Ομοφυλοφιλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188

    Ομοφυλοφιλια

    Είμαι ομοφυλοφιλη 28 ετών και είχα σχέση από τα 17 μου με μια συνομήλικη κοπέλα μέχρι και την Τρίτη στις 19/2/2013 όπου και μου ανακοινωσε οτι πλέον δεν υπαρχει ερωτισμός μεταξύ μας και μου ζήτησε να χωρίσουμε. Είχαμε πολλές δυσκολίες στο να προχωρίσουμε μαζί από την αρχή αυτής της σχέσης διότι οι γονείς και των δυο πλευρών ήταν εναντια στην ομοφυλοφιλια.Χρειαστικε να με διόξουν απο το πατρικό μου σπιτι, οπότε και εφυγα με εναν υπνοσακο μαζί της (στα 23 μου). Τα οικονομικά μας τότε δεν ήταν καλα οπότε και επιλέξαμε να έχουμε και 3 ατομο ώς συγκατοικο (ιδιων σεξουαλικων προτημισεων, επίσης γυναικα) το οποίο και εκμετελευτικε την σχέση μου με την συντροφο μου και συμπεριφερόταν σαν να ήταν το κακομαθημενο παιδί μας μες το σπίτι,δηλαδή δεν συμμετειχε πουθενα στις καθημερινες διαδικασιες.Η δικη μου ασχημη οικονομικη κατασταση όσο και της συντροφου μου κρατησε ακομη 4 χρόνια(επρεπε να παρουμε επιπλα ηλεκτρικες συσκευες κλπ) και αυτο σημαινει οτι ανεχτήκαμε και με το παραπανω την συγκατοικο.(να σημειωσω οτι ηταν παιδική μας φίλη) Στην οποία δεν είπαμε ποτε τίποτα. Στην συνεχεια διαλεξα να μετακομήσω καπου ώστε να είμαι μονη μου με την συντροφο μου.Αυτο έγεινε τον Μαρτη 2012.
    Η συντροφος λογο του ότι έμεινε ανεργη,εκανα υπερωριες για να συντηρίσω το σπίτι.Αρα για 3 μηνες δεν βλεπόμασταν συχνα παρόλο που μεναμε στην ιδια στεγη.Εκείνη συνέχισε να κανει παρεα με την παιδικη μας φιλη,η οποια εχει αρκετα αστατη ερωτικη ζωη και αυτο σημαινει μεγαλο κυκλο γνωριμιων.Το οικονομικό κομματι για την εξοδο της το καλυπτε απο κεράσματα και εβγαινε σχεδον κα8ε μερα οσο εγω δουλευα.
    Κάποια στιγμη, τον Ιούλιο του 2012 είχα ενα ατυχημα που με καθηλωσε στο κρεβατι για 3 μηνες. Δεν έχω παραπονο, η συντροφος μου με βοηθησε παρα πολυ στο να το ξεπερασω και να σταθω στα ποδια μου βιολογικα όμως παρελυψε το ψυχολογικο κομματι καθως δεν σταματησε τις εξόδους της, ασχετα αν εγω καποιες φορες μπορουσα να ακολουθησω. Η μεταβατικη μου περίοδος αναρρωσης κρατησε μεχρι και σημερα. Συγκεκριμενα το αισθητικο κομματι(γιατι χτυπησα προσωπο) ολοκληρωνετε απο τις επεμβασεις την δευτερα 24/2/2013. Οπότε καταλήγω στο συμπερασμα οτι η σεξουαλική μας ζωη δεν ήταν και η πιο συχνη απο την ωρα που νοικιασαμε παρεα.

    Ο σκοπος που σας απασχολώ είναι ότι κατα καιρούς δίναμε υποσχέσεις(πριν ακομη παρουμε τον υπνοσακκο παραμασχαλα) οτί όπως και να κυλήσει η ζωή θα είνα η μια διπλα στην άλλη έστω και σαν φίλες.Με το επιχειρημα οτι δεν μπορεις να εχει τον αλλο για μια ζωη δεμενο στο κρεβατι σου. Ηρθε η ώρα λοιπον να αποδειχθουν αυτα τα λόγια. Γιατι μου ζήτησε να είμαστε φιλες αλλα παραλληλα εχει εξαφανιστει ζητώντας χρονο να συνηθισει στην ιδεα. Δεν ξερω πως να το χειρηστω. Ουτε το θεμα σπιτιου(καθως στο πατρικο μου δεν μπορω να γυρισω)ουτε το θεμα μεταξυ μας ουτε το θεμα των υπολοιπων φιλων οι οποιοι ειναι κοινοι. Ειναι κατι που πραγματικα επιθυμω να μην την χάσω απο την ζωη μου σαν φίλη. Δεν μου αρεσει οτι χωριζοντας απο μια σχεση οτι πρεπει να χασω και την κολλητη μου. Ειναι σωστο να σκεφτομαι ετσι? η πρεπει να παρω αποφαση να την χασω διαπαντως? μπορει να υρπαξει φιλια η είναι λογια ανασφαλειας και απο τις δυο..?
    Ενιωθα οτι το προβλημα το προκαλεσα εγω λογο της γκρινιας μου αρχικα για την συγκατοικο,μετα της πολυωρης δουλειας μου και στην συνεχεια του ατυχηματος μου.

    Ειχα αρκετα ξεσπασματα που δεν το συζητησε μαζι μου, παρα πηρε αποφασεις και μαλιστα χωρις να δωσει εξηγησεις.
    Προσπαθησα αρχηκα να το λυσω με το να ζητησω μια δευτερη ευκαιρια ρωτοντας που εχω κανει λαθος. Η απαντηση που πηρα ειναι οτι δεν εχω κανει λαθος παρα το προβλημα είναι δικο της και δεν αξιζω όπως ειπε τετοια συμπεριφορα.(Μα εγω δεν εβλεπα κατι το αρνητικο.)Την αμεσως επομενη μερα πηρε τα πραγματα της και εφυγε απο το σπιτι χωρις παλι να συζητησει το οτιδηποτε. Απευθηνθηκα σε μια φιλη η οποια μπορει να με φιλοξενησει οσο επιθυμω,για να μπορεσει να παρει τα πραγματα της χωρις να ειμαι εκει. Η αμεσως επομενη μου κινηση ηταν να υπενθημησω τους ορκους που κατα καιρους διναμε περι φιλιας. και στις δυο περιπτωσεις οι απαντησεις ηταν ασαφεις του τυπου ναι ασε μου χρονο να σκεφτω και βλεπουμε... Τι προτεινετε? μπορω να τα καταφερω, εστω και να ειμαι σαν φιλη διπλα της. Την αγαπω πολυ και δεν θελω να χαθει στον χρονο οπως χαθηκαν οι γονεις μου.
    Ευχαριστω για τον χρονο σας, ανυπομονω για την απαντηση σας. Φιλικα ΑΝΝΑ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Γεια σου Αννα...Θα σου γράψω τι σκέφτομαι διαβάζοντάς το,χωρίς παρεξηγηση...!!!Ξέρω και είμαι κάθετος σε αυτό ότι με μετά από μία σχέση,ένας άντρας και μια γυναίκα δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να είναι φίλοι.Δεν μπορεί να υπάρξει φιλία μετά από μία σχέση παρόλο που πολλοί πιστεύουν το αντίθετο.Ειδικά όταν υπάρχουν αισθήματα.Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι.Πιστεύεις ότι είναι διαφορετικό στα ομοφυλοφιλικα ζευγάρια?Δηλαδή εσύ μπορείς να δεις έναν άνθρωπο που είχες δίπλα σου και στο ερωτικό κομμάτι της ζωής σου (και είναι μεγάλο αυτό,11 χρονια) απλά φιλικά?Νιώθεις ότι μπορείς να το κανεις?Νιώθεις ότι μπορείς να την ακούς να μιλάει για τη νέα της σχέση και το μέλλον της κι εσύ να σκέφτεσαι τα δικά σας ενώ κάνατε ονειρα για το δικό σας μέλλον?Νιώθεις δυνατή για να το κάνεις αυτό?Γιατί αυτό το πράγμα χρειάζεται δύναμη.Οπότε πολλές φορές πρεπει να σκεφτόμαστε λογικά και να παραμερίζουμε τα αισθήματά μας όσο κι μας πληγώνει γιατί η επόμενη ''συγκρουση'' θα είναι και μεγαλήτερη.Στη συνέχεια,είδες ότι κατι έχει αλλάξει στη συμπεριφορά της και απομακρύνεται?Ενιωσες ότι κατι δεν πάει καλα?Και ενα πραγμα που λενε όλοι και δεν ξέρω αν συμφωνώ απόλυτα ειναι ''το ζευγαρι μολις συγκατοικήσει θα δει αν πραγματικά ταιριάζει''.Δηλαδή στα χρόνια της συγκατοικήσης θα βγούνε τα προβλήματα κι αν ο ενας συμβιβάζεται με αυτά του άλλου.Αλλά αυτά που διαβάζω αλήθεια δείχνουν μεγάλο έρωτα και μεγάλη αγάπη και είναι δύσκολο να αποχωριστείς τον άλλο.Αλλά όταν πρέπει θα το κάνεις...ειδικά αν τον αγαπάς κι είναι για το δικό του καλο :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση και το ενδιαφερον σας.

    Οι ομοφυλοφιλικες σχεσεις εμφανίζονται σε περιπτώσεις σαν και την δική μου(λογο απορριψης απο την οικογενεια) με φόβο στην κοινωνια. μην μας δουν, μην μας πιασουν, μην μας χωρισουν παλι... Οπότε και μαθένουμε σιγα σιγα να δειχνουμε "φιλες" ειτε μέσα στην δουλεια είτε έξω σε καποιο καφε. Ειδικά αν προκειτε για γυναίκες, μερικές φορες είναι αδυνατον να τις καταλαβει κανεις. Οι αντρες θεωρώ οτι είναι λιγακι πιο εκφραστικοι... Εχοντας γνωρήσει πολύ γκει κόσμο, έμαθα τι θα πει αλληλεγγυη και ακομπλεξάριστο μυαλό. Οπότε και ναι ειδα ζευγάρια που καταλήγανε σαν φίλοι ή συνεργατες ή συγκατοικοι χωρίς προστριβές. Οχι ως δια μαγείας βέβαια, ήθελε τον χρόνο του. Θεωρώ οτι δεν προλάβαμε να δούμε η μια την άλλη μέσα απο την συγκατοικηση,αρχικα λογο της δουλειας μου και στην συνεχεια θεωρω λογο του ατυχηματος μου. Η συμπεριφορά της ηταν αλλαγμενη πριν βρουμε μαζι σπιτι, και τα εριχνα στην παλια συγκατοικο γιατι μας πιεζε πολυ. Πιστευα οτι θα διορθώσω όλο αυτο που εβλεπα, αλλα βιολογικά μου ηταν αδύνατον. Φοβαμαι πολυ να παρω αποφασεις... Νιωθω οτι ξεριζώνομαι ξανα οπως τοτε. Δεν ξερω τι να κανω. Δεν μου εδωσε μια ευκαιρια,ούτε καν για συζητηση. Δεν μπορω να νιωσω ασφαλης οτι μπορει και μια μερα να πινω καφε μαζι της. Και ας είναι με αλλους δεκα, ας είναι ευτηχισμένη. Αυτο που δεν θελω να χασω ειναι η κολλητη μου. και δεν ξερω πως να το διεκδικισω αφου μου εχει απαγορευσει να επικοινωνησω μαζι της. :confused:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εμενα μ φαινεται οτι σε δουλευε ολο αυτον τον καιρο ετσι μου κανει δεν τα ξερω αυτα πωσ ειναι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Αυτό το σαν ''φίλη'' το είπα για το αν εσύ είσαι έτοιμη να την διεκδικίσεις πραγματικά σαν ''φίλη'' γιατί άλλο το να θέλεις να δείξεις στους άλλους ότι είστε φίλες κι άλλο να προσπαθήσεις να ξεγελάσεις τα αισθήματά σου..Από αυτά που διαβάζω πιστεύω είσαι έτοιμη να το κάνεις κι αυτό για μένα είναι καλό.Για να παρατάς όμως 11 χρόνια κι ένα ''διωγμό'' απο το σπίτι πάει να πει ότι ο αλλος μπορεί και να μην αισθάνεται σαν εσένα!!!Δεν θέλω να σε κάνω χειρότερα απλά σου λέω καποιες άληθειες που πραγματικά είναι καλήτερες από γλυκά ψέμματα.Οπότε κάνε την κινησή σου και μην περιμένεις καθόλου...Δεν πιστεύω σε αυτό που λένε ότι ο χρόνος γιατρεύει τις πληγές.Πιστεύω πως απλά τις αφήνει στην άκρη και χωρίς τις δικές μας κινήσεις δεν μπορεί να γίνει τίποτα...!!!Οπότε από το να σκέφτεσαι πως και τι απλά ΚΑΝ'ΤΟ κι εκει θα δεις τι πραγματικά θα γίνει στη συνέχεια...!!!Βρες τρόπο να μιλήσεις ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Εγω νομιζω οτι η αγαπημενη σου εχει ερωτικη σχεση με την συγκατοικο κ αυτη της απαγορεψε να εχει φιλικες σχεσεις μαζι σου!
    Μη στεναχωριεσαι θαλλαξουν τα πραγματα κ η παλια σου κολλητη θα ειναι παλι φιλη σου!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Σεβομαι τον καθε ανθρωπο και τις επιλογές του. Κακο δεν μου κανει με το να μου πει τέλος. Ισα ισα δεν το βλεπω ετσι. Αγαπη ανευ ορων σημαινει οτι αγαπω καποιον οπως και να ειναι. χωρις να προσπαθησω να τον αλλαξω.Δηλαδη μου προτεινετε να περιμενω, αν εχω καταλαβει σωστα... Εχω ηδη μιλησει αλλα δεν εχω λαβει απαντηση συγκεκριμενη. Οσον αφορα την συγκατοικο ειναι πραγμα αδυνατον. Ειναι και οι δυο "ενεργητικες" αν καταλαβαινετε τι θελω να πω. Αν οχι συγχωρεστε με δεν θα μπω σε λεπτομεριες.. Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Φιλια μεταξυ πρωην εραστων δεν υπαρχει, παρα μονο υπο πολυ ειδικες προυποθεσεις που ειναι σπανια να συντρεχουν. Σκεψου αλλωστε ποσο δυσκολη ειναι η φιλια γενικα, ποσο μαλλον οταν με τον αλλο πηδιοσουν μεχρι χτες. Ολα αυτα που λες ειναι δικαιολογιες κ ανασφαλειες επειδη την γουσταρεις ακομη κ δεν εχεις αλλες επιλογες, ειτε γκομενικως ειτε φιλικως. Κανεις ομως κ καποια αλλα λαθακια. Λες οτι εισαστε 2 λεσβιες που εχετε σχεση κ καλειτε μια τριτη λεσβια για συγκατοικηση προκειμενου να τσονταρει στα λεφτα. Εγω ειμαι αντρας. Ειναι σα να λεμε οτι θα κανω συγκατοικηση με τη γκομενα μου κ θα φερω κ ενα φιλο μου ή αυτη μια φιλη της. Ειναι δυνατον να μη δημιουργηθει ερωτικο στοιχειο??? Ειναι σα να λεμε βαλαμε το λυκο να φυλαει τα προβατα. Μ αρεσει που πεφτεις κ απ τα συνεφα κιολας! Οκ το κατανοω οτι δεν ειχατε λεφτα, ας μην κανατε το βημα αυτο τοτε ή ας καλουσατε μια φιλη που δεν ειναι λεσβια. Στη συνεχεια κατηγορας την τριτη φιλη οτι δεν εκανε δουλειες μεσα στο σπιτι. Εσυ γτ δεν της την ελεγες? Αφου την αφησες να ξυνει τ αρχιδια της λογικο ειναι να συνεχισει σ αυτο το μοτιβο. Εκτος αν ηταν μεσα στη συμφωνια, να τσονταρει κατι παραπανω αφου δεν ειχατε εσεις κ ας κανετε κατι περισσοτερο στο νοικοκυριο. Λες δεν ειπατε ποτε τιποτα κ σαν κοροιδα κανατε ολες τις δουλειες. Γιατι?????? Επισης πως θα το κανατε με την αλλη μπαστακα? Αυτα ειναι θεμελιωδη ερωτηματα. Μηπως να το οργανωνες καλυτερα? Να μην παιρναν χαμπαρι οι γονεις μεχρι να βρειτε κ οι 2 μια δουλιτσα? Τεσπα εχω κι αλλα να σου σχολιασω πιο μετα γτ με κοβω να γραφω κατεβατα παλι...Τουλαχιστον εισαι κομπλε τωρα στη φατσα? Ολα οκ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Εχεις απολυτο δικιο. αυτα δεν τα ειχα σκεφτει. Δεν ειχα στεγη για εναν μηνα, κοιμωμουν μεσα στο αμαξι μεχρι να βρεθει αυτη η λύση.Η σχεση μου δεν ειχε προβλημα στεγης, απλα οταν βρηκαμε σπιτι ερχοταν. Γραπώθηκα βλέπεις απο την συγκατοικο και τωρα ειναι αργα. το πουλακι πεταξε... Οχι δεν υπηρχε το οικονομικο ζητημα στην μεση για τις δουλιες του σπιτιου. Υπηρχε το ζητημα : Ασε καλυτερα θα πλυνω εγω τα πιατα αν ειναι να αφησεις παλι τη σαλτσα απανω. Μια δυο τρεις δεν ξανα επιασε πιατο. Δεν ηταν μπαστακας γτ ειχαμε ξεχωριστα δωματια και πολλες φορες ελειπε απο το σπιτι για να δει καποια απο την πολυταραχη ζωη της.Ειχε σεβασμο τουλαχιστον εκει και δεν τις εφερνε στο σπιτι. Ναι τωρα στην φατσα μου ειμαι καλα! σε ευχαριστω... Εξακολουθω να επιμενω οτι δεν μπορουν να υπαρξουν μεταξυ τους. Ειναι σαν να σου πω να πας με τον κολλητο σου. Ειναι ενεργητικες και οι δυο. Αρσενικα... πως αλλιως να το θεσω πιο διακριτικα ....? Τέλως παντων. Εχω μεγαλο φοβο στην εκφραση ετσι οπως τα λες...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    οπωσ τα λεσ αννα εισαι πολυ παθητικη γενικα στη ζωη σου ολα οι αλλοι τα κανουν για σενα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by elis View Post
    οπωσ τα λεσ αννα εισαι πολυ παθητικη γενικα στη ζωη σου ολα οι αλλοι τα κανουν για σενα
    Και πως μπορω να το αλλαξω αυτο..? Θελω επιτελους να σταματησω να πεταγομαι στον υπνο μου απο το κλαμα μου. θελω να νιωσω ασφαλεια οτι ενας ανθρωπος που αγαπω πολυ ειναι καλα και εχει διαθεση αν με δει καπου στον χαρτη και να συνεχισουμε να μοιραζομαστε δραστηριοτητες μαζι. οχι να ειμαστε ξενοι. Και ας κοπει το σεξ. Χαμενος δεν παει κανεις απο αυτο... Ολα αυτα που νιωθω και σκεφτομαι, ειναι μερος της παθητικοτητας που περιγραφεις?

Similar Threads

  1. Ομοφυλοφιλία και μοναξιά.
    By Apostolos1988 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 05-10-2013, 00:49
  2. Αγχός Σχετικα με την ομοφυλοφιλία
    By OverTheCarpet in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-12-2012, 01:37
  3. Ομοφυλοφιλία=μόδα?Απελευθέ ρωση?..?..?
    By Curie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 03-06-2012, 15:21
  4. Ομοφυλοφιλία
    By Kassi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 474
    Last Post: 25-07-2011, 17:33
  5. ομοφυλοφιλια
    By iraklis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-05-2011, 12:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •