εχω παρα πολυ αγχος,δεν ξερω τι να κανω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    3

    εχω παρα πολυ αγχος,δεν ξερω τι να κανω.

    γεια σας, ονομαζομαι ελενα και κανω ενα μεταπτυχιακο το οποιο με εχει στρεσαρει παρα πολυ.τον επομενο μηνα θα μπω στο δευτερο εξαμηνο.Διαρκει 2 χρονια. στην εξεταστικη αυτη δεν τα πηγα καλα γιατι δεν μπορουσα να συγκεντρωθω και δεν ηθελα να διαβασω.σημερα σκεφτηκα σοβαρα να το διακοψω.εχω δωσει τα μισα χρηματα αλλα με βαρια καρδια και ακουγοντας και ολους τους υπολοιπους γυρω μου ειπα να το συνεχισω γιατι θα το μετανιωνω αργοτερα.

    εχω παρα πολλες ωρες μαθηματα, ειναι αρκετα δυσκολα και αν βρω δουλεια (τωρα δουλευω σε μια καφετερια οποτε δεν υπαρχει προβλημα οσον αφορα το ωραριο) αλλα αν βρω δουλεια πανω σε αυτο που εχω σπουδασει (νοσηλευτικη) θα δουλευω μονο νυχτες και καποιες φορες καποια πρωινα και πιστευω οτι θα τα παιξω. νομιζω οτι δεν θα τα καταφερω, αισθανομαι τοσο δειλη με τον εαυτο μου. υπαρχουν γυρω μου ανθρωποι που τα καταφερνουν και περνουν πιο δυσκολα απο μενα. μου φαινονται ολα βουνο. δεν εχω διαθεση να ασχοληθω. και δεν εχει καν ξεκινησει το αλλο εξαμηνο σκεφτειτε. η ευκολη λυση ειναι να τα παρατησω αλλα δεν εχω την δυναμη να προσπαθησω αληθεια.εχω κοπει σιγουρα σε ενα απο τα 3 μαθηματα που εχω δωσει και μπορει να εχω κοπει και σε ενα αλλο. επισης αφησα μια πολυ δυσκολη εργασια για τον σεπτεμβριο και τα μαθηματα που ερχονται ειναι πολυ πιο δυσκολα.

    τι θα κανω?πλεον δεν κοιμαμαι καθολου καλα.αισθανομαι τοσο ενταση μεσα μου.νιωθω οτι θα σκασω.μακαρι να μην το ειχα ξεκινησει αυτο το μεταπτυχιακο.ητανε λαθος μου. επισης αν δεν περασεις τα μαθηματα με την δευτερη φορα σε κοβουνε.
    γενικα τα προηγουμενα χρονια δεν αγχωνομουνα τοσο πολυ.αλλα στην τελευταια εξεταστικη στο προπτυχιακο μου χρωσταγα 3 μαθηματα, και απο το αγχος μου να τα περασω και να παρω το πτυχιο μου εβγαλα ενα δερματικο εξανθημα το οποιο επιδεινωνοταν με το αγχος.εκανε 2 μηνες να μου φυγει.

    δεν ξερω πως να το καταπολεμησω το αγχος μου. δεν μπορω να χαλαρωσω, ουτε να αδειασω το μυαλο μου απο τις σκεψεις μπορω. καθε συμβουλη σας και γνωμη σας ευπροσδεκτη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Αν θέλεις τη γνώμη μου πάρε κάτι να χαλαρώσεις, έστω κ λίγο ηρεμιστικό, στο λέω γιατί εγώ απο το πολύ άγχος ( εκανα χαζομάρα που δεν πήρα κάτι ) παραλίγο να πάθω μέχρι και ψύχωση... ( την γλυτωσα με κάτι εξίσου όμως δύσκολο, ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ).
    Το άγχος σκοτώνει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για το στρες προτεινω να κανεις ερωτα με το φιλο σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Μόνο με θαύμα μπορείς να βρεις δουλειά πάνω σ αυτό που σπούδασεσ χωρίς εμπειρία οπότε τσάμπα αγχώνεσαι την καφετέρια μην την αφήσεις ότι κ να γίνει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Για το στρες προτεινω να κανεις ερωτα με το φιλο σου.
    χαχα ναι καλη η ιδεα σου αλλα και στα προσωπικα μου χαλια τα παω.οσον αφορα τα ηρεμιστικα δεν θα ηθελα να τα παρω με την πρωτη δυσκολια. ουτε καν που μου περασε απο το μυαλο κατι τετοιο.καλυτερα να σταματησω τους καφεδες για αρχη αλλα μου αρεσουν.και οσον αφορα την δουλεια πριν το πασχα θα μπω καπου με μεσο εννοειται, διαφορετικα δεν θα αγχωνομουνα τοσο οσον αφορα τα ωραρια.κανεις σας δεν μου ειπε να το σταματησω απο οτι βλεπω.μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα ε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι εννοεις τα πας χαλια στα προσωπικα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Δώσε χρόνο και ειδικές συνθηκες στον εαυτό σου για να ηρεμήσει... Κάνε ένα ζεστό μπάνιο και ξάπλωσε και άσε τις σκέψεις να περνάνε απλά απο το μυαλό σου χωρίς περαιτέρω συλλογισμό.. Κλείσε τα μάτια και κάνε αυτην την εικόνα ... πως έρχεται η σκέψη μπαίνει στο μυαλό σου και γίνεται σύννεφο κ φευγει... Το Σάββατο θα έχω στο Blog συμβουλές αντι- στρες .. Μπές και διάβασε αν θέλεις.. http://tokleidi.wordpress.com/2013/0...3%CE%B1%CF%82/

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1
    Ότι σε κάνει να νιώσεις εσύ καλύτερα! Παράτησε τα, προκειμένου να σκάσεις... Τα μεταπτυχιακά εκεί θα είναι και θα σε περιμένουν όποτε θες. Έχεις επιλογές. Είναι στο χέρι σου και οι γύρω σου θα καταλάβουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
    Κοίτα την ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Αν με τόσο άνχος που έχεις δε καταφερεις τους στόχους σου, φαντάσου τι θα γίνει τότε, Όχι κοπέλα μου δεν αξίζει τίποτε όσο η υγεία μας. Προσωπικά κι εφόσον δεν ικανοποιήθηκαν οι δικοί μου στόχοι και στο λέω απο πείρα αυτό, έπεσα σε κατάθλιψη. Δεν εννοείται ο καθένας μας ότι θα πάθει κάτι τέτοιο, απλά...το άνχος κάπου θα ξεσπάσει. Αυτή είναι η κακή πλευρά. Η καλή είναι να προγραμματίσεις τα διαβάσματα σου, να τρως καλά, να σκέφτεσε θετικά, να συγκεντρώνεσε όταν διαβάσεις και να μη σκέφτεσε άλλα, επίσκεψη σε γιατρό για να μπορείς να κοιμάσε καλά με κάτι που θα σε ηρεμίσει Η τα αφήνεις τα μεταπτυχιακά για αργότερα

Similar Threads

  1. Εχω φοβηθει πολυ και δεν ξερω τι να κανω...
    By Χαρης1991 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-06-2013, 16:39
  2. Replies: 13
    Last Post: 05-09-2011, 14:08
  3. Μπορει να με βοηθησει καποιος;Δε ξερω τι να κανω και φοβαμαι πολυ.
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 08-04-2011, 12:04
  4. θελω την βοηθεια σας παρα πολυ
    By d_o in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 18-02-2011, 01:38
  5. ξεχναω παρα πολυ
    By filipk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 17:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •