στο μυαλο σου ονειρα και στοχους που αγαπας ανθρωπους που σε κανουν χαρουμενο ακομη και αν ειναι ενας δυο οι λιγοι ειναι οι καλοι....γραψε ολους τους υπολοιπους και ζησε για σενα και τα πιστευω σου!αγαπησε τον εαυτο σου και στηριξε οτι σε εκφραζει αυτα σου ανηκουν και κανεις μα κανεις δεν εχει το δικαιωμα ουτε να σε κρινει ουτε να το παρει αυτο απο μεσα σου...στα 16 σου εισαι και εχεις μια φλογα μεσα σου που μπορει να γινει παθος και ονειρα μια πυρκαγια που θα καλυψει την κακια των αλλων και θα χτισει τα θελω σου!!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    By naomi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 12-12-2012, 17:53
  2. Χρειαζομαι βοηθεια
    By Lilith in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 20-10-2012, 16:27
  3. Χρειάζομαι Βοήθεια
    By Εμμανουέλα1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 634
    Last Post: 02-10-2012, 15:34
  4. Χρειάζομαι βοήθεια
    By Marinapapad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-12-2010, 12:35
  5. χρειαζομαι βοηθεια
    By Wolff in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-07-2008, 16:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •