Παραφυσικές εμπειρίες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Παραφυσικές εμπειρίες...

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα, μιας και είμαι νέο μέλος.

    Είναι η ώρα περασμένη, το ξέρω για τέτοια θέματα... Αλλά πραγματικά θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία που είχα μόλις χθες. Και αν θέλετε να μοιραστείτε κι εσείς αναλογες εμπειρίες.

    Καθόμασταν το βραδυ στο υπνοδωματιο με το αγόρι μου και συζητούσαμε για τη σχέση μας. Άρχισα να του λέω πάλι ότι δε φταίει αυτός που είμαι down αλλά ότι που και που το παρελθόν μου με στοιχειώνει, ότι η ψυχολογία μου πέφτει πάλι γιατι θυμάμαι τις κακές μου εμπειρίες κλπ κλπ. Μια κλασική μας συζήτηση. Άρχισα πάλι να του λέω ότι το μόνο που με ανακουφίζει είναι να ζητάω συγχώρεση από το Θεό αλλά ταυτόχρονα είναι και δίκοπο μαχαίρι γιατί εάν θέλω να είμαι σωστή απέναντι στα μάτια του Θεού θα πρέπει να δίνω και εγώ κάτι όχι μόνο να ζητάω, δηλαδή να ζω συμφωνα με ό.τι ξέρω ως χριστιανη ορθόδοξη ότι πρέπει να πράξω. Προσπαθώντας να με καταφέρει να μη τα βλέπω όλα τόσο "ασπρο η μαυρο", " ή κόλαση ή παράδεισος" και " ή αγία ή αμαρτωλή" δεν κατάφερνε κάτι οπως πάντα... Και η συζήτηση συνεχιζόταν με ένταση, με παράπονο από μεριά του -με το δίκιο του- ότι όλο το παρελθόν σκέφτομαι... Και τότε ενώ είχα κλειστά τα μάτια μου και τον άκουγα να μιλάει μου λέει "Πήγαινε σε έναν ιερέα να μιλήσεις, συνέχεια το λές αλλά το αποφεύγεις, δεν έχει σημασία αν δε ξέρεις κάποιον, θα βρεις".

    Τότε ανοίγω τα μάτια μου για να συνεχίσω τη συζήτηση ...και κοκαλώνω. Βλέπω μπροστά μου ένα Φως, σαν μια φωτεινή μπάλα, με το πιο δυνατό φως που έχω δει ποτέ μου, κάνοντας το ήδη κάπως σκοτεινό δωμάτιο -με λιγοστό φως από μια οθόνη υπολογιστή- να μοιάζει εντελώς σβηστό. Αυτό το φώς δεν είχε συνέχεια δηλαδή δεν διεσκόρπιζε επιπλέον όραση λόγω της δύναμης του στον χώρο.

    Το είδα για 1 δευτερόλεπτο, και όμως δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Γυρνάω στον δικό μου και του λέω "Το είδες αυτό;;;; Τι ήταν αυτό το φως;; Άναψες κάτι, αναβόσβησε κάτι, κάποιο κινητό, κάτι;; Τι;;;" Και μου λέει "όχι πιο φως, δεν είδα τίποτα, ηρέμησε". Δεν τον πίστεψα για τον απλούστατο λόγο ότι δε με κοίταξε σαν τρελή αλλά μόνο συνέχιζε 'ηρεμα "έλα, δεν ήταν τίποτα". Τότε αρχίζω να έχω μια δυνατή ημικρανία στο δεξί μέρος του κρανίου μου και σκέφτομαι ότι για πρώτη φορά μπορεί να είχα τη λεγόμενη αύρα που έχουν κάποια άτομα που υποφέρουν από ημικρανίες -σπανια κι εγω- βλέποντας μια λάμψη, ζαλάδα κλπ. Του λέω "Α, αυτο θα είναι" .

    Αλλά τότε δεν άντεξε άλλο και μου λέει την αλήθεια τελικά: ότι είδε ακριβως το ιδιο φως ακριβώς τη στιγμή που τον ρώτησα και μετά πονούσε το κεφάλι του στο ίδιο σημείο! Καθως μου μιλούσε δηλαδη και κοιτούσε προς το ταβανι το είδε αστραπιαία όπως και εγώ, ενώ εγω οταν ανοιξα τα μάτια μου το είδα δίπλα μου -μιλάμε πάντα για την ίδια στιγμή.

    Συζητούσαμε με τις ώρες για το θέμα... Εγω είμαι της άποψης ότι ο Θεός υπάρχει και μου έχει στείλει πολλές φορές τα σημάδια του τα οποία εγώ προσπερνάω, χωρίς να στραφώ πλήρως κοντά του. Ο δικός μου έχει αμφιλεγόμενα συναισθήματα, προτιμά να λέει ότι "είμαστε και οι δυο τρελοι και βιώσαμε ένα κόλπο του μυαλού" -την ιδια στιγμη!- παρά να δεχτεί ότι είδαμε κάτι και οι δυο μη εξηγήσιμο λογικά, ταυτόχρονα -δεν παίζουν εδώ αυθυποβολές και λοιπά-, και συνεπώς ό,τι Κάτι υπάρχει. Το μόνο κοινό είναι ότι αυτό το φως και στους δυο προκάλεσε δέος και κάποια "χαρά" παρά φόβο.

    Έχω ζήσει και άλλα στο παρελθόν που θα ήθελα να σας τα πω κάποια στιγμή ένα ένα... Αλλά για απόψε αρκετά δε θέλω να σας σηκωθεί η τρίχα τελείως.
    Όποιος έχει ανάλογες εμπειρίες πολύ θα ήθελα να τις μοιραστεί μαζί μου... Και αν κάπου οδηγούν...γιατί υπάρχουν... Και πως μπορεί η ζωη να συνεχιστει φυσιολογικά μετά από τέτοιες εμπειρίες. Έχει σκαλώσει το μυαλό μου από χθες...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ενδιαφερον εχουν τα οσα λες.. Ελπιζω βεβαια να ειναι 100% δικη σου η εμπειρια, κ οχι copy-paste απο κανα σαιτ τυπου urbanlegends.gr, metafysiko.gr διοτι ποτε δν ξερεις ;)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    ρε μπας και ειχατε κανει κανα
    τσιγαριλικι και ειχατε μαστουρωσει;;;;

  4. #4
    οχι ρε δεν είναι copy paste, και μπορεις να το δεις με πολυ απλο τροπο, βαλε έστω το μισο κείμενο στο google και ψάξε να δεις αν υπάρχει... και όχι ούτε ιστορία είναι που άκουσα και την άλλαξα, ούτε έχω τόσο άδεια ζωή που για χόμπι επινοώ ιστορίες και τις αραδιάζω σε φόρουμ...

    και δευτερον θωμά , ουτε καν καπνίζουμε και ακόμη και αλκοόλ πίνουμε περιστασιακά και ελάχιστα. και φαίνεται ότι δεν έχεις καπνίσει ούτε κι εσύ γιατί με ένα τσιγαριλίκι όσοι έχουν δοκιμάσει ξέρουμε ότι δε βλέπεις όυτε ούφο, ούτε "πετάς" ούτε τίποτα...
    εκτός κι αν μου κάνεις πλάκα τώρα!

    τι να πω, εγώ το έζησα και το ξέρω πολύ μα πολύ καλά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    Quote Originally Posted by Paraxeni Kopela View Post
    και δευτερον θωμά , ουτε καν καπνίζουμε και ακόμη και αλκοόλ πίνουμε περιστασιακά και ελάχιστα. και φαίνεται ότι δεν έχεις καπνίσει ούτε κι εσύ γιατί με ένα τσιγαριλίκι όσοι έχουν δοκιμάσει ξέρουμε ότι δε βλέπεις όυτε ούφο, ούτε "πετάς" ούτε τίποτα...
    εκτός κι αν μου κάνεις πλάκα τώρα!

    τι να πω, εγώ το έζησα και το ξέρω πολύ μα πολύ καλά.
    που 'σαι μικρη
    δεν ανεφερομαι στο απλο τσιγαρο
    αλλα φουντα (που ηρθε με ενα βαπορι απ' την περσια)

    αλλα λες οτι δεν καπνιζεις ουτε συ ουτε ο αλλος
    μηπως ηταν οι ελοχιμ;;;;;
    ηρθαν να κανουν πειραματα στους εγκεφαλους σας

  6. #6
    Quote Originally Posted by thomas98 View Post
    που 'σαι μικρη
    δεν ανεφερομαι στο απλο τσιγαρο
    αλλα φουντα (που ηρθε με ενα βαπορι απ' την περσια)

    αλλα λες οτι δεν καπνιζεις ουτε συ ουτε ο αλλος
    μηπως ηταν οι ελοχιμ;;;;;
    ηρθαν να κανουν πειραματα στους εγκεφαλους σας
    Δεν πας καλα "μεγαλε"
    τι δεν καταλαβαινεις;
    ειναι αδυνατο δηλαδη ενα άτομο να μη καπνιζει ΠΙΑ ουτε καμελ αλλά κάποτε να καπνιζε;
    οταν λοιπον ημουν καπνιστρια είχα κανει καμια δεκαρια φορες το άλλο "τσιγάρο" ή τσιγαριλικι και ξερω πως είναι.

    Και ποια ελοχιμ μου λες και ποια πειραματα;
    Αντε πηγαινε απο εδω... απιστε θωμα...
    ...και αν δε σε ενδιαφερει το θεμα μου μην ασχολείσαι! που θα μου κανεις και ανακριση ακόμη δεν μπήκα στο φορουμ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    μια αλλη πιθανοτητα ειναι
    να αρχιζετε να το
    «χανετε» και οι δυο

  8. #8
    αφού αισθάνεσαι έτσι πήγαινε να μιλήσεις σε κάποιον ιερέα δεν είναι τίποτα η εξομολόγηση δεν θα σου κάνει κακό, εγώ εξομολογούμε συνέχεια και μάλιστα επειδή νόμιζα ότι είχα δει κάτι το εξομολογήθηκα αυτό που είπαν πάει πέρασε πρέπει να συνεχίσεις με τον ψυχίατρο σου δεν με πίστεψαν αλλά ούτε με αμφισβήτησαν, μου είπαν ότι δεν πρέπει να αφήσω τα χάπια μου και όχι ένας αλλά δύο και ένας άλλος με πίστεψε αλλά πάλη δεν σχολίασε ούτε καν για την πίστη μου, απλά φοβούνται και οι ίδιοι να επέμβουν, όλοι βέβαια δεν είναι το ίδιο ακόμα ψάχνω να βρω τον κατάλληλο ιερέα αλλά δεν παύω να εξομολογούμε, γιατί στα λέω όλα αυτά, μην περιμένεις να σε κατανοήσει κανείς αυτό που είδες το είδες εσύ και ξέρεις την αλήθεια ή εδώ μέσα να σου πει κάποιος μία ανάλογη εμπειρία, στο λέω γιατί πέρασα το στάδιο της ψύχωσης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by thomas98 View Post
    που 'σαι μικρη
    δεν ανεφερομαι στο απλο τσιγαρο
    αλλα φουντα (που ηρθε με ενα βαπορι απ' την περσια)

    αλλα λες οτι δεν καπνιζεις ουτε συ ουτε ο αλλος
    μηπως ηταν οι ελοχιμ;;;;;
    ηρθαν να κανουν πειραματα στους εγκεφαλους σας
    Oταν κανεις φουντα δεν εχεις παραισθησεις...

  10. #10
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Oταν κανεις φουντα δεν εχεις παραισθησεις...
    πες τα ρε nokash...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Oταν κανεις φουντα δεν εχεις παραισθησεις...
    μαλλον δεν εχεις κανει ποτε

    τεσπα το θεμα ειναι οτι η τυπισα αρχισε να τα χανει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by thomas98 View Post
    μαλλον δεν εχεις κανει ποτε

    τεσπα το θεμα ειναι οτι η τυπισα αρχισε να τα χανει
    Η αυτο που λες η εσυ καπνιζεις LSD :D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Eξαρταται απο την φουντα......
    Εμενα δεν μου εχει κανει ποτε κατι το περιεργο , το αλκοολ με πιανει περισσοτερο .
    Αν και το θεμα μας εδω ειναι αλλο , και σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον τομυ . . .
    Αν και ειναι καπως περιεργο δυο ατομα να εχουν την ιδια παραισθηση .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Eξαρταται απο την φουντα......
    Εμενα δεν μου εχει κανει ποτε κατι το περιεργο , το αλκοολ με πιανει περισσοτερο .
    Αν και το θεμα μας εδω ειναι αλλο , και σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον τομυ . . .
    Αν και ειναι καπως περιεργο δυο ατομα να εχουν την ιδια παραισθηση .
    πες ρε γειτοννησα
    επιτελους ενας λογικος ανθρωπος

  15. #15
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 View Post
    αφού αισθάνεσαι έτσι πήγαινε να μιλήσεις σε κάποιον ιερέα δεν είναι τίποτα η εξομολόγηση δεν θα σου κάνει κακό, εγώ εξομολογούμε συνέχεια και μάλιστα επειδή νόμιζα ότι είχα δει κάτι το εξομολογήθηκα αυτό που είπαν πάει πέρασε πρέπει να συνεχίσεις με τον ψυχίατρο σου δεν με πίστεψαν αλλά ούτε με αμφισβήτησαν, μου είπαν ότι δεν πρέπει να αφήσω τα χάπια μου και όχι ένας αλλά δύο και ένας άλλος με πίστεψε αλλά πάλη δεν σχολίασε ούτε καν για την πίστη μου, απλά φοβούνται και οι ίδιοι να επέμβουν, όλοι βέβαια δεν είναι το ίδιο ακόμα ψάχνω να βρω τον κατάλληλο ιερέα αλλά δεν παύω να εξομολογούμε, γιατί στα λέω όλα αυτά, μην περιμένεις να σε κατανοήσει κανείς αυτό που είδες το είδες εσύ και ξέρεις την αλήθεια ή εδώ μέσα να σου πει κάποιος μία ανάλογη εμπειρία, στο λέω γιατί πέρασα το στάδιο της ψύχωσης.
    μαριαννα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

    πιστεύω κι εγω ότι το καλύτερο είναι να μιλήσω σε εναν ιερέα άλλωστε πιστεύω στον Θεό αλλά αυτο που με κρατάει ειναι ότι ντρέπομαι κάπως να ανοιχτώ και να μιλήσω σε εναν άγνωστο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ζωή χωρίς εμπειρίες
    By sheldon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 04-08-2012, 01:42
  2. Ψυχωτικές εμπειρίες
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 115
    Last Post: 18-06-2011, 16:18
  3. Οι δικές σας εμπειρίες
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-10-2010, 22:53
  4. μοιραζομενοι εμπειριες και σκεψεις
    By joen in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-06-2009, 05:37
  5. Στρατιωτικές εμπειρίες
    By sakis83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-08-2008, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •