Πως να προσεγγισω ενα κοριτσι που ειναι ανορεκτικο? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Kanena
    Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να στεριωσει η σχεση αν ο ενας θεωρει οτι σκοπος του ειναι να γινει ο σωτηρας του αλλου.To πιστευω απολυτα και με θα με ενοχλουσε και μενα να ειμαι σε μια θεση μονομερως βοηθουμενου.
    Με το κοριτσι αυτο γνωριστηκα οπως εχω γνωρισει πολυ κοσμο στον χωρο εργασιας μου. Γενικα ειμαι εξαιρετικα ανοιχτη στις νεες γνωριμιες αλλα αλλο τοσο ευκολα κλεινω πορτες οταν βλεπω οτι δεν...
    Στη συγκεκριμενη περιπτωση αναρωτηθηκα πως εχοντας ενα τετοιο προβλημα στη μεση, θα κυλησει η γνωριμια μας.
    Αποφασισα να αφουγκραστω και να ειμαι οσο πιο βοηθητικη γινεται.
    Φυσικα εχω δει τις δικες μου αντιστασεις στο να δεχτω βοηθεια στην ψυχοθεραπεια που κανω, και το αναλαβει καποιος ανεπισημα τον ρολο του θεραπευτη δε θα το συνιστουσα σε κανεναν!! Ουτε και στον εαυτο μου...
    Ετσι λοιπον ειπα οτι θα βοηθησω μεχρι ενος σημειου, κι αυτο ειναι να της προτεινω την ψυχολογο μου ή να παμε μαζι στο Ιπποκρατειο που εχει τμημα για την ανορεξια.. Αυτα σε περιπτωση που η κοπελα αναγνωριζε οτι εχει προβλημα, το συζηταγαμε.
    Βλεπω οτι η κοπελα προτιμα να κοροιδευει τον εαυτο της και να εχει τασεις χειριστικες απεναντι στους αλλους σε σχεση με το θεμα της τροφης της...Αυτο με θλιβει, το ποσο δυσκολο ειναι τελικα να απευθυνθει σε ειδικο.
    Τωρα το που θα παει το παρε δωσε μας θα εξαρτηθει κι απο την ιδια...
    Ειμαι σε κατασταση ενεργητικης αναμονης...
    Βλεπω με εκπληξη οτι το να εχεις ανορεξια φερνει τον αλλον τελικα σε δυσκολη θεση, οταν θελει να σχετιστει μαζι σου, μακαρι να μπορουσα να το εκφρασω πληρως... Το βλεπω και σε αλλα ατομα απο την παρεα που εχουν ερθει σε επαφη...
    Ειναι σαν να εχεις χτισει γυρω σου ενα τειχος και να λες στους αλλους:σσσσ!!βλεπετε αλλα μην αγγιζετε, μη μιλατε, μονο βλεπετε και μεινετε λιγο πιο περα, λιγο πιο εξω, μακρια..
    Τουλαχιστον αυτο εκλαμβανω απο τη συγκεκριμενη κοπελα.
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, εθεσες καιρια ζητηματα.. Μου θυμησες οτι εχω μαθει καποιες φορες να τρεχω, να βιαζομαι να καλυψω αποστασεις, αντι να περιμενω τον αλλον να συναντηθουμε..και λεω, δεν πειραζει, θα το τρεξω ολο εγω, εσυ μη κουραζεσαι...
    Δεν ειναι δικαιο ομως, ετσι;)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Σχεδον κανεις (απ\' οσο ξερω), με το συγκεκριμενο προβλημα, δεν παραδεχεται οτι εχει προβλημα. Αρα μηπως θα επρεπε να της το πει καποιος?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •