Παιδια μια βοηθεια σας παρακαλω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1

    Παιδια μια βοηθεια σας παρακαλω

    Καλημερα νεος εδω κ πραγματικα Παιδια θελω να παρετε σοβαρα το προβλημα μου. please.ειμαι 24 ετων κ Εδω κ παρα πολυ καιρο υποφερο ΜΑΛΛΟΝ απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη. Μου εχει κολλησει στο μυαλο οτι ειμαι γκει. Οχι τυχαια. Το θεμα ειναι οτι δν θελω να ειμαι.

    Ποτε στην ζωη μου δν ειχα για αντρα φαντασιωση μα ετσι μια μερα ξαφνικα μου κολλησε. Για να βγαλετε μια ακρη εξηγω.

    Τι προαλλες σκεφτηκα οτι ειμαι Γυναικα κ μαλιστα Γυναικα που εχω μαζι της φαντασιωσεις κλπ κ σκεφτηκα οτι κανω σεξ με αντρα. Η φαντασιωση οτι ημουν αυτη η σεξυ γυναικα κ ανταποκρινομουν σαν γυναίκα μου αρεσε τρελα αλλα ξενερωσα τρελα που η πραξη στην σκεψη μου γινοταν με αντρα.

    Εχθες επαθα κ κριση πανικου οταν σκεφτηκα οτι ειμαι γκει κ κανω σεξ με αντρα κ μου αρεσε.

    δηλαδη η πραξη αυτη μου αρεσε. απλα τρελο για τον χαρακτηρα μου. πως γινεται ρε γμτ?

    Το θεμα ειναι οτι Σαν Παυλος (δηλαδη οταν δεν παιζω καποιον αλλον ρολο γυναικα-γκει) αυτες μου η σκεψεις με φρικαρουν τρελα.

    Δηλαδη απλα απορω πως ειναι δυνατον εγω να εκανα αυτες τις σκεψεις.

    Κοντευω να τρελαθω. απλα δν αντεχω. Ειχα παντα σχεσεις με γυναίκες κ ενιωθα υπεροχα κ ξαφνικα ολα μου γκρεμιστηκαν.

    Καποιες αποψεις παιδια?
    σορρυ για το μεγαλο κειμενο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Δεν εχω ιδέα τι είναι και πώς γιατρεύεται η ομοφυλοφιλική ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.Αλλά απο το να αρχίσεις να παίρνεις φάρμακα δεν κάθεσαι λίγο να σκεφτείς για το τι είναι τελικά αυτός ο παυλος που λες και τι όρια έχει η σεξουαλικότητα και οι φαντασιώσεις του;Ειδικά στις φαντασιώσεις δεν υπάρχει λάθος και σωστό.Ουτως η άλλος το θεμα gay το βγάζουμε εκτός, γιατί με γυναίκες πάς και δεν θές καν να σκέφτεσαι οτι μπορεί να έχεις τάσεις για το άλλο φύλλο.

    Μη του γυρνας την πλάτη και το φόβασαι.Εξερευνησέ το.Παρατήρησε το.Μπορεί να ειναι παροδικό, μπορεί να είναι κάτι άσχετο με σένα, μπορεί να ειναι κομμάτι του ευατού σου και αυτό η απλά να είναι αποτέλεσμα του άγχους σου.Οτι και να είναι, υπάρχει αυτή την στιγμη και καλό είναι να μην τρέχεις και κρυφτείς μακρία του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Αδερφέ πλήρωσε τριαντα ευρώ κ πήγαινε να δοκιμάσεισ λάιβ τι κανείς κ τι νιώθεις αν πάνε όλα καλά δεν έχεις τίποτα είναι μια σκέψη αν τραβήξει πολύ πήγαινε σ ένα γιατρό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Paulos7 View Post
    Τι προαλλες σκεφτηκα οτι ειμαι Γυναικα κ μαλιστα Γυναικα που εχω μαζι της φαντασιωσεις κλπ κ σκεφτηκα οτι κανω σεξ με αντρα. Η φαντασιωση οτι ημουν αυτη η σεξυ γυναικα κ ανταποκρινομουν σαν γυναίκα μου αρεσε τρελα αλλα ξενερωσα τρελα που η πραξη στην σκεψη μου γινοταν με αντρα.
    Εχθες επαθα κ κριση πανικου οταν σκεφτηκα οτι ειμαι γκει κ κανω σεξ με αντρα κ μου αρεσε.
    δηλαδη η πραξη αυτη μου αρεσε. απλα τρελο για τον χαρακτηρα μου. πως γινεται ρε γμτ?
    Καλημέρα Παύλο.

    Πρώτα από όλα, για να είσαι σίγουρος για τις προτιμήσεις σου, σκέψου το εξής.
    Συναισθήματα...για ποιο φύλο έχεις νιώσει;
    Αυτό το φύλο είναι που προτιμάς.

    Στη σημερινή εποχή πολλοί κάνουν το λάθος να αποφασίζουν τις προτιμήσεις τους με βάση το σεξ. Κι όμως, οργασμό νιώθουν όλοι. Τον ίδιο οργασμό νιώθουν οι straight άντρες και οι gay άντρες και οι bisexual άντρες, απλά και μόνο λόγω του ότι ο οργασμός είναι αποτέλεσμα μιας πολύ απλής διαδικασίας, μηχανικής. Αν εκτελέσεις τα βήματα, θα έχεις αυτό το αποτέλεσμα, απλό. Επομένως, δεν εξαρτάται από το ποιος εκτελεί τα βήματα πάνω σου. Μπορεί να το κάνεις μόνος σου (αυνανισμος) ή μπορεί να βάλεις κάποιον άλλο να τα κάνει ( συνουσια).

    Gay, bisexual η straight καθορίζεται από τα άτομα που σε ελκύουν συναισθηματικά και αισθητικά. Πέρα από την αναγνώριση της ομορφιάς ( το να μπορεις να ξεχωρισεις αν ένας άντρας είναι όμορφος η ασχημος, αν εχει πιθανως αντικτυπο στις γυναικες) το οποίο είναι εντελώς φυσιολογικό παρόλο που οι πιο πολλοί άντρες μεγαλώνουν με την άποψη ότι πρεπει να αποστρεφονται τους άλλους άντρες, θα ξέρεις αν είσαι gay αν απαντήσεις στην απλή ερώτηση που έθεσα αρχικά. Αν δηλαδη σε ελκύουν.

    Το ξέρω ότι όταν θα πας να απαντήσεις αυτήν την ερωτηση θα έρθουν κάποιες μικρές φωνές και θα πουν /τότε, αν δεν σε ελκύουν οι άντρες, γιατι σκέφτηκες αυτήν την σκηνή και σου άρεσε;/ . Και σε αυτήν την ερώτηση έχω απάντηση.
    Πρέπει να πω ότι έχω απογοητευθεί από το πόσο ΛΙΓΟ μιλάνε οι πιο πολλοί άνθρωποι με τον εαυτό τους. Αν καθοσουν όμως και αναρωτιόσουν ΤΙ αντικτυπο είχαν αυτές οι σκέψεις σε εσένα θα κατέληγες σε συμπεράσματα που θα σε ηρεμούσαν.

    Η προσωπική μου άποψη είναι η παρακάτω και έχω καταλήξει σε αυτήν μετά από έρευνα σχετικά με τις λειτουργίες του ανθρώπινου εγκεφάλου.
    Υπάρχει μια λειτουργία, μια ικανότητα έμφυτη στον άνθρωπο , η οποία ονομάζεται ενσυναίσθηση. Στα αγγλικά empathy.
    Empathy is the capacity to recognize emotions that are being experienced by another sentient or fictional being. (απο http://en.wikipedia.org/wiki/Empathy )
    Για να εξηγήσουν αυτή τη «μαγική» ικανότητα να ταυτιζόμαστε ή να εισδύουμε απρόσκλητοι στις «εσωτερικές» νοητικές καταστάσεις των άλλων προσώπων οι ειδικοί χρησιμοποιούν την έννοια «empathy», όρο που ορθά αποδίδεται ως «ενσυναίσθηση» . ( απο http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=245943 )
    Mε λίγα λόγια, όταν ο άνθρωπος ακουει/βλέπει και γενικά είναι ο αποδέκτης μιας άλλης ανθρώπινης κατάστασης, είναι ΦΥΣΙΚΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ να αντιλαμβάνεται τα συναισθήματα τα οποία βλέπει μπροστά του. Η ενσυναίσθηση ή empathy είναι ο λόγος που οι άνθρωποι κλαίνε όταν βλέπουν ταινίες όπου υπάρχει θάνατος και λύπη. Δεν έχουν πραγματικά λόγο να κλάψουν, απλά αναγνωρίζουν το συναίσθημα αυτό και το ΑΝΑΒΙΩΝΟΥΝ προσωρινά.
    " Σε ό,τι αφορά το πεδίο των ψυχολογικών ερευνών, τα τελευταία χρόνια έγινε απολύτως σαφές ότι η ικανότητα να βιώνει κανείς σε πρώτο πρόσωπο, δηλαδή να «ταυτίζεται» με τις νοητικές καταστάσεις, τις υποκειμενικές εμπειρίες ή τα προσωπικά συναισθήματα των άλλων, είναι μια νοητική ικανότητα που εμφανίζεται πολύ νωρίς, ήδη από το δεύτερο ή τρίτο έτος της ζωής ενός παιδιού! " (απο http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=245943 )
    Και που κολλάει αυτό; Τώρα θα καταλάβεις.
    Η σκέψη συνουσίας που δημιούργησες με το μυαλό σου έχει αυτό το αντίκτυπο. Το πορνό έχει αυτό το αντίκτυπο. Αυτές οι εικόνες κάνουν τον άνθρωπο να 'βιώνει' τα συναισθήματα και τις αισθήσεις που τα άτομα που αυτός παρακολουθεί/σκέφτεται βιώνουν. Πάνω στην ικανότητα αυτή του ανθρώπου έχει βασιστεί όλη η βιομηχανία πορνό, αποκαλυπτικών φωτογραφίσεων γυναικών(που σε κάνουν να νομίζεις ότι είναι έτοιμες για ερωτική πράξη, η οποία έχει με τη σειρά της αισθήσεις με τις οποίες μπορείς να ταυτιστεις).
    Αν λοιπον σκεφτείς κάτι το οποίο έχει να κάνει με σεξ, είναι λογικό να αναβιώσεις τέτοιου είδους αισθήσεις. Αυτό είναι πιο πιθανό να γίνει όσο περισσότερα τέτοια οπτικα/ακουστικα ερεθισματα υπάρχουν με τα οποία μπορείς να ταυτιστείς. Είναι πιο εύκολο να ταυτιστείς με το συναίσθημα της ηδονής όταν μπροστά στα μάτια σου(η στις σκεψεις σου) ένας άλλος άντρας το βιώνει. Πολλοί άντρες αποστρέφονται τους gay. Κι όμως, αν παρατηρούσαν μόνο το γεννητικό όργανο του άντρα ενώ αυτός ευχαριστιέται, είναι ΑΦΥΣΙΚΟ να μην θυμόντουσαν αυτό το ίδιο συναισθημα. Και φυσικά, πολλοί θα ΝΟΜΙΖΑΝ οτι ειναι gay λόγω του ότι ένιωσαν αυτό το πράγμα. Λαθος, μέγα λάθος.


    Καταλήγω λοιπόν....Το να νιώθεις ευχαριστες αισθήσεις σαν αποτέλεσμα αυτών των σκέψεων ειναι ΦΥ-ΣΙ-ΚΟ.
    Σκέψου εσύ . Αυτό που σου άρεσε στις σκέψεις σου ήταν το ότι ΗΣΟΥΝ γυναίκα ή gay άντρας ; Η μήπως ήταν απλά μια ευχάριστη αίσθηση που προέκυψε από αυτές τις σκέψεις και εσύ την παρεξήγησες; Κατά τη γνώμη μου, και στις δύο σκηνές που περιγράφεις υπάρχουν πράγματα με τα οποία ένας άντρας μπορεί να ταυτιστεί - η ευχαρίστηση από το γεννητικό του όργανο.

    Το πιο πιθανο είναι να ένιωσες αυτή την ευχαρίστηση βλέποντας αυτές τις σκηνές στο μυαλό σου και απλά μετά, μη ξέροντας πως να το εξηγήσεις, πανικοβλήθηκες.

    Think man, think.

    Αυτά από εμένα.

Similar Threads

  1. Βοηθεια παρακαλω ...
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 28-01-2011, 19:33
  2. βοηθεια σας παρακαλω!!!!
    By marinaxx in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-01-2011, 16:47
  3. Παρακαλω βοηθεια
    By IamNotOk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 26-12-2007, 22:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •