Ερωτικες σχεσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    4

    Ερωτικες σχεσεις

    Καλησπερα σε ολους ,
    Ειμαι νεος στο φορουμ και θελω τις αποψεις οσων διαβασετε το μηνυμα μου για ενα θεμα που με απασχολει. Ειμαι 23 ετων και δυσκολευομαι να δημιουργησω καποια ερωτικη σχεση (καταλαβαινετε τι εννοω, οχι απλα σεξουαλικη). Βεβαια σε αυτο εχει παιξει καθοριστικο ρολο και ο τροπος με τον οποιο μεγαλωσα καθοτι ειχα μαθει να αποφευγω οποιαδηποτε τετοια εκδηλωση . Μεχρι τα 18 20 ημουν ισως παντελως ακοινωνητος. Ομως αυτο το ξεπερασα , και δημιουργησα αρκετες φιλικες σχεσεις. Παρολα αυτα η απουσια καποιας συντροφικης σχεσης μου δημιουργει μοναξια και μια ελλειψη πληροτητας στη ζωη μου . Δε νομιζω οτι εχω ανγκη απο ψυχολογο καθως πιστευω οτι το προβλημα μου ειναι θεμα αναληψης καποιων ευθυνων.
    Θα ηθελα τις συμβουλες σας στο πως θα πρεπει να προχωρησω σαυτο .Αν καποιοι αντιμετωπιζαν η αντιμετωπιζουν κατι αναλογο θα ηθελα να ακουσω τις εμπειριες τους
    φιλικα Δημητρης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    καλησπερα . δεν εχω εμπειρια του δικου σου προβληματος . ο ψυχολογος μπορει να σε βοηθησει πολυ ειδικα αν ειναι καλος κ ας μη το πιστευεις .
    ακομη κ να σε βοηθησει να αναλαβεις ευθυνες οπως πιστευεις οτι ειναι το θεμα .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δημητρακη γεια σου. Καταρχην ειναι ευκολο να διαπιστωσεις οτι το ζητημα που σε απασχολει, αφορα παρα πολυ κοσμο. Μη νομιζεις οτι μονο εσυ το χεις ή καποιοι ελαχιστοι.
    Θα θελα να σε ρωτησω αρχικα 2 μικρα ερωτηματα οπως τι εννοεις οτι παιζει ρολο ο τροπος που μεγαλωσες? Πως μεγαλωσες δηλαδη και πως πιστευεις οτι αυτο εχει επηρεασει το θεμα των ερωτικων σχεσεων? Και το δευτερο τι εννοεις οτι το προβλημα σου ειναι θεμα αναληψης ευθυνων? Ποιες ειναι αυτες οι ευθυνες και πως σχετιζεται αυτο με το θεμα των σχεσεων?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    4
    Εννοω οτι το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωσα ηταν αυστηρα "θρησκευτικο " με μεγαλη προσοχη σε ηθικες παρεκτροπες και κυριως σε οτι αφορα το θεμα του ερωτα . Οποιαδηποτε τετοια εκδηλωση ειχα μαθει να την θεωρω κακη και κατι προς αποφυγη .Μεγαλωνοντας και απομακρυνομενος απο το στενο οικογενειακο μου περιβαλλον αρχισα να το αισθανομαι περισσοτερο ως αναγκη ,αλλα προλα αυτα διαπιστωνω οτι ο τροπος που μεγαλωσα μου αφησε καποια "αναπηρια " στον τομεα αυτο.
    Ως αναφορα τις ευθυνες πιστευω οτι ειναι ευκολο να κρυβω την ανευθυνοτητα μου πισω απο καποιο ψυχολογικο προβλημα. Δηλαδη οι ερωτικες σχεσεις οπως και ολες οι σχεσεις εχουν καποια ωδυνη και καποιες συγκρουσεις που αναποτρεπτα ερχονται και ειναι κομματι καθε δημιουργικης σχεσης και τις οποιες φαινεται να μην ειμαι ετοιμος να τις αποδεκτω αποδρωντας κατα καποιο τροπο απο αυτη την πραγματικοτητα μεσω του ευκολου και ανωδυνου σεξ ( το οποιο απ'οτι φαινεται ουτε και αυτο τελικα ειναι τοσο ανωδυνο)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλιστα. Στο πρωτο σκελος σε κατανοω απολυτα και ειναι κατι πολυ συνηθισμενο.
    Στο δευτερο ομως δε σε πιανω πολυ καλα τι θες να πεις. Τι εννοεις οτι κρυβεις την ανευθυνοτητα πισω απο ενα ψυχολογικο προβλημα?
    Σε ποιες ωδυνες αναφερεσαι για τις σχεσεις που δε μπορεις να διαχειριστεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    άνοιξες την πόρτα σου προς τον κόσμο και αυτό είναι υπέροχο!!! Βγες, διασκέδασε, κάνε παρέες και όλα θα έρθουν. Μην γεμίζεις με στρες και αγχος γιατί δεν σε βοηθάει. Φλέρταρε και δείξε ειλικρινές ενδιαφέρων και σύντομα γίνει...Δες και αυτό ίσως σε βοηθήσει.... http://tokleidi.wordpress.com/2013/0...5%CF%81%CE%B7/
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    4
    Για το δευτερο σκελος εννοω οτι δεν πιστευ
    ω οτι πασχω απο καποιο ψυχολογικο προβλημα και οτι η καταφυγη σε αυτο εναι μια προσπαθεια για να κουκουλωσει καποιος την απροθυμια του να αποδεχθει οτι την ευθυνη για το πως ζει την εχει αποκλειστικα ο ιδιος.
    Τωρα ως αναφορα την ωδυνη εννοω οτι πολυ απλα στη ζωη δεν υπαρχουν ανωδυνες επιλογες . Αλλα ο ανθρωπος ζει μονο στο ποσοστο που μπορει να ερχεται σε βαθυτερη κοινωνια με τον αλλο και ετσι εχει καποια πληροτητα στη ζωη του. Ομως για να το πετυχει αυτο εχει καποιο κοστος, πρεπει να δωσει κατι . Δηλαδη ο ερωτας απαιτει μια αυτοαναλωση η οποια δεν απαιτειται στο ευκολο σεξ αν καταλαβαινεις τι εννοω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Παλι σε χανω ρε φιλαρακι, μπορεις να μου κανεις νιανια τη δευτερη παραγραφο σου? Παντως κι εγω δεν πιστευω οτι εχεις καποιο ψυχολογικο προβλημα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    4
    Να στο πω αλλιως . Αποψη μου ειναι οτι αν θελει καποιος δημιουργει σχεσεις ,ειναι θεμα επιλογης. Τωρα συμφωνεις οτι ολες οι επιλογες εχουν καποιο κοστος? αν ναι προχωραμε . Καθε δημιουργια λοιπον ( οπως και οι ουσιαστικες σχεσεις) εχει για να στο πω απλα και μια ταλαιπωρια δεν πλεεις συνεχως σε πελαγη ευτυχιας . Μαλλον οι στιγμες δυστυχιας ειναι οι περισσοτερες. Αλλα ο μονος τροπος να βιωσει ο ανθρωπος καποιες εκστατικες στιγμες στη ζωη του ειναι μονο μεσα απο ουσιαστικες σχεσεις . Δηλαδη σε μια σχεση πρεπει πολλες φορες να κοψεις τη βολεψη σου ,
    την αυτοαπσχοληση σου καταλαβαινεις αυτο εννοω ωδυνη . Δε ξερω αν εσυ αντιμετωπιζεις με αυτο το σκεπτικο τις σχεσεις σου αλλα αυτη ειναι η αποψη μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τωρα σε πιανω καλυτερα και βεβαιως συμφωνω οτι καθε επιλογη εχει ενα κοστος, απλα θελω να ξεκαθαρισω καποια πραγματα πανω στο πως σκεφτεσαι, για να σε προτεινω μετα συμφωνα με τη γνωμη μου τι μπορεις να κανεις.

    Ομως πες οτι φανταζεσαι τον εαυτο σου να χει κανει σχεση, ποιες ειναι αυτες οι ωδυνες που πιστευεις οτι θα δυσκολευτεις να διαχειριστεις? Αν φανταστεις δηλ τον εαυτο σου σε μια σχεση υποθετικα μιλωντας, πως το βλεπεις. Και ενα τελευταιο, δηλαδη και τωρα που εισαι μονος σου παλι δεν εχεις καποιες ωδυνες? Παλι και αυτη η επιλογη δεν επισυρει καποιο κοστος? ή μηπως οχι?

  11. #11
    Γεια σου δημήτρη! Διαβασα και τα παραπάνω σχόλια και αυτά που σε ρώτησε το κεράσι.. Πραγματικά και εγώ δε καταλαβαίνω το δευτερο σκέλος περι ωδυνών..... Δηλαδή εσύ έχεις την ανάγκη μιας σχέσεις, στο μυαλό σου θα ήθελες να έχεις μια ουσιαστική σχέση αλλά επειδή φοβάσαι να δώσει και να μοιραστείς αποστασιοποιήσε και μένεις μόνο στο σεξ????

Similar Threads

  1. Οι ερωτικές σχέσεις στην εποχή μας
    By Seduction in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-2011, 23:21
  2. Ρομαντική αγάπη, ερωτικές σχέσεις...
    By Seduction in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 14-06-2011, 16:47
  3. Ερωτικες σχεσεις με μικροτερες
    By Lef in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 11-10-2009, 00:53
  4. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58
  5. Ψυχώσεις και ερωτικές σχέσεις
    By Misticos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 13-03-2008, 04:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •