Σχιζοφρένεια η Διπολική διαταραχή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Σχιζοφρένεια η Διπολική διαταραχή?

    Λοιπόν, το πρώτο μου ψυχωτικό το έπαθα μετά απο βαριά κατάθλιψη και το δεύτερο μετα απο αίσθημα μεγάλης αυτοεκτιμησης (οτι δηλαδή πίστευα πως είμαι σούπερ απ'ολες τις απόψεις). Τελικά ποια είναι η διαφορά ψυχωσης απο σχ. η διπολικη? Ακουστικές παραισθήσεις δεν νομίζω πως είχα αλλα αφού πέρασε η ψύχωση ήμουνα αρκετά down. Και σε μικρότερη ηλικία άλλοτε ένιωθα θαυμάσια και άλλοτε χάλια...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Το έχω αρκετα πιθανό και άλλοι να αναρωτιούνται...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    Και με μένα τα ίδια, με την διαφόρα ότι ακόμα κάποιες στιγμές κλαίω με λιγμούς και με μίσω καταριώντας όλους όσους οφείλονται για την υπαρξή μου κι άλλες φορές έχω ΤΗΝ αυτοπέποιηθηση, λες κι εκείνη η στιγμή είναι η τελευταία μου και θέλω να τα ζήσω όλα έντονα κι ίσως κάνοντας σε όλους αισθητή την παρουσία μου.
    Eimai epikindina doc?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μάλον δεν έχω διπολική καθότι τα συμπτώματα της ψύχωσης κρατήσαν 3-4 βδομάδες και είχα μανία καταδίωξης. Υπήρχε βέβαια και η αίσθηση του υπεράνθρωπου...ξέρω\'γω τι να πώ? Ώρες ώρες συχαίνομαι τον εαυτό μου γιατι είμαι ένα φρικιό. Όμως απ\'την άλλη αισθάνομαι υπερήφανος για αυτά που έχω καταφέρει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    shannyn τι φάρμακο παίρνεις? Εγώ Risperdal και τα συμπτώματα σου μου είναι κάπως γνωστά. Πόσο καιρό πριν άρχισες φαρμακευτική αγωγή και πως είναι η πορεία σου? Συγνωμη αν γίνομαι αδιάκριτος...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    axaxxaxaxaa!! i proti sou erotisi tha prepe na tan kati se : \'\'pairneis farmaka??\'\'.
    kai ego tha sou apantousa oraia k irema (h irema k oraia????) kati se: \'\'oxi\'\'.
    Den eisai katholou adiakritos, gia ton logo oti milame sto internet :P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    k mia alli erotisi, giati pisteveis oti eisai frikio?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Βασικά δεν πιστεύω πως είμαι, το είπα εκείνη τη στιγμή που σκεφτόμουνα τι πέρασα κάποτε. Συνήθως νιώθω φυσιολογικός, κάποιες στιγμές όμως με πιάνει μια απογοήτευση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    apagoiteuomai poli sixna i alitheia einai.
    kai poso xronon eisai?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Κοντεύω 30 :o ....

    Δε κατάλαβα, τελικά έχεις διπολική ή όχι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    ego ta 19 se merikous mines.

    den ksero an exo dipoliki h oti allo, den exo paei pote se psixologo-psixanaliti-psixiatro h oti allo telospanton, epomenos den gnorizo.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •