Δίλημμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 139

Thread: Δίλημμα

  1. #1

    Post Δίλημμα

    Καλησπέρα...

    Εδώ και λίγο καιρό έχω φύγει απο την Ελλάδα προσπαθώντας να ξεφύγω απο τον έναν και μοναδικό, εκείνον που ξέρω ότι είναι ο μόνος άνδρας ο οποίος αγαπώ και θα συνεχίσω να αγαπώ παρ'όλο που μου φέρθηκε πολύ άσχημα. Πέταξε έτσι 4 χρόνια σχέσης. Τον εμπιστεύθηκα και κατέληξα να τρώω τα μούτρα μου. Τώρα πια που έχω φύγει μακρυά περιμένω να έρθει στον κόσμο ο γιός μου. Όταν χωρίσαμε ήμουν ήδη έγκυος και τώρα είμαι στον 7ο μήνα. Εκείνος δε ξέρει τίποτε, δε ρώτησε άλλωστε. Όταν έμαθα για την εγκυμοσύνη μου σκέφτηκα να μη το κρατήσω, είμαι 23 και λόγω του χωρισμού μας θεωρούσα πως δεν είναι η κατάλληλη περίοδος να γίνω μαμά. Στη συνέχεια όμως δε μου πήγαινε η καρδιά να το ρίξω κι έτσι αποφάσισα να γεννηθεί αυτό το παιδί, μάζεψα τα μπογαλάκια μου και ήρθα εδώ που ήρθα. Όσο περνάει όμως ο καιρός τόσο θέλω να πω στον Δ. για την εγκυμοσύνη μου. Εκείνος όμως απ'ότι έμαθα έχει ξαναφτιάξει τη ζωή του αφού με έψαχνε για δύο μήνες. Του αξίζει άραγε να το μάθει?

    Θα χαρώ πολύ ν'ακούσω τη γνώμη σας, είμαι εντελώς μόνη εδώ και αυτό το φόρουμ είναι η μόνη μου διέξοδος...

  2. #2
    Kαλησπέρα Αγάπη...έχω μείνει λίγο άφωνη διαβάζοντας αυτή την ιστορία!
    Δυστυχώς,δεν μιλάμε για μια ιστορία αγαπης και μόνο...σε λίγο καιρο θα φέρεις στον κοσμο ενα πλασματακι ..

    Καταρχάς ,ο μπαμπας του παιδιου θα πρεπει να ενημερωθει χωρις καν να μπαινεις σε αυτο το διλλημα,θα πρεπε απτην πρωτη στιγμη που το αποφασισες να το μαθει..δεν έχει σημασια το μεταξυ σας,οσο κ αν σε πληγωσε/προδωσε αφορα και τη δικη του ζωη ,φερει ευθυνη,δε μπορεις να το κρυψεις κατι τετοιο,ουτε απο κεινον και φυσικα ουτε και αποτο παιδι σου...
    Εισαι πολυ μικρη και μου κανει εντυπωση που οχι μονο πηρες την αποφαση αυτη,αλλα που εφυγες και για το εξωτερικο,μόνη!!!
    Φαντάζομαι οτι δεν εισαι σε θεση να δουλεψεις,πως συντηρησαι?οι γονεις σου το ξέρουν?εχεις την υποστηριξη τους?
    Δεν γινεται να το παιρνας ολο αυτο μόνη σου..πέρα απο την οικονομικη βοηθεια,τη στηριξη σε καθημερινο και πρακτικο επιπεδο που θα χρειαστεις μελλοντικα ,ειναι κ το συναισθηματικο κομματι...

    Ειναι σκληρη η ζωη,ποσο μαλλον για ενα κοριτσι τοσο νεο που σε λιγους μηνες θα εχει την απολυτη ευθυνη για μια ψυχουλα...δεν ξερω σε τι βαθμο θα βρεις βοηθεια απο εδω μεσα ...
    πρεπει να βρεις τη δυναμη να το ανακοινωσεις στον πατερα ,σε τη φαση ζωης ειναι εκεινος ειναι δικο του προβλημα,εσυ οφειλεις να του πεις την αληθεια!
    Νομιζω οτι οφειλα να σου γραψω αυτο που σκεφτομαι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αγαπουλα θες να πεις 2 λογια τι ακριβως εγινε? Για ποιο λογο χωρισατε? 4 χρονια σχεσης ειναι πολλα, τι συνεβη και κλονιστηκες τοσο πολυ?

  4. #4
    pinko8 σ'ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σου. Η καταγωγή μου είναι απο την Ελλάδα αλλά επειδή γεννήθηκα στη χώρα που ήρθα έχω εκτός απο την ελληνική υπηκκοότητα και την υπηκοότητα της χώρας που ήρθα. Λόγω αυτού έχω πολύ μεγάλη στήριξη απο το κράτος κι επίσης με το που ήρθα άρχισα να ψάχνω για δουλειά πάνω στο αντικείμενό μου και ήμουν πάρα πολύ τυχερή γιατί παρά την εγκυμοσύνη μου με προσέλαβαν, οπότε απο οικονομικής κι επαγγελματικής άποψης τα πράγματα είναι υπο έλεγχο. Οι γονείς μου το έμαθαν απο τη πρώτη στιγμή και βέβαια ήταν τρομερά αντίθετοι σε όλα, στην εγκυμοσύνη, στο να φύγω απο τη χώρα κλπ. Η μαμά μου έχει μαλακώσει πολύ και με στηρίζει, ετοιμάζεται μάλιστα να έρθει να με βοηθήσει με τη γέννα, ο πατέρας μου απο την άλλη δε το έχει δεχτεί, στο σκαίπ με ρωτάει μόνο αν είμαι καλά και μετά φεύγει. Οι γονείς μου είναι οι μόνοι που ξέρουν πού βρίσκομαι και τους έχω ορκίσει να μη πουν στον Δ. τίποτα. Με τους φίλους μου μιλάω συνέχεια αλλά μόνο τηλεφωνικά, δε τους έχω πεί ούτε πού βρίσκομαι, ούτε για το μωρό γιατι είμαι σίγουρη πως απο καλή πρόθεση θα το πούν στο Δ.

  5. #5
    Mα πρέπει,είναι καθήκον σου να του το πεις...
    Μπορώ να καταλάβω τις όποιες αντιδρασεις σου άλλα δυστυχώς αυτο το γεγονος αλλάζει τα πάντα..θα φέρεις στον κόσμο το παιδί του,θα πρέπει να το αναγνωρίσει,φαντάζόμαι οτι το παιδι σου θα θελεις να μην ειναι αγνωστου πατρος!
    Ευτυχώς και τα πραγματα πήγαν καλα απο πρακτικο επιπεδο ,ήσουν τυχερή!
    Θα δεις και συ οτι ειναι μονοδρομος...εξαλλου πρεπει να διευθετησεις όλες τις "εκκρεμότητες" για να μπορεσεις να αφοσιωθεις στο μωρακι σου και μονο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Αγάπη με προσεγγισε πολυ το προβλημα μου!!Καταρχην μπραβο για το θαρρος και την δυναμικοτητα παρολο που εισαι τοσο μίκρη!!!!
    Κοιτάξε να δεις η συμβουλη ειναι οτι εχει την υποχρεωση να το μαθει....Καλυτερα να το μαθει τωρα, μην του στερησεις τουλαχιστον την πατροτητα, εχει το δικαιωμα εφοσν ειναι ο πατερας του παιδιου!!!!!!Απλως δεν μας ξεκαθαριζεις τους λογους που σε οδηγησαν στον χωρισμο!!!!!!

  7. #7
    kerasi Ήμασταν 4 χρόνια μαζί, τον γνώρισα στην Αθήνα όπου εγώ κατέβηκα για σπουδές κι εκείνος για να κυνηγήσει το όνειρό του. Εκείνος τώρα είναι 28. Απο τον τρίτο χρόνο της σχέσης μας κι ενώ μόλις είχε γυρίσει απο το στρατό αποφασίσαμε να συγκατοικίσουμε, ήρθε μάλιστα στο πατρικό μου στην πόλη απ'όπου κατάγωμαι να το συζητήσει με τους γονείς μου γιατί ήθελε λέει την έγκρισή τους για να μείνουμε μαζί. Είχαμε πάρει για τα καλά στα σοβαρά τη σχέση μας, είχαμε δώσει και τις εξετάσεις μας ενώ ήταν φαντάρος. Όλα κυλούσαν πολύ καλά, εγώ στο μεταξύ είχα καταφέρει να πάρω το πτυχίο μου κι εκείνος άρχισε να κάνει τα πρώτα του βήματα σε αυτό που αγαπούσε. Τον περασμένο Αύγουστο έπρεπε να παει στην Χαλκιδική για κάποιες δουλειές. Λίγο πριν φύγει ανακάλυψα πως είχα καθυστέρηση και του το είπα αλλα δεν ανησυχήσαμε ιδιαίτερα μιας και ο κύκλος μου είναι άστατος, του είπα να πάει και αν στο μεταξύ η καθυστέρηση συνεχιζόταν θα το κοιτούσαμε μετά απο τρεις μέρες όταν επέστρεφε. Όσο βρισκόταν στην Χαλκιδική μου τηλεφωνούσε αρκετές φορές μέσα στη μέρα, είχε πει και τον αδερφό του που έμεινε πίσω γιατί μόλις είχε γεννήσει η γυναίκα του να με προσέχει. Όταν επέστρεψε ήταν πολύ περίεργος. Ένιωθα ότι ήταν μαγκωμένος για κάποιο λόγο. Για να μην πλατιάζω, το επόμενο βράδυ ενώ ήταν στη δουλειά (δούλευε βράδυ) χάζευα στο internet στο ipad του. Ενώ ετοιμαζόμουν να το κλείσω και να πάω για ύπνο το μάτι μου έπεσε πάνω σε ένα φάκελο που έγραφε χαλκιδική 2012, τον άνοιξα κι έβλεπα φωτογραφίες απο το τριήμερό του. Παρακάτω όμως υπήρχε ένα βίντεο όπου όταν το άνοιξα ένιωσα πως μόλις με είχε πλακώσει το ταβάνι. Στο βίντεο ήταν ο Δ. και όχι μία αλλά άλλες δύο γκόμενες να το κάνουν. Και το χειρότερο είναι πως ο Δ. έδειχνε να το απολαμβάνει μιας και τους έλεγε πως ήταν οι καλύτερες, πως τις ήθελε και τις δύο και άλλα τέτοια. Εκείνη τη στιγμή χωρίς δεύτερη σκέψη μάζεψα τα πράγματά μου κι έφυγα απο το σπίτι αφήνοντας πάνω στο τραπέζι το ipad για να δει το λόγο πού έφυγα. Πήγα στην κολλητή μου, της τα είπα και έμεινε με το στόμα ανοιχτό. Το επόμενο πρωί ήρθε και με βρήκε στο σπίτι της κολλητής μου. Δε μπορούσα να τον κοιτάξω, ήθελα να του βγάλω τα μάτια. Μου έλεγε ένα σωρό δικαιολογίες πως είχε πιεί, πως ήταν μια βλακεία της στιγμής και άλλα τέτοια. Του ανέφερα απλά ότι δε σκέφτηκε καν πως είχα καθυστέρηση, δε με είχε ρωτήσει αν είχα αδιαθετήσει όταν επέστρεψε. Η απάντησή του ήταν: Άν ήσουν έγκυος θα φαινόταν" . Με παρακαλούσε να τον συγχωρήσω αλλά δε μπορούσα, τον έδιωξα κακήν κακώς κι αμέσως πήγα στο φαρμακείο. Όταν γύρισα έκανα το τεστ εγκυμοσύνης όπου βγήκε θετικό. Αμέσως τα μάζεψα και πήγα στους γονείς μου, στον γυναικολόγο μου και μετά απο εκεί εδώ που είμαι τώρα. Εκείνος με έψαξε και στο πατρικό μου αλλά είχα ήδη φύγει. Απο την κολλητή μου έμαθα ότι συνέχιζε να με ψάχνει μέχρι πριν ένα τετράμηνο αλλά έδώ και τρεις μήνες είναι με άλλη. Οι φίλοι μου ακόμα έχουν σχέσεις μαζί του. Έχω πληγωθεί πολύ, να πήγαινε με μία χωνεύεται πιο εύκολα απο το να σε κερατώσει ταυτόχρονα με δύο. Μου έλεγε πως μάγαπάει, πως είμαι η γαυναίκα της ζωής του αλλά τελικά όλα ήταν ψέμματα. Παρ'όλα αυτά δε τον έχω ξεπεράσει ακόμη, τον αγαπάω τόσο πολύ αλλά δεν είμαι έτοιμη ακόμα να τον αντιμετωπίσω. Να γυρίσω ξαφνικά με την κοιλιά στο στόμα να του πώ τί? Χώρισε την άλλη κι έλα να κάνουμε οικογένεια?Κατ'αρχήν τώρα είναι δύσκολο να γυρίσω γιατί είμαι 7 μηνών και τα μακρυνά ταξίδια είναι απαγορευμένα για μένα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλιστα. Μου δημιουργουντε πολλα ερωτηματικα, δεν ξερω αν εχεις τις αντοχες να διευκρινησεις ορισμενα σημεια μεχρι να φτασω και στην ταμπακιερα.
    Ξεκιναω λοιπον...η σταση η δικη σου και εκεινου για την προοπτικη μιας εγκυμοσυνης ποια ηταν, πριν μεινεις εγκυος? Το χατε συζητησει? Ηταν στο πλανο και των 2 ή ετυχε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Αχ καημενουλα μου!!!!!!!!Εισαι πραγματι σε πολυ δυσκολη θεση!!!!!!Δυσκολο να συγχωρεσεις ενα τετοιο γεγονός!!!!!
    Κοιταξε να δεις εγω θα σου πω την γνωμη χωρις να θελω σε καμια περιπτωση να σε επηρεασω!!!!!
    Αρχικα, πρέπει οπωσδηποτε να του πεις για το παιδι, γιατι οπως σου ειπα και παραπανω εχει το δικαιωμα της πατροτητας, και επισης οταν του παιδι σου θα μεγαλωσει, τι θα του πεις????
    Δεν μπορεις να του στερησεις, την αγαπη και την φροντιδα του πατερα του, και αν το κανεις να ξερεις οτι στο μέλλον θα σε θεωρησει υπευθυνη που του στερησες τον πατερα του!!!!Το ξερω οτι πληγωθηκες αλλα πρεπει να κοιταξεις το μελλον του παιδιου σου δεν φταιει σε τιποτα αυτο το πλασματακι!!!Δως του δικαιωμα μονο να ειναι κοντα στο παιδι του, αλλα μην ξαναγυρισεις κοντα του!!!Γιατι δυστυχως, θα σε ξαναπληγωσει στο μελλον με τον ιδιο τροπο!!!!!!

  10. #10
    kerasi Ονειρευόμασταν να πάμε τη σχέση μας ένα βήμα παρακάτω, όχι αμέσως βέβαια, θέλαμε να έχουμε τακτοποιήσει τα επαγγελματικά μας πρώτα. Είχαμε ονειρευτεί τη δική μας οικογένεια αλλά στην ώρα της. Η εγκυμοσύνη έτυχε, έτυχε μια δυο φορές να μη προσέξουμε και να τα αποτελεσματα. Στην αρχή σκέφτηκα αμέσως να κάνω έκτρωση μα στη συνέχεια δε μπορούσα να το κάνω. Φοβόμουν τη διαδικασία, φοβόμουν ότι θα μου άφηνε κάποιο "κουσούρι" και δε θα μπορούσα να κάνω άλλα παιδιά αλλά ο κυριότερος λόγος ήταν πως αυτό το μωρό είναι εκείνου... Ήταν δύσκολη απόφαση...

  11. #11
    NIKI και άντε του το λέω, πώς όμως...??? έχει περάσει τόσος καιρός!!Ξέρω, το μωρό μου πρέπει να έχει τον πατέρα του κοντά του αλλά σκέφτομαι πολλά. Αυτός έχει βρει άλλη τώρα, αν γυρίσω με το μωρό και μας διώξει???Αν έχει σχέδια με την άλλη??? Τα επαγγελματικά του επίσης πάνε πια πολύ καλά, δε μπορώ να γυρίσω και να του τα χαλάσω όλα....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ετσι πληροφοριακα, ο λογος που δεν προσεξατε ποιος ειναι? Εσυ δεν ηθελες κοντομ ή αυτος?

  13. #13
    kerasi Πάντα προσέχαμε και μάλιστα σκεφτόμουν να ξεκινήσω αντισυλληπτικά εκείνη την περίοδο για να ξεφύγουμε απο τα προφυλακτικά αλλά δε πρόλαβα. Είχε γίνει κουμπάρος στο γάμο του κολλητού του είχαμε πιεί όλοι λίγο παραπάνω εκείνο το βράδυ, ε όταν γυρίσαμε σπίτι είπαμε να συνεχίσουμε και δε μας βγήκε σε καλό απ'ότι φαίνεται. Ξέρω εντελώς ανώριμο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλα δεν εισαι και η πρωτη που το παθαινεις...παει αυτο, την επομενη θα προσεχεις.
    Παμε στο αιπαντ τωρα....εφοσον ειχε μεσα το βιντεο με την παρτουζα, πως και στο αφησε να το εχεις?
    Ή θα το σβηνε απο κει ή δε θα στο δινε το ιπαντ καθολου.

  15. #15
    kerasi Αυτό τον ρώτησα κι εγώ, μου είπε πως μία απο αυτές το έβαλαν να γράφει κι επίσης είχε το θράσσος να μου πει πως ξέχασε να το σβήσει...

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δίλημμα..
    By vasso82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 27-10-2012, 21:08
  2. Διλημμα
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 13-04-2010, 23:40
  3. Δίλημμα ζωής
    By Konstantinoss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 63
    Last Post: 09-04-2010, 12:17
  4. Δίλημμα!
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 27-08-2009, 02:24
  5. ΔΙΛΗΜΜΑ-ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
    By stefanos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-10-2007, 23:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •