διαίσθηση ή παράνοια???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    διαίσθηση ή παράνοια???

    γειά σας! δεν είμαι σίγουρη αν αυτό που θα γράψω έπρεπε να γραφτεί σε αυτο το θέμα αλλά θέλω πολύ να το μοιραστω με άλλους που δεν πολυσκέφτηκα αν κάνω σωστά που το γράφω εδω. αυτό που με απασχολεί εδώ και καιρό (4 περίπου χρόνια) είναι πως σκέφτομαι πράγματα τα οποία μετά από λίγο καιρό συμβαίνουν. δηλαδή μπορεί να μου έρθει στο μυαλό το πρωί π.χ. ένα άτομο και το απόγευμα να μάθουμε ότι κάτι έχει συμβει σε αυτο (όχι απαραίτητα κακό). μου έχει τύχει να μου ερθει η εικόνα ενος ανθρωπου και μετά από 2 μέρες να πεθάνει. πολλά και διάφορα. περί τίνος πρόκειται?? συμβαίνει και σε κάποιον άλλον αυτό?? αν το ζει και άλλος ας μου πει γιατί αρχίζω να πιστεύω πως τρελαίνομαι.

  2. #2
    δεν τρελενεσαι(για να τρελαθει καποιος πρεπει να παθει ψυχωτικο επεισοδιο...) αλλα μην τα δινεις και πολυ σημασια...

  3. #3
    τώρα αν σου πω ότι δεν ξέρω τι είναι το ψυχωτικό επεισόδιο θα γελάσεις με τόσα που έχεις γράψει. αλλά δεν. ας αρχίσει να συμβαίνει κάτι παρόμοιο και σε σένα και ίσως θα δεις ότι κάποια στιγμή δεν μπορείς να συνεχίσεις να μην δίνεις σημασία σε κάτι τέτοιο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αυτα που περιγραφεις συνηθως εξηγουνται συνηθως πολυ απλα.
    Για παραδειγμα σκεφτεσαι καποιο ατομο και μετα σε παιρνει τηλεφωνο ή το συναντας ή ακους κατι για αυτο το ατομο , και λες εκεινη την ωρα οτι μολις το σκεφτηκες εγινε.
    Βεβαια μπορει να εχεις σκεφτεις αυτο το ατομο αλλες 100 φορες και να μην εχει γινει κατι μετα , αλλα αυτες οι φορες δεν προσμετρωνται γιατι απλα δεν το συνειδητοποιεις.
    Πχ εμενα μου εχει τυχει να "προβλεψω" τροχαιο , αλλα ειναι πολλες οι φορες που οταν ειμαι σε αμαξι σκεφτομαι οτι θα γινει ατυχημα και δεν γινεται.
    Μερικες φορες μπορει να ειναι απλη συμπτωση και μερικες αλλες απλα μια γρηγορη και σχεδον υποσυνειδητη σκεψη .

    Ψυχωτικο επεισοδιο ειναι κατι τελειως δαιφορετικο , αλλα ας στο εξηγησει καλυτερα ο Μητσος που τα ξερει πιο καλα απο μενα.

  5. #5
    σ'ευχαριστώ για την απάντηση. απλά να σου πω πως δεν σκεφτομαι μόνο άτομα του στενού μου κύκλου και συμβαίνει κάτι σε αυτά. μπορεί απλά να μου έρθει στο μυαλό η εικόνα του γείτονα για 3-4 δευτερόλεπτα και την άλλη μέρα να ακούσω κάτι γι' αυτόν. καλό η κακό. και δεν έχω συνέχεια στο μυαλό μου τον γείτονα, πίστεψέ με. αυτό που είπες πάντως το έχω σκεφτεί, γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο να συμβαίνει με ατομα που μπορεί να γνωρίζω έστω και φατσικά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    nikole και μενα μου χει συμβει. Καλο ειναι αν συμβαινει. Κοιτα να ισχυει και τις επομενες μερες. Αν το εχεις για μεγαλη περιοδο και πεφτεις μεσα, τοτε ειναι αξιοσημειωτο. Επισης μπορει να βλεπεις οτι αν κανεις καποιες κινησεις τοτε μπορεις να επηρεασεις αυτο που θα γινει, να το ελεγξεις, να γινει η ταδε επιλογη και οχι η αλλη. Γενικα δες αν εχει διαρκεια και μας ξαναλες. Παρανοικη δεν εισαι σε καμμια περιπτωση, απλα πρεπει να δεις αν ξεφευγει απ τα περιθωρια της συμπτωσης.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αυτο που σου ειπα θα μπορουσε να συμβει και με μη οικεια προσωπο ή με σπανια φαινομενα , γιατι οχι?
    Mην δινεις πολλη σημασια .
    ¨Η σκεψου το αλλο , ποσες φορες εχει συμβει κατι τραγικο ή κατι παρα πολυ καλο και δεν το εχεις προβλεψει. .

  8. #8
    συμβαίνει περίπου 4 χρόνια. τόσο σύμπτωση πια? το θέμα είναι πως δεν ξέρω περι τινος προκειται. που να το πω και να με πιστέψουν. το είπα σε μια κοπέλα που κάνουμε παρέα, είπε πως με πιστεύει αλλά εγω δεν είμαι και τόσο σίγουρη οτι με πίστεψε γιατί με κοιτούσε για ώρα σαν να είμαι τρελή. πρόσφατα επιβεβαίωσε με ένα συμβαν ότι της λεω αληθεια ομως και το εννοει πλέον όταν λέει ότι με πιστεύει. τι θα κανω?? αν ζει κάποιος κάτι παρόμοιο ας μου πει.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πες μας το επομενο που σου ρχεται. Υπαρχε κατι? Να μην ειναι αοριστο ομως.

  10. #10
    δεν γίνεται έτσι.. δεν το προκαλώ εγώ και συμβαίνει. απλά ξαφνικά μου έρχονται εικόνες στο μυαλό. συνήθως απλά ενος προσώπου, αλλά έχει τύχει να δω τι θα συμβεί σε κάποιον. σπάνια συμβαίνει αυτό όμως. πολλές φορές δεν πρόκειται για κάτι σημαντικό. μπορεί απλά να μου έρθει η εικόνα ενος προσώπου που έχω να δω 4-5 χρόνια και μέσα στην ημέρα να το συναντήσω. ωστόσο πολλές φορές συμβαίνουν πράγματα που με τρομάζουν πλέον, όπως όταν είδα έναν γνωστό μου να πέφτει από μια μηχανή και τις επόμενες μέρες το παιδί αυτό σκοτώθηκε με την μηχανή του.

  11. #11
    δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς, καμιά φορά αυτά τα βλέπεις και στον ύπνο σου και συμβαίνουν; συμβαίνουν πάντα ή τις περισσότερες φορές; κάποια πράγματα είναι ανεξήγητα συμβαίνουν για κάποιο διάστημα και μετά υποχωρούν. Εγώ όταν ήμουν πιο μικρή μπορούσα να προβλέψω από τα μάτια ποιος θα πεθάνει και μου είχαν τύχη και κάποια γεγονότα φοβήθηκα και μετά μου έφυγε το άφησα στο πίσω άκρο του μυαλού μου, καλό είναι να απευθυνθείς σε κάποιο ψυχολόγο που κάνει και υπνοθεραπεία να δεις από που πηγάζει.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    15
    Πολλοί άνθρωποι έχουν την αίσθηση ότι κάνουν τέτοιου είδους προβλέψεις, δεν το βρίσκω αφύσικο. Πιστεύω πως αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι υποσυνείδητα συλλαμβάνουμε διάφορες πληροφορίες από το περιβάλλον γύρω μας, χωρίς όμως να τις συνειδητοποιούμε. Π.χ. το ότι "είδες" τον γνωστό σου να πέφτει από τη μηχανή ίσως οφείλεται ότι υποσυνείδητα είχες "πιάσει" πως οδηγεί επικίνδυνα. Δεν έκανες συνειδητά τη σκέψη, απλώς "είδες" την εικόνα του γνωστού σου να πέφτει. Η άσχημη κατάληξή του δεν ήταν καθόλου περίεργη σύμφωνα με το νόμο των πιθανοτήτων...
    Θα σου έλεγα να μη δίνεις μεγάλη βαρύτητα στις "προβλέψεις" σου. Είναι βέβαια γοητευτική η σκέψη να μπορούσαμε με κάποιο μαγικό τρόπο να προβλέπουμε στ' αλήθεια το μέλλον (όπως όταν ήμασταν μικρά και ονειρευόμασταν να είχαμε τις δυνάμεις του Σούπερμαν κτλ.), αλλά δεν είναι ρεαλιστική. Αν μάλιστα αρχίσεις να εξαρτάσαι από τέτοιες προβλέψεις -έγραψες ότι σε τρομάζουν κιόλας- θα δυσκολέψεις τη ζωή σου και δεν αξίζει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω θα ελεγα οτι στο μυαλο σε ενα 24 ωρο περνανε τοσες σκεψεις που δεν ξερω ποσους τομους γεμιζουν. Οποτε λογικα ολο και κατι θα τυχει που θα πεις "ρε τι λετε κοιτα να δεις και το σκεφτηκα". Και σιγουρα υπαρχουν και οι συμπτωσεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by nicole_evan View Post
    συμβαίνει περίπου 4 χρόνια. τόσο σύμπτωση πια? το θέμα είναι πως δεν ξέρω περι τινος προκειται. που να το πω και να με πιστέψουν. το είπα σε μια κοπέλα που κάνουμε παρέα, είπε πως με πιστεύει αλλά εγω δεν είμαι και τόσο σίγουρη οτι με πίστεψε γιατί με κοιτούσε για ώρα σαν να είμαι τρελή. πρόσφατα επιβεβαίωσε με ένα συμβαν ότι της λεω αληθεια ομως και το εννοει πλέον όταν λέει ότι με πιστεύει. τι θα κανω?? αν ζει κάποιος κάτι παρόμοιο ας μου πει.....
    Προφανώς έχεις ανεπτυγμένη διαίσθηση, κάτι που αρκετοί άνθρωποι έχουν και οι περισσότεροι από μας μπορούμε να το αναπτύξουμε με εξάσκηση. Κι εγώ το έχω ζήσει και γνωρίζω άτομα που το ζουν και το έχουν από μικρά παιδιά και δεν μιλάω για απατεώνες και τσαρλατάνους, που το εκμεταλλεύονται για να πλουτίσουν.
    Υπάρχουν άνθρωποι που είναι σκεπτικιστές ή απόλυτοι, μη έχοντας εμπειρίες και μη έχοντας ασχοληθεί με το θέμα. Αυτοί συνήθως προσπαθούν να ερμηνέψουν ως τυχαία ακόμα και περιστατικά που στατιστικά δεν μπορούν να αποδωθούν στην τύχη.
    Υπάρχουν όμως και αυτοί που έχουν ασχοληθεί αρκετά, γνωρίζουν και ίσως έχουν δυνάμεις και γι' αυτούς πολλά που για άλλους είναι ακατανόητα γι' αυτούς είναι αυτονόητα.
    Δυστυχώς, ακόμη γνωρίζουμε πολύ λίγα για τις δυνατότητες του μυαλού μας, καλό λοιπόν θα ήταν να μη σπεύδουμε να αποδώσουμε σε συμπτώσεις ή σε απάτη ότι δεν έχουμε τουλάχιστον μελετήσει.
    Πιθανότατα δεν είσαι τρελή, παρατήρησε πόσο συχνά σου συμβαίνει και πόσο μέσα πέφτεις, αυτό θα σου εξηγήσει κατά πόσο πρόκειται για τυχαία γεγονότα ή όχι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Προκειται για μια διαισθηση, υπαρχουν πολλες μορφες και σε καθε ανθρωπο εκδηλωνεται διαφορετικα , εσυ σκεφτεσαι κ ''βλεπεις" απ οτι καταλαβα ανθρωπους και καταστάσεις που μετα επαληθευονται με εναν τροπο !
    Δεν εχει κατι αυτο καθε αυτο που θα πρεπει να σε φοβιζει , δεν ειναι τρελα ουτε παρανοια ,
    , δεν ειναι απαραιτητα και κατι ομως που μπορει να εξηγηθει με τη λογικη και να γίνει "ωφελιμο" , δηλαδη να μπορει να το χειριστεις, να εχει δηλαδη καποια χρηστικοτητα.
    Ποιο πολυ το ανεχεσαι και.. συμβαίνει, βραχυπροθεσμα ειναι ας πουμε ουδετερο αλλα μακροπροθεσμα μπορει να εχει σημαντικη επιροη στην ζωη και στις επιλογες σου αναλογως πως θα το χειριστεις .
    Πιο πολυ θα πρεπε να ανησυχει κανεις για εμεσες επιπτωσεις που μπορει να εχει αυτο στη ζωη του,,οπως να σου προκαλει αγχος , θλιψη ενδεχομενα σε σχεση με κατι που "ειδες" και συναιβει και ηταν δυσαρεστο πχ , αγωνια η συγχιση κ ο κ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πίστη στο Θεό/προσευχή /διαίσθηση
    By ioannis2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 47
    Last Post: 04-04-2017, 21:16
  2. Παράνοια
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 23-12-2010, 20:32
  3. ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ Η' ΨΥΧΩΣΗ?
    By ilsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 22-01-2009, 15:59
  4. Παρανοια
    By joy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-09-2006, 20:00
  5. ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ
    By Laura in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-2006, 23:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •