δοσολογία βαλσαμόχορτου-υπέρικου σε κάψουλες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by katerina-zaf View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ που μου το επισήμανες, το γνωρίζω. Δεν παίρνω κανένα χημικό τώρα.Έπαιρνα ζολοφτ και λαντοζ (πλήρη απογοήτευση και με τα δύο: Πολλά κιλά, "κρύα" σαν συναίσθημα, υπνηλίες, υποτάσεις, φοβερή κόπωση με το ζόρι έβγαινε η μέρα, χειρότερα από πριν ήμουν).
    καπως ετσι ειμαι κ εγω περνοντας abilify και effexor..θελω να κοιμαμε απο κιλα σταθερος αλλα οταν τα ξεκινησα πηρα 16κιλα ,δεν εχω ορεξη κ για πολλα κ πρεπει να εχω κ υποταση..ξερεις κατι γιαυτα;ρωτησα κ εγω για το sam-e σε προσωπικο μνμ στον wstyron

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    πολυ ακριβα το παιρνεις το βαλσαμοχορτο .απο ηπα μπορεις να το βρεις ακομη κ μισοτιμης . μπορω να σε βοηθησω να παραγγειλεις απο αμερικη . εγω δε το δοκιμασα αν κ ηθελα . το σαμ ε ειναι φυσικο συμπληρωμα παραγωγο μιας πρωτεινης . καποιοι λενε οτι ειναι το νο 1 σκευασμα για την καταθλιψη..... δυστυχως αναλογα με την δοση ειναι ακριβο κ για αυτο εγω δεν το πηρα . υπαρχουν πολλα αλλα σκευασματα που μπορεις να δοκιμασεις πχ τα ω3 τα οποια δεν ειναι ακριβα κ ειναι πολυ αποτελεσματικα .ισως να ειναι κ το ιδιο αποτελεσματικα με το σαμ ε .... ποιος ξερει .....
    η καταθλιψη κ ολα τα ψυχ προβληματα μπορουν να θεραπευτουν στις περισσοτερες περιπτωσεις αρκει να γινει σωστη κ εγκαιρη θεραπεια .

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    πολυ ακριβα το παιρνεις το βαλσαμοχορτο .απο ηπα μπορεις να το βρεις ακομη κ μισοτιμης . μπορω να σε βοηθησω να παραγγειλεις απο αμερικη . εγω δε το δοκιμασα αν κ ηθελα . το σαμ ε ειναι φυσικο συμπληρωμα παραγωγο μιας πρωτεινης . καποιοι λενε οτι ειναι το νο 1 σκευασμα για την καταθλιψη..... δυστυχως αναλογα με την δοση ειναι ακριβο κ για αυτο εγω δεν το πηρα . υπαρχουν πολλα αλλα σκευασματα που μπορεις να δοκιμασεις πχ τα ω3 τα οποια δεν ειναι ακριβα κ ειναι πολυ αποτελεσματικα .ισως να ειναι κ το ιδιο αποτελεσματικα με το σαμ ε .... ποιος ξερει .....
    η καταθλιψη κ ολα τα ψυχ προβληματα μπορουν να θεραπευτουν στις περισσοτερες περιπτωσεις αρκει να γινει σωστη κ εγκαιρη θεραπεια .
    εγω παιρνω μουρουναιλεο της seven seas αλλα μ εγινε κ αυξηση του effexor γιατι δεν ημουν κ πολυ καλα κ μπορω να πω πως ειμαι καπως καλυτερα,δεν εχω το ψυχοπλακωμα π ειχα στο στηθος αλλα δεν ξερω αν οφειλεται στο μουρουναιλεο η στην αυξηση του effexor..ποσο εχει το σαμ-ε;;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    η συσκευασια κανει 30 ευρω (αμερικη ) . μπορει να κρατησει 1 μηνα εκτος αν χρειαστει να παρεις ποιο υψηλη δοση ....

  5. #20
    Διάβασα για την νιασίνη (βιταμίνη Β3) κα πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω πόσο στοιχίζει μια αιματολογική εξέταση για βιταμινη β3 και μου είπε 75 ευρώ!!! Αν πάω σε κάποιο γιατρό θα μου την γράψει άραγε? Π.χ. αν πάω στην ψυχίατρο που μου είχε δώσει τα ζολοφτ και λαντος, θα το δεχτεί? Ή πρέπει να πάω σε κάποιο παθολόγο?
    Εχθές πήρα ένα σκευάσμα συμπλεγμα βιταμινών Β. στοίχισε 8 ευρώ και έχει 30 κάψουλες μέσα, η περιεκτικότητα σε βιταμίνη Β3 είναι 50 mg. Εχθές πήρα τρία χαπάκια(συνολικά 150 mg βιταμίνης β3) και μου έκανε πολύ καλό!!!!
    Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία/γνώση?

  6. #21
    Να σημειώσω πως το βαλσαμόχορτο με βοήθησε παρα πολύ Αλλά τις τελευταίες μέρες από το σαββατο συγκεκριμένα, άρχισα δίαιτα γιατί έχω πάρει πολλά κιλά με τα αντικαταθλιπτικά. Με τη δίαιτα και τρώγοντας ελαφριά διαπίστωσα πως δεν με ""πιάνει" το βαλσαμόχορτο!!!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    75 ευρω για μια εξεταση ??? ειναι κλεψια ! μπορεις να ρωτησεις κ καποιους αλλους μικροβιολογους . κ φυσικα μπορεις να ζητησεις απο τον γιατρο σου αλλα συνηθως δεν γραφουν γιατι δε γνωριζουν την σημασια των βιταμινων . αν δεν βγαινεις τακτικα εξω απ το σπιτι σου (οπως κανουν πολλοι καταθλιπτικοι )καλο θα ηταν να κανεις εξεταση κ για βιταμινη d γιατι θα ειναι σε χαμηλα επιπεδα .δε νομιζω να φταιει η διαιτα που δε σε πιανει το βαλσαμοχορτο .

  8. #23
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    75 ευρω για μια εξεταση ??? ειναι κλεψια ! μπορεις να ρωτησεις κ καποιους αλλους μικροβιολογους . κ φυσικα μπορεις να ζητησεις απο τον γιατρο σου αλλα συνηθως δεν γραφουν γιατι δε γνωριζουν την σημασια των βιταμινων . αν δεν βγαινεις τακτικα εξω απ το σπιτι σου (οπως κανουν πολλοι καταθλιπτικοι )καλο θα ηταν να κανεις εξεταση κ για βιταμινη d γιατι θα ειναι σε χαμηλα επιπεδα .δε νομιζω να φταιει η διαιτα που δε σε πιανει το βαλσαμοχορτο .
    Εννοείς ότι δεν με «πιάνουν» γενικά είναι 45 μέρες που τα παίρνω περίπου. Πήγαινα πολύ καλά αλλά όταν έκοψατα πολλά πολλά ψωμιά και τέτοια είμαι πάλι χειρότερα. Ειδικά χθες ήμουν χάλια..σκέψεις σκέψεις συνέχεια. Σήμερα καλύτερα. Με σύμπλεγμα βιταμινών Β και βαλσαμόχορτο (έως τώρα βέβαια) δεν ξέρω αργότερα.
    Βγαίνω έξω μόνο για να έρχομαι στη δουλειά και έχω ξεκινήσει και πάω γυμναστήριο. Είμια και μανούλα (6 χρονών η κόρη μου) και το σπίτι έχει αυξημένες ανάγκες σε νοικοκυριό. Άστα να πάνε. Ζόρι πολύ άγχος η καθημερινότητα. Ευτυχώς έχουμε τριημεράκι!

  9. #24
    Επειδή θέλω να πάρω και ω3 λιπαρά, μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι οικονομικό? Γιατί βαλσαμόχορτι και σύμπεγμα Β πάει καμμιά 50 ευρώ το μήνα. Τα σαλμον οιλ είνια καλά ή είνια λίγο σε περιεκτικότητα? Και τι ποσότητα θα με συμβουλέυατε να παίρνω? (Το sam-e απότι κατάλαβα είνια ακριβό ή πάνω κάτω ίδια τιμή με τα ω3?)

  10. #25
    Quote Originally Posted by petougakos View Post
    εγω παιρνω μουρουναιλεο της seven seas αλλα μ εγινε κ αυξηση του effexor γιατι δεν ημουν κ πολυ καλα κ μπορω να πω πως ειμαι καπως καλυτερα,δεν εχω το ψυχοπλακωμα π ειχα στο στηθος αλλα δεν ξερω αν οφειλεται στο μουρουναιλεο η στην αυξηση του effexor..ποσο εχει το σαμ-ε;;
    To μουρουνέλαιο έχει ω3? Πόσο στοιχίζει?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    απο αμερικη ω3 παιρνεις με 17 20 ευρω κ πανε μεχρι κ 2 μηνες κ φυσικα ειναι φθηνοτερα του σαμ ε
    το σαλμον οντως εχει λιγα ω3 .
    λυπαμαι που περνας δυσκολα κ εχεις απο πανω κ τις υποχρεωσεις .....
    απ οτι καταλαβαινω η καταθλιψη σου ειναι μετρια (μαλλον γιατι δε γνωριζω λεπτομερειες )οποτε αξιζει να δοκιμασεις συμπληρωματα
    μπορεις να νικησεις την καταθλιψη .

  12. #27
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    απο αμερικη ω3 παιρνεις με 17 20 ευρω κ πανε μεχρι κ 2 μηνες κ φυσικα ειναι φθηνοτερα του σαμ ε
    το σαλμον οντως εχει λιγα ω3 .
    λυπαμαι που περνας δυσκολα κ εχεις απο πανω κ τις υποχρεωσεις .....
    απ οτι καταλαβαινω η καταθλιψη σου ειναι μετρια (μαλλον γιατι δε γνωριζω λεπτομερειες )οποτε αξιζει να δοκιμασεις συμπληρωματα
    μπορεις να νικησεις την καταθλιψη .
    πολύ αισιοδοξο αυτό που μου γράφεις...μακάρι να μπορούσα να την νικήσω...μου τρώει πολύ ενέργεια... αποροφούμε με τις σκέψφεις στο παρελθόν σε συμπεριφορές και έχω νεύρα στο παρόν, δεν ζω το παρόν, με το ζόρι μερικές φορές πάω στη δουλειά και βγαίνει η καθημερινότητα. Άλλες φορές πάλι είνια καλύτερα. Βέβαια τα φάρμακα τα έκοψα τέλη Ιανουάρίου, μάλλον είναι νωρίς ακόμη ε? Αχ και τι δεν θα δινα ναήμουν καλά, δεν πάω στην ψυχίατρο γιατί μόνο χάπια θα μου δώσει αυτά είναι τα εργαλεία της... δεν θέλω φάρμακα με τίποτα, έπαιρνα και ήμουν χάλια.. αλλά δεν πονούσα εσωτερικά τουλάχιστον. Αχ τι να πω, θα προσπαθήσω με νύχια και με δόντια με τα συμπληρώματα θα πάρω και ω3 και τα πάντα..θα το παλέψω πολύ με αυτά κια με γυμναστική..όσο μπορώ....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    ακουγεται αισιοδοξο αλλα απλα ειναι η πραγματικοτητα. αν κ δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το αποτελεσμα εχεις πολλες ελπιδες . εγω παλι δεν μπορω να εργαστω καθολου . τα πρωτια χρονια της καταθλιψης ημουν καλητερα κ λιγακι δουλευα . τωρα ομως εχω πιασει πατο . 2 μηνες περασαν απο τοτε που σταματησες τα φαρμακα ειναι λιγακι νωρις .

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by katerina-zaf View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ που μου το επισήμανες, το γνωρίζω. Δεν παίρνω κανένα χημικό τώρα.Έπαιρνα ζολοφτ και λαντοζ (πλήρη απογοήτευση και με τα δύο: Πολλά κιλά, "κρύα" σαν συναίσθημα, υπνηλίες, υποτάσεις, φοβερή κόπωση με το ζόρι έβγαινε η μέρα, χειρότερα από πριν ήμουν).
    Περιεργο διοτι αυτα τα δυο φαρμακα αδυνατιζουν! Φυσικα στον καθενα ειναι διαφορετικα γτ ειναι κ διαφορετικος οργανισμος! Καλη αρχη με το υπερικο κ ευχομαι να σε βοηθησει!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #30
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    ακουγεται αισιοδοξο αλλα απλα ειναι η πραγματικοτητα. αν κ δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το αποτελεσμα εχεις πολλες ελπιδες . εγω παλι δεν μπορω να εργαστω καθολου . τα πρωτια χρονια της καταθλιψης ημουν καλητερα κ λιγακι δουλευα . τωρα ομως εχω πιασει πατο . 2 μηνες περασαν απο τοτε που σταματησες τα φαρμακα ειναι λιγακι νωρις .
    Με βοηθάς ΄πολύ με αυτά που μου λες Να 'σαι καλά. Εύχομαι και για σένα το καλύτερο.
    Είχες πολύ δίκιο που μου είπες τις προάλλες ότι δεν φταίει η δίαιτα που δεν με έπιαναν. Αδιαθέτησα μία βδομάδα μετά και μάλλον αυτό έφταιγε. Τώρα είμαι πάλι όπως πριν δηλαδή πρέπει να παίρνω κάθε 5 ώρες περίπου. Το άσχημο είναι ότι ξυπνάω κατά τις τρεις το βραδυ. Παίρνω ένα και μετά ξανακοιμάμαι. Μήπως υπάρχει καμμιά λύση για αυτό? Παίρνω βαλσαμόχορτο από την επόμενη μέρα που έκοψα τα ζολοφτ. Ακριβώς 50 μέρες με την σημερινή. Μακάρι όσο περνάει ο καιρός να καλυτερευω! Φοβάμαι πολύ μήπως χειροτερέψω, έχουμε και την κορούλα μου, για κείνη πιο πολύ να έχει την μανούλα της 100% μου μιλάει και είμια στις σκέψεις μου χαμένη μερικές φορές. ΌΤαν είμαι χαρούμενη έινια κι εκείνη. Για αυτήν πήρα τα χάπια (ζολοφτ και λαντοσ) γιατί είχα καταπέσει πολύ, δεν είχα όρεξη καθόλου για τίποτα, ούτε για βόλτες, ούτε για δουλειές. Δυστυχώς δεν με βοήθηαν καθόλου μα καθόλου.Ειδικά με τα λαντος φοβήθηκαν κιόλας γιατί φοβόμουν το μπαλκόνι!σαν κάτι να με τραβούσε να βουτήξω! παναγία μου! Τώρα χωρίς αυτά είμαι χωμένη στις σκέψεις και στα νεύρα για παρελθοντικές συμπεριφορές συγγενών, σαν να μην πέρασε μια μέρα και πάνε 10 χρόνια.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By cec2086 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2012, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •