Χρόνια κατάθλιψη - κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4

    Χρόνια κατάθλιψη - κρίσεις πανικού

    αυτή είναι η διάγνωση που πηρα πρόσφατα και ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω...Τόσα χρόνια έβλεπα τα πάντα απο την λάθος πλευρά? Πως να αντέξω μια ακόμα απόδειξη της ανεπάρκειάς μου, της μοναξιάς, της ανικανότητάς μου? Ποιός θα με πείσει οτι δεν θα ζω για πάντα με φάρμακα? Μάλλον κυνηγούσα ο,τι ήθελα να αποφύγω ¨σε αυτή τη ζωή και τα κατάφερα μια χαρά. Κι όταν αποφάσισα να μιλήσω, ο ψυχολόγος μου, ο ειδικός , μια μέρα μου ανακοίνωσε οτι δεν έχουμε να πούμε κάτι άλλο εμείς οι δυο, και σε΄πέντε λεπτά με είχε πετάξει έξω απο το γραφείο του. Χωρίς εξήγηση, χωρίς έναν λόγο.. Πώς να εμπιστευτώ, πώς να ελπίσω πάλι? Πως να μην αισθάνομαι ανεπαρκής ,κουραστική και ηλίθια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Σε έδιωξε ο ψυχολόγος σου γιατί δεν είχατε τίποτα άλλο να πείτε?Πόσο καιρό πήγαινες σ\'αυτόν?Μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό.Σίγουρα πάντως αυτό δεν σημαίνει ότι κανένας δεν μπορεί να σε βοηθήσει επειδή αυτός σου φέρθηκε έτσι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ε όχι ρε πούστη..Τέτοια αντιμετώπιση....Αυτά για τα οποία κράζω τον παλιό μου...Δεν έχουμε τπτ άλλο να πούμε;Ναι αλλά φαίνεται πως η κατάθλιψη μού λέει ακόμα πολλά......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Για να σε πείσω εγώ για το αντίθετο δεν νομίζω καθότι μου πήρε καιρό...γύρω στους 6 μήνες για να ξεπειστώ από το σκεπτικό ότι εφόσον με σούταρε ο ψυχίατρος δεν με αντέχει κανείς.......Αυτά τα λάθη πληρώνονται ακριβά από τους ασθενείς και ποιός βρίσκεται να τους προστατέψει;Ε διαταραγμένος είναι..Τα δικά του λέει....Και οι ψυχίατροι την βγάζουν με τα καφεδάκια τους....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Η μόνη λύση είναι να απαξιείς όπως κι αυτός...και μπορώ να πω πως η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο!!!!!!Όταν πρόκειται για τόσο λεπτά ζητήματα και ο ψυχίατρος/ψυχολόγος που σε υποστήριζε επί χρόνια σου ρίχνει την χαριστική βολή και ενώ ήταν το μόνο σου στήριγμα τότε τα λόγια μοιάζουν πράγματι Περιττά!!!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4
    Πήγαινα σε αυτόν ένα χρόνο. Το τελευταίο ραντεβού ήταν πρίν την καλοκαιρινή άδεια, έναν χρόνο ακριβώς μετά απο ένα επεισόδιο. Ελπίζω να τα ξαναπούμε(!!!!), μου είπε πρίν φύγω, κι εγώ ακόμα ψάχνω να βρω τι έκανα και έφερα έναν άνθρωπο στο σημείο να μου φερθεί έτσι.. Μετά απο αυτό άρχισα να ξαναπαθαίνω κρίσεις πανικού, και φυσικά δεν του ρίχνω ευθύνες. Εγώ φταίω για τον τρόπο που αντιδρώ στα γεγονότα...

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Orka καλώς ήλθες στο e-psychology.
    Δεν σου εξήγησε τους λόγους για τους οποίους θέλησε να διακόψετε?
    Λες ότι ήταν ψυχολόγος, είσαι σίγουρη ότι ήταν και δνε ήταν κάποια άλλη ειδικότητα?
    Το ρωτάω αυτό, διότι σε πολλές θερπαευτικές προσεγγίσεις, το \"θεραπευτικό συμβόλαιο\" καθορίζεται από ψυχολόγο και πελάτη μαζί και άρα δε θα γίνει μια διακοπή, έτσι απλά, χωρίς εξηγήσεις.

    Πε΄ραν των παραπάνω, να χαρείς, μη μπαίνεις σε γενικεύσεις του στυλ, αφού απετυχε η θεραπεία μου μια φορά, πάντα θα αποτυχαίνει, αφού εμπιστεύθηκα λάθος μια φορά, πως να ξαναεμπιστευθώ?
    Πολύ σπάνια οι γενικεύσεις είναι αξιόπιστος σύμβουλος.

    Καλή δύναμη!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4
    Ναι ήταν ψυχολόγος, και όχι δεν μου εξήγησε τίποτα. Ισως και να μην βοήθησα αρκετά την θεραπευτική διαδικασία, δεν έχει σημασία. Το σημαντικό είναι το ότι για άλλη μια φορά μετά απο πολλά χρόνια, δεν μπορώ να ταξιδέψω, δεν μπορώ να απομακρυνθώ απο το σπίτι, έχω γίνει αντικοινωνική εφευρίσκοντας διάφορες δικαιολογίες και φυσικά όλα αυτά με κάνουν να νιώθω χάλια, δεν χαίρομαι τίποτα και θυμώνω απίστευτα με την αδυναμία μου...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    13
    καταλαβαινω οτι ειναι συμεριφορα που σε πληγωσε, ισως ομως να ειναι και μια ευκαιρια να κινητοποιηθεις με το ζορι....μαζεψε λιγο την σκεψη σου και βρες αλλο γιατρο πηγαινε σε καποιο ψυχιατρο ισως να χρειαζεσαι κατι παραπανω.οσο για αυτον που οπως λες σε εδιωξε σκεψου οτι υπαρχουν και κακοι στην δουλεια τους ψυχολογοι...που δεν θα πρεπε...δεν σου λεω ξεχνα τον σου λεω απλα οσο μπορεις αγνοησε το περιστατικο γιατι δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.προσπαθησε μεσα απο την με το ζορι κινητοποιηση ,γιατι αν αφεθεις πεφτεις ολο και πιο βαθια....να υπερβεις τισ δυναμεις σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Μην ψάχνεις να βρεις τι έκανες και σε έδιωξε.Δεν νομίζω ότι φταις εσύ.Ακόμα και να μην έκανες την προσπάθεια που θα έπρεπε δεν βρίσκω ότι αυτός είναι λόγος να σε διώξει έτσι.Ας το συζητούσε μαζί σου,να σου εξηγήσει τι δεν κάνεις όπως θα έπρεπε και να βρίσκατε μαζί μια λύση.Οχι μόλις βαρεθεί ή βρει τα σκούρα να σε σταματήσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Το ότι ελπίζει να τα ξαναπείτε μ\'άρεσε...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4
    Και σε μενα αρεσε πολυ...Του απαντησα απλως οτι ευχομαι να μην χρειαστει.Τον ευχαριστησα για τον χρονο που μου διεθεσε και εφυγα.(ειχα παθει σοκ, δεν ηξερα τι ελεγα,δεν ακουγα,δεν αισθανομουν).Ηδη επικοινωνησα με καποιον ψυχιατρο και θα τον δω συντομα. Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για το ενδιαφερον και τη βοηθεια σας. Ειλικρινα σας ευχαριστω απο καρδιας.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    Φιλη ορκα, η καταθλιψη ξεππερνιεται με καλη διατροφη, διαβασε το \"Νικηστε την καταθλιψη\" του Dr Puri και θα δεις εγω κανω αφτα που προτεινει για διατροφη και ηδη νιωθω καλυτερα, και μια ζωη φαρμακα να περνεις τι σε νιαζει, γνωμη μου λεω, και γω μι νομιζεις ηθελα και θελω να αφτοκτονισω, ειπες καπια πραματα που τα χω και γω, το θεμα ειναι να αγαπισεις τον εαυτο σου λιγο, οχι σονι και καλα απο μια μερα στιν αλη να σε οπος οταν εισουν καλα, σιγα σιγα, τη γνωμη μου ειπα.!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    δεσ λιγο αφτο το post http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=1963
    και αν διαβασεις το βιβλιο θα δεις οτι ειναι ετσι οπος τα λεει αφτος ο τυπος, το προτεινω το βιβλιο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •