ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ!ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΟΤΕ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    8

    ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ!ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΟΤΕ?

    ΕΙΜΑΙΥΠΕΡΦΑΓΙΚΗ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ.....ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΦΤΑΣΑ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΒΑΡΟΣ.ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΟ ΑΝΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ.ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ!ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    mania καλώς ήρθες στην παρέα μας!

    Εγώ πηγαίνω σε διαιτολόγο ο οποίος οργανώνει γκρουπάκια ψυχολογικής υποστήριξης με ψυχολόγο εξειδικευμένη στις διατροφικές διαταραχές, με έχει βοηθήσει απίστευτα στο να εντοπίσω τις αιτίες που με οδηγούσαν στην υπερφαγία κ να προσπαθώ να τις καταπολεμήσω!

    Το θέμα είναι να ελαττωθούν στο ελάχιστο τα υπερφαγικά γιατί πάντα θα μας επισκέπτονται οι κακές σκέψεις αλλά τουλάχιστον να είναι όσο γίνεται πιο αραιές κ να βρίσκουμαι τη δύναμη να τις απωθούμε απο το μυαλό μας!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    8
    Καλώς σας βρήκα break!Τα υπερφαγικα τα τελευταια χρονια ειναι ολο και πιο ελεγχομενα (εξου και το φυσιολογικο βαρος). Απλα,ακριβως επειδη πρωτη φορα στην ενηλικη ζωη μου δειχνω πλεον φυσιολογικη και κομψη, ο πανικος μου μετα απο καθε υπερφαγικο τον τελευταιο μηνα ειναι μεγαλυτερος απο ποτε!νιωθω να καταρρεω! ( σε διαιτολογο εχω παει πολλες πολλες φορες! η λυση του ψυχολογου ειναι αυτη την οποια σκεφτομαι σοβαρα πλεον να ακολουθησω)....Απο οσο γνωριζω παντως στην πολη μου δεν γινονται τετοια γκρουπακια δυστυχως....Λογικα θα βοηθαει πολυ το να βρισκεσαι και με ατομα που αγωνιζονται να ξεπερασουν το ιδιο προβλημα και εχουν τις ιδιες αγωνιες!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    και εγω στην ιδια κατασταση ειμαι. εχω ισορροπήσει στα κιλα και κανω υπερφαγικα που και που και τρελαίνομαι. βεβαια το ελεγχω αλλα οταν εχω χαλια ψυχολογια με καταβαλει...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    8
    Καλησπέρα aiglh! Τελικά είμαστε πολλές! :( Αυτή η τρέλα και ο πανικός και όλα αυτά τα συναισθήματα μετά από κάθε υπερφαγικό νομίζω οτι είναι το πιο δύσκολο! Εγώ σε αυτές τις φάσεις νιώθω ότι χάνω το μυαλό μου και τον εαυτό μου γενικώς!Δεν με αναγνωρίζω!Νιώθω αξιολύπητη εντελώς!Εσύ παιδεύεσαι καιρό?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Μανιααααααααααααααα!!!! καλημερα πως εισαι κουκλα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    ναι παιδευομαι πολυ καιρο και συγουρα αυτο δεν ξεπερνιεται ευκολα....
    παλευω να τρωω σωστα αλλα το μυαλο μου ειναι συνεχεια στο φαγητο και τωρα τα χριστουγεννα φοβαμαι οτι θα τρωω πολυ, δεν ξερω αν θα μπορω να αντισταθω. ειναι χαρουμενες γιορτες βγαινεις εξω κοσμος, σιγουρα θα παρεκτραπω...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    8
    γεια σου ton76 μου!!!!!!! :) ειμαι πολυ καλυτερα!σε ευχαριστω πολυ!!!!!! ευελπιστω οτι θα το ελεγχω πλεον οπως εκανα τοσους μηνες!εσυ τι κανεις?πως εισαι?

    αιγλη μου,απο οτι καταλαβαινεις ολες καιρο παιδευομαστε! Αυτο σου το αγχος για τις γιορτες το εχω παντα μα παντα και γω...... Απλα καταληγω οτι το αγχος και ο πανικος μας οδηγουν με μεγαλυτερη ευκολια σε επαναλαμβανομενα υπερφαγικα (εμενα τουλαχιστον ).....πιθανον, αν ελεγξουμε την ψυχολογια μας, να ελεγξουμε πιο ευκολα και το φαγητο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Κοιτα εισαι υπερφαγικη Οκ, αλλα εν μέρει το νίκησες έτσι? Γιατί έχασες κιλά και είσαι εκεί που θέλεις. Αρα ουσιαστικά λες στο τερατάκι μέσα σου "κάτσε κει δε σε φοβάμαι". Νομίζω μια χαρά τα πας αλλά δεν είμαι ειδικός βέβαια, απλά συμπάσχω, ΧΩΡΙΣ να έχω φτάσει στα επιθυμητά κιλά, αντίθετα έχω ...φτάσει στα ανεπιθύμητα!
    Ελπίζω να πηγαίνεις καλά, ότι κανεις και σε βοηθήσει να το πείς και σε μας να βοηθηθούμε.
    Χωρίς να είμαι σίγουρη αν θα σε βοηθησει, θα σου πω τί κάνω εγώ, με βγάζω φώτο (τις απεχθάνομαι) και κρατάω ημερολόγιο διατροφής. Ακόμα και το σύμπαν όλο να φάω σε 10' θα το γράψω. Οταν δεν τα γράφω τότε αυτό συνεχίζεται και συνεχίζεται και τελειωμό δεν έχει.
    Προς το παρόν με βοηθάει και το φόρουμ πολύ εδώ, πχ πρίν ήθελα να φάω τα πάντα, όχι από πείνα βέβαια, ίσα ίσα ήμουν σκασμένη. Ε λέω τί θα γράψω εκεί, ντροπή. Και δνε έφαγα.
    Αμα δείς κανένα κατεβατό με τρόφιμα καμμιά φορά, όχι δεν είναι σουπερμαρκετ, είναι το μενού μου σε υπερφαγικό επεισοδιο χαχαχαχαχα
    (α και κάτι σχετικό που μου ήρθε, όταν φτάσεις και είσαι σε θέση να τα θυμάσαι για να τα γράψεις, ξεσπάς πιο ελεγχόμενα, δηλαδή το υπερφαγικό δεν έχει τόση έκταση που να μη θυμάσαι τί έφαγες, δεν ξέρω αν με πιάνεις! )
    Φιλιά καλή συνέχεια!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    8
    Καλησπέρα sweet october και καλη χρονιά!!!!!!!Το νίκησα ενας λογος ειναι!τωρα μετα τις γιοτρες το παραεκανα....και οταν λεω το παραεκανα το εννοω!Αυτο με τις λιστες σουπερμαρκετ (χαχαχαχαχ πολυ πετυχημενο!) δεν το κανεις μονο εσυ! το κανω και εγω!νομιζω οτι ενας νορμαλ ανθρωπος θα τρομαζε αν το διαβαζε....... τελευταια εχω αρχισει να τα γραφω και γω.....αν και οταν κανω υπερφαγικο χανω το μετρημα και ειλικρινα ντρεπομαι γι αυτα που κανω......σημερα ειμαι παλι χαλια..... και φετος ενω ειμαι πιο κοντα απο ποτε στο ιδανικο βαρος, οταν κανω υπερφαγικο νιωθω απαισια και μου βγαινει μια παραιτηση......δεν ξερω αν μπορω να το αντιμετωπισω..... σκεφτομαι ολη τη μερα αυτο το πραγμα.....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    8
    Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παντως! θα τις δοκιμασω και αυτες!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Μάλλον πρέπει να σκεφτούμε ποιες είναι οι τροφές που μας οδηγούν σε υπερφαγικά και να μην τις βάζουμε στο σπίτι.
    Κύριοι υπεύθυνοιπρέπει να είναι τα γλυκά, μερέντες, κέικ, και τέτοια.
    Επίσης έχω καταλάβει πως βοηθάει πολύ η συνεχής λήψη τροφής, σαν κάτι τρίωρα που έχω διαβάσει εδώ.
    Πραγματικά μπορέι να φάω και 10 φορές τη μέρα, κανένα πρόβλημα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    8
    Καλημερα Γιωργο!Εχεις δικιο οσο αφορα τα συχνα γευματα,βοηθανε.......Οσο αφορα τις απαγορευμενες τροφες,αν μενεις μαζι με αλλους δεν γινεται νατους απαγορευσεις να τρωνε καποια πραγματα και να τους καταπιεζεις ολους....το θεμα ειναι να δειξεις χαρακτηρα και να εχεις θεληση και δυναμη ..... εκει εχω το θεμα εγω......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Εχεις δίκιο είναι δράμα η συγκατοίκηση και μάλιστα με συγκάτοικο/άντρα/φίλο κτλ που τρώει ανθυγιεινά και ΔΕΝ παχαίνει. Ασε που σου έρχεται να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο! Εχω να σου προτείνω να είσαι πάντα χορτάτη, βοηθάει πολύ. Τρώς συχνά σωστές τροφές, διατηρείς το σάκχαρο σου σχετικά σταθερό και δεν "πεθαίνεις¨ να φας. Οπότε νιώθεις ότι το ελέγχεις. Δες εδώ http://www.eatingdisorders.gr/forum/...=153#pid241906, το ξεκίνησα πρόσφατα και δεν πεινάω. Ναι δεν πεινάω! Εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος δεν ξέρω. Αλλά αφού δεν πεινάω, δεν τρώω βλακείες και αδυνατίζω κι αποπάνω, δε με νοιάζει! :smirk:

    Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που έκανα κεικ και δεν το έφαγα όλο σε 2 μέρες. Εφαγα το κομμάτι μου και τέλος! Και σήμερα κι άλλο κομμάτι κτλ κτλ αλλά με άλλα μαζί. Και με συχνά γεύματα. Παλια για να φαω γλυκό δεν άγγιζα τίποτε άλλο. Τελικά έτρωγα όλο το γλυκό και όλα τα άλλα που στερήθηκα για να το φάω :shocked2:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Τι να πω κι εγώ με τις "απαγορευμένες" τροφές Μάνια, με τα πιστσιρίκια και τα διάφορά τους.
    Ο συγκάτοικος δεν είναι τίποτα. Τα παιδιά να δεις!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •