5+ χρόνια σχέσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    6

    5+ χρόνια σχέσης

    Γεια σας.
    Με την κοπέλα μου είμαστε 5+ χρόνια μαζί. Είμαι στα 33 και είναι 8 χρονια μικρότερη. Δεν έχουμε συζήσει ακόμα για μεγαλο διάστημα. Εγώ δουλεύω και η κοπέλα μου σπουδάζει. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει που βρίσκεται σε αυτή την φάση, όχι βέβαια πως οποιος τελειώνει έχει δουλειά.
    Πριν από μερικές μέρες προσπάθησα να της εξηγήσω ότι πρέπει να δίνει βάση στα μαθήματα της ώστε να τελειώνει κάποια στιγμή ( πάντα ήμουν πρόθυμος να γη βοηθήσω όπου χρειάζεται). Το πήρε στραβά γιατί θεώρησε οτι θέλω να δουλεύει οτι θα προτιμουσα καμια δασκαλα! . Και οταν της εξήγησα ότι θα είναι δύσκολο να φτιάξουμε δικό μας σπίτι αν δεν ξεμπερδέψει με κάποια πράγματα και ότι δεν θα ήθελα να την συντηρούν οι γονείς της σε μία τέτοια περίπτωση μου απαντησε ουτε λιγο ουτε πολυ οτι ειναι δικο της θεμα. Ομολογώ οτι θα ηθελα να ηταν περισσοτερο αποφασιστικη και δυναμικη. Έχω δικό μου σπίτι και θα μπορουσαμε να μενουμε εκει χωρις να πληρωνουμε ενοικιο αλλα δεν θέλει με τιποτα γιατι ειναι σε οικογενιακη πολυκατοικια. Οκ κι εμενα δεν μ αρεσει τρελα γενικα το περιβαλλον του σπιτιου μου αλλα στην αναγκη και για καποια χρονια δεν θα ηταν καθολου ασχημη λυση νομιζω.

    Είχαμε και οι 2 μας τα παραπάνω κιλά μας. Λέγαμε κάτι πρέπει να κάνουμε αλλά τελικά μόνο εγώ το αποφάσισα να μπω στην διαδικασία δίαιτας με πολυ καλα αποτελεσματα μεχρι στιγμης. θα ηθελα να βελτιωσει και η κοπελα μου την εμφανιση της αλλα κολλαω να το πωγιατι θα λεει οτι θελω καμια κορμαρα. Προσφατα παντως αποφασισαμε να παμε γυμναστηριο.

    Επίσης κατι αλλο που δεν μ αρεσει ειναι οτι η κοπελα μου δεν εχει φιλες και πολλες φορες θελω να κάνω κατι (πχ καπου να παω) αλλα το σκεφτομαι οτι θα ειναι μονη και βγαινωμαζι της. Οχι βεβαια οτι κι εγω εχω πολλους και στενκυς φιλους, αλλα εχω αρκετούς φιλους αλλα εχω ενδιαφεροντα που βαζω στην ακρη λογω της καταστασης αυτης.

    Όλα αυτά με εχουν κανει αρκετα διστακτικο για την συνεχεια. Σκέφτομαι συνεχως αυτο το πραγμα. Δεν νιωθω τρελα ευτυχισμενος και δεν ξερω τι να κανω και τι να πω. Είμαι αρκετα πιεσμενος τελευταία και με την δουλεια και ειμαι καπως χαλια ψυχολογικα.

    Ευχαριστώ
    Last edited by ten-ten; 25-02-2013 at 09:50.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Είχα περάσει κάτι παρόμοιο με μία κοπέλα στην Ρόδο όταν σπούδαζα και ξέρω περίπου τι συμβαίνει.
    Κοίτα κάποιοι άνθρωποι προχωράνε και κάποιοι όχι κάποιοι σε 1 ώρα αποφασίζουν κάτι και άλλοι τους παίρνει μήνες,χρόνια ή και ποτέ. Αυτή η συγκεκριμένη κοπέλα να φανταστείς μετά απο 7 χρόνια περίπου αδυνάτισε.
    Για να καταλάβεις εννοώ ότι η ουσία είναι ίδια και όχι το συμβάν και η ουσία είναι ότι δεν θέλει να αλλάξει και ας λέει ότι θέλει.
    Εγώ θα σου έλεγα να την πιάσεις με το καλό να της πεις τους στόχους τις επιθυμίες και τα όνειρα σου να τα βάλετε σε μία σειρά (λογικά θα το έχεις κάνει ήδη αλλά τέσπα) και αν δεις ότι δεν.....
    Λυπάμαι που στο λέω αλλά θα πρέπει να φύγεις ίσως πονέσεις λιγάκι αλλά εκει έξω υπάρχει η ζωή σου και πρέπει να την πιάσεις χωρίς να περιμένεις κανέναν.
    Αν δεν το κάνεις θα υπάρξει ένα τεράστιο χάσμα ανάμεσα σας ή θα βάλεις φρένο στην ζωή σου (που νομίζω έχει γίνει) με αποτέλεσμα να στέλνεις και άλλα μηνύματα στο forum.
    Έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση, κάθε μέρα γίνεσαι όλο και πιο δυστυχής πάτα γκάζι πήγαινε όπως θέλεις εσύ.
    Η ζωή θα σου φέρει καινούργιο συνοδοιπόρο που θα πηγαίνετε προς την ίδια κατεύθυνση και με την ίδια ταχύτητα να είσαι σίγουρος.

  3. #3
    Αμα υπάρχουν προβλήματα σε μια σχέση δε σημαινει πως ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση. Δε συμφωνω με τον Πέτρο007. Αυτα που περιγραφεις, κατά τη γνωμη μου, δεν αφορουν διαφορες που πανε στον πυρηνα της σχεσης, ήτοι δεν τα βρισκουμε σαν χαρακτηρες, δεν μπορουμε να συμβιώσουμε, επιλέξαμε τελειως διαφορετικους τροπους ζωης, οποτε χανει κανεις τον καιρο του οσο επιμενει σε τετοια σχεση. Αυτα που περιγραφεις τοτε μονο μπορουν θα οδηγησουν σε χωρισμο αν τα αφησετε να οξυνθουν και επελθει μεταξυ σας αποστασιοποίηση. Κατι τετοιο δε συμβαινει μεχρι τωρα μεταξυ σας.
    Ως πιο συνηδητοποιημενο ατομο που εισαι απ τους δυο σας θα πρεπει να παρεις τις πρωτοβουλιες ωστε τα πραγματα να μην φτασουν σε σημειο χωρισμού. Πχ με το αδυνατισμα, (καθε αντρας νεο παιδι θελει την κοπελα του εμφανίσιμη), οδηγησε τα πραγματα εμμεσα στο να δεις το ποθητο αποτελεσμα, πχ προγραμμα να πηγαινετε μαζι γυμναστηριο, βρες τροπο να καθοριζεις εσυ το τι θα φατε, φαγητα χαμηλα σε λοίπος, περπατημα κλπ, κινητρα και τροπο να τα δεχτει και να της γινουν συνηθειο ωστε να φτασετε στο αποτελεσμα. Με τις σπουδες αν η φυση της επιστημης της ειναι τετοια που θελει χρονια κανεις να ολοκληρωσει και για να πετυχει επαγγελματικα στον τομεα θα πρεπει να εχει το χ και μετα το ψ προσον και της αρεσει αυτο που κανει και δεν το κανει απλα για να σκοτωνει τον καιρο της τοτε θα πρεπει να αποδεκτεις την επιλογη της και να κανεις υπομονη μεχρι να ολοκληρωσει. Το να φτιαχνει κανεις φιλιες ειναι στο χαρακτηρα του, μπορει να μην βρισκει τα καταλληλα ατομα, μπορει να μην το νιωθει αναγκη κλπ. Ειναι απ αυτα τα χαρακτηστικα στον αλλο τα οποια εξαρχης αποδεχεσαι πριν προχωρησεις μαζι του.
    Φαινεται πως η σκεψη σου εχει εστιαστει στα αρνητικα και περιθωριοποιεί τα θετικα. Κανοντας μια αντικειμενικη θεωρηση της σχεσης αντι αυτου που περιγραφεις εδω τα συμπερασματα σου θα ναι τελειως διαφορετικα. Γι αυτο δοκιμασε κι αλλους τροπους, εξαντλησε τα περιθωρια πρωτα. Οι σχεσεις στις οποιες ο ενας σπουδαζει συνηθως αργουν να προχωρησουν σε συγκατοικηση.
    γιάννης

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    6
    Έγιν η αρχη και μιλήσαμε. Και μιλήσαμε δηλ, ψυχραθήκαμε. Ενώ κάθε φορά λέμε να τα συζητάμε όλα όταν αυτό γίνεται αρχίζουμε τα έτσι και τα αλλιώς. Γενικώς από την συζήτηση βγάλαμε το συμπέρασμα ότι παλιότερα και οι δύο κάναμε πράγματα που δεν κάνουμε τώρα. Το θέμα είναι ότι μαζεύτηκε οπως μου ειπε γιατι ενιωθε κενο οπως κι εγω το ιδιο. Και επειδη το ενα φερνει το αλλο και το αντιστροφο ειπα να το προσπαθησοημε ξανα και οι δυο. Αλλά η απάντηση ηταν οτι δεν πρόκειτε να κανει κατι για να με ξανακερδισει αν με εχει χασει ουτε ειναι διατεθιμενη να αλλάξει πραγματα για να ειναι μαζι μου. Αν κι εγω το ελεγα ετσι τι θα γινοταν.. Μου ειπε βεβαια οτι καθε μερα σκεφτοταν ποτε θα την χωρισω και οτι αυτο θα γινει οταν φτασω τον στοχο μου ( τα κιλα μου μαλλον) και οτι ουτως η αλλως και να θελει δεν μπορει να με φτασει στο θεμα αυτο. Τι να κανω? Να σταματησω την διατροφη? Να αρχισω να τρωω παλι? Τι να κανω δεν ξερω

  5. #5
    τεν-τεν αυτό που κάνει εντύπωση σε μένα είναι πως στα δυο ποστ που αναφέρεσαι στη σχέση σας πουθενά δεν μιλάς για συναισθήματα, είτε δικά σου, είτε δικά της.
    Ισως εσύ να είσαι ήδη αποφασισμένος να φύγεις και να μην το έχεις παραδεχτεί στον εαυτό σου. Κάπως έτσι ψάχνεις πράγματα που ΔΕΝ κάνει η κοπέλα σου. Συμφωνώ με τον Πέτρο πως μερικοί άνθρωποι αποφασίζουν κάτι τώρα, (γιατί είναι έτοιμοι γι αυτό), και σε άλλους παίρνει πολύ χρόνο ή δεν έρχεται ποτέ. Θα σε συμβούλευα να κάνεις μια ειλικρινή κουβέντα με σένα ώστε να δεις πρώτα απ όλα αν νιώθεις κάτι για εκείνη, (εκτός από συνήθεια και συμπάθεια) και έτσι να πάρεις τις αποφάσεις σου....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    ten ten τι διαιτα κανεις? Γλυκα τρως? Για πες κανενα κολπακι, πως τα χανεις τα κιλα?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    6
    Συναισθήματα προφανώς και υπάρχουν και από τις 2 πλευρές. Δεν μου άρεσε καθόλου το "δεν έχω διάθεση να κάνω τιποτα για να σε ξανακερδίσω αν σε έχω χάσει, παρά μόνο αν νιώσω ασφάλεια". Νομίζω ανάμεσα σε 2 άτομα η ασφάλεια, το δέσιμο και χαρούμενη ζωή και η τέλεια σχέση είναι μια διαδικασία που αφορά και τους 2 και η επίτευξη τους είναι αποτέλεσμα ενός συνεχόμενου πάρε-δώσε (δεν έβρισκα την κατάληλλη λέξη). Και γι να διευκρινίσω γιατί προς τα κει πάει η κουβέντα, το όλο θεμα προφανώς και δεν είναι το βάρος.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    ten ten τι διαιτα κανεις? Γλυκα τρως? Για πες κανενα κολπακι, πως τα χανεις τα κιλα?
    Γλυκά δεν τρώω. Απλά τρώω ανα τρίωρο, και μέχρι τις 9-10 το βραδυ. Κομμένες πατάτες, τηγανητά. Αυτά

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Nαι πως τα εκοψες ομως? Τοσο καιρο τα τρωγες.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    6
    Δυστυχώς η εξέλιξη δεν ήταν καθόλου καλή. Η κοπέλα μου μου είπε οτι δεν νιώθει καλά και ότι πιέζεται απο το γεγονός οτι δεν μπορεί να κυκλοφορεί και να είμαστε μαζί γιατί πλέον φαίνεται να μην ταιριάζουμε λόγω του ότι έχασα κάποια κιλά. Την αγάπαω πολυ και δεν θέλω να. πάει ετσι η σχέση μας. Της μίλησα και της είπα οτι θα ειμαι διπλα της και θα την στηρίξω. Να πηγαίνουμε γυμναστηριο μαζι και να κανουμε οτι ειναι μαζί. Μου είπε οτι δεν μπορεί να μπει σε τετοιες διαδικασιες, οτι δεν προλαβαίνει, οτι δεν μπορεί να πιεστει αλλο. Μεχρι τωρα δεν μου ειχε δωσει αυτην την εντυπωση αφου παντα επικροτουσε την προσπαθεια μου. Παντως εγω δεν εκανα κατι απο το κεφαλι μου. Το συζητουσαμε αλλα ποτε δεν αρχιζαμε. Εκανα την αρχη πιστευοντας οτι ετσι θα μας ειναι πιο ευκολο να ξεκινησουμε. Τελικα το εκανα μονο εγω και φτασαμε ως εδω δυστυχως. Απο την μια νιωθω ενοχος και απο την αλλη ενα μεγαλο γιατι αφου δεν εκανα κατι κακο. Δεν ξερω τι να κανω. Δεν θελω η σχεση μας να εχει αυτην την καταληξη. Αν σταματησω την διαιτα ( μιας και για να φτασω στα κανονικα κιλα μου εχω καιρο ακομα) θα αλλαξουν αραγε τα πραγματα? θελω να την κανω να νιωσει καλυτερα, να μην εχει αγχος γι αυτο το θεμα, αλλα προσπαθησα και δεν βγηκε κατι. τι να κανω? υπαρχει τροπος?

  11. #11
    τεν-τεν σε βλέπω σε λίγο να ζητάς συγνώμη που αποφάσισες να αγαπήσεις τον εαυτό σου και το σώμα σου :ΡΡΡΡ
    Η συμπεριφορά της δείχνει ξεκάθαρα πως η αλλαγή στην εμφάνιση σου και η αδυναμία της να ακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα διατροφής την έχουν γεμίσει ανασφάλεια.
    Κάπως έτσι προσπαθεί να σε φορτώσει ενοχές.
    Πρόσεχε γιατί αν πέσεις στην παγίδα και ξαναρχίσεις να τρως βλακείες, δεν έχει γυρισμό.
    Το 50% της δυσκολίας μιας δίαιτας είναι να την αρχίσεις και το άλλο 50% να μη τη σταματήσεις πριν τελειώσεις.
    Είναι κρίμα να πάνε χαμένοι οι κόποι σου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    τεν-τεν σε βλέπω σε λίγο να ζητάς συγνώμη που αποφάσισες να αγαπήσεις τον εαυτό σου και το σώμα σου :ΡΡΡΡ
    Η συμπεριφορά της δείχνει ξεκάθαρα πως η αλλαγή στην εμφάνιση σου και η αδυναμία της να ακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα διατροφής την έχουν γεμίσει ανασφάλεια.
    Κάπως έτσι προσπαθεί να σε φορτώσει ενοχές.
    Πρόσεχε γιατί αν πέσεις στην παγίδα και ξαναρχίσεις να τρως βλακείες, δεν έχει γυρισμό.
    Το 50% της δυσκολίας μιας δίαιτας είναι να την αρχίσεις και το άλλο 50% να μη τη σταματήσεις πριν τελειώσεις.
    Είναι κρίμα να πάνε χαμένοι οι κόποι σου.
    Αυτό που σκέφτήκαμε εν τέλει να κάνουμε είναι να κάνω λίγο pause από την δίαιτα, να κάνω μία συντήρηση (να προσσέχω ώστε να μην πάρω βάρος ξανά) και να πηγαίνουμε μαζί γυμναστήριο. Ελπίζω να είναι η σωστή απόφαση

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    τεν τεν δε μου απηντησες, πως ενω μεχρι προσφατα ετρωγες πολυ τωρα τα περιορισες? Γιατι και πριν ηξερες οτι κανουν κακο καποιες τροφες.

  14. #14
    Με το γυμναστηριο δε χανεις κιλά αν δεν περιορίσεις πρώτα τη διατροφη σου. Θα κουραζεσε άδικα.
    γιάννης

Similar Threads

  1. 5 Χρόνια σχέσης .. βρίσκομαι σε απόγνωση ..
    By XartinOneiro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 27-11-2012, 02:30
  2. πρόβλημα σχέσης
    By giannhs_001 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-06-2012, 09:39
  3. Χωρισμός μετά απο 10 χρόνια σχέσης;
    By nassos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 90
    Last Post: 02-04-2012, 17:31
  4. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 22:07
  5. δημιουργία σχέσης
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2009, 23:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •