Πως να προσεγγισω ενα κοριτσι που ειναι ανορεκτικο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999

    Πως να προσεγγισω ενα κοριτσι που ειναι ανορεκτικο?

    Λοιπον. Γενικα στη ζωη μου με αγχωνει απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο που θα μου τυχει.
    Ετσι λοιπον και τωρα αγχωνομαι, προβληματιζομαι για το πως θα το χειριστω, τι συνεπειες και προεκτασεις μπορει να εχει.
    Το θεμα το θεωρω λεπτο.
    Πριν καποιο καιρο στον χωρο που εργαζομαι αντικρυσα μπροστα μου ενα κοριτσι-σκελετο!
    Θυμαμαι εμεινα και την κοιτουσα κι ελεγα μεσα μου : πως μπορει και κινειται??
    Την εβλεπα συχνα τυχαια στη δουλεια και μια μερα και μεσα στο λεωφορειο..
    Εχω μεγαλη ευαισθησια με το συγκεκριμενο θεμα. Δεν ξερω γιατι, ισως επειδη μια πολυ καλη μου φιλη περασε ανορεξια, ισως επειδη υπαρχουν και δικες μου εμμονες πανω στο θεμα του αδυματισματος... Δεν θελω τωρα ομως να μιλησω γι αυτο.
    Στο λεωφορειο λοιπον την χαιρετισα αυθορμητα μιας και ειχαμε ειδωθει τοσες φορες. Μου ζητησε το τηλεφωνο μου, εκανα το βημα για να βγουμε. Για να μην γινω υπερ-περιγραφικη σαν δινω τα σημεια της επαφης μας που με προβληματισαν, κυριως δικες της ατακες.
    "Δεν την παλευω, περασα ενα αθλιο Σαββατοκυριακο, τι να παρω? Καφε (εννοειται σκετο) ή κοκα κολα ligth? Μαλλον σε γνωρισα για να με βοηθησεις, δεν ειναι τυχαιο. Περναω πολλη μοναξια, η ζωη μου ειναι η δουλεια μου"
    Πραγματικα νιωθω αμηχανα, ανημπορη, δεν ξερω τι να κανω...θα προσπαθησω να σας το κανω πιο πολυ σαφες.
    Αναρωτιεμαι πως να την προσεγγισω αλλα και πως να βαλω καποια ορια, αναρωτιεμαι τι ζητω απο αυτην τη σχεση...
    Οταν βγηκαμε δεν μπορεσα να την ρωτησω κατι. Απλα μετα το ενιωσα σαν καοιδια αυτο!! Να μην λεω δηλαδη αυτα που σκεφτομαι. Εγω διαρκως ενιωθα να θελω να της φωναξω"κοριτσι μου τι σου συνεβη??Γιατι δεν τρως? πως εφτασες ως εδω?? Μπορω να σε βοηθησω? να παμε σε εναν ειδικο?."Φυσικα εκανα σαν να μιλω με εναν ανθρωπο που δεν εχει κανενα προβλημα. Τι ηθελα να της δειξω ετσι? Αποδοχη΄και καλα?
    Εκτος αυτου, την πηγαμε τη συζητηση σε πολυ βαθυ επιπεδο. Επικοινωνια παρα πολυ καλη, μου το επιβεβαιωσε κι η ιδια οτι της εκανε εντυπωση αυτο. Καμια φορα συμπληρωναμε η μια τα λογια της αλλης.
    Μετα βεβαια ενιωσα τυψεις και τελειως ανευθυνη. Απεναντι σου εχεις εναν "αρρωστο" ανθρωπο, ελεγα, κι εσενα σε νοιαζει να καλυψεις τις συναισθηματικες-επικοινωνιακες σου αναγκες? Ισως το πηγες πιο μακρια απο εκει που αντεχει...
    Στο τελος μαλιστα μου ειπε οτι καμια φορα καλη ειναι και η επιφανειακοτητα, λιγο να χαλαρωνουμε, οχι ολο στα βαθεια να βουταμε.
    Καλα εκει εκτος του οτι σιγουρευτηκα οτι την πιεσα, με επιασαν και οι ανασφαλειες μου για την ελλειψη χαλαροτητας.
    Το πιο κορυφαιο δε που εκανα( παρακαλω για την κατανοηση σας) ηταν οταν αρχισαμε δεν ξερω πως ακριβως να μιλαμε για τα διατροφικα. Τις εξεθεσα τις αποψεις μου περι υγιεινης διατροφης και βιολογικων προιοντων.. Η ιδια συμφωνουσε.
    Ετσι οπως το βλεπω τωρα, προσπαθουσα να βρω εμμεσο τροπο να της δειξω οτι μπορω να καταλαβω μεχρι ενα σημειο το λουκι της σκεψης της..
    Ομως απο την αλλη αυτο ειναι που χρειαζεται καποιος σε τετοια κατασταση?
    Δεν θελω να απομαμακρυνθω, ουτε ομως και να σχετιστω μαζι της για τους λαθος λογους και με λαθος τροπο.
    Προς το παρον ολα τα επισκιαζει η αγωνια μου.
    Να θεσω το ζητημα αμεσα? Να κρατησω μια σταση αποστασιοποηιμενη?
    Να εστιασω στα αλλα στοιχεια της και να "ξεχασω" το συγκεκριμενο?
    Προβληματιζομαι.. ελπιζω να βρω μια βαση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    weird, προφανώς το ζήτημα της ανορεξίας θα της το έχουν θέσει αρκετοί αφού όπως την περιγράφεις πρόκειται για ένα κορίτσι-σκελετό. Νομίζω όμως, πως είναι σύμπτωμα της συγκεκριμένης ασθένειας να βλέπεις τον εαυτό σου ως παχύσαρκο, ενώ μπορεί να είσαι σκελετός...

    Δεν υπάρχουν ούτε λάθος λόγοι ούτε λάθος τρόπος στη συγκεκριμένη ανθρώπινη επαφή.
    Είμαι σίγουρος πως θα βρείς τον τρόπο να την βοηθήσεις αν δεν το έχεις ήδη κάνει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    19
    isws se auth th kopela blepeis esena..isws 8eleis na thn prostatepseis giati exeis skeftei k sy oti kai ayth.epeidh hmoun anorektikh ena pragma mhn ths peis se parakalw.mhn ths deikseis oti auto to gegonos trabaei th prosoxh sou giati auto 8elei. egw proswpika otan adunatisa kai mou elegan pws eisai etsi, kai giati adunatises toso,,ais8anomoun perhfanh kai oti trabhksa thn prosoxh kai to endiaferon twn allwn,akomh kai an autoi tan apla gnwstoi.h anoreksia einai apla ena sumptwma enos ba8hterou problhmatos . to pws 8a antimetwpiseis autksartatai apo to prroblhma ayto.ean den mporeis loipon na ksereis th ba8uterh aitia, apla perna mazi ths kapoies wres kai kane thn na ais8anetai omorfa kai aneta kai tote isws kati katalabeiso kai giati arneitai na zhesei kai na megalwsei.filika

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    o aderfos mou eixe mia kopela pou stin arxi itan fisiologiki k argotera ekselixthike se anoreksiki.
    auto pou thelo na po einai oti tora einai kala. bebaia ola auta piran 2 xronia peripou (sinithos i therapeia krataei pano apo 3 xronia).
    den ksero an tha piasei stin periptosi sou, pantos o aderfos mou ekane ta eksis.
    edeixne pos einai stenaxorimenos me tin emfanisi tis, k \'\'apagoiteumenos\'\'.
    argotera me tin voitheia ton goneon tis k tou aderfou mou k afou tin peisane, pige se psixologo. siga siga arxise na troei, alla oxi poli.
    na fantasteis otan tin gnorisa k pigainame gia souvlakia ekeini etroge miso kalamaki k meta 10000 ores perpatima.
    argotera to kseperase afou perase apto stadio tis voulimias. tora elpizo na nai kala.
    me liga logia, i lisi pisteuo einai proton o psixologos k meta oi goneis k oi filoi, i ipostiriksi sas.
    me to na tis milas glika klp den kaneis tpt.
    an den tin peiseis na paei se psixologo h esto siniditopoiisei oti einai kokkalo den prokeitai na allaksei tpt.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Εχεις δικιο σε αυτο που λες για το θεμα της προσοχης. Πιστευω οτι ενας ανορεκτικός μπορει να το τραβαει ακομα πιο πολυ οταν βλεπει αντιδράσεις των γυρω του, φιλων και γονιων.
    Απο την αλλη σιγουρα το θεμα της ανορεξιας με αγγιγει και για προσωπικους λογους καθως με το θεμα της αυτοεικονας( σωματικης) καθως και των ακροτητων στη διατροφη εχω δουλεια να κανω ακομα..
    Αυτο που κυριως με προβληματιζει και το θετω ως διλημμα στον εαυτο μου ειναι: Να της φερθω σαν σε καποια με την οποια εχω πολλα κοινα, και να παραβλεψω το προβλημα ή να την προσεγγισω στοχευοντας στο να μου ανοιχτει και να την βοηθησω? ( αν κρινω απο τα λεγομενα της την βοηθεια ψαχνει..)
    Αν κανω το πρωτο, δηλ την προσεγγισω παραβλεποντας τη φρικη που με πιανει και τον τρομο οταν βλεπω το κοκαλιαρικο σωμα της, συνεχιζει ο προβληματισμος μου ως εξης. Οταν υπαρχει η καταλληλη συνθηκη, δηλ. η χημεια μου με εναν ανθρωπο, μπορουμε να παμε σε πολυ βαθεια επιπεδα επικοινωνιας. Και μια απο τις πρωτες παρατηρησεις που καναμε κι εγω και η κοπελα ήταν οτι εχουμε καλη χημεια. Ωστοσο αν η ιδια ειναι τοσο ευθραστη εσωτερικα οπως ειναι εξωτερικα, μηπως δεν την ωφελει να ανοιγεται τοσο? μηπως αγγιξουμε θεματα που δεν πρεπει ? μηπως χειροτερεψει η καταθλιψη της?
    Νομιζω οτι χρειαζεται αμεσα ειδικο... και ειδικη μεταχειριση. Μπορει να ακουγεται υπερβολικο αλλα το θεωρω πολυ λεπτο το θεμα... Φυσικα δεν θελω να την πιεσω για κατι τετοιο ουτε να της κανω κουβεντα για το τι μου προκαλει η εικονα της και ολη η αρρωστια που τη συνοδευει αν η ιδια δεν το βαλει στο τραπεζι το θεμα...
    Πραγματικα δεν θελω να το παιξω ο σωτηρας της αλλα σιγουρα δεν θελω να κανω λαθη μαζι της. Γιατι πολυ απλα ειναι σε μια δυσκολη φαση, ευθραυστη και... και νιωθω κατι σαν μεγαλη ευθυνη.
    Την ειδα στον υπνο μου χτες και καταλαβα οτι μαλλον ανησυχω πολυ γι αυτην. Ειδα οτι οι δυναμεις της την εγκατελειπαν, αδυνατιζε και κονταινε μεχρι που χαθηκε!
    Οταν σηκωθηκα ημουν αναστατωμενη...
    Προσπαθω να το κανω να ειναι λιγοτερο σημαντικο για μενα, εννοω να μη με καταβαλλει, να βρω τη σταση και τις αποστασεις που θελω να κρατησω, να θεσω τις ισορροπιες...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    Δλδ οι γονείς της δεν λαμβάνουν μέρος?!
    Εγώ προτείνω εφόσον όπως λες έχετε πολλά κοινά να δεθείτε αρκετά ώστε αργότερα να μπορέσεις να αναφέρεις το προβλημά (έμμεσα) της χωρίς να ανησυχείς μη τυχον και.. διάφορα..
    Δεν πιστεύω ότι μπορείς να βοηθήσεις περισσότερο. Ακόμα κι αν θες, δεν είναι στο χέρι σου αλλά στον γιατρό που θα την θεραπεύσει. Σήμερα το πρωί έβλεπα μία εκπομπή η οποία σχετιζόταν με αυτό το θέμα. Λοιπόν υπάρχουν ειδικά κέντρα που πάνε οι παθόντες και θεραπεύονται. Δεν θυμάμαι το όνομα...! Αν το ψάξεις ή ακόμα καλύτερα ψάξετε θα το βρείτε.
    Είναι πολύ όμορφο που ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για την υγεία της, όμως καλό είναι όπως είπες να θέσεις κάποια όρια αν νιώσεις ότι ανησυχείς υπερβολικά. Εξάλλου δεν ευθύνεσαι εσύ (φυσικά!).
    Καλή τύχη. Κι όπως είπα ο μόνος τρόπος είναι να συμβουλεύτεις την γνώμη κάποιου ειδικού για την περίπτωση της φίλης σου αν η ίδια δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Παιδια σας ευχαριστω πολυ που με στηριζετε σε αυτο.. Νιωθω αδυναμια στο πως να το χειριστω και ντρεπομαι που με \"πανικοβαλλει\" ενα ζητημα που αλλοι θα το περναγαν πιο ψυχραιμα ως και αδιαφορα.. Η αδερφη μου πχ. δεν καταλαβαινει γιατι \"σκαω\" τοσο. Βασικα μου λεει οτι ψαχνω για μπελαδες.. Τι να πω.
    Η κοπελια μου προτεινε το Σαββατοκυριακο να ερθει μαζι με την παρεα μου για μπανιο. Της εχω προτεινει αρκετες φορες και η απαντηση ηταν οτι οι συνθηκες ειναι δυσκολες τωρα, εχω γονεις στο σπιτι και γενικοτερα δε γινεται( οι γονεις της δεν ξερω τι σταση κρατανε ακιβως).
    Χαρηκα πολυ με αυτο το ανοιγμα της αν και θα τραβηξω ενα αγχος σχετικα με το ποσο κανει να ταξιδεψει εστω και κοντα.
    Προσπαθω να την αντιμετωπισω οσο πιο ισοτιμα γινεται. Να ειμαι διπλα της. Ξερω αυτα τα σοκακια της μοοναξιας, τα χω περασει.
    εκτος αυτου διαβασα κι εμπειριες απο ατομα με ανορεξια, και ειδα κλεισιμο και απομονωση. Ειναι κριμα. Πολλες φορες εχει μεριδιο ευθυνης και το περιβαλλον. Το στιγμα που σου κολλαει, η αναισθησια που το χαρακτηριζει..
    Θα σας γραφω εξελιξεις. Θεωρω πολυτιμη την καθε αποψη σας.
    Πολλα φιλια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    aaaaaa, ekeino to kentro pou sou anefera onomazetai \'\'anasa\'\'!
    k einai mi kerdoskopiko!!!
    kali tixi!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Καλησπερα.Να συμπεριφερεσαι σαν ο εαυτος σου.Με καινουργιες γνωριμιες ο καθενας εχει να αποκομισει κατι.Εσυ ισως να θες να καλυψεις δικες σου αναγκες αλλα μην ξεχνας οτι και η ιδια το θελει.Τωρα ποιες ειναι αυτες οι αναγκες θα αποκαλυφθουν στην πορεια.Μην σε αγχωνει για το πως θα αντιδρασεις κλπ,να εισαι απλα ο εαυτος σου και πιστεψε με οταν νιωσει εντελως ανετα μαζι σου,θα σου πει απο μονη της το προβλημα της.Εκεινο που δεν θα πρεπε να νιωσεις ειναι λυπηση γιαυτο που της συμβαινει,αυτο δεν θα το θελε.Μην επικεντρωνεσαι τοσο στο προβλημα της,επικεντρωσου στο ειναι της και η καθοδηγηση θα ερθει απο μονη της.Εκτος απο ανορεξικη ειναι ανθρωπος.Ελπιζω να βοηθησα...
    Γεια!
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Aγαπητε μου alterego κι εγω αυτην την γραμμη ειχα στο μυαλό μου απο την αρχη. Να μην αφησω να με καταβαλλει ο οικτος και να αφησω την ιδια μα επιλεξει αν θελει να μου ανοιχτει για το θεμα αυτο. Ωστοσο η κατασταση ολο και περιπλεκεται. Την τελευταια φορα που βγηκαμε ειπωθηκαν απο πλευρασ της τα εξης: \"με ποναει η κοιλια μου, τι να παραγγειλω?Α! το βρηκα, μια κοκα κολα light.\"Εγω της λεω, βρε κοριτσι μου, μηπως να επαιρνες καμια σοδα? Με το ζορι κρατηθηκα να μην της πω, γιατι δεν τρως κατι? Αισθανθηκα αμηχανα. Μετα\"με τα μαγαζια και τα ρουχα εχω προβλημα, δεν μπορω να βρω..\"\"τι εννοεις? οτι δεν βρισκεις του στυλ σου?\"\"οχι, δεν βρισκω σε μεγεθος..θελουν ολα στενεμα\".. Στο κινητο της ειχε μια φωτο πως ηταν πριν 2 χρονια. Μια ομορφη αδυνατη κοπελα... Το ειδα και της λεω\"τι ομορφη που εισαι εδω! Και πιο γεματουλα..\"Απαντηση:\"Α!ειμ αι απλα 2 κιλα πιο παχια\".Φυσικα τοτε ηταν ανθρωπος και τωρα σκελετος..δεν ισχυει αυτο που ειπε. Που θελω να καταληξω..
    Μου αφηνει πολλα υποννοουμενα για την κατασταση της.. Σαν να θελει να προκαλεσει αντιδρασεις με αυτο.. η μαλλον να δει τις αντιδρασεις των αλλων..
    Απο την αλλη ψαχνει και για βοηθεια. Οποτε το πηρα αποφαση. Θα το ανοιξω εγω το θεμα με εναν απαλο τροπο, και θα της προτεινω να παμε στην \"ανασα\". Ειναι αυτο το ειδικο κεντρο για ατομα με διατροφικες διαταραχες.
    Ελπιζω να κανω το σωστο. Δεν μπορω να την βλεπω ετσι και να μην της λεω τιποτα! Κοροιδευω κι αυτην κι εμενα. Τωρα αν απομακρυνθει.. η ευθυνη ειναι δικη της.
    Εντοπισα πια τι ζητουσα απο την αρχη.. Να την βοηθησω. Υπηρχε και μια δοση περιεργειας γενικης και με την καλη εννοια( του ψαξιματος) γιατι οδηγηθηκε ως εδω..
    Βεβαια προεκυψε ενα ατομο ενδιαφερον, συγκροτημενο, εξυπνο, με το οποιο εχω καλη χημεια. Κι αντε τωρα να βαλω εγω τα ορια μου στη σχεση αυτη που τοσο με προβληματιζει.. Δυσκολα..
    Θα δειξει.
    Σ ευχαριστω για την ανταποκριση σου. Εχω στο νου μου να σου απαντησω στο προσωπικο μηνυμα για το αλλο θεμα, αλλα θελω να το κανω την καταλληλη στιγμη που θα εχω το χρονο και την συγκεντρωση, για να μην το κανω βιαστικα και προχειρα.
    Φιλια:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Προσπαθω να καταλαβω, αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερω. Νομιζω οτι εκανα μεγαλο λαθος.
    Ηρθαμε κοντα με την κοπελα, αρχισε να μου ανοιγεται κυριως μεσω μνμ.. Διασπαρτες πληροφοριες αινιγματικου τυπου, οπως για παραδειγμα οτι την πιεζουν να φαει ασχημο και βρωμικο φαι που δεν της αρεσει.
    Χαρηκα με την αλλαγη αυτη, της εδωσα μεσω μνμ παντα ενα μεγαλο μπραβο που ανοιγεται, δεν απαντησε.
    Εκανα βημα. Της εδωσα να διαβασει \"κειμενα ψυχολογικου ενδιαφεροντος που τοσο σε τραβαν\" της ειπα.
    Φυσικα το θεμα ηταν η ανορεξια.
    Θυμωσε κι αντεδρασε αποτομα.Καλα τι ειναι αυτα? Με περασες για ατομο με τετοιο προβλημα που αξιζει τη λυπηση σου? Απορρω πως υπεθεσες κατι τετοιο για μενα το φαγητο ειναι απολαυση.
    Ουφ! Αντεδρασα κι εγω καπως επιθετικα για να μην μου τη λεει κι απο πανω και βρηκαμε μια ισορροπια.
    Μαλλον θα πρεπει να το αφησω στην ακρη, και να επικεντρωθω στα αλλα στοιχεια που εχει ως ανθρωπος..
    Δυσκολο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by weird
    Προσπαθω να καταλαβω, αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερω.
    Αν κρινο απτις αρχικες καταχορισις σου στο θεμα, διαπρατις πιστεβο ενα σιμαντικο σφαλμα. Δεν εχις ξεκαθαρισι τι θεσι σου.

    1ον, ινε δεδομενο οταν πλισιαζις ενα αλο ατομο οτι πιθανος μπορι να σφαλισ καπου κι ακομι να γιρισουν ολα αναποδα. ινε ενα ρισκο που πρεπι να το δεχτις. αλιος, καθομαστε σπιτι μας κ μιλαμε μονο στο χριστοψαρο.

    2ον, πας να βοηθισις αφτον τον ανθροπο ή πας γιατι ι παρεα της φχαριστι εσενα; φισικα το ενα δεν αποκλιη το αλο, ομος θα πρεπι να διακριβοσις τι πανο απολα θελεις εσυ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by kanenas
    Originally posted by weird
    Προσπαθω να καταλαβω, αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερω.
    Αν κρινο απτις αρχικες καταχορισις σου στο θεμα, διαπρατις πιστεβο ενα σιμαντικο σφαλμα. Δεν εχις ξεκαθαρισι τι θεσι σου.

    1ον, ινε δεδομενο οταν πλισιαζις ενα αλο ατομο οτι πιθανος μπορι να σφαλισ καπου κι ακομι να γιρισουν ολα αναποδα. ινε ενα ρισκο που πρεπι να το δεχτις. αλιος, καθομαστε σπιτι μας κ μιλαμε μονο στο χριστοψαρο.

    2ον, πας να βοηθισις αφτον τον ανθροπο ή πας γιατι ι παρεα της φχαριστι εσενα; φισικα το ενα δεν αποκλιη το αλο, ομος θα πρεπι να διακριβοσις τι πανο απολα θελεις εσυ.
    kanena
    φυσικα και ειναι ρισκο το πλησιασμα του αλλου. Το αποδεχομαι. Φυσικα και μπορει πολλα να παν στραβα, και ολα οπως λες να γυρισουν αναποδα. Δεν θα μπορω παντα να καταλαβω, ουτε να με καταλαβουν. Και φυσικα να ελεγξω ή να κατευθυνω μονομερως τα πραγματα, αυτο δε γινεται, χαιρω πολυ. Εχω πικραθει κι εχω απορριψει και με εχουν απορριψει και συχνα δεν εβγαλα νοημα ουτε \"το ειδα να ερχεται το τελος\". Δεν ξερω λοιπον αν θα τα καταφερω αυτη τη φορα να καταλαβω, ισως ναι ισως και οχι... Αλλα σε καθε περιπτωση το προτιμω απο τα χρυσοψαρα:)
    Δευτερον. Το ενα δεν αποκλειει το αλλο φυσικα. Για μενα απο την πρωτη στιγμη που με πλησιασε και μου ζητησε να βγουμε το κυριο ηταν να δω αν μπορω να βοηθησω. Αφου βγηκαμε, τη θεωρησα ενδιαφερουσα και ειπα κριμα ειναι, με τετοιο μυαλο και πνευμα, πως αφησε αυτο να της συμβει?
    Τελικα κατεληξα στο οτι αν χρειαζεται τη βοηθεια μου και με καποιον τροπο μου το δειξει, θα ειμαι εκει γι αυτην. Αν θελει απλα μια παρεα μαζι μου, θα μεινουμε σε αυτο. Δηλαδη στο να μην την πιεσω στο θεμα αυτο..
    Ειναι δυσκολο πραγματικα. Οταν εχει ενα τοσο σημαντικο προβλημα, ειναι δυσκολο να βαλω τα ορια και να πω πως θα μαι καλη παρεα αλλα μεχρι εκει.
    Εξαλλου και η ιδια δεν το αφηνει. Οταν πολυ απλα αγνοω την κατασταση της ειναι σαν να με προκαλει, διαρκως να μιλα για φαγητα, να μου λεει ποσο πολυ τρωει, ποσο καλο μεταβολισμο εχει, σαν να με δουλευει αισθανομαι. Μετα θα μου πει κατι αλλο αντιφατικο, οπως οτι την πιεζουν να φαει και οτι η ζωη της ειναι αφορητη..
    Ε οταν τα βλεπω αυτα, να κανω την παπια? Προσπαθω, την ρωταω. Μια φορα πηγαμε μαζι σε νετ καφε. Προς το τελος πριν φυγουμε της λεω:α! Να δω και κατι για ψυχολογια που ηθελα.. Μπηκαμε σε site για διατροφικες διαταραχες, μου ειπε δειλα:αυτο περιμενα τοση ωρα...
    Μετα της κατεβασα καποια κομματια, της τα εδωσα την επομενη φορα που βρεθηκαμε κι εφαγα βρισιμο!!
    Ειναι σαν να με εμπαιζει... Οταν βλεπει οτι δεν ασχολουμαι με το θεμα, μου πετα σχολια οτι τρωει παρα πολυ.. Οταν ψιλοασχολουμαι αφου μου εχει δωσει μια μικρη πασα( τυπου: \"ειμαι χαλια, το μετα δεν θα ειναι ποτε το ιδιο), παω να προσεγγισω, με σουταρει θυμωμενα!
    Κουραστηκα.. μια διαστροφη βλεπω εγω. Ακουγεται σκληρο αλλα αυτο βλεπω.
    Οκ, δεν ειμαι καλη στα ορια, κι ισως η σταση μου να μην ηταν ξεκαθαρη απεναντι της.Αυτο που κυριως επιδιωκα ηταν να τη βοηθησω. Αλλα πως να την στηριξω οταν η ιδια δεν αναγνωριζει καν το προβλημα? Πως να ξεκαθαρισω?
    Κι απο την αλλη οταν θελω να κανω απλα παρεα μαζι της γιατι καταλαβαινω οτι αν ο αλλος δε θελει, δε μπορεις να τον βοηθησεις με το ζορι, καταληγουν ολα παλι να επικεντρωνονται στο θεμα του φαγητου...
    Σας ζαλισα, ειμαι κι εγω ζαλισμενη...
    Βασικα εγραψα εδω και για το ενδεχομενο καποιο κοριτσι που εχει περασει η περνα το ιδιο, να μου πει τι θεωρει οτι θα την βοηθουσε την ιδια στο πως θα την προσεγγιζαν, εν μερει μου ειπαν καποια παιδια...
    Εχω καταληξει στο οτι ολη της η ζωη ειναι η ανορεξια της..
    Με λυπη διαπιστωνω οτι δεν χωραν πολλα αλλα πραγματα μεσα της.Με λυπη διαπιστωνω οτι δεν χωρα ουτε η στηριξη μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Εξαλου και το να εχεις ανθρωπους γυρω σου, σε επιπεδο παρεας, οτι προβλημα κι αν περνας, ειναι βοηθητικο. Αυτο σκεφτηκα οταν ειδα πως θα ηταν δυσκολο εως ακατορθωτο να την βοηθησω αμεσα. Προσπαθω να ερθουμε κοντα μηπως και τα καταφερει να με εμπιστευτει. Αληθινη θα ειμαι, κοντα θα ειμαι, μεχρι εκει που θα αντεξω κι εγω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by weird
    φυσικα και ειναι ρισκο το πλησιασμα του αλλου. Το αποδεχομαι... Και φυσικα να ελεγξω ή να κατευθυνω μονομερως τα πραγματα, αυτο δε γινεται, χαιρω πολυ.

    ...Αυτο που κυριως επιδιωκα ηταν να τη βοηθησω. Αλλα πως να την στηριξω οταν η ιδια δεν αναγνωριζει καν το προβλημα? Πως να ξεκαθαρισω?
    Κι απο την αλλη οταν θελω να κανω απλα παρεα μαζι της γιατι καταλαβαινω οτι αν ο αλλος δε θελει, δε μπορεις να τον βοηθησεις με το ζορι, καταληγουν ολα παλι να επικεντρωνονται στο θεμα του φαγητου...
    Εχω καταληξει στο οτι ολη της η ζωη ειναι η ανορεξια της..
    Με λυπη διαπιστωνω οτι δεν χωραν πολλα αλλα πραγματα μεσα της.Με λυπη διαπιστωνω οτι δεν χωρα ουτε η στηριξη μου.
    Αγαπητη Περιεργη, βρισκω εξαιρετικο οτι επιδιωκεις να βοηθησεις ενα αλλο ατομο. Προφανως το κανεισ για τους δικουσου λογους, μα δεν παυει να ειναι αξιεπαινο.

    Ωστοσο, η αποφαση να στηριξεις ολοκληρη σχεση στη μονομερη παροχη βοηθειας, ισως αποδειχθει σαθρη. Οσα γραφεις, το υποδεικνουν.
    Ναι, η αγαπη, το ενδιαφερον ειναι σημαντικα, μα αν αρκουσαν απο μονα τους, θα ζουσαμε στη χρυση εποχη.

    Εσυ η ιδια, εχεις γραψει ποσο δυσκολο ειναι να βοηθησεις τον εαυτο σου. Φαντασου, ποσα προσκομματα υπαρχουν οταν επιδιωκεισ να συνδραμεις αποτελεσματικα μια κατ\' ουσιαν αγνωστη.

    Επιπλεον, ζητας νομιζω μεγαλη θυσια απο τον εαυτο σου, απαιτωντας να αφοσιωθει σε μια τοσο μονομερη, οπως την περιγραφεις τουλαχιστον, σχεση. Αδυνατω να πιστεψω οτι μπορεις να την κανεις να νιωσει καλυτερα, αν δεν πραξεις το ιδιο κ για σενα.

    Ισως αυτη ειναι η σημαντικοτερη βοηθεια που μπορεις να προσφερεις, αρκει να την θελει οντως.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •