Έστω και ένας ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545

    Έστω και ένας ....

    ...που θα το διαβάσει και θα βοηθηθεί μου φτάνει.Ειχα ανοιξει ένα θέμα που ρωτούσα πως μπορείς να βοηθας τους άλλους και όχι τον ευατό σου.Τελικά πήρα τις απαντήσεις και συμφωνώ.Αυτό το θέμα θα το ανοίξω για να μπορέσω να βοηθήσω άτομα που σε μία δύσκολη ψυχολογική στιγμή ψάχνουν λύσεις μέσα από διάφορα φόρουμ και διάφορες σελίδες στο ιντερνετ και ίσως σας κουράσω λίγο.Παιδιά αν έχετε έστω και ένα μικρό πρόβλημα που σας βασανίζει μην το κρατήσετε για εσάς.Ότι κι αν είναι αυτό.Κι ας σας κοροιδέψουν..Παντως να το βγάλετε από μέσα σας.Είναι σημαντικό και σας μιλάει ένας που αύριο θα πάει πρώτη φορά σε ψυχολόγο και δε το πίστευε ποτέ γιατί πάντα ήταν δυνατός χαρακτήρας και μέσα σε όλα.Στην περίπτωση μου όλα ξεκίνησαν από ένα μικρό πρόβλημα στα 25 μου.Σχεδόν 2 χρόνια πριν δηλαδή.Αυτό το πρόβλημα όμως όσο το κρατούσα με έτρωγε με αποτέλεσμα να με γεμίσει ανασφάλειες και σκέψεις.Οι σκέψεις φέρανε άλλες σκέψες κι οπως είναι λογικό,αρνητικές.Οι νέες σκέψεις ''σκέπασαν'' το αρχικό πρόβλημα και δημιούργησαν ένα άλλο κι άλλες άλλο για καιρό.Σε αυτό το σημείο δηλαδή που σας γράφω ξέρω το αρχικό μου πρόβλημα αλλά μετά από 2 χρόνια εσωστρέφειας και νέων προβλημάτων το πρόβλημα έχει διογκοθεί και πλέον δεν ξέρω ποια είναι η αρχή και το τέλος.Ξέρω ότι έχω κατάθλιψη και ξέρω ότι έχω και κρίσεις πανικού.Γιατί κι εγώ έτσι από περιέργια πάτησα στο ιντερνετ πριν καιρό αυτά που ένιωθα και είδα τι έχω.Η απάντηση μου προς τον ευατό μου ήταν ''Ελα ξεκόλλα,πάντα ήσουν δυνατός μην ασχολείσαι με χαζά,είναι απλά μια δύσκολη στιγμή''...Τελικά μετά από 2 χρόνια σας λέω ότι η εχω αλλάξει 180 μοίρες στη ζωή μου επειδή λογω του εγωισμού μάλλον,δεν μίλησα σε κανέναν για το αρχικό πρόβλημα που ειχα.Οπότε μετά από 2 χρόνια έφτασα σε σημείο να είμαι αντικοινωνικός,να έχω αρκετές κρίσεις πανικού,σωματικούς πόνους και να κλαίω χωρίς λόγο απλά για να μπορέσω να κοιμηθώ.Ξυπνάω με πόνους στο στήθος και το μόνο που κάνω είναι να κλάψω για να ηρεμήσω.Μόλις ηρεμήσω χαμογελάω (και τώρα χαμογελάω...) στον ευατό μου και του λεω ''Δεν είναι δυνατόν ρε φίλε'' ....Δηλαδή νιώθω θυμωμένος με τον ευατό μου που το άφησα να με καταβάλει έτσι...Οπότε παιδιά εσείς που έχετε κάτι και σας ''τρωει'' μην το αφήσετε και πείτε το σε κάποιον.Εγώ αύριο πάω σε ψυχολόγο πάντως γιατί είδα ότι το πρόβλημα έγινε μεγάλο και πλεον εχω χάσει κάθε έλεγχο αντιμετώπισης και δεν μπορώ να το πολεμήσω μόνος μου...!!!Αλλά είμαι έτοιμος να το κάνω ότι χρειαστεί και θα το κάνω,δε θα του περάσει Σας ευχαριστώ που το διαβάσατε...!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Καλή αρχή αύριο εύχομαι

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Σ'ευχαριστώ πολύ Ναι έχω κλείσει ραντεβού από την Παρασκευή και περιμένω πως και πως

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Σε ιδιώτη θα πας;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Ναι...Μου τον σύστησε ένας γιατρός!!!Γιατί αν επιτρέπεται?Υπάρχει διαφορά?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    όχι απλά το υπέθεσα επειδή σου έκλεισαν τόσο γρήγορα ραντεβού

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Βέβαια μου είπαν ότι ίσως χρειάζομαι ψυχίατρο κι όχι ψυχολόγο αλλά λέμε τώρα....αχαχχααχαχ....Γελάω φίλε ναι...Γελάω γιατί ακόμη δε το πιστεύω ότι ήρθε η στιγμή να νιώσω έτσι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    αλήθεια ποιο ήταν το πρόβλημα που αντιμετώπισες πριν 2 χρόνια και σε έριξε; (αν επιτρέπεται )
    έχεις τουλάχιστον άτομα κοντά σου να σε στηρίζουν;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Ναι μπορώ να σου πω ότι θέλεις.Αλλοστε πολύ το έκρυψα.Το πρόβλημα ξεκίνησε στον ερωτικό τομέα αλλά μετα εξελίχθηκε στα πάντα και στην καθημερινότητα.Αλλά η αρχή νομίζω ότι είναι στο ερωτικό κομμάτι αλλά όχι λόγο έρωτα ή καψούρας,όπως θελεις πες το,αλλά λόγο εγωισμού και λάθος αντίδρασης.Οπότε ναι υπάρχει γυναίκα στη μέση αλλά όχι με τον τρόπο που σου είπα.Δηλαδή ερωτεύεσαι,σε χωρίζουν,καταθλιψη...Είμαι καπως σε αντίθετη πλευρά από αυτο.Τελικά ναι,μετά από 2 χρόνια και 6 μέρες νηστείας,γιατί μέχρι την παρασκευή δεν έτρωγα τίποτα για 6 μέρες παρά μόνο κάπνιζα κι έπινα καφέ,είδα τελικά ότι έχω πολλά άτομα δίπλα μου που με αγαπάνε πραγματικά και με αυτή μου τη στάση τους στεναχώρησα πολύ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δηλαδη φιλαρακι ποιο ακριβως ηταν το προβλημα? Ειχες καποια σχεση κ τελειωσε τοτε αλλα σου εμεινε η καταθλιψη? Τι συνεβη?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Ναι υπηρχε σχέση και δεν τελείωσε τότε αλλά κράτησε αρκετά ακόμη μέχρι πριν λίγο καιρο...!!!Δε μου έμεινε η κατάθλιψη.Η κατάθλιψη ήρθε αργότερα,τα συμπτώματα ξεκινήσανε τότε γιατί υπήρχε ένας παραλογισμός που τελικα βγήκα χαμένος..Ε και το ενα έφερε το άλλο γιατί χάθηκε η αυτοεκτίμηση μου και η πίστη μου σε μένα.Οπότε και τώρα που ακόμη δεν πήγα σε ψυχολόγο,το λέω ..Δεν είμαι ερωτευμένος,άλλοστε εγώ το τελείωσα όπως προσπάθησα να κάνω πολλές φορές αλλά τελικά έκανα πίσω,θυμωμένος είμαι Aπλά πλεον εχουν μπερδευτεί πολλά στη μέση και δεν εχει να κάνει μόνο με τη σχέση...!!!Η αρχη είναι εκεί...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κατσε για να τα δουμε λιγο απ την αρχη και πιο ξεκαθαρα. Γνωρισες καποια κοπελα καποια στιγμη? Κανατε σχεση? Τι ακριβως? Αν ναι τι πηγε στραβα στην πορεια?
    Τα αλλα θεματα που σε επηρεασαν ποια ειναι?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Είμαι σίγουρος ότι σε μπέρδεψα πολύ γιατί είναι καποιες λεπτομέρειες που δεν θα αναφέρω αλλά είναι κι αυτές που κάνουνε όλη τη διαφορά.Ναι γνωρισα κοπέλα κάναμε σχέση,όλα καλα..αλλά στον πρωτο χρόνο δημιουργήθηκαν καποια προβληματα τα οποια προσπάθησα να τα ξεπεράσω αλλά τελικά έπερναν τροφή από εμένα...πχ..ανακατεύτηκανε στη ζωη μου καποιοι άσχετοι και τους άφησα να κάνουν ότι θέλουν γιατί ήδη είχα αρχίζει την πτώση που σε άλλες περιπτώσεις η αντιδραση μου θα ήταν πολύ διαφορετική...!!!Τα άλλα θέματα,τώρα πως να σου εξηγήσω..Από εκεί και περα όλα γιατί πλέον έχεις χάσει την αυτοπεποίθησή σου σαν άτομο και σιγά σιγά ναρκώνεσαι και ζεις σε μια κατάσταση από συνήθεια και κακή ψυχολογία που το μόνο που κάνει είναι να σε οδηγεί προς τον πάτο...!!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    86
    Φιλε καλη αρχη και μπραβο σου που βρηκες το τροπο τη δυναμη να ξεπερασεις οτι σε βασανιζει. Καντο εσυ για εμας που δε μπορουμε!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by eleana011 View Post
    Φιλε καλη αρχη και μπραβο σου που βρηκες το τροπο τη δυναμη να ξεπερασεις οτι σε βασανιζει. Καντο εσυ για εμας που δε μπορουμε!
    Το ξαναλέω ΑΥΡΙΟ θα πάω σε ψυχολόγο...!!!Δεν έχω πάει ακόμη,δεν έχει αλλάξει κάτι...Απλά νιώθω την αναγκη να το πω σε όλους ότι πρεπει να δείξουμε δύναμη για να κανουμε καποια πραγματα...!!!Εγώ εβλεπα τον ευατό μου μέρα με τη μερα να βασανίζεται για 2 περιπου χρόνια,μέσα από κακές σκέψεις και τρελές σκέψεις..ΑΛλά είπα ΤΕΛΟΣ...Πρεπει να γίνει μια αρχή να βάλουμε τα πραγματα στη θέση τους.Άλλοστε δικό μου είναι το μυαλό,εγώ τα προκαλώ σε μένα και με το χειρότερο τρόπο.ΔΕΝ θελω αλλά έρχοντε μόνα τους ...!!!Γι αυτο λέω ξέρω τι έχω τι νιώθω,αλλά πλεον δεν μπορώ μόνος μου κι αν δεν ζητήσω βοήθεια θα χειροτερεύει ακόμη περισσότερο μέρα με τη μέρ, μέχρι που θα φτάσει σε σημείο να μην έχει επιστροφή...!!!Όλα περνάνε απο το μυαλό σου....Οποτε η τωρα η ποτέ...!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατι δεν αλλαζει τιποτα?! Εστω κατι...
    By AlphaAlpha in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2012, 00:21
  2. ΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ Η ΕΣΤΩ ΘΑ ΣΑΣ ΕΔΙΝΕ ΛΙΓΗ ΧΑΡΑ
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 25-09-2012, 18:17
  3. Ευχηθειτε εστω και καθυστερημενα στην Γιωτα
    By Ialu in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 93
    Last Post: 04-06-2010, 01:08
  4. ειναι η καταθλιψη χρησιμη η εστω η θλιψη;
    By researcher in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 214
    Last Post: 12-05-2010, 22:50
  5. Έχετε δοκιμάσει έστω και κάποια από δαύτα;
    By alavastros in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 53
    Last Post: 26-09-2009, 22:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •