ΒΟΥΛΙΜΙΑ.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415

    ΒΟΥΛΙΜΙΑ.....

    ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΒΟΥΛΙΜΙΚΟΣ-ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΟΣ ΚΛΠ Η ΑΠΛΑ ΓΟΜΑΡΙ ???
    ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ???
    ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΡΩΣ ΕΝΑ ΨΥΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΚΑΘΙΣΙΑ ΣΟΥ,
    Η ΦΤΑΙΕΙ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΦΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΙΝΟΣ ΛΑΙΜΑΡΓΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ???
    ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κοκκινοσκουφιτσα μ τα ορια στις διατροφικες διαταραχες πολλες φορες ειναι ασαφη κ συγκεχυμενα.. σημασια δν εχει τοσο το πως ονομαζεται αυτο π εχεις, αλλα το οτι αποτελει μια κατασταση π για να σε εχει βαλει σε σκεψεις παει να πει οτι κατι συμβαινει, ετσι δν ειναι? :)
    Στη βουλιμια κανεις επεισοδια στα οποια αφου καταναλωσεις τεραστια ποσοτητα τροφης στην συνεχεια για να απαλλαγεις απο τις τυψεις την αποβαλλεις απο τον οργανισμο ειτε καμνοντας εμετο ειτε παιρνοντας καθαρτικα ειτε κανοντας υπερβολικη ασκηση. Στη συναισθηματικη υπερφαγια καταναλωνεις παλι πολυ φαγητο για να καλυψεις συναισθηματικα κενα αλλα δν προκαλεις εμετο.. κ τα δυο ειναι παθολογικες καταστασεις κ χρηζουν ιατρικης βοηθειας κ αντιμετωπισης! κ μονο οτι ενας ανθρωπος τρωει ολο το ψυγειο οπως λες, κατι υπαρχει απο πισω.. γιατι τρως ολο το ψυγειο ομως? τι σε οδηγει εκει? γνωριζεις?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    δεν εχω ιδεα.... γι'αυτο αλλωστε εκανα την ερωτηση,γιατι δεν ξερω αν και τι ειναι αυτο που με σπρωχνει σε τετοιες συμπεριφορες,η αν απλα ειμαι ''γομαρι'' ...
    Εμετο δεν κανω γιατι εχω προβλημα μαζι του,(τον φοβαμαι :P ) αλλα μπορει να τρωω οοοοοοοοοτι κυκλοφορει στο σπιτι,στο περιπτερο και το σουπερ μαρκετ για 5 μερες,
    και μετα να μην τρωω τιποτα για αλλες 5,απο τις τυψεις. Μπορει να αρχιζω διαιτα,να πηγαινει παρα πολυ καλα,να νιωθω τελεια,και ξαφνικα να μου γυρισει το ματι και να
    περιλαβω το ψυγειο κ τα delivery . Αυτο χωρις να νιωθω πχ οτι η διαιτα δεν προκειται να πετυχει,η να συμβει κατι συνταρακτικο που να μου ριξει τη διαθεση κ να πεσω με
    τα μουτρα στο φαι. Οχι οτι δε συμβαινει κ αυτο,απλα λεω οτι το ενα δε φερνει το αλλο. Δεν ειναι δεδομενο δηλαδη οτι το κανω μονο οταν εχει συμβει κατι συγκεκριμενο.
    Μπορει απλα να μου'ρθει στα καλα καθουμενα . Και αυτο που με ανησυχει,ειναι οτι ενω νιωθω πως χορτασα,ή πως κοντευω να σκασω και να κανω εμετο,συνεχιζω μεχρι να μη μεινει τιποτα !!! Ενω ξερω οτι δεν πειναω και το στομαχι-ο οργανισμος μου δε χρειαζεται ουτε μπουκια,τρωω. Και την ωρα που τρωω σκεφτομαι ταυτοχρονα πως αυτο που τρωω δεν πρεπει να το τρωω,αφου δεν πειναω κ στην πραγματικοτητα δεν το θελω. Δε μπορω ομως να συγχρονισω σκεψη και πραξη,δε μπορω να τα συνδεσω. Ενας φυσιολογικος ανθρωπος νομιζω οτι οταν σκεφτεται ''δεν πειναω'', τοτε δεν τρωει ! Μαλλον εχω προβλημα λοιπον,ε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τωρα δινεις παραπανω στοιχεια τα οποια προσιδιαζουν στα χαρακτηριστικα κ τις εκδηλωσεις της βουλιμιας, περιττο να σ πω οτι ακριβως τα ιδια εχω κανει κ εγω.. (πχ να τρωω 5 μερες τα παντα κ μετα 5 μερες τιποτα).. επειδη δυστυχως δν εχω χρονο να γραψω κι αλλα, πιστευω οτι ΠΡΕΠΕΙ να πας για αρχη σε εναν ψυχολογο κ να συζητησεις το θεμα, κ αναλογως θα σε κατευθυνει.. ξαναμιλαμε κ προσεχε τον εαυτο σου, μην τον καταστρεφεις, κανε κατι για σενα ρε συ.. μν αφηνεσαι να σε παιρνει το διατροφικο απο κατω, ειναι κριμα ... :( καλη συνεχεια!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοκινοσκουφιτσα μια σαν εσενα θελω να βρω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Κοκινοσκουφιτσα μια σαν εσενα θελω να βρω!
    Α δν εχεις ιχνος συναισθησης τελικα εσυ... Φανηκε ευθεως το προσωπο σου.. Οκ λοιπον σου ευχομαι να βρεις μια κοπελα βουλιμικη η οποια το πρωτο π θα κανει ξες ποιο θα ειναι φιλε μου? θα ειναι να κανει εναν ωραιοτατο εμετο πανω στη μουρη σου για να καταλαβεις τι εστι "βουλιμικο ατομο'' κ που πρεπει να μπαινουν καποια ορια.. τα οποια εσυ προφανως δν εχεις!!

    Για αυτο λοιπον κανε μ τη χαρη κ ασε τα θεματα διατροφικων γι αυτους π εχουν υποφερει μεσα απο αυτα κ εχουν κινδυνεψει να χασουν κ τη ζωη τους κ πανε να ποσταρεις στα σεξουαλικα θεματα μιας κ το κατεχεις εκει καλα το αντικειμενο απ ο,τι φαινεται!! χοχοχοχοχοχοχο
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. βουλιμια .
    By μπλερ in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 47
    Last Post: 28-11-2012, 23:21
  2. Βουλιμία.................(??)
    By Ilias in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2010, 00:59
  3. Και ξανά...βουλιμία
    By All_Hidden_Inside in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 40
    Last Post: 05-11-2009, 14:53
  4. βουλιμία
    By demmie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2009, 03:52
  5. βουλιμία
    By YDROXOOS in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 19-11-2008, 16:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •