Κοινωνική απόσυρση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Κοινωνική απόσυρση

    Ειμαι στην υπολειμματικη φαση της σχιζοφρενειας και δεν εχω καθολου θετικα συμπτωματα.Εχω ομως αρνητικά συμπτωματα.Ενα απο αυτα ειναι η κοινωνική αποσυρση.Δηλαδη αποφευγω να βγαινω εξω και να συναντω κοσμο.Συνηθως αν βγω με παρεα καπως τα πραγματα ειναι καλυτερα αλλα μονος μου δεν το πολυτολμω.
    Δυστηχως απο οτι εχω διαβασει δεν υπαρχουν φαρμακα για τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης.Ενα νεο φαρμακο ειναι αυτο της εταιρειας Roche οπως εχω ξαναπει και λεγεται bitopertin ή RG-1678 αλλα ακομα ειναι σε πειραματικο σταδιο.
    Εχει κανεις αυτο το συμπτωμα?Και αν ναι τι κανει για να το παραβλέπει?

  2. #2
    to'χω εγω αυτο το αντισταθμιζω με βολτες περα δοθε στο σπιτι

  3. #3
    και τωρα να αφου βρηκα τι με εμποδιζε που δεν το λεω εχω παλι ορεξη να βγω εξω να παω στη γιαγια μου και μεγαλες βολτες μονος μου

  4. #4
    αστειευομουν βεβαια. Είν μικρα κωληματα που αν τα εντοπισεις σωθηκες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Μερικες φορες νιωθω σαν να ηταν τροπος να ανοιξει η γη να με καταπιει παρα να συναντησω/μιλησω με αλλους ανθρωπους κι ετσι αποφευγω να πολυβγαινω.Δηλαδη αρνητικο συμπτωμα στο φουλ.

  6. #6
    δεν θέλεις γιατί έχεις κουραστεί από τους ανθρώπους; ή γιατί αισθάνεσαι ότι δεν σε καταλαβαίνουν και θα αντιληφθούν το πρόβλημα σου;

  7. #7
    σε ρωτάω γιατί το έχω περάσει, μόνο που εγώ από τις φοβίες μου είχα και κρίσεις πανικού συγχρόνως και όταν ήμουν με κόσμο επιδεινωνόταν, φαντάσου ήταν καλοκαίρι και μόλις με έπιαναν οι κρίσεις νόμιζα ότι φώναζαν πιο δυνατά τα τζιτζίκια και έσκαγαν, ήμουνα με γνωστούς και δεν μπορούσα να μιλήσω ήταν σαν να μην υπήρχαν ήμουνα μόνη στις σκέψεις μου, ξεχνούσα ότι ήμουν με ανθρώπους, άρχισα να αλλάζω πάχυνα και λίγο με τα χάπια αλλά δεν με πήρε από κάτω να αρχίσω να αισθάνομαι κόμπλεξ, αυτό που έκανα ήταν να οργανωθώ σε όλα, από τι ώρα θα πέσω για ύπνο μέχρι τι ώρα θα πάω στην τουαλέτα και έβαζα σιγά σιγά και άλλα πράγματα στο πρόγραμμα μου κάνοντας καθημερινά τα ίδια προγραμματισμένα πράγματα ακόμα και τώρα δηλαδή που το έχω ξεπεράσει βέβαια έπαιρνα και θεραπευτική αγωγή συγχρόνως. Άρχισε να βγαίνεις έξω να παρατηρείς τους άλλους ανθρώπους για να αρχίσουν να σε γεμίζουν περιέργεια τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Μαριαννα απλως επειδη εχω προβλημα φοβαμαι μηπως αυτο φαινεται και γενικα ειμαι εσωστρεφης.Εσυ τωρα δεν παιρνεις φαρμακα?Σου περασαν ολα και τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης?

  9. #9
    περνώ ακόμα φάρμακα αλλά με την χαμηλότερη δόση που μπορούν να δοθούν δύο χάπια από μισά στα χαμηλότερα γραμμάρια και από την επόμενη επίσκεψη ο γιατρός μου είπε ότι θα μου τα αλλάξει και θα παίρνω ένα χάπι, το ότι μιλάω εδώ ήταν μία δοκιμασία για μένα για το αν ξεπέρασα τις φοβίες μου, δεν έχω πλέον συμπτώματα φαντάσου μου έφυγε και η μεγάλη καχυποψία που είχα για το παραμικρό και ήταν πολύ επώδυνο, δεν έγινα φυτό όμως γιαυτό και μου πέρασαν και το διευκρινίζω, γιατί μερικοί γιατροί νομίζουν ότι κάνοντας σε φυτό με πολλά φάρμακα διορθώνετε το πρόβλημα γιατί το έχω δει και αυτό.

  10. #10
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 View Post
    περνώ ακόμα φάρμακα αλλά με την χαμηλότερη δόση που μπορούν να δοθούν δύο χάπια από μισά στα χαμηλότερα γραμμάρια και από την επόμενη επίσκεψη ο γιατρός μου είπε ότι θα μου τα αλλάξει και θα παίρνω ένα χάπι, το ότι μιλάω εδώ ήταν μία δοκιμασία για μένα για το αν ξεπέρασα τις φοβίες μου, δεν έχω πλέον συμπτώματα φαντάσου μου έφυγε και η μεγάλη καχυποψία που είχα για το παραμικρό και ήταν πολύ επώδυνο, δεν έγινα φυτό όμως γιαυτό και μου πέρασαν και το διευκρινίζω, γιατί μερικοί γιατροί νομίζουν ότι κάνοντας σε φυτό με πολλά φάρμακα διορθώνετε το πρόβλημα γιατί το έχω δει και αυτό.
    marianna3 χαιρομαι για σενα!!κ ευχομαι ολα να πανε καλα!!ποσο καιρο εκανες αγωγη?εκτος απο καχυποψια ηθελες να εισαι μονη σου γενικα?να βγαινεις να περπατας κ τετοια?ειχες διακυμανσεις στη συμπεριφορα σου?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κάτσε ρε μιχάλη σ μιλάνε οι άλλοι κ συ κάθεσαι μέσα για να μην πουν τίποτα πίσω από την πλάτη σου χαζόμαρα φουλ είναι αυτό άντε κ φαίνεται δε σε υπολογίζουν κ τελειώνει αμα κανείς δουλειά να πω εντάξει αλλά για τον καφέ είναι μεγάλη χαζόμαρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    κάνω τρία χρόνια αγωγή αλλά τα συμπτώματα της κατάθλιψης τα είχα πολλά χρόνια πριν μου το γυρίσει σε ψύχωση και το κατάλαβα μετά, πολλές φορές ήθελα να μένω μόνη γιατί έκανα συζητήσεις με μη υπαρκτά πρόσωπα οπότε όταν ήμουν με άλλους ανθρώπους έβλεπαν ότι παραμιλούσα ή ότι δεν επικοινωνούσα με το περιβάλλον γιατί βυθιζόμουν στις σκέψεις, δεν ξέρω όμως πως τύχαινε και είχα πάντα κάποιον δίπλα μου και την μητέρα μου που έχει ψυχωτική πάθηση εδώ και είκοσι πέντε χρόνια, διακυμάνσεις είχα και πολλές μάλιστα μία πίστευα αυτό μία το άλλο προσπαθούσα να λύσω τον γρίφο αισθανόμουν ότι μπήκα σε ένα λαβύρινθο και ότι έπρεπε να βγω, μια νόμιζα ότι ήμουν θεός και την άλλη ο διάβολος, όταν άρχισα τα φάρμακα ήθελα συνέχεια να κλαίω και δεν γελούσα με τίποτα μετά από κανέναν μήνα συνήλθα και μου έφυγαν και οι φωνές. Δεν το είχα βάλει κάτω όμως κάθε βράδυ έβγαινα βόλτα με το αυτοκίνητο, πήγαινα και για καφέ αλλά με το ζόρι και εκείνο το διάστημα περπατούσα πάρα πολύ και πήγαινα σε πάρκα.

  13. #13
    μια απ τα ιδια σχεδόν κ ο φίλος μου...μονο που τώρα δεν θέλει να πάει στο γιατρό του.τον βλέπω οτι κάνει κινησεις σαν να μιλαει μονος.. στην αρχή πριν ένα δίμηνο ήθελε να είναι συνέχεια μονος κ να περπατάει χιλιόμετρα μονος..πηγε μια φορα στο γιατρο του έδωσε αγωγή δεν την πηρε ποτε κ του τη ΔΙΝΩ εγώ κρυφά σε συνεννόηση με το γιατρό βέβαια ..έχει συναισθηματικές και ψυχολογικές μεταπτώσεις...αλλά τώρα ένα μήνα μετα την αρχή της αγωγής είναι κάπως πιο γειωμενος..όχι φυτό γτ δεν παίρνει βαριά αγωγη...κ κάνει πράγματα που δεν έκανε ποτέ πριν.

  14. #14
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by m86 View Post
    μια απ τα ιδια σχεδόν κ ο φίλος μου...μονο που τώρα δεν θέλει να πάει στο γιατρό του.τον βλέπω οτι κάνει κινησεις σαν να μιλαει μονος.. στην αρχή πριν ένα δίμηνο ήθελε να είναι συνέχεια μονος κ να περπατάει χιλιόμετρα μονος..πηγε μια φορα στο γιατρο του έδωσε αγωγή δεν την πηρε ποτε κ του τη ΔΙΝΩ εγώ κρυφά σε συνεννόηση με το γιατρό βέβαια έχει συναισθηματικές και ψυχολογικές μεταπτώσεις...αλλά τώρα ένα μήνα μετα την αρχή της αγωγής είναι κάπως πιο γειωμενος..όχι φυτό γτ δεν παίρνει βαριά αγωγη...κ κάνει πράγματα που δεν έκανε ποτέ πριν.

    Αυτό που λέτε ότι δίνετε κρύφα αγωγή στον ασθενή,αδυνατώ να το κατανοήσω....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Μαριαννα απλως επειδη εχω προβλημα φοβαμαι μηπως αυτο φαινεται και γενικα ειμαι εσωστρεφης.Εσυ τωρα δεν παιρνεις φαρμακα?Σου περασαν ολα και τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης?
    Εσύ Μιχάλη θέλεις να βγαίνεις με κόσμο αλλά δεν βγαίνεις επειδή φοβάσαι ότι θα το καταλάβουν ότι έχεις ψύχωση και θα σε καροϊδεύουν, ή δεν σε ενδιαφέρει καν να βγαίνεις;

    Νομίζω ότι αυτά τα 2 είναι δύο διαφορετικά προβλήματα.

    Αρνητικό σύμπτωμα της ψύχωσης είναι να μην έχεις καν ενδιαφέρον να βγαίνεις με άλλους.

    Αν θέλεις, αλλά φοβάσαι λόγω ψύχωσης, μάλλον έχεις και κοινωνική φοβία παράλληλα και θα μπορόυσε να σε βοηθήσει κάποια ψυχοθεραπεία.

    Η λύση βασικά είναι να βγαίνεις και να μην δίνεις τόσο μεγάλη σημασία στη γνώμη των άλλων. Άλλωστε θα κάνεις τις επιλογές σου. Με άτομα που δεν σε συμπαθούν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν θα βγαίνεις. Θα βγαίνεις με αυτούς που σε συμπαθούν!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κοινωνικη φοβια
    By dora-agxos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 46
    Last Post: 20-12-2014, 23:11
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΡΣΗ-ΑΠΟΦΥΓΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 11-01-2013, 21:34
  3. Κοινωνική ζωή
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 141
    Last Post: 29-06-2011, 15:09
  4. effexor αποσυρση..εμπειρια κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-10-2010, 23:58
  5. Κοινωνική ζωή
    By Oneiroplasmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 11-05-2010, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •