Λυπάμαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1

    Λυπάμαι...

    Λυπάμαι...ναι,
    Λυπάμαι που βρέθηκα σε αυτή την θέση ρε γαμ@το... Να ψάχνω την διέξοδο γράφοντας για πρώτη μου φόρα απρόσωπα σε ένα φόρουμ , να ψάχνω απαντήσεις για ερωτήματα που τα γνωρίζα εξαρχης μα πάντα έλεγα "έλα μωρε ξερω τι κάνω, όποτε θέλω την κόβω".
    Κουράστικα ρε φίλε/η... 28 ετών με όλα τα φώτα μπροστά μου, επιχειρηματίας, ιδιοκτήτης εταιρείας, μουσικός και ερμηνευτής με γνωριμίες και κόσμο άπειρο γύρω μου και όμως μόνο επιφανειακά.Στην πραγματικότητα μόνος, κουρασμένος και απελπισμένος. Άλλες φόρές χαρούμενος (για καμια 2 ώρες λόγο της "φάσης") μα τις περισσότερες φορές η καρδιά μου κλαίει για αυτό που γίνομαι.... Ή που ηδή έγινα. Κλαίω ρε φίλε/η για όσα αγάπησα και άφησα να φύγουν, για οσα μίσησα μα επέτρεψα να'ρθουν. Ο λόγος περι της Κοκαίνης.

    Παναθεμα σε ρε Κωνσταντίνε που μου έφερες αυτό το γ@μήδι να δοκιμάσω. Παναθεμα με που ήμουν τόσο άμπαλος και καθυστερημένος ώστε να το κάνω, νόμιζα πως με ήξερα καλύτερα. Δεν φταίει το κύκλωμα η περιέργεια φταίει και πάντα ήμουν περίεργος, πόσο μ@λ@κας ήμουν. Πρωτα το Σαββάτο μετα η Κυριακή, πέταγα και καμία Τρίτη-Πέμπτη μεσα έτσι για να γουστάρουμε..Τρία χρόνια μετά τι κατάλαβα? καθημερινή χρήση 1 με 2 γραμμάρια την ημέρα. Πόδα τρέμουν χέρια μουδιάζουν μυαλό ζελές και μάτια κόκκορα από το κοκκόρι.. γ@μώ ε?
    Αλλα??? συνειδητοποιημένος! ω ναι. Μόλις καταλαβεις πως τα έχεις χάσει όλα και είσαι στο χείλος της οριστικής καταστροφής μπορεί και του θανάτου τοτε αρχίζεις να την παίρνεις πρέφα.. ΝΑΙ θέλω να κόψω ΝΑΙ θέλω βοήθεια και καθώς το λέω μέσα απο την καρδία μου πίνω και μια γραμμούλα στην υγειά μου. Θέλω να κόψω γιατι δεν ειμαι εγω αυτος ρε γ@μωτο αλλα φοβάμαι αυτή ειναι η αλήθεια..Τι φοβαμαι? τα περιβόητα withdrawal symptoms που είμαι σίγουρος ότι είναι χειρότερα από την χρήση μου. Ποιος έχει όρεξη για μακροχρωνια κατάθλιψη και αγωγές με ψυχοφάρμακα από γιατρούς που είναι αποφοίτοι μιας χώρας που πιθανόν τα εκπαιδευτικά και Πανεπιστημιακά της προγράμματα έιναι εξίσου καλά με τα reallity του ΑΝΤ1. (Αυτό είναι άλλο θεμα ομως) Δεν έκοψα ποτέ μου στο παρελθον αλλα αν το κάνω ειμαι σίγουρος πως θα το κάνω μια και καλή μπας και τιμήσω το 172IQ που φαίνετε πως εξαρχής ήταν λανθασμένο. Την ψάχνω αλλιώς... τρωω άπειρες ώρες στο νετ μαθενωντας για ενναλακτικές μεθόδους, ανοίγω καθημερινά τα μάτια μου και διαβάζω γ@μώτο μου.. μαθαίνω περισσότερα από ότι μάθαινα στο σχολείο... ασχολούμε με την εσωτερική γαλλήνη τον εσωτερικό μου κόσμο... κάνω ασκησεις ρεικι διαλογισμό και yoga μπας και ανοιξω το τρίτο ματι αντι να κλεισω και τα αλλα 2 και καθε μερα μειώνω την ποσοτητα μου μεχρι να μην το θελω πια πιστευοντας ετσι πως δεν θα χρειαστω φαρμακα και γιατρους απο την ξαφνικη αλλαγη του οργανισμου επειδη έκοψα την κοκα..
    Αν αυτο το άρθρο συννεχιστει τότε είμαι σε καλό δρομο... σημαίνει πως έκοψα.. αν όχι?? ε δεν γ@μιετε τουλαχιστων προσπαθησα ;)

    Τα φιλιά μου!
    Ανωνυμος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Καλη δυναμη φιλε μου...Σου ευχομαι τα καλυτερα!!

  3. #3
    εμένα μου βρίσκουν ενενήντα πέντε iq αυτά τα τεστ στο ίντερνετ, και όμως είμαι εδώ και την παλεύω και με τρελόχαπα, άνεργη με χίλια δύο προβλήματα και όμως την παλεύω φίλε μου δεν επαναπαύομαι, πήγα να τρελαθώ και όμως είμαι εδώ και μιλάω σε αυτό το φόρουμ και εγώ, σε άτομα που το έχουν ανάγκη και θέλουν, τώρα γιατί μιλάω σε σένα γιατί μου κίνησες το ενδιαφέρον, κάποτε ήξερα έναν άνθρωπο καλό, εμφανίσιμο, εκατομμυριούχο επιχειρηματία με οικογένεια να τον αγαπάει και όμως προτίμησε το αλκοόλ, αυτός ήταν ο πατέρας μου που όταν πέθανε δεν είχε ούτε καρφίτσα να αφήσει στο παιδί του.
    Ξέκοψε από τις παρέες σου απομονώσου, άρχισε να τα βλέπεις διαφορετικά τα πράγματα, η κατάθλιψη δεν κρατάει και τόσο η ψυχιατρική σήμερα δεν είναι και τόσο μεγάλο ταμπού ούτε το να παίρνεις ψυχοφάρμακα σύνελθε, άρχισε να ζεις και η κατάθλιψη ορισμένες φορές μας κάνει καλό για να αναθεωρήσουμε κάποια πράγματα και μας κάνει και πιο δημιουργικούς ίσως.
    Τώρα για το όσο μπορείς να κάνεις παιχνίδια με το υποσυνείδητο σε πληροφορώ ότι εγώ άνοιξα όλα τα μάτια και τους καθρέπτες της ψυχής μου με την ψύχωση μου ένιωθα ότι έβγαζα σχήματα από το μέτωπο, ότι ταξίδευε η ψυχή μου φαντάσου! και τα ναρκωτικά μία ψύχωση είναι μία παράνοια μόνο που δημιουργείς και φαντάζεσαι όσο διαρκεί η επήρεια. ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΌΝ να φοβάσαι την κατάθλιψη περισσότερο από την ζωή!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Καλησπερα, με αγγιξε πολυ το θεμα σου και ολα οσα γραφεις. Ευχομαι να γινεις καλα να εκολλησεις απο αυτο τον διαολο που σου τρωει την ψυχη και το σωμα! Οσο κι αν δεν θελεις να το ακουσεις το καλυτερο ειναι να απευθηνθεις σε ειδικους που μπορουν να σε βοηθησουν ψυχολογικα. Τα κεντρα απεξαρτησης ουσιων. Θα ειναι πιο ευκολο και πιο ανωδυνο. Οπως και να εχει να εισαι καλα και να ξεφυγεις!!
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  5. #5
    Προσπαθω να κοψω το καπνισμα. Τωρα τι σου λεω... καμια σχεση. Αλλα αφου ειναι πολυ δυσκολο για μενα φαντασου για σενα η κοκα. Προσπαθω να φερνω στο νου μου αυτη τη φραση που ακουσα σε μια ταινια με τον Σαμιουελ Τζακσον. Και με αγγιξε βαθια.

    - Τίποτα δεν θα αλλάξει αν εσυ δεν θέλεις να αλλάξει.

    Το λεω με καθε ευκαιρια στον εαυτο μου και που ξερεις? Ισως στο τελος το πιστεψω. και δεν το λεω μονο για το τσιγαρο φυσικα.

    Καλη δυναμη.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  6. #6
    ζήτα βοήθεια
    2108626761
    ΚΕΘΕΑ ΔΙΑΒΑΣΗ
    μπορείς να ξαναφτιάξεις τα πάντα από την αρχή
    αρκεί να θέλεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    Θέλεις να το κόψεις;
    Μόνο αν το έχεις πάρει πραγματικά απόφαση μπορείς να το κόψεις!!

    Στέλιος
    Είμουν: 15 χρόνια χρήστης ηρωίνης-κοκαίνης (speedball).
    Είμαι: 491 ημέρες καθαρός από τα πάντα!!
    http://www.timeanddate.com/counters/fullscreen.html?mode=a&year=2011&month=11&day=10&p0=26

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Μπράβο σε αυτούς που τα κατάφεραν να καθαρίσουν να είναι πάντα υγιείς και αγαπημένοι με το σώμα, την ψυχή και το μυαλό τους. Δύναμη, πίστη και στήριξη σε αυτούς που πήραν την απόφαση να βγουν απο την κόλαση ...!!!! πήγαινε σε φορείς για βοήθεια μην ντρέπεσαι να ζητήσεις βοήθεια δεν έχει σημασία το επώνυμος ή ανώνυμος ...Σημασία έχει ο άνθρωπος!!!!!
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  9. #9
    νιωθω ακριβως το ιδιο φιλε μου.. οπως αναγνωριζω και σε σενα το βασικοτερο ολων... η συνειδητοποιηση και η θεληση να αλλαξεις την κατασταση.. φοβαμαι κ εγω το κενο απο την ελλειψη των ουσιων αλλα οταν ξεπερασει το κορμι τα δυσκολα ισως το μυαλο καταφερει να ηρεμισει.. μπραβο που ψαχνεις την μεγαλυτερη αληθεια, ολο αυτο σιγουρα θα σε κανει καλυτερο ανθρωπο..στη ζωη πρεπει να μαζευουμε εμπειριες αλλα οχι να κολλαμε...ελπιζω για μια απαντηση σου γτ θα δικαιωσεις οσους πιστευουν σε σενα και ποιο πολυ τον εαυτο σου..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Καλή δύναμη, μη φοβάσαι τη κατάθλιψη εγώ τη πέρασα πολλές φορές σε βαριά μορφή, εκτός κατάθλιψης κανείς δε το καταλαβαίνει ότι έπασχα κι επίσης παίρνω χάπια αφού αυτά μ κάνουν να νοιώθω καλα. Δέστο σα μια πάθηση πχ διαβήτης, δε παίρνει ινσουλίνη? Κάνε μια προσπάθεια να το κόψεις. Το ξέρω θα ταλαιπωρηθείς πολύ και ίσως να μη βρεις και το φάρμακο αμέσως που θα σου ταιριάξει για να μην έχεις τα συμπτώματα στέρησης έντονα, επίσης να θυμάσε ότι όλα αυτά τα φάρμακα αργούν πολύ να δράσουν θέλει εως και 2 μήνες.....ποση υπομονή πρέπει να κάνεις.....κάντην όμως αξίζει!!!

  11. #11
    Για αρχή είναι πάρα πολύ καλό που γνωρίζεις την κατάσταση σου. Ξέρεις ότι δεν είναι καλό για εσένα και αν το πιστέψεις πραγματικά θα τα καταφέρεις. Απευθύνσου σε κάποιο κέντρο και μην σε ενδιαφέρει ότι θα περάσεις μετά την διακοπή των ουσίων. Σκέψου απλά το παρακάτω που θα έχουν περάσει και θα είσαι και εσύ καθαρός και πολύ καλύτερα! Με την βοήθεια ειδικού που θα σε συμβουλέψει κατάλληλα θα το περάσεις πιο ελαφριά. Αν το θέλεις να αλλάξεις αυτή την κατάσταση, πίστεψε στον εαυτό σου και μην τα παρατήσεις μέχρι να φτάσεις εκεί που θέλεις. Καλή τύχη!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ¨)

    Ευχομαι να γινεις καλα!! πραγματικα ειναι μεγαλη αδικια -τωρα την περνω χαμπαρι - να χαλας την υγεια σου!! να χαλας τις σχεσεις σου με τους ανθρωπους σου! να τους δινεις λυπη αντι για χαρα!!! ειναι τοσο κριμα να χαλας τα λεφτα σου! σε κατι που σε καταστρεφει!! Ξερω πως κανω βλακεια να κανω τον ηθικο , να μηλαω σαν ο πιο σωστος ανθρωπος του κοσμου!! απεναντιας ειμαι χειροτερος κι πολυ πιο λαγνος ,πολυ πιο αμαρτολος στα αγαθα της κολασης!! ομως εχω το δικαιωμα να ξενερωνω σαν ακουω νεα παιδια να την παταν!
    Ευχομαι να μπορεσεις να βρεις την λογικη και την γαληνη στην ψυχη σου!! να βρεις την δυναμη που θελει! ξερω οτι η κοκα ,δυστυχως σου φερνει παρανοια - οχι σε ολους οσους την κανουν χρηση αλλα σε αρκετους - σου γεννα πολλες ψυχωσεις! μπορει να μην εχει χαρμανες σωματικες-γτ. τα πιο πολλα που ζεις κι πονας ειναι απο την σκεψη κι οχι σωματικα,μαλον ειναι πολυ πιο λιγα - σε σχεση με την ηρωινη,η με τα βαρβιτουρικα δλδη, αλλα απο οτι θυμαμαι οταν καποιος ερχοταν για αποτοξινωση απο την κοκαινη πρωτα τον εστελναν σε ψυχιατρο για να δουν αν εχει γινει παρανοικος ,η καποια ψυχωση , αν ειναι δλδη επικινδηνος και μετα ερχοταν παλυ μαζι μας στα προγραμματα για αποτοξινωση.
    Ξανα λοιπον σου ευχομαι καλη δυναμη στον αγωνα σου, μακαρι να γινεις οσο πιο γρηγορα καλα!

  13. #13
    Αφου έχεις τ θέληση, θα βρεις το τρόπο να τα καταφέρεις! Είναι πολυ σημαντικό να ζητήσεις βοήθεια, είναι πολυ σημαντικό να μη το περάσεις μόνος σου αυτό.. Καλή δύναμη σου εύχομαι, συντομα να βρεις τον εαυτό σου και τη γαλήνη της ψυχης σου και να λυτρωθείς!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Ασ μου πει κάποιος τι παθαίνεις στην αποτοξίνωση γτ εγώ δεν το βλέπω τόσο δύσκολο κ δεύτερον αδερφέ αν σε πιάσει το φάρμακο καλά σε ένα μήνα γίνεσαι περδίκη πιθανότητα τριαντα τα εκατό έχει αυτό εμπειρικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ασ μου πει κάποιος τι παθαίνεις στην αποτοξίνωση γτ εγώ δεν το βλέπω τόσο δύσκολο κ δεύτερον αδερφέ αν σε πιάσει το φάρμακο καλά σε ένα μήνα γίνεσαι περδίκη πιθανότητα τριαντα τα εκατό έχει αυτό εμπειρικά
    Ποιο φάρμακο εννοεις;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ντρέπομαι και λυπάμαι για τον εαυτό μου...
    By VanGogh in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 29-10-2012, 23:57
  2. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 22:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •