Δίλημμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Δίλημμα

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5

    Δίλημμα - παρακαλώ θέλω τη γνώμη σας

    Καλημέρα! Θα ήθελα την άποψη σας για ένα θέμα που με απασχολεί αρκετά τελευταία και περιμένω απαντήσεις σας γιατί είμαι πολύ μπερδεμένη.
    Δεν θα μπω σε πολλές λεπτομέρειες και για να μην γίνω κουραστική αλλά και για λόγους απορρήτου (δε θέλω να καταλαβει οτι εχω γραψει εδω μεσα για αυτό το θέμα). Λοιπόν, πριν καποιους μηνες είχα γνωρίσει μια κοπελα η οποια έχει κάποιο όνομα (δε μετράνε για μένα αυτά, απλά το αναφέρω). Γιναμε πολύ στενες φίλες λόγω του επαγγελματικού της χώρου και κάναμε πολύ παρέα, την συμπαθούσα και με συμπαθούσε πολύ, το έδειχνε και απο κοντα και συνεχώς με συχνά τηλεφωνηματα όπου τυχαινε να μιλαμε για πολύ ώρα. Και στο skype επισης...

    Επειδή ασχολούμαι με προώθηση μέσω διαδικτύου, της είχα προτείνει να την βοηθήσω πάνω στο επάγγελμα της αν θέλει, μέσω μια σειράς προωθήσεων του ονοματος της στο διαδικτυο, σε ιστοσελίδες κλπ. Δεχτηκε και την βοήθησα... Ομως με τον καιρο αρχισε να ελαχιστοποιει την επικοινωνία μαζί μου και σε μια πολυ δυσκολη στιγμη της ζωης μου εκει που ειχα αναγκη την στηριξη φιλων (και την ειχα στηριξει κι εγω σε δυσκολες στιγμες της, οπως και αυτη παλιοτερα), με εγκατελειψε. Προσπαθουσα να παρω απαντηση, αλλα δεν σηκωνε τηλεφωνα και μου ελεγε πως εχει προβληματα και οτι γινομαι κουραστικη και την ενοχλω συνεχεια κλπ. Ομως με αλλες κοπελες εκανε κανονικα παρεα, δεν είχε κόψει επαφές, μόνο με μένα έκοψε. Τελος παντων με πειραξε πολυ η συμπεριφορα της, την εκραξα κι εγω, μαλώσαμε και απομακρυνθηκαμε εντελως. Όμως η μοίρα μας έφερε ξανά κοντά, το επιδίωξα και εγώ λιγο, όμως και αυτη ήρθε και μου μίλησε από μόνη της. Φανηκε μετανιωμένη και τα ξαναβρήκαμε και κάναμε πάλι παρέα. Όμως μετα απο καποιες μερες παλι τα ίδια... Πάλι απομακρύνθηκε, σηκωνε τηλ ελεγε θα με παρει αυτη, δεν μ επαιρνε, της εστελνα μηνυματα, δεν μου απαντουσε κλπ. Δε ξερω πραγματικα τοσο διπροσωπο ανθρωπο δεν εχω ξανασυναντησει στη ζωη μου!! Τελικα την εκραξα εντελως, πολύ ασχημα και αυτη τη φορα εφυγα οριστικα εγω απο τη ζωη της. Δε θελω να εχω καμια επικοινωνια μαζι της πλεον, δεν μ αρεσουν οι διπροσωποι ανθρωποι που με θυμουνται μονο οποτε το εχουν αναγκη!

    Αυτό που με απασχολει ειναι οτι μου φερθηκε αδικα! Δε μπορω να το χωνέψω! Και έχω μπει σε σκέψεις να της σβήσω όλες τις προωθητικές καμπανιες στο ιντερνετ που έκανα για να την βοηθησω επαγγελματικα! Σε αυτό το δίλημμα είμαι! Οταν τα εκανα, φυσικα δεν απαιτουσα καποια ανταμοιβη, ομως να με εχει γραμμενη, ε οχι αυτο δεν το μπορω. Δυο ειναι τα ενδεχομενα:
    α. σβηνω όλα οσα εκανα γι αυτην μιας και πλεον δεν εχουμε καμια επαφη και μου φερθηκε αχαριστα.
    β. δεν σβηνω τιποτα, δειχνω ανωτεροτητα και απλως την ξεγραφω απο τη ζωη μου μονο.

    Οι φιλες μου λενε να τα σβησω ολα, ετσι για να μαθει να εκτιμαει καποια πραγματα. Απο την αλλη λεω μηπως καλυτερα να μη σβησω τιποτα, οχι για να το εκτιμησει, απλα επειδη μηπως ετσι ειναι το πιο σωστο; Να δειξω ανωτεροτητα και να μην χαλαστω για καποιες ημερες δουλειας που πηγαν χαμενες...
    Τι θα κανατε εσεις; Και γενικα τι κανετε σε αναλογες περιπτωσεις;

    ΥΓ: να τονισω πως δεν υπαρχει περιπτωση να την ξανασυγχωρεσω ο κοσμος να χαλασει!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου γοκαλον. Πριν σου πω την άποψή μου, θα θελα να σε ρωτήσω εσύ πως εξηγείς τη συμπεριφορά της κοπέλας?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5
    Δεν ξέρω kerasi... πραγματικά δεν μπορώ να την ψυχολογήσω! Θεωρώ πως είναι εκ φύσεως έτσι αχάριστη... Ίσως να καβάλησε και το καλάμι λίγο... Δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

  4. #4
    Καλημέρα walkalone.Για μένα καλύτερα να μη πειράξεις τίποτα από όσα έφτιαξες για τη κοπέλα.Αυτό που σου λένε οι άλλες φίλες σου "να μάθει αυτή" θα το βρει μπροστά της όταν θα χρειαστεί έναν αξιόπιστο άνθρωπο και δεν θα σε έχει δίπλα της.Δείξε ανωτερότητα και μη σκοτίζεσαι για τέτοια άτομα.Κάποια στιγμή θα φάει γερά χαστούκια και θα αναγκαστεί να συνέλθει.
    Όλα αυτά βέβαια αν είναι όντως κακομαθημένη και απλά σε χρησιμοποίησε :)
    Πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι κάποιες μέρες είσαι το περιστέρι και κάποιες μέρες το άγαλμα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Fire View Post
    Καλημέρα walkalone.Για μένα καλύτερα να μη πειράξεις τίποτα από όσα έφτιαξες για τη κοπέλα.Αυτό που σου λένε οι άλλες φίλες σου "να μάθει αυτή" θα το βρει μπροστά της όταν θα χρειαστεί έναν αξιόπιστο άνθρωπο και δεν θα σε έχει δίπλα της.Δείξε ανωτερότητα και μη σκοτίζεσαι για τέτοια άτομα.Κάποια στιγμή θα φάει γερά χαστούκια και θα αναγκαστεί να συνέλθει.
    Όλα αυτά βέβαια αν είναι όντως κακομαθημένη και απλά σε χρησιμοποίησε :)
    Σε ευχαριστώ πολύ Fire για την απάντηση σου! Ναι όντως έτσι δείχνω ανωτερότητα και μάλιστα δείχνω πως δεν με νοιάζει κιόλας η αξία που πήρε από εμένα στα ηλεκτρονικά μέσα, όμως από την άλλη κάθομαι και σκέφτομαι πως γιατί πάντα να φέρομαι με τόση καλοσύνη στους ανθρώπους; Τι κερδίζω;
    Πάντως δεν νομίζω πως 'με χρησιμοποίησε'. Άλλωστε εγώ από μόνη μου της πρότεινα να την βοηθήσω επαγγελματικά με τον τρόπο της προώθησης του ονοματος της σε ηλεκτρονικά μέσα. Και μετά από σκέψη το δεχτηκε, όχι κατευθειαν. Τώρα τι άλλαξε στη πορεία ή τι την απασχολεί και 'χάνεται' έτσι από μένα συνέχεια, δεν το γνωρίζω και πλέον δεν ψάχνω να το μάθω. Μάλλον ειναι στον χαρακτήρα της... Διότι και τις προάλλες που τα ξαναβρήκαμε δεν μου έδωσε μια σαφής εξήγηση γιατί μου φέρθηκε έτσι... Δεν ήξερε τι να πει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    χεχεχε
    γεμισαμε διλημματα :)
    νομισα οτι αλλαξε νικ η αγαπη23
    γουοκαλον, ειναι λιγο δυσκολη η γνωμη που ζητας ,γιατι παρα τις περιγραφες σου ,δεν μπορουμε να ξερουμε τι ακριβως συνεβη και γιατι απομακρυνθηκε.
    αν μπορεις να εισαι σιγουρη η σχεδον σιγουρη οτι η παρεα που εκανε μαζι σου ηταν για να σε εκμεταλλευτει και να παρει τις αναρτησεις στα σαιτ δωρεαν, φυσικα και να τα σβησεις αμεσα και να ριξεις μαυρη πετρα πισω σου χωρις καμια εξηγηση.
    αν νομιζεις οτι ηταν ανιδιοτελης ως προς αυτο και η παρεα μαζι σου ειχε σκοπο την φιλια και καμια σχεση δεν υπηρχε με το σαιτ, τοτε να το αφησεις (και παλι να ριξεις μαυρη πετρα πισω σου :p )

  7. #7
    Quote Originally Posted by walkalone View Post
    γιατί πάντα να φέρομαι με τόση καλοσύνη στους ανθρώπους;Τι κερδίζω;
    Εσωτερική γαλήνη.Έκανες αυτό που μπορούσες και ένιωθες.Τώρα το ότι στράβωσε αυτό στη πορεία δε σημαίνει πως πρέπει να πάρεις πίσω ο,τι έδωσες.Απλά να είσαι προσεκτική με τους ανθρώπους γύρω σου γιατί δε δείχνουν από την αρχή τις προθέσεις τους..:)
    Πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι κάποιες μέρες είσαι το περιστέρι και κάποιες μέρες το άγαλμα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    χεχεχε
    γεμισαμε διλημματα :)
    νομισα οτι αλλαξε νικ η αγαπη23
    γουοκαλον, ειναι λιγο δυσκολη η γνωμη που ζητας ,γιατι παρα τις περιγραφες σου ,δεν μπορουμε να ξερουμε τι ακριβως συνεβη και γιατι απομακρυνθηκε.
    αν μπορεις να εισαι σιγουρη η σχεδον σιγουρη οτι η παρεα που εκανε μαζι σου ηταν για να σε εκμεταλλευτει και να παρει τις αναρτησεις στα σαιτ δωρεαν, φυσικα και να τα σβησεις αμεσα και να ριξεις μαυρη πετρα πισω σου χωρις καμια εξηγηση.
    αν νομιζεις οτι ηταν ανιδιοτελης ως προς αυτο και η παρεα μαζι σου ειχε σκοπο την φιλια και καμια σχεση δεν υπηρχε με το σαιτ, τοτε να το αφησεις (και παλι να ριξεις μαυρη πετρα πισω σου :p )
    Kαλησπέρα Remedy! Σ' ευχαριστω για την αποψη σου! Ουτε κι εγω μπορω να την ψυχολογησω... γιατι μια ειναι ετσι, μια αλλιως... και δεν μου λεει τι συμβαινει... δεν νομιζω πως αξιζω τετοια αντιμετωπιση! Μπορει να εχει δικα της προβληματα, ομως να ξεκοβει μονο απο εμενα και με αλλες να κραταει κανονικα επαφες, να βγαινουν κλπ, ε οχι δεν το δεχομαι αυτο. Ας μου ελεγε εξαρχης οτι δεν της αρεσει η παρεα μου, οτι βαρεθηκε, οτι φταιω καπου αν πραγματικα εχω κανει καποιο λαθος, που σπαω το κεφαλι μου ομως της εχω φερθει τοσο καλα!!! τι να πω...
    Αρχικα σιγουρα δεν εκανε παρεα για να εκμεταλλευτει κατι απο εμενα.. Αν στην πορεια αλλαξε και με εβλεπε ετσι, οτι θα την βοηθησω και προσπαθουσε να το εκμεταλλευτει αυτο, δεν το γνωριζω... Και ουτε το πιστευω, γιατι αν ηθελε μονο αυτο, θα μπορουσε να κανει και αλλο υπομονη να την βοηθησω και αλλο...
    Ειναι σωστη η αποψη σου, εχει λογικη... Ισως απλα να ''σκαω'' που προσφερα τοσα σε αυτην απλοχερα και αυτη ουτε που με εκτιμησε καθολου... :(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Quote Originally Posted by Fire View Post
    Καλημέρα walkalone.Για μένα καλύτερα να μη πειράξεις τίποτα από όσα έφτιαξες για τη κοπέλα.Αυτό που σου λένε οι άλλες φίλες σου "να μάθει αυτή" θα το βρει μπροστά της όταν θα χρειαστεί έναν αξιόπιστο άνθρωπο και δεν θα σε έχει δίπλα της.Δείξε ανωτερότητα και μη σκοτίζεσαι για τέτοια άτομα.Κάποια στιγμή θα φάει γερά χαστούκια και θα αναγκαστεί να συνέλθει.
    Όλα αυτά βέβαια αν είναι όντως κακομαθημένη και απλά σε χρησιμοποίησε :)
    λαααααααιιιιικκκκκ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Fire View Post
    Εσωτερική γαλήνη.Έκανες αυτό που μπορούσες και ένιωθες.Τώρα το ότι στράβωσε αυτό στη πορεία δε σημαίνει πως πρέπει να πάρεις πίσω ο,τι έδωσες.Απλά να είσαι προσεκτική με τους ανθρώπους γύρω σου γιατί δε δείχνουν από την αρχή τις προθέσεις τους..:)
    Καλησπέρα Fire! Χμμ εχεις ενα δικιο ναι... Ομως το σκεφτομαι και αλλιως: αφου ξεκοβει απο εμενα, τοτε να ξεκοψει εντελως, να μην κρατησει τιποτα! Γι αυτο λεω μηπως καλυτερα να τα σβησω ολα... Για να καταλαβει πως εχασε και εμενα σαν ανθρωπο, αλλα και οτι της προσφερα. Μπορει να ακουγεται καπως εγωιστικο, δε ξερω, πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενη! Τη μια σκεφτομαι ετσι, τη μια αλλιως... Ηταν πολυ στενη μου φιλη γι αυτο και το συζητω τοσο... Αν ηταν απλως μια φιλη μου, δεν θα εγραφα εδω μεσα περιμενοντας αποψεις.

  11. #11
    Ναι,καταλαβαίνω το δίλημμα και την πικρία σου.Θα σου πρότεινα να μείνεις λίγο μακριά από αυτό..να περάσει ο θυμός και η απογοήτευση.Για μένα είναι το λιγότερο αν θα τα σβήσεις ή όχι.Σημασία έχει να ξεκολλήσεις και να ανακτήσεις τις δυνάμεις σου.Μη πάψεις να εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους για ένα περαστικό γεγονός.Αφού έχεις και άλλες φίλες εστίασε σε αυτες και πέρνα όσο πιο καλά μπορείς.:)
    Πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι κάποιες μέρες είσαι το περιστέρι και κάποιες μέρες το άγαλμα.

Similar Threads

  1. Δίλημμα
    By Αγάπη23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 138
    Last Post: 27-11-2013, 20:47
  2. Δίλημμα..
    By vasso82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 27-10-2012, 21:08
  3. Διλημμα
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 13-04-2010, 23:40
  4. Δίλημμα ζωής
    By Konstantinoss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 63
    Last Post: 09-04-2010, 12:17
  5. Δίλημμα!
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 27-08-2009, 02:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •