Βαριά πόδια-κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    10

    Βαριά πόδια-κατάθλιψη

    Καλημέρα στην παρέα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε νιώσει ποτέ τα πόδια σας βαριά..;γενικά να νιώθετε βάρος σε όλο το σώμα;Αισθάνομαι έσι εδώ και τρεις εβδομάδες..νιώθω ότι θα πέσω κάτω και ότι περπατάω με δυσκολία..Πάντα είχα έντονο άγχος με κρίσεις πανικού..Αλλά αυτό το σύμπτωμα είναι ότι χειρότερο..Είμαι αρρωστοφοβικόα και φοβάμαι μήπως έχω κάτι κακό.Πάντα είμαι δραστήριος άνθρωπος και με τις δραστηριότητες μου ξεπέρναγα το άγχος μου..τώρα όμως νιώθω ότι δεν μπορώ να ανταπεξέλθω...δεν κοιμάμαι καλά..νιώθω να πονάει πλάτη αυχένας...Σημάδια κατάθλιψης με κρίση άγχους σωστά;Έχω ξεκινήσει ομοιοπαθητική εδώ και δέκα μέρες αλλά η θεραπεία δεν έχει κάνει τίποτα απολύτως μέχρι τώρα..Θα ήθελα τη βοήθεια σας..Γενικά είμαι πάρα πολύ ευαίσθητος και φοβάμαι το θάνατο..Αγαπάω τη ζωή και τελευταία νιώθω πως απλά υπάρχω,δεν ζω έντονα όπως θα ήθελα..Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο...

  2. #2
    και εγώ το είχα πάθει αυτό όταν είχα τις κρίσεις πανικού είναι σύμπτωμα δεν είναι τίποτα δεν έχεις κάτι ανίατο. Απλά πρέπει να το πεις στον γιατρό που παρακολουθεί.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Εχω περίπου το ίδιο πρόβλημα (όχι ότι φοβάμαι για τη ζωή μου,γιατί η αλήθεια είναι πως δεν φοβάμαι...) αλλά για τις κρίσεις πανικού και τους πόνους το έχω αρκετό καιρό τώρα και ενώ έλεγα θα το ξεπεράσω,τελικά αυτό τρεφόταν από εμένα και μερικές μέρες πριν έσπασα και μίλησα.Το αποτέλεσμα είναι ότι αύριο έχω ραντεβού σε ψυχολόγο...!!!Όλο αυτό το ανέφερα για να σου πω ότι πιστεύω ότι όλο αυτό ήταν το λάθος μου.Γιατί κι εγώ ήμουν δραστήριος,ήμουν μέσα σε όλα μέχρι τα 25 και τελικά από τότε σιγά σιγά αυτό με έφαγε.Μέρα με τη μέρα όχι μόνο δεν το καταπολεμούσα με τις δραστηριότητές μου και το χιούμορ μου αλλά σιγά σιγά έκοβα τις δραστηριότητες,όχι γιατί δεν ήθελα αλλά γιατι έβλεπα ότι δεν μπορούσα ψυχικά γεμίζοντας ανασφάλειες.Πιστεύω το άφησα να να μεγαλωσει.Οπότε όχι μονο έχασα την άκρη του νήματος,αλλά έχασα πλεον και τις σκέψεις μου.Γυρίζουν όλα μέσα στο κεφάλι μου χωρίς αρχή και τέλος...!!!Αυτό ήταν μέχρι πριν μερικές μέρες,που άρχισα να μην κοιμάμαι καθολου,να κανω 6 μερες να φαω,να πονάει ο αυχένας,να μου κοβοντε τα ποδια και να κλαιω χωρίς λόγο και αιτία...!!!Το ξέρω δεν σε βοήθησα,αλλά ξέρω ότι (επειδη ειμαστε περιπου στο ίδιο σημείο) ότι δεν έχεις να φοβάσαι για τη ζωή σου.Δεν έχεις κάτι αλλά σίγουρα είναι άλλο ένα κομμάτι της φασης αυτής που περνάμε..Ίσως το νιωσω κι εγω αν το αφήσω.Αλλά πηρα την απόφαση να το παλέψω με την βοήθεια ειδικού Είναι ζορικο το ξέρω και σε νοιώθω αλλά μη το αφήσεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    10
    Ntoubroutza σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.Υπομονή,κουράγιο και δύναμη!Η βοήθεια από ειδικό είναι το επόμενο βήμα.Καλημέρα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Καλησπέρα! Έχω υποτροπιάζουσα κατάθλιψη επειδή σταμάτησα τα χάπια προφανώς απότομα, και τις προηγούμενες φορές και αυτή νοιώθω σα να έχω βάρη στα χέρια και στα πόδια, γενικα περισσότερο έχω σωματικά συμπτώματα.Αυτό απο μόνο του δεν αποτελέι σύμπτωμα, νοιώθω σα κάποιος να μου σφίγγει όλο το σώμα, έχω αυπνίες ξυπνάω νωρίς το ξημέρωμα, ανορεξία και καθόλου διάθεση. Μετά απο κάποιες εβδομάδες αρχίζουν να ενεργούν τα φάρμακα και μου περνάνε όλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    ποσο χρονων εισαι; γιατι φοβασαι το θανατο;
    γιατι δε ζεις εντονα; εκανες παλια πραγματα που δεν κανεις τωρα; και γιατι δεν τα κανεις;
    λες και οι περισσοτεροι ανθρωποι ζουν εντονα...
    και η ηλικια δεν εχει καμια σχεση. δε σημαινει πως αμα εισαι νεος ζεις εντονα απαραιτητα και ουτε πως οι πολυ μεγαλοι δε μπορουν να ζησουν εντονα. μπορουν μια χαρα μαλιστα. δεν ειναι θεμα ηλικιας. ειναι θεμα θελησης αλλα και τυχης.

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου για βαρια αρρωστια;
    By swagsta in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 10-09-2012, 05:18
  2. Φοβάμαι ότι είμαι βαριά άρρωστη και δεν δίνουν σημασία...
    By LIONLIBRA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 25-04-2012, 15:27
  3. Τα πιο βαριά φάρμακα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-04-2012, 03:19
  4. εχω καταθλιψη και δε ξερω πως να σταθω στα ποδια μου.
    By anna tampakaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-2011, 01:57
  5. Πολύ βαριά περίπτωση
    By Spyrus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 64
    Last Post: 28-09-2009, 22:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •