Πως γίνεται να μπορείς να βοηθάς τους άλλους?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545

    Πως γίνεται να μπορείς να βοηθάς τους άλλους?

    Καλησπέρα κι από μένα...!!!Είμαι καινουργιος στο φόρουμ.Θα σας εξηγήσω για τον τίτλο του θέματος αλλά πρώτα πρέπει να κάνω μία ερώτηση.Υπάρχουν επαγγελματίες ψυχολόγοι ή απλά όλοι απαντάμε με τα βιώματά μας?Αυτή η ερώτηση έχει να κάνει και με τον τίτλο.Λοιπόν για να μη το κουράζω.Πως γίνεται να μπορείς να βοηθάς τους άλλους σε μία δύσκολη περίοδο αλλά σε πολλές περιπτώσεις να μη μπορείς να το κάνεις στον ευατό σου...??Δηλαδή ενώ ξέρεις πιο είναι το σωστό,δεν το κάνεις.Ισως να σας βοηθήσω αλλιώς γιατί μπορεί και να σας μπέρδεψα.Εστώ ότι ''εγώ κι εσύ'' έχουμε το ίδιο πρόβλημα,καταθλιψη,και το ξέρουμε...Εγώ σε βοηθάω να βγείς από αυτό το ''λούκι'' και σου λέω τι είναι σωστό να κάνεις αλλά εγώ δεν μπορώ να τα εφαρμόσω στον ευατό μου...Γιατί?Ευχαριστώ ...

  2. #2
    Για πολλούς λόγους. Θα σου γράψω τους δύο βασικούς:
    1. Η έννοια της αποστασιοποίησης. Δηλαδή απέξω βλέπεις καθαρά κάποια πράγματα και βρίσκεις πανεύκολα την λύση βάση λογικής, εμπειριών, γνώσης, αγάπης κ.τ.π.
    2. Από τηνθεωρία έως την πράξη η απόσταση είναι τεράστια π.χ. πρέπει να κόψω το κάπνισμα ή πρέπει να κάνω τρεις φορές την εβδομάδα γυμναστική το ξέρω ότι είναι το σωστό αλλά δεν το κάνω για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλα μη το δενεις κ κομπο οτι αυτοι που συμβουλευεις το εφαρμοζουν κιολας κ μονο εσυ δε τα κανεις...επισης αυτος που συμβουλευει το κανει συνηθως βασει λογικης, δεν εχει συναισθητικο δεσιμο με τις καταστασεις του αλλου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εδω ειναι κυριως μελη που απαντουν με βαση την εμπειρια τους ή και την απειρια τους ενιοτε . . .
    Καποια μελη τυχαινει να ειναι και ψυχολογοι......

    Τωρα ως προς την ερωτηση σου οκ θα απαντησω προσωπικα. Εγω οταν απανταω σε ατομα που πασχουν απο την ιδια νοσο με εμενα ( ιψδ , καταθλιψη _) συνηθως γραφω πραγματα που με εχουν βοηθησει καθως και συμβουλες που μου εχει πει η ψυχολογος ή οι ψυχιατροι που πηγαινω. Και ναι καποια απο αυτα που γραφω δεν μπορω να τα εφαρμοσω τοσο καλα σε εμενα και νομιζω οτι αυτο οφειλεται πρωτιστως στο οτι η ασθενεια πολλες φορες ειναι πιο δυνατη απο την λογικη , και μερικες φορες σε προσωπικη αδυναμια .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Γιατί νοιώθουμε τον πόνο του άλλου κι έτσι μπορούμε να τον βοηθήσουμε Για εμάς τους ίδιους, μπαίνει μπροστά η ανασφάλεια, δλδ σκεφτόμαστε σε φάση κατάθλιψης αρνητικά κι έτσι το μέλλον μας φαίνετε μαύρο.Ακόμη και τώρα που συνέρχομαι...σκέφτομαι..αν ξανακυλίσω? Πάλι ένας γολγοθάς...Ο φόβος κι η ανασφάλεια μου κρυμμένα μέσα μου...Έχασα τα νιάτα μου...τη δουλειά μου...τη σχολή μου....απο αυτό το πράγμα....δε χάρηκα...κτλ κτλ.......Ενώ όταν βλέπουμε άλλο άτομο θα του πούμε..κοίτα...μην αφήνεις την αγωγή σου..θα σου περάσει....θα κάνει το κύκλο του....πολλοί δε ξαναπέσανε.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μα η απαντηση ειναι προφανης φιλε μ! Καποιος π εχει βιωσει κατι μπορει καλυτερα απο καθε αλλον να βοηθησει καποιον αλλον στην ιδια κατασταση με αυτον! Κ ποσο μαλλον οταν το εχει ξεπερασει! Αυτο δν σημαινει ομως οτι υποκαθιστα το ρολο του γιατρου! Πχ εγω εχοντας περασει μεγαλο μερος της ζωης μ παλευοντας με τη βουλιμια, τωρα π εχω απεμπλακει απο αυτο, μπορω να αναγνωρισω τις εκδηλωσεις της ασθενειας σε αλλα ατομα κ να πω μια αποψη η οποια πιστευω οτι μετραει περισσοτερο διοτι εχω την αναλογη εμπειρια, εχω το βιωματικο δλδ! Αυτο δν σημαινει ομως οτι ετσι μονο λυνεται το θεμα! Πχ να στο θεσω αλλιως ενας καρκινοπαθης μπορει να λαβει καλυτερη στηριξη απο εναν πρωην καρκινοπαθη παρα απο εναν π δν ειχε ποτε εμπειρια με καρκινο, αυτο ομως δν σημαινει οτι δν θα κανει τις χημειοθεραπειες του κ τις ακτινοβολιες του! Ελπιζω να σε καλυψα!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Σας ευχαριστω πολύ...!!!Όλοι έχετε δίκιο.. Οπότε καιρός για ψυχολόγο ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    ετσι συμβαινει παντα. για τους αλλους εχουμε πιο ευκολα λυση απ' ο,τι για τον εαυτο μας. ειναι κανονας αυτο. το βλεπω απο τον εαυτο μου. καθομαι και διαβαζω ποστ εδω περα και δινω συμβουλες σαν να μην εχω εγω κανενα προβλημα και στον ευατο μου δε μπορω να δωσω συμβουλη και να τον βοηθησω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    αυτος που συμβουλευει το κανει συνηθως βασει λογικης, δεν εχει συναισθητικο δεσιμο με τις καταστασεις του αλλου.
    αυτο ακριβως.

Similar Threads

  1. Τροποι να βοηθας τους αλλους
    By multikara in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-2012, 18:01
  2. ΙΨΔ και οι σχεσεις με τους αλλους ανθρωπους
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2011, 22:22
  3. Επικοινωνια με τους άλλους
    By xρυσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 27-02-2010, 15:34
  4. Εξάρτηση από τους άλλους...
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2009, 21:54
  5. πως να χειριστώ το χειρισμό? ( απο τους άλλους )
    By libertine in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 14-01-2006, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •