η ζωή δίπλα σε έναν ναυτικό...!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369

    η ζωή δίπλα σε έναν ναυτικό...!!!

    καλησπέρα...άνοιξα το θέμα γιατί θα ήθελα να μάθω αντίστοιχες εμπειρίες με την δική μου...υπάρχει κάποια κοπέλα ή γυναίκα ναυτικού εδώ....αυτή τη στιγμή ζω το δεύτερο ταξίδι του κ με την επιστροφή του θα δώσουμε λόγο...είμαι 3 χρόνια μαζί του κ νιώθω πολύ ευτυχισμένη δίπλα του...δεν θα τον άλλαζα για κανέναν στεριανό κ δεν μετανιώνω ούτε λεπτό για την απόφαση μου να είμαι μαζί του κ να τον περιμένω...αν κ σε αυτό το ταξίδι πόνεσα πολύ περισσότερο κ μου λείπει φρικτά...περιμένω την δική σας εμπειρία...ευχαριστώ πολύ...!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Βρε μινα τι σχεση περιμενεις να εχεις με εναν ανθρωπο που του λες ψεμματα για να μην θυμωσει και κανεις περα ατομα απο την ζωη σου επειδη τον ενοχλουν?
    Και εχεις και απο πανω τα ταξιδια .
    H Πηνελοπη ειχε τουλαχιστον τους 40 μνηστηρες εσυ τι θα κανεις? θα τον περιμενεις κλεισμενη μεσα στους 4 τοιχους κοιτωντας το ταβανι για να σου δωσει 5 λεπτα σημασια οταν θα γυρναει????????????


    Συνελθε λιγο και τραβα ζησε την ζωη σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    mina περασατε διαφορα με αυτη τη σχεση, εφοσον κατασταλαξατε τωρα τελος. Εγω εχω εμπειρια απο σχεσεις εξ αποστασεως και αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι δημιουργειται μια λαχταρα που οταν βλεπεσαι τακτικα με τον αλλον δεν υπαρχει. Να εχετε μια επικοινωνια τηλεφωνικη κλπ οσο θα λειπει και να εκμεταλλευεστε το χρονο που θα στε μαζι. Εγω εχω και φιλους στο πολεμικο ναυτικο που λειπουν αντιστοιχα για μηνες και η σχεση τους ειναι μια χαρα. Δε λεω οτι δεν εχει δυσκολιες, βλεπω ομως οτι εχεις αυθεντικα αισθηματα και διαθεση να το παλεψεις. Μη φοβασαι λοιπον, αλλωστε το χεις ξαναζησει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    πυρ γυνη κ θαλασσα τα τρια κακα κ σεισ εχετε τα δυο συνδυασμοσ που σκοτωνει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Βρε μινα τι σχεση περιμενεις να εχεις με εναν ανθρωπο που του λες ψεμματα για να μην θυμωσει και κανεις περα ατομα απο την ζωη σου επειδη τον ενοχλουν?
    Και εχεις και απο πανω τα ταξιδια .
    H Πηνελοπη ειχε τουλαχιστον τους 40 μνηστηρες εσυ τι θα κανεις? θα τον περιμενεις κλεισμενη μεσα στους 4 τοιχους κοιτωντας το ταβανι για να σου δωσει 5 λεπτα σημασια οταν θα γυρναει????????????
    Συνελθε λιγο και τραβα ζησε την ζωη σου.
    καταρχήν του είπα μόνο 1 ψέμα κ αυτό μια φορά. όσο για το άτομο που έκανα πέρα το έκανα κ για μένα όχι μόνο για εκείνον. απλά εκείνος μου έδωσε το κίνητρο που δεν είχα. όσο για τα ταξίδια είναι δύσκολα τα ξέρω. το ήξερα από την αρχή κ ήταν μια πολύ συνειδητή επιλογή.όχι δεν θα μείνω κλεισμένη μέσα σε 4 τοίχους. έχω τη σχολή μου, έχω κ κάποιους φίλους, έχω την οικογένεια μου, είμαι στη φάση που ψάχνω ακόμα να δω τι άλλο μπορώ να κάνω για να περνάω την ώρα μου δημιουργικά, οπότε... πως να τραβήξω τη ζωή μου όταν η καρδιά μου θέλει μόνο αυτόν? 5 μήνες πέρασα χωρίς εκείνον (γιατί είχαμε χωρίσει) κ σε τίποτα δεν έβρισκα ενδιαφέρον. κ ας είχα πολλές παρέες κ ας έκανα πολλά πράγματα εγώ το μόνο που ήθελα ήταν να είμαι μαζί του. δεν μου λείπει τίποτα από όλα αυτά, όσο μου έλειπε εκείνος ή όσο θα μου λείψει αν δεν τον έχω. σε αυτό το ταξίδι μιλάμε κάθε μέρα. είτε μέσω τηλεφώνου, είτε μέσω κάμερας, είτε με μηνύματα. δυστυχώς η καρδιά δεν σε ρωτάει ούτε τι επάγγελμα κάνει ο άλλος, ούτε από που είναι, ούτε τίποτα...!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μινα το θεμα δεν ειναι οτι του ειπες ενα ψεμα αλλα ο λογος που το ειπες και οτι αφου το εμαθε προσπαθησες να το καλυψεις .
    Απο αυτο καταλαβαινω οτι θες τοσο πολυ να τον "κρατησεις" που κρινεις καθε σου πραξη και προσπαθεις να προσαρμοζεις την συμπεριφορα σου σε αυτα που πιστευεις πως εκεινος θελει απο σενα. Δηλαδη και τι εγινε που εδωσες το κινητο σου σε καποιον συμφοιτητη για να ανταλλαξετε καποιες σημειωσεις?

    Αυτο μου δειχνει οτι υπαρχουν προβληματα , χωρις να πιστευω οτι δεν υπαρχουν συναισθηματα , τα οποια προβληματα ειναι μαλλον η ανασφαλεια και η ελλειψη εμπιστοσυνης.
    Μονο το γεγονος οτι σχεδον ολα τα θεματα που εχεις ανοξει αφορουν την σχεση σου , δειχνει οτι νιωθεις ανασφαλεια.
    Θα σου προτεινα λοιπον , πριν κανεις το επομενο βημα , να κατσεις να σκεφτεις το ολο ζητημα ξανα και να δεις αν ειναι οντως αυτο που θες και αν οντως αυτο θα σε κανει ευτυχισμενη. Καταλαβαινω οτι τα συναισθηματα σου για αυτον ειναι εντονα αλλα θα πρεπει να τα βαλεις λιγο στην ακρη και να σκεφτεις πιο καθαρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Μινα το θεμα δεν ειναι οτι του ειπες ενα ψεμα αλλα ο λογος που το ειπες και οτι αφου το εμαθε προσπαθησες να το καλυψεις .
    Απο αυτο καταλαβαινω οτι θες τοσο πολυ να τον "κρατησεις" που κρινεις καθε σου πραξη και προσπαθεις να προσαρμοζεις την συμπεριφορα σου σε αυτα που πιστευεις πως εκεινος θελει απο σενα. Δηλαδη και τι εγινε που εδωσες το κινητο σου σε καποιον συμφοιτητη για να ανταλλαξετε καποιες σημειωσεις?

    Αυτο μου δειχνει οτι υπαρχουν προβληματα , χωρις να πιστευω οτι δεν υπαρχουν συναισθηματα , τα οποια προβληματα ειναι μαλλον η ανασφαλεια και η ελλειψη εμπιστοσυνης.
    Μονο το γεγονος οτι σχεδον ολα τα θεματα που εχεις ανοξει αφορουν την σχεση σου , δειχνει οτι νιωθεις ανασφαλεια.
    Θα σου προτεινα λοιπον , πριν κανεις το επομενο βημα , να κατσεις να σκεφτεις το ολο ζητημα ξανα και να δεις αν ειναι οντως αυτο που θες και αν οντως αυτο θα σε κανει ευτυχισμενη. Καταλαβαινω οτι τα συναισθηματα σου για αυτον ειναι εντονα αλλα θα πρεπει να τα βαλεις λιγο στην ακρη και να σκεφτεις πιο καθαρα.
    καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου..!!! η αλήθεια είναι ότι έχουμε αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα στο παρελθόν κ μάλιστα έγιναν κ πολλά λάθη τα οποία μαζί με την έλλειψη των εμπειριών από μεριάς του κ από μεριά μου βέβαια (γιατί πριν από αυτόν είχα κάνει μόνο μια σχέση) μας οδήγησαν στον χωρισμό.. πέρασα φρικτά τους 5 μήνες που ήμασταν χώρια... έφυγα από την αθήνα το έβαλα κάτω με την ψυχολόγο κ κατέληξα σε ένα κ μοναδικό συμπέρασμα.. ότι τα προβλήματα που είχαμε ήταν γελοία κ με λίγη θέληση κ προσπάθεια κ από τους 2 θα τα καταφέρουμε... αυτός ο άνθρωπος είναι ότι θέλησα περισσότερο στη ζωή μου.. όσο για το θέμα της ανασφάλειας έχεις απόλυτο δίκιο κ είναι κάτι που το δουλεύω με την ψυχολόγο μου... βλέπεις η απόρριψη της μάνας μου σε μικρή ηλικία μου το δημιούργησε... αλλά όλα λύνονται... έχω περίπου 7 μήνες μπροστά μου για να καταφέρω να φτάσω σε ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο κ να αποβάλλω κάποια πράγματα... για να μπορέσουμε να πάμε παρακάτω έχουμε βάλει κάποιους κανόνες στη σχέση μας τους οποίους πρέπει να τηρούμε... έχουμε αλλάξει κ οι δύο... το βλέπουμε πιο σοβαρά, ή μάλλον καλύτερα πιο υπεύθυνα... θέλουμε να ζήσουμε μαζί... να συνεχίσουμε μαζί γιαυτό πρέπει να δουλέψουμε κ οι δύο... κ μαζί κ ο καθένας ξεχωριστά... θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου πάνω σε αυτά...!!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Μίνα, η αλήθεια είναι πως από τα προηγούμενα θέματα που είχες ανοίξει, η όλη κατάσταση ήταν μάλλον αποθαρρυντική. Το συναίσθημα βέβαια είναι άλλο θέμα... αλλά δεν αρκεί. Αφού όμως αποφάσισες σοβαρά να κάνεις δουλειά με τον εαυτό σου, αξιοποίησε το διάστημα που θα λείπει για αυτόν ακριβώς το σκοπό (να νιώσεις πιο ασφαλής με τον εαυτό σου, να διαχειρίζεσαι τα συναισθήματα σου, να αξιολογείς πιο ψύχραιμα και λογικά κάποιες καταστάσεις κλπ) και φαντάζομαι τα πράγματα θα ξεκαθαρίσουν με τον καιρό :)

Similar Threads

  1. ζω έναν εφιάλτη
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-10-2022, 22:13
  2. σχέση με ναυτικό....!!!!!
    By mina@@ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 21-12-2016, 18:35
  3. Η ζωή με εναν καταθλιπτικό
    By valia40 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 11-08-2010, 15:38
  4. Διπλά και τριπλά προφίλ....
    By Θεοφανία in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 114
    Last Post: 04-02-2010, 13:10
  5. ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ!
    By Marley in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 09-09-2008, 19:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •