ΝΙΑΣΙΝΗ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26

Thread: ΝΙΑΣΙΝΗ

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    οι διαφορες δεν ειναι μονο κατ ονομα .
    υπαρχει κ τριτος τροπος παρασκευης που δεν τον αναφερεις . ειναι οι λεγομενες συνθετικες ουσιες /βιταμινες /μεταλλα κτλ
    οι βιταμινες κ τα φυσικα συμπληρωματα σε γενικες γραμμες εχουν πολυ λιγοτερες παρενεργειες απο τα φαρμακα . επισης θεραπευουν περισσοτερες ασθενειες . θα αναφερω μονο οτι η βιταμινη β3 σε πειραμα εξαφανισε την νοσο αλτσχαιμερ μπορει οποιος θελει να δει το λινκ http://articles.washingtonpost.com/2...se-brain-cells .κ δεν ειναι η μονη ασθενεια ...... στο αρθρο αναφερονται κ επιφυλαξεις πχ η μεγαλη δοση .
    υπαρχει κ η βιταμινη c η οποια σε μεγαλες δοσεις μειωνει τα καρδιακα προβληματα δεν εχω λινκ να παραθεσω . δεν ξερω κανενα φαρμακο που να ειναι τοσο αποτελεσματικο οσο αυτες οι βιταμινες . κανενα φαρμακο δεν εξαφανιζει τα συμπτωματα αλτσχαιμερ απλα επιβραδυνει την εξελιξη της νοσου .εχουν γινει ερευνες απο κορυφαια πανεπιστημια για την υπεροχη των φυσικων συμπληρωματων .... ενα αλλο πλεονεκτημα ειναι οτι ειναι ποιο φθηνα απο τα φαρμακα γενικα μιλωντας . εδω στην ελλαδα δυστυχως ειναι ακριβα .
    στην αμερικη ερευνα εχει δειξει οτι παιρνοντας προληπτικα συμπληρωματα εχεις καλητερη υγεια .
    οσο δε για θανατους ειναι παρα πολυ σπανιοι .για το οτι δεν υπαρχει ελεγχος αυτο δεν ειναι ακριβες . δε γνωριζω λεπτομερειες αλλα υπαρχουν προγραμματα κ φορεις που ελεγχουν . υπαρχουν κ ανεξαρτητα εργαστηρια . οσο δε για το οτι δε ξερεις αν οντως παιρνεις αυτο που αγοραζεις δεν θυμαμαι να χω διαβασει περιπτωση ...
    αρκετες φορες γινεται λαθος με την δοση αλλα οπως εχω πει υπαρχουν ανεξαρτητα εργαστηρια που κανουν ελεγχους κ οποιος θελει γινεται μελος με μια μικρη συνδρομη κ ενημερωνεται ποιες μαρκες δεν εχουν σωστη δοση .εγω πασχω απο καταθλιψη κ επειδη το οξειδωτικο στρες ειναι μεγαλο ειναι απαραιτητο να παιρνω αντιοξειδωτικες βιταμινες για να μειωνεται η ζημια απο τις ελευθερες ριζες . αν αναλογιστει κανεις ποσες παρενεργειες εχουν τα ψυχοφαρμακα κ καποιες απ αυτες δεν μας τις λενε μπορει να καταλαβει την αξια των φυσικων συμπληρωματων για ψυχολογικα προβληματα τα οποια εχουν κ αυτα τα αρνητικα τους αλλα πολυ λιγοτερα . οποιος θελει να ενημερωθει μπορει να διαβασει το βιβλιο της jane carper για τον εγκεφαλο κυκλοφορει στα ελληνικα .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    οι διαφορες δεν ειναι μονο κατ ονομα .
    υπαρχει κ τριτος τροπος παρασκευης που δεν τον αναφερεις . ειναι οι λεγομενες συνθετικες ουσιες /βιταμινες /μεταλλα κτλ
    οι βιταμινες κ τα φυσικα συμπληρωματα σε γενικες γραμμες εχουν πολυ λιγοτερες παρενεργειες απο τα φαρμακα . επισης θεραπευουν περισσοτερες ασθενειες..

    Συμφωνώ απόλυτα! Η μεγάλη ζημιά για το χαπάκι-φαρμάκι ξεκίνησε όταν κάποιοι γιατροί άρχισαν να συνταγογραφούν μαζί
    με τις φαρμακοθεραπείες π.χ. αντιβιώσεις και βιταμίνη C για ενίσχυση του ανοσοποιητικού κι αντιμετώπιση των παρενεργειών τους.
    Από κει και πέρα πιστεύω ότι άνοιξε ο δρόμος για την χρήση των βιταμινών. Κι όπως τονίζεις μεγαδόσεις βιταμίνης C, αλλά
    φυσικής προέλευσης, συμβάλλουν στη αντιμετώπιση των καρδιοπαθειών και του καρκίνου, αλλά και σ' ένα σωρό άλλες παθήσεις..
    Σίγουρα υπάρχει μεγάλη άγνοια για το θέμα.. και το χειρότερο είναι η παραπληροφόρηση. Μην ξεχνάμε ότι τα συμφέροντα είναι και τεράστια..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #18
    εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, το πως ενώ λέει ότι είναι καλή βιταμίνη για τους αλκοολικούς που έχουν έλλειψη επηρεάζει και αυτή το συκώτι; συν ότι επηρεάζει και το διαβήτη που συνεπάγεται ότι επηρεάζει και αυτούς που έχουν τάση προς διαβήτη, που είναι πάρα πολλοί και δεν το ξέρουν γιατί λογικά ανεβάζει τον διαβήτη.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    18
    jimmaster κοιτα τα μηνυματα σου!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 View Post
    εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, το πως ενώ λέει ότι είναι καλή βιταμίνη για τους αλκοολικούς που έχουν έλλειψη επηρεάζει και αυτή το συκώτι; συν ότι επηρεάζει και το διαβήτη που συνεπάγεται ότι επηρεάζει και αυτούς που έχουν τάση προς διαβήτη, που είναι πάρα πολλοί και δεν το ξέρουν γιατί λογικά ανεβάζει τον διαβήτη.
    Ισως επειδη μιλαμε για "φαρμακευτικες" δοσεις νιασινης και οχι μεχρι το παρα πολυ 350mg (σπασμενα) που εχω παρει εγω. Και οντος στα 350 μετα απο κανα δυο μερες αρχισα να εμφανιζω παρενεργειες. Ανησυχια και ακραια νευρα. Ομως μια ιδεα περασε απ το μυαλο μου. Μηπως εχω νευρα τοσα πολλα γιατι η νιασινη με εκανε να δω την πραγματικοτητα και ποσο η ελλειψη αυτοπεποιθησης με εκανε δεκτικο στην παραλογη απαιτηση του καθενος? Ναι το υποψιαζομαι πολυ εντονα.

    Οσο για το αποτελεσμα και την αλληλεπιδραση με τον οργανισμο και τις εξετασεις αιματος σιγουρα ειναι απαραιτητες εστω και προληπτικα. Εγω μολις τελειωσει το κουτι θα σταματησω να παιρνω για μια εβδομαδα και θα παω να κανω εξετασεις αιματος αλλα σιγουρα πρεπει να προσεχουμε τι κανουμε. Ομως απ την αλλη σιγουρα τα συμφεροντα απ τις φαρμακοβιομηχανιες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και σιγουρα δεν νομιζω να θελανε να καταρρευσει ενας ολοκληρος κοσμος.

    Το ιδανικο θα ηταν η χρηση βιταμινων σε συνεργασια με καποιον ειδικο γιατρο που ελεγχει τον ασθενη με εξετασεις αλλα και ξερει τι να του προτεινει αφου τα συμπληρωματα ειναι απειρα εκει εξω οσο και οι εταιρειες.

    Εγω παντως νιασινη πηρα απο πουλ καλη εταιρια και οι μαρτυριες χρηστων που διαβασα ειναι ολες θετικες. Ομως εξετασεις θα κανω ετσι κι αλλιως για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Σε μικρη δοση παντως για να ειμαι ειλικρινης με βοηθησε παρα πολυ. Μου εφερε μια ηρεμια και διορατικοτητα.

  6. #21
    jimmaster συμφωνώ απόλυτα με τον γιατρό, είμαι υπέρ των βιταμινών αλλά με ένα μέτρο, πρέπει και αυτές να τις ελέγχουμε μην τις έχουμε σε απόθεμα και μας φέρει κάποια παρενέργεια, όσο για τα νεύρα μπορεί να σου έφερε υπερδιέγερση γιαυτό, παίρνεις κάποιο άλλο χάπι, έχεις κάποιο πρόβλημα, ή το παίρνεις για το γυμναστήριο; μία που το λέει και το ψευδώνυμο σου.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ξυπνήσαμε!!!!

    για να καταλάβω, ποια είναι η διαφορά μιας ουσίας χημικής ένωσης που ονομάζεται φάρμακο από μια ουσία χημική ένωση που ονομάζεται βιταμίνη ή συμπλήρωμα διατροφής;

    εγώ από το μάθημα της χημείας ξέρω 3-4 πράγματα:

    και τα μεν και τα δε είναι χημικές ενώσεις. απλά τα μεν παρασκευάζονται τεχνητώς στο εργαστήριο, ενώ τα δε ή τα παίρνουμε κατ ευθείαν από τη φύση ως μαντζούνια, ή τα παίρνουν από τη φύση και υφίστανται μερική επεξεργασία, πχ η βαλεριάνα που είναι μαντζούνι και την κάνουν ταμπλέτες.

    και τα μεν και τα δε έχουν κάποιο θεραπευτικό έυρος. αν είσαι κάτω από το θεραπευτικό εύρος δεν σε πιάνουν, αν είσαι πάνω από το θεραπευτικό εύρος μπορεί μια ουσία, είτε λέγεται "φάρμακο", είτε λέγεται "βότανο" να είναι τοξική για τον ανθρώπινο οργανισμό.

    και τα "φάρμακα" και τα "μαντζούνια" έχουν ωφέλη και παρενέργειες.

    επίσης τα θεραπευτικά αποτελέσματα κάθε φαρμάκου ή βιταμίνης ή συμπληρώματος, οπως και οι παρενέργειες, αλλά και η τοξικότητα, εξαρτώνται όχι μόνο από την ουσία και τη δοσολογία, αλλά και από την αλληλεπίδραση της ουσίας με τον κάθε οργανισμό.

    πχ το λίθιο που είναι μέταλλο και χρησιμοποιείται ως ψυχοφάρμακο μπορεί να κάνει βλάβες στα νεφρά σε κάποιους ασθενείς που έχουν ευπάθεια με τα νεφρά τους, αλλά και η νιασίνη ή το τάδε βοτάνι μπορεί να κάνει κάποιο άλλο πρόβλημα σε κάποιον οργανισμό που είναι ευπαθής σε κάποια παράμετρο που την επηρεάζει το βοτάνι.

    εμένα ο θείος μου κόντεψε να πεθάνει όταν ήταν μικρός επειδή έφαγε... κεράσια! μετά έμαθε ότι ήταν αλλεργικός στα κεράσια και έκτοτε δεν τρώει κεράσια, διότι για αυτόν το κεράσι είναι ουσία δηλητηριώδης.

    η μάνα μου δεν έχει ένα έζυμο, τη λακτάση, και αν πιει γάλα διαταράσσεται όλο το γαστρεντερικό της. για αυτήν το γάλα είναι ουσία πολύ προβληματική.

    γι' αυτό και τα φάρμακα τα παίρνουμε με επίβλεψη γιατρού και πότε πότε κάνουμε εξετάσεις αίματος να δούμε μήπως επηρεάζουν στραβά κάποιο όργανο κλπ.

    στα συμπληρώματα διατροφής υπάρχει ο επιπλέον κίνδυνος ότι δεν υπάρχει έλεγχος για την παραγωγή τους. οι εταιρείες μπορούν να τα κυκλοφορούν χωρίς να είναι υποχρεωμένες να έχουν κάποιες εγκρίσεις, όπως είναι υποχρεωμένες οι φαρμακευτικές. οπότε πάιρνες χάπι βαλεριάνας και δεν ξέρεις και αν είναι χάπι βαλεριάνας η σκόνη από ποντίκι. επίσης όταν παίρνεις τα μαντζούνια κατ' ευθείαν από το βουνό, δεν ξέρεις καν τι δόση παίρνεις!
    Τι να σου πω. Εισαι ισως υπερβολικα καχυποπτη ισως και οχι..αναλογα την περιπτωση. Εγω ειμαι νεος και υγιης. Ξερω ατομα στην ηλικια μου που πινουν 2 μπουκαλια ουισκυ καθε σαββατο και καπνιζουν σα φουγαρα αλλα οι εξετασεις τους ειναι ακομα κυριλε. Και πιστεψε η νικοτινη και το αλκοολ ειναι πολυ χειροτερα δηλητηρια απο μεγαλη δοση βιταμινης.

    Στην ουσια το ποιος γραφει εδω μεσα και με ποιο σκοπο ειναι δυσκολο να το κρινω. Εγω εγραψα την εμπειρια μου και τιποτα αλλο. Πηρα ρισκο ναι μεν παιρνωντας νιασινη (μαλιστα σε συνδυασμο με 5htp Και ωμεγα λιπαρα οξεα) αλλα ειχα φτασει με το αγχος σε τετοιο σημειο που επρεπε απο καπου να πιαστω. και αντικαταθλιπτικα ή αγχολυτικα (ακομα περισσοτερο αυτα) δυσκολα θα με πεισεις να παρω. Εχουν κατι που με τρομαζει.

    Η νιασινη δεν ειναι βοτανι. Ειναι βιταμινη Β3 και μαλιστα υδατοδιαλυτη που σημαινει πως κατα πασα πιθανοτητα αυτη που δεν χρειαζεται ο οργανισμος απλα την αποβαλει με τα ουρα. Ασε που οι καταγεγραμμενες τοξικοτητες κτλ δεν ειναι για την μορφη νιασινης που πηρα εγω (νικοτινικο οξυ) αλλα για τις μορφες καθυστερημενης ελευθερωσης και την niacinamide (που κατα τα λεγομενα καποιων σε φορουμ δεν κανει τπτ για την καταθλιψη μονο για τη χοληστερινη).

    Αυτες ειναι οι πηγες μου και οι γνωσεις για το θεμα και ετσι πηρα κι εγω νιασινη για να δοκιμασω. Δεν ειμαι γιατρος το ξερω πως ισως εχω παρει ενα ρισκο, ομως σιγουρα η δοση που πηρα δεν ηταν ποτε μεγαλη, και δεν εχω ξεπερασει το τριμηνο. Ενω αλλοι λενε για τρελες δοσεις και για πανω απο χρονο. Παρολα αυτα εξετασεις θα κανω. Για να μου φυγει το παρανοικο αγχος. Ευτυχως ομως εχω βασιστει σε καποια λογικη σκεψη δεν τα πηρα χυμα.

    Για να ειμαι ειλικρινης ομως, η απελπισια να συνεχωισω τη ζωη μου (να την ξεκινησω για την ακριβεια) και ο φοβος οτι τα ψυχολογικα με κρατανε πισω με εκανε ως ενα σημειο να αδιαφορησω για ισως μια μικρη παρενεργεια, η μια μικρη επιβαρυνση στο συκωτι γιατι ετσι κι αλλιως οτι και να παρεις καπου θα σε επιβαρυνει (ακομα και τα ντεπον που οι γονεις μου τα κατεβαζουν σαν καρεμελες)... Ασε που και για τις ανεβασμενες τρανσαμινασες που διαβασα οταν κοβεις την νιασινη επιστρεφουν μονες τους στο φυσιολογικο επιπεδο. (ετσι λενε τα sites που διαβασα επισημαινω και παλι. Που ηταν σαιτς που δεν πουλανε νιασινη)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 View Post
    jimmaster συμφωνώ απόλυτα με τον γιατρό, είμαι υπέρ των βιταμινών αλλά με ένα μέτρο, πρέπει και αυτές να τις ελέγχουμε μην τις έχουμε σε απόθεμα και μας φέρει κάποια παρενέργεια, όσο για τα νεύρα μπορεί να σου έφερε υπερδιέγερση γιαυτό, παίρνεις κάποιο άλλο χάπι, έχεις κάποιο πρόβλημα, ή το παίρνεις για το γυμναστήριο; μία που το λέει και το ψευδώνυμο σου.
    χαχαχαχαχαχ

    Το ψευδωνυμο καμια σχεση με το γυμναστηριο!! Ναι πηγαινω γυμναστηριο αλλα δεν πηρα νιασινη με σκοπο να επιτυχω καποιο σκοπο στη γυμναστικη. Απλα για να νιωσω καλυτερα. Μου τα ειχε προτεινει ενα παιδι απο δω μεσα που ειχε θεματα πολλα με αγχος... Και μετα απο πολλη ερευνα την βρηκε. Διαβασα και καποιες μαρτυριες σε αλλα σαιτς και ψηθηκα κι εγω.

    Ναι οντος εφερε υπερδιεγερση η νιασινη που οταν την "ξεσπαω" μετα νιωθω απιστευτα ωραια. Ομως αυτες τις μερες ημουν αγχωμενος για κατι και πηρα μεγαλη δοση και απλα καθομουν και νευριαζα και με νευριασε ακομα πιο πολυ...

  9. #24
    Νικοτιναμίδιο είναι διαφορετικά η ονομασία της και συστήνεται σε ανθρώπους με καρκίνο, αλκοολικούς σε βαριές παθήσεις και ανθρώπους που κάνουν αθλητισμό και bodybuilding κτλ. είναι σαν μία υπέρ ενεργητική βιταμίνη, η β12 λένε ότι είναι καλή για τον εγκέφαλο και το νευρικό σύστημα, αμνησία, άποψη μου βέβαια.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 View Post
    Νικοτιναμίδιο είναι διαφορετικά η ονομασία της και συστήνεται σε ανθρώπους με καρκίνο, αλκοολικούς σε βαριές παθήσεις και ανθρώπους που κάνουν αθλητισμό και bodybuilding κτλ. είναι σαν μία υπέρ ενεργητική βιταμίνη, η β12 λένε ότι είναι καλή για τον εγκέφαλο και το νευρικό σύστημα, αμνησία, άποψη μου βέβαια.
    Για την β3 παντως διαβασα οτι δεν δινει ενεργεια. Αλλα βοηθαει στην καλυτερη απορροφηση απ τον οργανισμο της ενεργειας που δινουν οι υδατανθρακες. Παντως στο νευρικο συστημα κανει καλο και η β3...εγω και στο γυμναστηριο και στην κιθαρα βλεπω μεγαλη διαφορα...κυριως ισως γιατι με ηρεμει....και οταν η ψυχολογια μου ειναι χαλια, σε τπτ απ τα δυο δεν αποδιδω οπως θα ηθελα.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    24
    φιλε μου σε τι μορφη θα την βρω κ απο που;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΝΙΑΣΙΝΗ - ΛΙΝΟΛΕΙΚΟ ΟΞΥ - 5HTP
    By jimmaster in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 12-02-2013, 11:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •