Φοβίες - Αγχος - Σωματικά συμπτώματα......Βοήθεια!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    makedonia
    Posts
    6

    Thumbs down Φοβίες - Αγχος - Σωματικά συμπτώματα......Βοήθεια!!!!!!!

    Καλημέρα......
    Υποφέρωωωωωωω!!!!
    Ολα άρχισαν ενα βράδυ του 2008 σε ενα πανηγύρι οπου ξαφνικά με έπιασε ταχυκαρδία και τάση λιποθυμίας έτρεξα αμέσως στο κοντινότερο κέντρο υγείας και μετά απο εξέταση μου είπαν οτι δεν ηταν τίποτα απλά να κάνω προληπτικά εξετάσεις αίματος για θυροειδής και καρδιογράφημα... τις έκανα τις εξετάσεις δεν βρέθηκε κατι παθολογικό ο γιατρός ειπε οτι ειναι άγχος και υπερκόπωση απο τοτε όμως δεν μου εχει φύγει η ιδέα οτι έχω κάτι παθολογικό αν και εχω παει σε πολλούς γιατρούς και κανω εξετάσεις καθε χρόνο με ενα σωρό σωματικά συμπτώματα να με βασανίζουν σχεδόν καθημερινά οπως φτερουγίσματα , φουσκώματα στο στομάχι και στο έντερο και ερρυγές, πόνους στο στήθος , ανατριχίλες σε διάφορα σημεία ου κορμιού μου ακατάστατος κύκλος , πονοκεφάλους , τρέμουλο, δέκατα το απόγευμα (εως 37.2 ) κ.α και ολα αυτα φυσικά δεν μ'αφήνουν να συνεχίσω..... εγώ που ήμουν ενας άνθρωπος όλο ζωή.
    Κατέληξα σε ψυχίατρο το 2010 , διάγνωση : διαταραχή πανικού . αγοραφοβία , ήπια κατάθλιψη και φυσικά ακολούθησε αγωγή με seroxat - xanax για 2 χρόνια αφού τα συμπτώματα ελαττώθηκαν και μετά απο 18 παραπανίσια κιλά τα έκοψα σταδιακά τον οκτώβριο του 12 . Τις γιορτές ομως άρχισαν πάλι οι κρίσεις πανικού ο φόβος και άλλα συμπτώματα ετσι πήγα ξανα για τσεκ απ στον οικογενειακό μας γιατρό (καθηγητής στο ΑΧΕΠΑ) που μου είπε ότι ειναι όλα καλά (πώς είναι ό- λα καλά;;;με τκε 55 - λευκά 11.5 και ουρικό οξύ 6.5 δε μπορώ να καταλάβω;;;;;;είναι άγχος και χρειάζομαι νευρολόγο..ειπε.Τι να κάνω θα τρελαθώ μου φαίνεται, δεν έχω όρεξη για τίποτα... κάθε μέρα απο το μεσημέρι και μετά νιώθω χάλια δεν θέλω να πάω πουθενά και οτι κάνω το κάνω με το ζόρι.....ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ ;ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;......ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ.......ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!
    Last edited by maria-s; 04-03-2013 at 12:58.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σε πανηγυρι εχω παθει κι εγω 2 φορες κριση πανικου.. καλο ειναι να τα αποφευγεις.. λιγο τα φωτα, λιγο τα μεγαφωνα, λιγο η βαβουρα..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    makedonia
    Posts
    6
    Σε ευχαριστώ Lacrymosa. Τι έχεις ξεπεράσει τις κρίσεις πανικού ;;;Είχες κάποια απο τα συμπτώματα που αναφέρω;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μερικες φορες ακομα με πιανουν, οχι τοσο εντονα οπως παλια. Κουβαλαω κανενα αγχολυτικο στην τσαντα μου σε περιπτωση π χρειαστει. Τις πιο βαρβατες τις παθαινα οταν πηγαινα ακομη σχολειο (αγχωνομουν με τα μαθηματα κτλ). τωρα ειμαι περα βρεχει. καμια φορα το βραδυ βεβαια πεταγομαι με τα γνωστα συμπτωματα αλλα καμια σχεση με παλια.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ανεξαρτητα απο αυτο μηπως υπαρχει κατι αλλο που σε πνιγει γυρω σου? μηπως δεν αντεχεις κατι το οποιο ζεις με αυτο?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    makedonia
    Posts
    6
    Αλέξανδρε τι εννοείς;;;
    Η κατάσταση στην οποία ζω καθημερινά ναι όντως δεν με γεμίζει, συγκάτοικοι με τον πεθερό μου απο τον οποίο κατα καιρούς εχω ακούσει και δεχθεί κρητική.... με έναν σύζυγο που δεν τον νιώθω κοντά μου και εχω παραιτηθεί απο το να ονειρεύομαι για οτιδήποτε η οτι κάποια μέρα θα πάμε στο δικό μας σπίτι.

Similar Threads

  1. ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ...
    By lupus30 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 308
    Last Post: 19-07-2016, 11:06
  2. Πολλά Σωματικά συμπτώματα
    By smoochie in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 53
    Last Post: 27-05-2014, 02:24
  3. Σωματικά Συμπτώματα Αγχους ???
    By doublep in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-07-2012, 14:54
  4. σωματικά συμπτώματα άγχους
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-01-2012, 19:22
  5. Διαταραχή πανικού με έντονα σωματικά συμπτώματα
    By m.monkey in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 15-07-2011, 21:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •