ολα στραβα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    ολα στραβα

    πανε ολα στραβα απο τοτε που επαθα ψυχωση αυτο συμβαινει και στην πλειοψηφια να μην πω σε ολους τους ψυχωτικους.ειναι το αγχος που εχουμε παραπανω απο τους 'φυσιολογικους' λογω αρρωστιας?ή μηπως εχουμε προσθετο αγχος λογω καποιας ισως μεταφυσικης(αυτο που δεν εξιγει η φυσικη,δικαιουμε να κανω τετοια υποθεση αφου η ιατρικη ως τωρα μας εχει φλωμωσει μονο με την ΙΚΑΣΙΑ!!!!! ντοπαμινης).ξερεται που το βασιζω αυτο που λεω το αγχος δημιουργειται απο τα προβληματα εμεις πως γινεται να εχουμε παραπανω προβληματα απο τουςφυσιολογικους?κατι παραξενο παιζει και παιρναμε τα πανδεινα μολις 'κολησουμε' ψυχωση....πιο πρακτικα πως πρεπει να διαχειριστουμε το αγχος τα αυξημενα προβληματα και αυτην την αισθηση που εχει ο ψυχωτικος οτι ολα του παν στραβα(ασε που πηγαινουν οντως ολα στραβα)?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ελπιζοντας οτι θαλλαξει η φαση κ θαναι καλυτερα,προσπαθεια να ασχοληθεις με το σωμα -περπατημα,γυμναστικη,καλος υπνος .
    Βεβαια το ασφαλες περιβαλλον ,η οικονομικη ανεση ,η αγαπη για την τεχνη, βοηθουν πολυ
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Στραβος ειναι ο γυαλος η εμεις στραβα αρμενιζουμε?...μαλλον και τα δυο στην δικια μας περιπτωση..χαχα...εμενα αυτο που μου την σπαει..ειναι .οτι σε μια μεγαλη κριση αγχους αυτοματως λυγιζουμε..εμεις οι ψυχωτικοι θα εχουμε μεγαλυτερες απωλειες...ισως υποτροπιασουμε και βγει στην επιφανεια η αρρωστεια...δεν υπαρχουν μηχανισμοι αμυνας και μαγικα κολπα ωστε.μια μεγαλη κριση αγχους να την περασουμε αλωβητοι.....what can i say? αυτη ειναι η φυση μας δυστηχως....και δεν υπαρχει περιπτωση στη ζωη να ειναι ολα ροδινα...καποια στιγμη θα γυρισει αντιστροφα.....λαιφ ιζ ε σιτ δεν γιου νται..!!!..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Επισης συμφωνω με αυτα που λεει και η Κατερινα και να συμπληρωσω πως αν ειχα 2 χιλιαρικα το μηνα για ξοδεμα δεν θα υποτροπιαζα ποτε...ας φιλοτιμηθει καποιος κι ας το κανουμε και πειραμα...χαχαχα.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Επισης συμφωνω με αυτα που λεει και η Κατερινα και να συμπληρωσω πως αν ειχα 2 χιλιαρικα το μηνα για ξοδεμα δεν θα υποτροπιαζα ποτε...ας φιλοτιμηθει καποιος κι ας το κανουμε και πειραμα...χαχαχα.....
    Ειναι σιγουρα αστειο γιατι σε φαση εκτος οσα κ να εχεις δεν σου φτανουν ..........
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Aστειο ειναι φυσικα μου αρκουν πολυ λιγοτερα και απο δυο χιλιαρικα...αλλα το θεμα ειναι οτι ετσι οπως παμε ουτε τις βασικες μας αναγκες δεν θα μπορουμε να καλυψουμε σε λιγο καιρο!..

  7. #7
    η εσθενεια σιγουρα ερχεται στην επιφανεια με το αυξημενο αγχος...αναφερομενη κ στους 3!!αλλα πιστευω πως αν καταλαβεις το προβλημα κ ποτε αυτο ερχεται ξανα στην επιφανεια μπορεις ισως να αντιμετοπισεις καλυτερα..απο το να αρνεισαι οτι εχεις κατι κ να βασανιζεσαι χωρις να ξερεις γιατι, ή ακομα χειροτερα να στελνεις τους αλλους στο γιατρο λεγοντας εγω ειμαι μια χαρα!!αυτο λεει ο φιλος ο οποιος λογο αγχους υποτροπιασε κ θεωρει οτι ειναι μια χαρα!!

  8. #8
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Ειναι σιγουρα αστειο γιατι σε φαση εκτος οσα κ να εχεις δεν σου φτανουν ..........
    οντως σε φαση οχι απλως δε σου φτανουν αλλα δεν ξερεις κ τι εχεις επανω σου τι ξοδευεις κτλ...γενικως δεν σου φτανουν ποτε!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    [QUOTE=m86;424361]η εσθενεια σιγουρα ερχεται στην επιφανεια με το αυξημενο αγχος...αναφερομενη κ στους 3!!αλλα πιστευω πως αν καταλαβεις το προβλημα κ ποτε αυτο ερχεται ξανα στην επιφανεια μπορεις ισως να αντιμετοπισεις καλυτερα..απο το να αρνεισαι οτι εχεις κατι κ να βασανιζεσαι χωρις να ξερεις γιατι, ή ακομα χειροτερα να στελνεις τους αλλους στο γιατρο λεγοντας εγω ειμαι μια χαρα!!αυτο λεει ο φιλος ο οποιος λογο αγχους υποτροπιασε κ θεωρει οτι ειναι μια χαρα!![/QU




    ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ καποιος σταματαει τη φαρμακευτικη αγωγη εχει υποψη του την αρρωστια του αλλα πιστευει οτι αυτη τη φορα θαειναι αλερτ κ θα αντιληφτει τα σημαδια της υποτροπης κ θα το ξεπερασει ζητωντας φαρμακευτικη βοηθεια,τις πιο πολλες φορες δεν τα καταφερνει κ τον πειθουν με τη βια οι οικειοι του ,να ξαναπαρει φαρμακα .ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΞΑΝΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ?????
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κατερινάκι δικαίωμα φυσικά κ έχεις απλά καλό θα ήταν να έχεις υπ όψιν σου και την πιθανή ταλαιπωρία από τις συνέπειες.

    εσύ είδες κάποια βελτίωση από τα φάρμακα στη δική σου την περίπτωση; σε βοήθησαν σε κάτι; ή μόνο αρνητικά;
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Me βοηθησαν στο να ειμαι πιο γειωμενη στη πραγματικοτητα ,το θεμα ειναι οτι χωρις φαρμακα μου ειναι αδυνατο να τη δεχτω (τη πραγματικοτητα) κ με τα φαρμακα ειναι δυσκολο γιατι αυξανει η προσπαθεια που κανω (λογω φαρμακων ) να την αντιμετωπισω ,να κανω δηλ τα ονειρα μου πραγματικοτητα, να πλησιασω στοχους κλπ
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  12. #12
    και το κακο ειναι οτι τα αντιψυχωσικα ανεβαζουν και το καταθλιπτικο φαινομενο(για αυτο μαζι με την αντιψυχωσικη αγωγη δινουν και λιγο αντικαταθλιπτικο).φαυλος κυκλος...

Similar Threads

  1. Όλα τα στραβά σε μενα.
    By Rame in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-2012, 07:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •