αυτοί που περιαυτολογούν....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574

    αυτοί που περιαυτολογούν....

    έχετε σκεφτεί ότι αυτοί που περιαυτολογούν και περηφανεύονται για τον εαυτό τους,μιλάνε συνέχεια για τον εαυτό τους και πόσο καλοί είναι,σε τι είναι καλοί πόσο όμορφοι είναι,κλπ
    είναι στην τελική οι ανασφαλείς και ''ζητάνε'' απεγνωσμένα τα φώτα της αναγνώρισης;

    έχετε διαπιστώσει εν τέλει δεν είναι όλα αυτά που περιέγραφαν και το κάνουν για να ''φανούν'' οι ίδιοι;

    θα κάνατε παρέα με κάποιο άτομο σαν αυτό ή το αντιπαθείτε σαν τύπο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    έχετε σκεφτεί ότι αυτοί που περιαυτολογούν και περηφανεύονται για τον εαυτό τους,μιλάνε συνέχεια για τον εαυτό τους και πόσο καλοί είναι,σε τι είναι καλοί πόσο όμορφοι είναι,κλπ
    είναι στην τελική οι ανασφαλείς και ''ζητάνε'' απεγνωσμένα τα φώτα της αναγνώρισης;
    Εξαρταται απο το ποσο συχνα συμπεριφερεται ετσι . Ολοι καποια στιγμη εχουμε την αναγκη να το παιξουμε λιγο και να ζηταμε επιβεβαιωση.
    Οταν ομως καποιος περιαυτολογει ολη την ωρα και μειωνει τους παντες και τα παντα για να φανει αξιος , sorry αλλα δεν θα τον λυπηθω , θα δειξω εμπρακτα οτι ενοχλουμαι και θα τον απομακρυνω απο μενα .
    Στο κατω κατω , αφου γνωριζουν οτι εχουν προβλημα , ας κοιταξουν να το λυσουν χωρις να περιμενουν απο τους αλλους να τους ανεχονται και να τους χαιδευουν τα αυτια.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Εξαρταται απο το ποσο συχνα συμπεριφερεται ετσι . Ολοι καποια στιγμη εχουμε την αναγκη να το παιξουμε λιγο και να ζηταμε επιβεβαιωση.
    Οταν ομως καποιος περιαυτολογει ολη την ωρα και μειωνει τους παντες και τα παντα για να φανει αξιος , sorry αλλα δεν θα τον λυπηθω , θα δειξω εμπρακτα οτι ενοχλουμαι και θα τον απομακρυνω απο μενα .
    Στο κατω κατω , αφου γνωριζουν οτι εχουν προβλημα , ας κοιταξουν να το λυσουν χωρις να περιμενουν απο τους αλλους να τους ανεχονται και να τους χαιδευουν τα αυτια.
    εχεις δικιο.
    αλλα εισαι σιγουρος οτι το γνωριζουν οτι εχουν προβλημα;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω βασικα πριν μιλησω σε καπιον θα ηθελα να μαθω λιγα πραγματα για τον εαυτο του σε τι πραγματα ειναι καλος κ σε τι δεν ειναι αυτο με βοηθα να τον γνωρισω καλυτερα

    ειωνει τους παντες και τα παντα για να φανει αξιος ,
    σιγα μη μειωνει τους παντες καλο κ αυτο απο ποτε η εικονα των αλλων εξαρταται απο τα λογια καπιου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    λεμε τωρα να περιαυτολογει χωρις να εννοουμε οτι θελει να γνωριστει με τον αλλον και πρεπει να πει πληροφοριες.
    μιλαμε να μιλαει συνεχεια για τον εαυτο του και να τον ανεβαζει.χωρις ο αλλος να του χαιδευει τα αυτια.
    μερικοι ανθρωποι τα κανουν αυτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Προσωπική μου παρατήρηση είναι πως κάποιος θα συμπεριφερθεί όπως αναφέρεις γιατί απλά έχει περιβάλλον που του δίνει σημασία και του επιτρέπει να θρέψει τον εγωισμό του τόσο που μεταμορφώνεται σε μεγαλομανία.
    Το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις σε κάποιον είναι να τον αγνοήσεις καθως οποιαδήποτε πράξη μας, οποιαδήποτε κουβέντα, οποιαδήποτε σκέψη είναι πάντα σε συνάρτηση με το περιβάλλον στο οποίο ζούμε. Αν αφαιρεσεις το περιβάλλον αυτόματα το άτομο ξεφουσκώνει σα μπαλόνι. Όσο διατηρείται στην γλάστρα του σαν φυτό σε ένα περιβάλλον που του ταιζει τον εγωισμό τόσο θα μεγαλώνει...

    Δες το και ανάποδα.. τι ειναι αυτό που μπορεί να κάνει κάποιον περισσότερο συνεσταλμένο, μετριόφρων κλπ...? η απώλεια οποιουδήποτε είδους. Άρα το αντίθετο τροφοδοτεί την συμπεριφορα που περιγράφεις.

    Όσο για την τελευταία σου ερώτηση για το αν θα έκανε κάποιος παρέα με ένα τετοιο άτομο... πραγματικά πιστεύεις πως θα βρεις έστω και ΕΝΑ άτομο να σου απαντήσει "ναι δεν θα είχα πρόβλημα" ? :P
    Μάντεψε γιατί.....^^
    Όλοι θα πουν πως δεν θα έκαναν παρέα με ένα τέτοιο άτομο και όμως εσύ πχ θα πεις οτι παρατηρείς την συμπεριφορά αυτή σε άλλους γύρω σου...
    Θα σε ρωτήσω εγω λοιπόν τώρα... τα άτομα αυτά βλέπεις να έχουν φίλους/γνωστούς/συζηγους/σχέσεις κλπ? αν ναι... τότε πως γίνεται να μην παραδέχεται κανείς πως θα έκανε παρέα με κάποιον τέτοιο?
    κάποιο λάκκο έχει η φάβα μάλλον ε....?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Γιατί σε απασχολεί?
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Προσωπική μου παρατήρηση είναι πως κάποιος θα συμπεριφερθεί όπως αναφέρεις γιατί απλά έχει περιβάλλον που του δίνει σημασία και του επιτρέπει να θρέψει τον εγωισμό του τόσο που μεταμορφώνεται σε μεγαλομανία.
    Το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις σε κάποιον είναι να τον αγνοήσεις καθως οποιαδήποτε πράξη μας, οποιαδήποτε κουβέντα, οποιαδήποτε σκέψη είναι πάντα σε συνάρτηση με το περιβάλλον στο οποίο ζούμε. Αν αφαιρεσεις το περιβάλλον αυτόματα το άτομο ξεφουσκώνει σα μπαλόνι. Όσο διατηρείται στην γλάστρα του σαν φυτό σε ένα περιβάλλον που του ταιζει τον εγωισμό τόσο θα μεγαλώνει...

    Δες το και ανάποδα.. τι ειναι αυτό που μπορεί να κάνει κάποιον περισσότερο συνεσταλμένο, μετριόφρων κλπ...? η απώλεια οποιουδήποτε είδους. Άρα το αντίθετο τροφοδοτεί την συμπεριφορα που περιγράφεις.

    Όσο για την τελευταία σου ερώτηση για το αν θα έκανε κάποιος παρέα με ένα τετοιο άτομο... πραγματικά πιστεύεις πως θα βρεις έστω και ΕΝΑ άτομο να σου απαντήσει "ναι δεν θα είχα πρόβλημα" ? :P
    Μάντεψε γιατί.....^^
    Όλοι θα πουν πως δεν θα έκαναν παρέα με ένα τέτοιο άτομο και όμως εσύ πχ θα πεις οτι παρατηρείς την συμπεριφορά αυτή σε άλλους γύρω σου...
    Θα σε ρωτήσω εγω λοιπόν τώρα... τα άτομα αυτά βλέπεις να έχουν φίλους/γνωστούς/συζηγους/σχέσεις κλπ? αν ναι... τότε πως γίνεται να μην παραδέχεται κανείς πως θα έκανε παρέα με κάποιον τέτοιο?
    κάποιο λάκκο έχει η φάβα μάλλον ε....?
    Ομολογώ πως τώρα είδα τις απαντήσεις κ αυτό τυχαία μπαίνοντας στη λίστα σύο προφίλ μ.δεν πήρα καμια ειδοποίηση.
    τεσπα. έχω να σχολιασω πως ναι ισχυει οτι το περιβάλλον ενισχύει τον εγωισμό κ γιαυτό το φυτό ευνοείται.
    Ναι επίσης έχει φιλους ενα τέτοιο άτομο ας πούμε κ τοτε τι θεωρούμε ;; οτι κι εκείνοι τρέφουν εξίσου τον εγωισμό τοθ ατόμου ;;;; η οτι δεν τ κανουν τη χάρη ν αυτό-προβληθεί ;;;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    Γιατί σε απασχολεί?
    Απορία απλή π είχα τότε π έθεσα το θέμα.
    Σορρυ για τις αργοπορημενες απαντήσεις.

Similar Threads

  1. Αυτοι που γιναν καλα...
    By POP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 26-02-2012, 10:58
  2. Replies: 6
    Last Post: 02-08-2011, 14:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •