Ψυχολογικά τεστ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    2

    Ψυχολογικά τεστ

    Γειά σας. Έχω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αρκετά χρόνια τώρα αλλά λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δεν μπόρεσα να ασχοληθώ με το επάγγελμα. Τώρα επιτέλους σκέπτομαι να ανοίξω γραφείο στην επαρχία. Μεγάλωσα και σπούδασα στην Νέα Υόρκη και τα τελευταία χρόνια μένω σε νησί. Αν μπορείτε να με καθοδηγήσετε στο που μπορώ να βρώ ψυχολογικά τεστ (WISC, MMPI, κτλ.) και τι άλλο απαιτείται για να στήσω ένα γραφείο. Σας ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    18
    Γειά ! Αν ενδιαφέρεσαι να δουλέψεις με παιδιά για το WISC-III γίνονται σεμινάρια στην Ε.Ψ.Υ.Π.Ε ( Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου, www.epsype.gr), για το ΜΜΡΙ δεν ξέρω κάτι.

    Καλή τύχη σε ό,τι κάνεις!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    2
    Σ\'ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου και τις ευχές σου. Να\'σαι καλά!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Aθήνα
    Posts
    18
    μπορεις επισης να παραγγειλεις διαφορα τεστς απο το Harcourt Assessment...

    εγω εκανα την εγγραφη πριν μια εβδομαδα και ζητησα τον καταλογο τους και ηδη ελαβα τον καταλογο!

    https://harcourtassessment.com/hai/International.aspx

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Originally posted by mmyria
    Αν μπορείτε να με καθοδηγήσετε στο που μπορώ να βρώ ψυχολογικά τεστ (WISC, MMPI, κτλ.) και τι άλλο απαιτείται για να στήσω ένα γραφείο. Σας ευχαριστώ πολύ.
    καλησπερα mmyria και mreye,
    κανενα απο τα τεστ του harcourt assessment εκτος απο το WISC δυστυχως δεν κυκλοφορει στα ελληνικα μεταφρασμενο και σταθμισμενο. :(
    και για τα περισσοτερα απ αυτα δεν ειναι καθολου καλη ιδεα να τα χρησιμοποιει κανεις χωρις την καταλληλη επεξεργασια. αυτην την δουλεια εχω ξεκινησει να κανω με μια ομαδα απο ψυχολογους και ψυχιατρους και πραγματικα ειναι κατι το οποιο χρειαζεται να γινει αμεσα γιατι ολοι τα χρειαζονται και κανενας δεν τα εχει.
    εχω αμεση επαφη με ολα σχεδον τα τεστ καθημερινα λογω της διδακτορικης μου διατριβης και εχω καταλαβει οτι ειναι απαραιτητη η πρακτικη εξασκηση και εκπαιδευση πριν αρχισεις να κανεις assessement σε πληθυσμο ειτε children and adolescence ειτε adults λογω της ευαισθησιας της νευροψυχολογικης αξιολογησης. αν ενδιαφερεστε να συμμετασχετε σ αυτην την προσπαθεια θα χαρω πολυ να επικοινωνησετε μαζι μου με u2u για να κανονισουμε κατι.

    φιλικα
    τεσσα

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Καλησπέρα κι από μένα.

    Τέσσα, το MMPI 2 υπάρχει στα ελληνικά, είναι σταθμισμένο, αδυνατώ όμως να θυμηθώ ποιος έκανε τη στάθμιση.
    Το έχω στα χέρια μου, αν και σπάνια το χρησιμοποιώ. Ωστόσο του αναγνωρίζω ότι είναι μια από τις πιο φιλότιμες προσπάθειες στον χώρο των τεστ προσωπικότητας.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Originally posted by dodoni
    Καλησπέρα κι από μένα.

    Τέσσα, το MMPI 2 υπάρχει στα ελληνικά, είναι σταθμισμένο, αδυνατώ όμως να θυμηθώ ποιος έκανε τη στάθμιση.
    Το έχω στα χέρια μου, αν και σπάνια το χρησιμοποιώ. Ωστόσο του αναγνωρίζω ότι είναι μια από τις πιο φιλότιμες προσπάθειες στον χώρο των τεστ προσωπικότητας.
    sorry dodoni μιλουσα αποκλειστικα για τα tests που διατειθονται μεσω του harcourt assessment και δεν κυκλοφορουν ακομα στην ελλαδα. αυτο το ΜΜΡΙ 2 δεν to ξερω εγω χρησιμοποιω το SCID-II.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2
    πολλά Ψυχολογικά Τεστ (Απιστία, Αισιοδοξία, Στρες κτλ) μπορείτε να βρείτε και στο www.test101.gr

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    15
    Αγαπητό μέλος mmyria τα ψυχομετρικά τεστ είναι εργαλεία που τα βρίσκεις κυρίως μέσω αυτών που τα έχουν σταθμίσει για να μπορέσεις να πάρεις την άδεια χρήσης τους. Ψάξε για περισσότερες πληροφορίες στο βιβλίο του Σταλίκα \"Τα ψυχομετρικά Εργαλεία στην Ελλάδα\" εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.

    Θα πρέπει να ξέρεις ότι μόνο αν είναι σταθμισμένα στην Ελλάδα μπορούν να χρησιμοποιηθούν με αξιοπιστία και κατα συνέπεια να είναι έγκυρη η χρήση τους. Επίσης, μην ξεχνάς ότι πρόκειται για εργαλεία που χρειάζονται εκπαίδευση από εξειδικευμένο ψυχολόγο ή κέντρο που κάνει εκπαίδευση τέτοιων τεστ. Δεν μπορείς για παράδειγμα να δώσεις το WISC-III σε παιδιά και να μην ξέρεις τα κλειδιά του ή την εφαρμογή του.

    Τέλος, αν θέλεις να ανοίξεις γραφείο, το σωστό είναι να προσπαθήσεις να κάνεις τα παραπάνω και ποτέ μα ποτέ να μην δώσεις \"τεστ που έχεις κατεβάσει από το διαδίκτυο\"! Θα κλείσεις το γραφείο πριν καν το ανοίξεις.

    Τώρα, για το MMPI-2 δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν έχει σταθμιστεί στην Ελλάδα. Τα δικαιώματά του τα έχει μία ιδιωτική εταιρία που πριν από ένα χρόνο το έφερε από την Αμερική και με το έτσι θέλω τότε, ανέφερε στους ψ κύκλους ότι καταργείται το MMPI-1 ώστε να μπορέσει να διοχετεύσει το 2 στην αγορά. Σε ερωτήσεις που έγιναν στην παρουσίαση του MMPI-2 που έκανε η ιδιωτική εταρεία στο πρόσφατο συνέδριο της ΕΛΨΕ στην Κρήτη τον Απρίλιο, δεν έδωσαν απάντηση στο που και πότε το στάθμισαν...αν γνωρίζει κάποιος κάτι νεότερο ας το αναφέρει για να το μάθουμε.

  10. #10
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by ΣΕΦΨ
    Σε ερωτήσεις που έγιναν στην παρουσίαση του MMPI-2 που έκανε η ιδιωτική εταρεία στο πρόσφατο συνέδριο της ΕΛΨΕ στην Κρήτη τον Απρίλιο, δεν έδωσαν απάντηση στο που και πότε το στάθμισαν...αν γνωρίζει κάποιος κάτι νεότερο ας το αναφέρει για να το μάθουμε.
    Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία.... αυτό που και γω ήξερα, είναι πως έχει σταθμιστεί. Ελπίζω να διαλευκανθεί το θέμα.

    Πάντως, ότι το MMPI 1 ήθελε ρεκτιφιέ, αυτό είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός, οπότε μακάρι οι κύριοι της εταιρείας αυτής να λένε αλήθεια.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    4
    Eπιπλέον στη φιλοσοφικη Αθηνών λειτουργεί Ψυχομμετρικό εργαστήριο οπου μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για σταθμισμένα τεστ καθως και για το συμβαινει στην Ελλάδα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •