Θελω γνωμες, αποψεις και συμβουλες!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Θελω γνωμες, αποψεις και συμβουλες!!!

    Λοιπον παιδια βαζω αυτο το θεμα στα γενικα θεματα γιατι αλλωστε περι αυτου προκειτε και θα ηθελα τις συμβουλες σας και την αποψη σας πανω στο θεμα αυτο...Το θεμα μου λοιπον ειναι οτι εχω ενα φιλαρακι το οποιο εχει "μπλεξει" και ασχολειται το τελευταιο διαστημα με κατι εταιρειες πυραμμιδες οπως αυτη η "world ventures". To θεμα μ λοιπον οπως και της παρεας στο συνολο ειναι οτι πιστευουμε οτι αυτη η μλκια του τρωει λεφτα, το πιστευουμε γιατι ετσι ειναι...Τι να του πεις ομως εκεινου ο οποιος ειναι πλεον κολλημενος με την εταιρεια αυτη και εχει φαει τρελο σκαλωμα? Εχει παρατησει το ΤΕΙ (ειναι δευτερο χρονο αλλα πλεον δεν παταει καθολου) γιατι ασχολειται και τρεχει ολη μερα για παρουσιασεις και συμβουλια...Περα το οτι δεν τον βλεπουμε εμεις καυθολου δεν τον βλεπουν και οι γονεις του (σπουδαζει στην ιδια πολη που μενει)...Γενικα ειναι πολυ εγωιστης και πιστευει οτι κερδιζει ενω ουσιαστικα χανει λεφτα..Βεβαια τον εχει βαλει ο ξαδερφος του σε αυτη τν εταιρεια και επειδη ειναι πεπεισμενος ο ξαδερφος του οτι θα βγαλει λεφτα το εχει μεταδωσει αυτο και στον φιλο μας και εχει πισθει πλεον ΕΝΩ ΧΑΝΕΙ ΛΕΦΤΑ αλλα ειναι τοσο πορωμενος που δεν το βλεπει! Μας εκαναν και στην υπολοιπη παρεα παρουσιαση αλλα ειμασταν ολοι αρνητικοι στην ενταξη μας..Λοιπον τι σκατα να κανουμε για να τον βοηθησουμε να καταλαβει οτι αυτη η εταιρεια ειναι ΑΠΑΤΗ και οτι το μονο που χανει ειναι λεφτα καπου στα 800ευρω μεχρι τωρα (280 η εγγραφη + καφεδες + καφεδες + απειρες βενζινες+50 ευρω τον μηνα μεχρι να γραψει 4 ατομα ετσι ωστε να μην πληρωνει πλεον συνδρομη στν εταιρεια)...Γενικα το εχουμε συζητησει με τα παιδια το θεμα αυτο και εχουμε καταληξει οτι αργα η γρηγορα αυτος θα καταλαβει οτι χανει λεφτα αλλα και παλι θα ειναι τοσο εγωιστης που δεν θα πει τπτ και ισως αργοτερα βγει...Εμεις το καλο του θελουμε και μακαρι να βγαλει απειρα λεφτα να γινει εκατομυριουχος (δυσκολο) αλλα μεχρι τωρα χαλιεται υπερβολικα πολυ και ας μην το διχνει..Συνεχεια λεει οτι τα πανε πολυ καλα και οτι γραφει ατομα (ψεματα βεβαια αυτο γιατι μια μερα του ξεφυγε και μας ειπε οτι εχει γραψει 3 και τον εχουν αποριψει αλλοι 30...) Σπαζετε συνεχεια με τους γονεις του γι αυτο και για αλλα...Σκεφτομαστε να του μιλησουμε αλλα θα νομιζει οτι τα λεμε για κακο του και δεν θελουμε να πετυχει...και το κορυφαιο οτι οταν μας ειχε κανει την παρουσιαση πριν καμποσους μηνες μας πεταξε το ακυρο "παιδια δεν πειραζει που δεν γραφτικατε να ξερετε οτι αυτο στο οποιο εχω μπει δεν θα εππηρεασει την φιλια μας..DOING?!" τι να πω ρε γαμωτο...οποιος εχει αποψη περι του θεματος να γραψει παρκαλω :)
    Last edited by Aeon; 03-02-2017 at 17:15.

  2. #2
    optic παντού υπάρχει μία πυραμίδα αυτό είναι το λεγόμενο marketing και όλοι δουλεύουμε για τους από πάνω, οι ελεύθεροι επαγγελματίες, όπως και οι ασφαλιστές για το κράτος και τους φόρους και ταμεία κ.τ.λ, όλοι για κάποιον δουλεύουμε, βέβαια και εξωτερικοί πωλητές, των τραπεζών, των προϊόντων διατροφής, ακόμα και των ειδών πρώτης ανάγκης, κατάντησαν να δουλεύουν και αυτοί με ποσοστά, φυσικά υπάρχουν και πιο σοβαρές εταιρείες που πληρώνουν ακόμα και σου δίνουν μισθό κσι συν ποσοστά επί των πωλήσεων, έτσι όμως έχουν αρχίσει και ακολουθούν πολλές εταιρείες αυτό τον μοτίβο και μην νομίζεις όλοι αυτοί εκμεταλλεύονται τους ανθρώπους που περιμένουν να εξελιχθούν, οπότε σε όλες τις δουλείες που υποτίθεται γεννάν ευκαιρίες υπάρχει αυτή η πυραμίδα, ακόμα και στο χρηματιστήριο.
    Το πρόβλημα με όλους αυτούς είναι ότι επηρεάζουν τους ανειδίκευτους εργάτες, συνήθως ανθρώπους με πτυχία και με μικρή ηλικία, έχω πάει για συνέντευξη σε πολλές τέτοιες εταιρείες, ένα είναι σίγουρο ότι πρέπει να πείσετε τον φίλο σας ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα του αποφέρει λεφτά και πόσον μάλιστα στην Ελλάδα της κρίσης, βέβαια τώρα έχει παραμυθιαστεί με όλα αυτά και δεν το βλέπει έτσι, αλλά βλέπει ότι είναι σαν ελεύθερος επαγγελματίας εκεί ποντάρουν σε άτομα που δεν έχουν ξανά δουλέψει πάνω στο αντικείμενο και δεν ξέρουν, ας πάει και σε καμία συνέντευξη για αντιπρόσωπος ή για εξωτερικός πωλητής με ποσοστά να καταλάβει από μόνος του ότι η νοοτροπία παντού είναι το ίδιο και όλοι υπόσχονται μεγάλα ποσά, από χίλια ευρώ και πάνω τον πρώτο χρόνο, είκοσι τις εκατό ποσοστά μου έχουν πει μέχρι και τριάντα, συν αυτοκίνητο αν έχεις αποτέλεσμα στην δουλειά, οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται παντού και όλο αυτό είναι νόμιμο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by optic View Post
    Λοιπον παιδια βαζω αυτο το θεμα στα γενικα θεματα γιατι αλλωστε περι αυτου προκειτε και θα ηθελα τις συμβουλες σας και την αποψη σας πανω στο θεμα αυτο...Το θεμα μου λοιπον ειναι οτι εχω ενα φιλαρακι το οποιο εχει "μπλεξει" και ασχολειται το τελευταιο διαστημα με κατι εταιρειες πυραμμιδες οπως αυτη η "world ventures". To θεμα μ λοιπον οπως και της παρεας στο συνολο ειναι οτι πιστευουμε οτι αυτη η μλκια του τρωει λεφτα, το πιστευουμε γιατι ετσι ειναι...Τι να του πεις ομως εκεινου ο οποιος ειναι πλεον κολλημενος με την εταιρεια αυτη και εχει φαει τρελο σκαλωμα? Εχει παρατησει το ΤΕΙ (ειναι δευτερο χρονο αλλα πλεον δεν παταει καθολου) γιατι ασχολειται και τρεχει ολη μερα για παρουσιασεις και συμβουλια...Περα το οτι δεν τον βλεπουμε εμεις καυθολου δεν τον βλεπουν και οι γονεις του (σπουδαζει στην ιδια πολη που μενει)...Γενικα ειναι πολυ εγωιστης και πιστευει οτι κερδιζει ενω ουσιαστικα χανει λεφτα..Βεβαια τον εχει βαλει ο ξαδερφος του σε αυτη τν εταιρεια και επειδη ειναι πεπεισμενος ο ξαδερφος του οτι θα βγαλει λεφτα το εχει μεταδωσει αυτο και στον φιλο μας και εχει πισθει πλεον ΕΝΩ ΧΑΝΕΙ ΛΕΦΤΑ αλλα ειναι τοσο πορωμενος που δεν το βλεπει! Μας εκαναν και στην υπολοιπη παρεα παρουσιαση αλλα ειμασταν ολοι αρνητικοι στην ενταξη μας..Λοιπον τι σκατα να κανουμε για να τον βοηθησουμε να καταλαβει οτι αυτη η εταιρεια ειναι ΑΠΑΤΗ και οτι το μονο που χανει ειναι λεφτα καπου στα 800ευρω μεχρι τωρα (280 η εγγραφη + καφεδες + καφεδες + απειρες βενζινες+50 ευρω τον μηνα μεχρι να γραψει 4 ατομα ετσι ωστε να μην πληρωνει πλεον συνδρομη στν εταιρεια)...Γενικα το εχουμε συζητησει με τα παιδια το θεμα αυτο και εχουμε καταληξει οτι αργα η γρηγορα αυτος θα καταλαβει οτι χανει λεφτα αλλα και παλι θα ειναι τοσο εγωιστης που δεν θα πει τπτ και ισως αργοτερα βγει...Εμεις το καλο του θελουμε και μακαρι να βγαλει απειρα λεφτα να γινει εκατομυριουχος (δυσκολο) αλλα μεχρι τωρα χαλιεται υπερβολικα πολυ και ας μην το διχνει..Συνεχεια λεει οτι τα πανε πολυ καλα και οτι γραφει ατομα (ψεματα βεβαια αυτο γιατι μια μερα του ξεφυγε και μας ειπε οτι εχει γραψει 3 και τον εχουν αποριψει αλλοι 30...) Σπαζετε συνεχεια με τους γονεις του γι αυτο και για αλλα...Σκεφτομαστε να του μιλησουμε αλλα θα νομιζει οτι τα λεμε για κακο του και δεν θελουμε να πετυχει...και το κορυφαιο οτι οταν μας ειχε κανει την παρουσιαση πριν καμποσους μηνες μας πεταξε το ακυρο "παιδια δεν πειραζει που δεν γραφτικατε να ξερετε οτι αυτο στο οποιο εχω μπει δεν θα εππηρεασει την φιλια μας..DOING?!" τι να πω ρε γαμωτο...οποιος εχει αποψη περι του θεματος να γραψει παρκαλω :) Παραθετω εδω και κατι σχετικο για εκεινους που δεν ξερουν για τι πραγμα μιλαω http://www.aniwthoi.net/2013/01/blog...edium=facebook
    Αυτο ακριβως μου το προτεινε μια φιλη προχτες..!

  4. #4
    εχει καψει πολλους εγκεφαλους αυτη η μαλακια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Ο φιλος σου εχει το δικαιομα να προσπαθει για το μελλον του οπως θεωρει εκεινος σωστο να κανει. Η ξαδελφη μου που εμπλεξε σε μια τετοια εταιρεια μετα απο 6 χρονια ρομποτικης εργασιας(δεν μιλουσε ποτε για αλλο θεμα περα απο τα καλλυντικα αυτα που πουλουσε και τι ωραια που ηταν και ποσο χαζη ειμαι που δεν γινομαι μελος) Ε ναι της κανανε δωρο εκεινο εκει το αμαξι που της ειχανε ταξει οταν ξεκινησε. Βεβαια στην ουσια ειναι σαν να το αγορασε το αμαξι αυτο, αλλα αφου η ιδια ειναι ευτυχης, εμενα μου περισσευει. Εχει βαλει στοχους και τους προσπαθει με ζηλο. Δεν ειναι κακο αυτο. Το κακο ειναι το τι τον οδηγησε να πνιγει εκει μεσα..? Ανασφαλεια για τον εαυτο του. Εκει μεσα ολη την ωρα σου λενε : Μπορεις, εισαι ξεχωριστος, οι αλλοι ειναι χαζοι που δεν σε ακολουθουν , δεν πειραζει εκεινοι χανουν, ο Ταδε πηρε το αμαξι(καλη ωρα σαν την ξαδελφη μου) κλπ κλπ κλπ. Αρα χρειαζεται ψυχολογικη τονοση κυριως, και αντι να βρει διεξοδο μεσα απο εναν ψυχολογο διαλεξε αυτη την μορφη. Δεν πειραζει, οκ! Μπορει και να μην ξυπνησει ποτε. Αν νιωθει ολοκληρωμενος μην επεμβαινεις. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να εισαι εκει οταν / αν ξυπνησει και δει οτι του ερχετε μια η αλλη για να του δωσεις να καταλαβει (αν δεν το παρει εκ των προτερων χαμπαρι απο μονος του) οτι η ανασφαλεια τον οδηγησε σε αυτη την επιλογη.
    Παρεπιπτοντως η ξαδελφη μου ακομη να ξυπνησει!! Της εχει γινει επεκταση του χεριου της το προσπεκτους της εταιρειας ....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    2
    Αγαπητέ Optic..
    Ο τέως σύντροφός μου έμπλεξε με τη συγκεκριμένη εταιρία, που κατά την προσωπική μου άποψη έχει χαρακτήρα αιρετικό. Η ενασχόλησή του με αυτήν την λεγόμενη ¨ευκαιρία ζωής" ήταν κι ο λόγος που με απομάκρυνε από εκείνον και τον έκανε "τέως". Συμφωνώ πως τα άτομα με χαμηλή αυτοπεποίθηση και ανασφάλεια είναι εκείνα που την "πατάνε".Αρχίζουν να χτίζουν έναν εαυτό όπως λένε καινούριο, αρχίζουν να "ζουν" επιτέλους και να βιώνουν μια ελευθερία χρόνου και χρήματος περιμένοντας να βγουν στα επόμενα χρόνια στο πολυπόθητο αυτό παθητικό εισόδημα!! Τον ακολούθησα σε 2-3 σεμινάρια στο εξωτερικό, χωρίς ποτέ να είμαι μέλος φυσικά, και φυσικά όλα τα πληρώσαμε από την τσέπη μας και νομίζω πως ανάμεσα σε τόσο κόσμο ήμουν μία και μοναδική που δεν με έπεισε αυτός ο "κολοσσός"!! Αντιθέτως, αναρωτιόμουν όλη την ώρα πώς είναι δυνατόν να παραμυθιάζονται σε τέτοιο βαθμό,πώς είναι δυνατόν να ζητωκραυγάζουν και να τραγουδούν, αν έχεις τον Θεό σου, τον εθνικό ύμνο!!Άλλο το δικτυακό μάρκετινγκ φίλε μου, κι άλλο αυτή η καλοστημένη και τόσο προσεκτικά μελετημένη ΑΠΑΤΗ. Για να μην μακρυγορώ, το ίδιο έλεγε κι ο δικός μου, κάθε φορά που έτρωγε ένα όχι τόνιζε πως αυτό δεν θα επηρεάσει την φιλία του με τον εκάστοτε...3-4 πραγματικούς φίλους που έιχε τους έκανε στην άκρη, εμένα ένα χρόνο το πάλευε και τελικά τα κατάφερε να με απομακρύνει τόσο πολύ που τον άφησα. Εξάλλου και το μοτίβο της "εταιρίας" αυτής είναι το να απομακρύνεις οποιονδήποτε είναι αντίθετος σε αυτή την "καταπληκτική ιδέα", ακόμη κι αν πρόκειται για την ίδια σου την μάνα.Το διανοείσαι?? Ακόμη κι η όψη του έιχε αλλάξει. Πουθενά δεν έβρισκε ενδιαφέρον, παρά μόνο σε ό,τι σχετιζόταν με αυτή την "ευκαιρία". Βρισκόταν μονίμως σε μια αφύσικη εγρήγορση, δεν μπορούσε να χαλαρώσει ποτέ , ούτε και να απολαύσει πράγματα που αγαπούσε πριν λίγο καιρό. Γίνεται μέρα με τη μέρα όλο και πιο δυστυχισμένος, ανικανοποίητος, και νιώθει λίγος. Όσον αφορά εμένα, κάθε φορά που τον ακολούθησα στα εκάστοτε σεμινάρια "προσωπικής ανάπτυξης", ήμουν για όλους το μαύρο πρόβατο, η αρνητική και μίζερη της παρέας κι εκείνος με έβλεπε μέσα από τα δικά τους μάτια.Έγινα εχθρός του ενώ ήθελα να τον γλιτώσω και να τον επαναφέρω στην γη. Ήμουν η μίζερη της παρέας που είχα μια νορμάλ δουλειά και που δεν την παρατούσα για να χτίσω ένα μέλλον πιο σίγουρο μέσω αυτής της μ.... Φίλε μου, είναι μελετημένο το έγκλημα.. Όσο αντιτίθεσαι σε αυτό τόσο σε απομακρύνει.Μείνε εκεί σιωπηρός, κι αν ποτέ ξυπνήσει και έχει μείνει κάτι από αυτόν μπορέι και να βρεις τον φίλο σου ξανά.Μέχρι τότε...Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Γιατί είσαι εκτός,γιατί δεν έχεις πιάσει την ιδέα και γιατί συμβιβάζεσαι με μια δουλειά συμβατική. Όσον αφορά τα ταξίδια...Πίσω από αυτό το μπλε banneraki "YOU SHOULD BE HERE" και τη χλιδή που προβάλλουν στο fb και στα λοιπά μέσα κοινωνικής δικτύωσης, καμία χλιδή δεν υπάρχει, αφού όλοι είναι άφραγκοι και τις μέρες που βρίσκονται σε μια ξένη χώρα οι περισσότεροι την βγάζουν με ένα ψωμί και νερό. Ζουν σε ένα ψέμα, το αναπαράγουν, το διαδίδουν και δυστυχούν. Ελπίζω να επανέλθει ο φίλος σου.
    Ciao

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by optic View Post
    εχει καψει πολλους εγκεφαλους αυτη η μαλακια...
    Έχει δημιουργηθεί ολόκληρη επιστήμη μην πω επιστήμες πίσω από αυτο. Η ψυχολογία ειδικεύεται στο πως θα κατευθύνει πωλητές και πελάτες.
    Η ίδιες η εταιρίες βασίζονται πίσω από αυτό κατευθύνουν τον νου δημιουργωντας επιπλαστες ανάγκες.
    Σε ρωτάνε εάν θες να ανοίξεις δικό σου μαγαζί με 0 κεφάλαιο. Εάν και εφόσον συμφωνήσεις να μπεις στην εταιρία ξεκινά μια πλύση εγκεφάλου, ότι θα αποκτήσεις πολλά χρήματα, αμάξι κτλ...
    Όλο το μάρκετινγκ βασίζεται σε μια φούσκα δηλαδή πρέπει να αποκτήσεις αγαθά γιατί τα έχεις ανάγκη και φυσικά γιατί τα έχει και ο διπλανός σου.
    Εάν δεν τα αποκτήσεις η δυστυχία και η μιζέρια θα χτυπήσουν την πόρτα σου.....
    Φυσικά όλα αυτά με τις πυραμίδες είναι φουμαρα ......
    Οι σοβαρές εταιρίες πληρώνουν ανθρώπους με μισθούς για να διαφημίσουν και να πουλήσουν....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by marsia View Post
    Έχει δημιουργηθεί ολόκληρη επιστήμη μην πω επιστήμες πίσω από αυτο. Η ψυχολογία ειδικεύεται στο πως θα κατευθύνει πωλητές και πελάτες.
    Η ίδιες η εταιρίες βασίζονται πίσω από αυτό κατευθύνουν τον νου δημιουργωντας επιπλαστες ανάγκες.
    Σε ρωτάνε εάν θες να ανοίξεις δικό σου μαγαζί με 0 κεφάλαιο. Εάν και εφόσον συμφωνήσεις να μπεις στην εταιρία ξεκινά μια πλύση εγκεφάλου, ότι θα αποκτήσεις πολλά χρήματα, αμάξι κτλ...
    Όλο το μάρκετινγκ βασίζεται σε μια φούσκα δηλαδή πρέπει να αποκτήσεις αγαθά γιατί τα έχεις ανάγκη και φυσικά γιατί τα έχει και ο διπλανός σου.
    Εάν δεν τα αποκτήσεις η δυστυχία και η μιζέρια θα χτυπήσουν την πόρτα σου.....
    Φυσικά όλα αυτά με τις πυραμίδες είναι φουμαρα ......
    Οι σοβαρές εταιρίες πληρώνουν ανθρώπους με μισθούς και μαλιστα παχυλούς για να διαφημίσουν και να πουλήσουν τα προϊόντα τους....
    Άσε που οι διαφημιστές αυτοί είναι άνθρωποι σαινια και πολύ καλά επιλεγμενοι..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δε θα αποκτουσα ποτε ενα πραγμα επιδη το εχει κ ο διπλανος μου επισης οι διαφημιστες οτι κ να κανουν εμενα δε θα με αγγιξουν γιατι ειμαι παντελως αντιθετος στο να δεχομαι οτι μου πλασαρουν

    οσοι διαφημιστες κ να εμφανιστουν θα πεδευτουν τζαμπα μονο οτι θελησω εγω αγαραζω κ οτι το χρειαζομαι αμεσα.

    ειμαι φοβερα αλλεργικος στις σπαταλες.

    εγω δε πιστευω οτι μπορει καπιος να επεειρεασει καπιον σε ενα πραγμα που δε το θελει

    αλλα οταν το θελει μπορει να τον επειρεασει αρκετα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    2
    Marsia λακωνική κ ουσιαστική! Με κάλυψες!

Similar Threads

  1. Θελω διαφορες γνωμες!
    By Akis Lam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 28-01-2013, 02:26
  2. Θέλω συμβουλές
    By periplanomenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-02-2011, 14:48
  3. ΘΕΛΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ...
    By anapofasisti24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 31-07-2009, 18:18
  4. sos θελω συμβουλες
    By ζωζα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-12-2008, 20:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •