Πρωτη φορα σε ψυχιατρο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125

    Πρωτη φορα σε ψυχιατρο...

    Τελικα επρεπε να παω απο χρονια... Τωρα που φοβηθηκα τοσο πολυ που εχασα ενα μηνα ολοκληρο...που ειχα να κοιμηθω τοσο καιρο χωρις να ξυπνησω με πανικο. Εφτασε ο κομπος στο χτενι και πηγα. Ειναι βλεπετε ταμπου ο ψυχιατρος.... Ακομη και εγω φοβομουν να παω μην παρεξηγηθω απ τον περιγυρω μου. Τελικα πηγα διαγνωση " Υποχονδριακος ιδεοψυχαναγκασμος και θεμα με την συμμετρια" Οπωςδηποτε δεν γλυτωσα τ αντικαταθλιπτικα.. Αλλα τι να γινει κι αλλες φορες ειχα παρει απο λαθος γιατρους. Γιατι ετρεχα σε καρδιολογους και γαστρεντερολογους. Ειναι τωρα 10 μερες που τα ξεκινησα δεν μπορω να πω οτι ειμαι τελειως καλα αλλα πολυ καλυτερα απο οτι ημουν σιγουρα. Ηθελα να το μοιραστω ολο αυτο μαζι σας...και να σας πω οτι μου ειπε "αν ειχες ερθει σε μενα απο την αρχη δεν θα χρειαζοταν να παρεις σημερα χαπια"
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Να θυμάσαι, όλα θα πάνε καλά. Άλλοι μας το περνάμε μόνοι, και πολλοί φτάνουν στο σημείο να μην αντέχουν. Καλά έκανες και πήγες σε ειδικό. Πως σου φάνηκε αυτός σαν τύπος, σου εμπνέει εμπιστοσύνη?
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Επειδη δεν ηξερα κανεναν που να πηγαινει για να ρωτησω για καποιον αν ειναι καλος...εκανα αμπε μπα μπλομ... Δοξα το Θεω καλος ηταν μου εξηγησε τι ειναι αυτο ακριβως που εχω. Και εκτος απο τα χαπια μου δινει και οδηγειες συμπεριφορας. Ειναι 10 μερες που εχω ξεκινησει την αγωγη κ;ι ειμαι πολυ καλυτερα. Τουλαχιστον δεν ξυπναω μες την νυχτα με πανικο και τρομο! Ειναι παντως πολυ αμαρτια να τυρανιομαστε ετσι γιατι ειναι ντροπη να πας σε ειδικο γιατρο
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ντροπή ο ψυχίατρος και όχι ο οφθαλμίατρος ή ο καρδιολόγος.
    Για μένα αυτός που πάει στον γιατρό για να γίνει καλά είναι έξυπνος. Αυτός που κάθεται και τυραννιέται, για να μην τον παρεξηγήσουν κάποιοι ανεγκέφαλοι, είναι κακομοίρης.
    Γιατί, τι άλλο είναι αυτός που βάζει τη γνώμη των οπισθοδρομικών, κομπλεξικών και φοβισμένων άλλων πάνω από την υγεία του και την ποιότητα της ζωής του;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    συμφωνω απολυτα μαζι σου... ειναι σαν να σε ποναει το ποδι σου και να σου λενε μην πας σε ορθοπεδικο. Ειχα φτασει στα ορια μου δεν γινοταν αλλιως επρεπε να παω. Ηταν καλυτερα που μου εδινε αντικαταθλιπτικα ο παθολογος και που δεν ηταν τα σωστα για την δικη μου περιπτωση??? Επρεπε να βοηθηθω και ας με παρεξηγουσαν "χεστηκα" στην τελικη. Χιλιες φορες να παρεξηγηθω παρα το μαρτυριο που περνουσα... Τα ειπα ολα αυτα εδω γιατι κι αλλοι μπορει να ειναι στην δικη μου θεση... Το περιβαλλον να τους κρινει και να κολλανε να πανε σε ειδικο και να τυρρανιουντε ενω υπαρχει λυση.
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  6. #6
    Σκέφτηκες να κανεις παραλληλα και ψυχοθεραπεια σ ενα καλο ψυχολογο? το συζητησες αυτο με το γιατρο? επειδη ειναι και θεμα πως εκπαιδευει κανεις τη σκεψη ωστε να αποβαλει το διαστρεβλωμενο κομματι.
    Στο κατω κατω δεν χρειαζεται να το πεις σε κανεναν ότι πηγες σε γιατρο. Το ότι πηγες ειναι υπέρβαση.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Καλημερα γιαννη, ο ψυχιατρος αυτος ειναι και ψυχοθεραπευτης δηλαδη ξεκινησε ηδη να μου δινει και οδηγειες συμπεριφορας για ν αλλαξω τον τροπο σκεψης μου. Δυστυχως δεν με παιρνει να παω και σε εξτρα ψυχολογο γιατι το ταμειον...ειναι μειον. ο ψυχιατρος θελει 50 ευρω την φορα που παω...
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Κι εγώ πήγα πριν 1 μήνα περίπου αλλά δεν έχω κάποια φαρμακευτική αγωγή...Η αλήθεια είναι ότι το ζήτησα να μη μου δώσει χάπια αν και μου είπε ότι αν ερχόσουν μερικούς μήνες αργότερα τότε σίγουρα θα χρειαζόσουν.Ναι είναι δύσκολο κομμάτι,είναι ταμπού.Όχι για μένα άλλοστε μόνος μου αποφάσισα να μιλήσω με ειδικό γιατί δεν έβρησκα λύση και έχανα τελείως τις σκέψεις μου.Δεν υπηρχε πλέον αρχή και τέλος και κοιμόμουν 2-3 ωρες τη μέρα.Κοιμόμουν με πανικό,με πίεση,κλάμα χωρίς να ξέρω τον λόγο.Ξυπνούσα το ίδιο.Οπότε αποφάσισα ότι χρειάζομαι βοήθεια και νομίζω πολύ το ''τρέναρα''...Εγω είχα 2 χρόνια πρόβλημα αλλά πριν πάω σε ειδικό,είχα να φάω 6 μέρες,έπινα μόνο καφέδες και κάπνιζα.Οπότε ήξερα ότι πλέον είναι δύσκολο το θέμα κι αν δεν κάνω κάτι άμεσα τότε σίγουρα θα γίνει ακόμα χειρότερο...¨Ετσι αποφάσισα πρωτα να μιλησω στους δικούς μου και μετά σε ειδικό...!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    γεια σου ακριβως ετσι ενιωθα και γω.. δεν κοιμομουν σχεον καθολου, ξυπνυσα μολις εμενα μονη παθαινα πανικο. και μες την νυχτα ενιωθα οτι θα με πλακωσει το ταβανι. δεν αντεχα τις σκεψεις μου. Επινα μονο καφε και το ποσο καπνιζα και καπνιζω ακομη περιττο να σου πω. Ακουγεται τοσο απλο για καποιον που δεν το περναει και ομως ειναι τοσο βουνο οταν το ζεις... Εγω ακομη αγχονομαι που θα παρω αγχολυτικο δηλαδη ελεοοοοοοοςςςςςς. Αντε να δω ποτε θα πιασει να κανει το σεροξατ δουλεια
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by redwood View Post
    γεια σου ακριβως ετσι ενιωθα και γω.. δεν κοιμομουν σχεον καθολου, ξυπνυσα μολις εμενα μονη παθαινα πανικο. και μες την νυχτα ενιωθα οτι θα με πλακωσει το ταβανι. δεν αντεχα τις σκεψεις μου. Επινα μονο καφε και το ποσο καπνιζα και καπνιζω ακομη περιττο να σου πω. Ακουγεται τοσο απλο για καποιον που δεν το περναει και ομως ειναι τοσο βουνο οταν το ζεις... Εγω ακομη αγχονομαι που θα παρω αγχολυτικο δηλαδη ελεοοοοοοοςςςςςς. Αντε να δω ποτε θα πιασει να κανει το σεροξατ δουλεια
    Ναι ξέρω το έχω περάσει σε μεγάλο βαθμό και ναι είναι αρκετά ζόρικο γιατί δεν βρήσκεις γαλήνη...!!!Δεν υπάρχει θετική σκέψη και όλα τα σχετικά...!!!

  11. #11
    sumfwnw me oloys k me oti exete grapsei!eimai k egw ths idias apopshs gia to 9ema toy giatro eite einai psuchologos-psuxiatros eite einai opoiasdhpote eidikothtas!oute gia to ti 9a pei o kosmos me endiaferei..giati opoios brethei prepei na paei gia na ginei kala!to thema pws peitheis ena trito proswpo na episkeytei psuxiatro h psuchologo th stigmh pou leei oti einai mia xara, k oti apla exei ligo perissotero agxos k neyra!?auto einai to poio duskolo pou prospathw na kanw edw k 2 mhnes..na peisw dhladh ton anthrwpo moy na paei sto giatro tou!kai pragmatika den paei me kanenan tropo!
    sugnwmh gia ta greeklish alla o h/y einai xenos kai den exei allhnika!

Similar Threads

  1. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 16:48
  2. Πρώτη μου φορά σε ψυχίατρο
    By grtt in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-06-2009, 15:16
  3. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 11:50
  4. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ
    By kely28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 39
    Last Post: 16-05-2008, 00:21
  5. Πρώτη μου φορά
    By siga_siga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 214
    Last Post: 31-03-2008, 10:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •