Είναι η οικογένειά μου στη μέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Είναι η οικογένειά μου στη μέση

    Είναι η οικογένειά μου ρε γαμώτο. Είναι τόσο καλοί. Ο πατέρας μου: Άγιος. Η μάνα μου: Παναγία. Παλεύουν μία ζωή για να μας μεγαλώσουν. Τρεις είμαστε. Ο μεγάλος έχει τώρα δικιά του οικογένεια. Ο μικρός στη σχολή και πολύ καλός. Εγώ είμαι που τα διαλύω όλα. Τους ζήτησα να με διώξουν από το σπίτι. ΌΧΙ η απάντηση. Θα πονέσουν πολύ αν με χάσουν, δεν τους αξίζει. Πονάω όμως και εγώ (εμένα μου αξίζει;;; ίσως). Να φύγω; αν φύγω υπάρχει μόνο ένας προορισμός. Βρήκα μία καλή κοπέλα που με αγαπάει και θέλει να με βοηθήσει. Δεν την αφήνω. Δεν της μιλάω. Δεν θέλω να την μπλέξω. (είναι τόσο καλή και όμορφη. ήταν ανάγκη να την γνωρίσω τώρα;) Να φύγω; Θα κλάψουνε πολλοί αλλά οι πιο πολλοί απλά δεν θα το μάθουν. Δεν θα ενδιαφερθούν για έναν άγνωστο. Όλοι για το τομάρι τους. Λεφτά, χάρες, βοήθεια.. όλοι από εμένα τα θέλουν. (εγώ γιατί δεν θέλω τίποτα από κανέναν;) Να φύγω; είναι οι οικογένειά μου. διατεθειμένοι να χαλάσουν τα πάντα για μένα. όσο μένω όμως, μόνο εγώ τους χαλάω. Με βλέπουν οι γνωστοί και σκύβουν το κεφάλι. Θέλουν να μου πουν " πως είσαι έτσι ρε; που πήγε ο άλλος;". Τους βλέπω, είναι αμήχανοι μπροστά μου. Εγώ όμως είμαι αυτός που πονάει. Πονάει και δεν μιλάει. Τι να πω; τα προβλήματά μου; μόνος μου τα δημιούργησα. Μόνος μου έμπλεξα. Να φύγω; Ξέρω η ζωή είναι ωραία (για τους άλλους). Ξέρω, θέλει προσπάθεια, θέλει κυνήγι. μπορώ να κάνω πολλά. αλλά. Είμαι 25. Θέλω να φύγω, να κοιμηθώ. είναι η οικογένειά μου. τους λυπάμαι. Αλλά τώρα λυπάμαι Εμένα.
    Φοβάμαι να φύγω. Φοβάμαι να μείνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Γιατι προτρεχεις για το τι σκεφτεται ο καθε ενας που σε συνανταει στον δρομο? και στην τελικη γιατι να σε νοιαζει η αποψη τους? Γιατι μπαινεις στην διαδικασια και συγκρινεις τι εχουν κανει τα αδελφια σου σε συγκριση με το τι εχεις κανει εσυ ως τωρα? Γιατι δεν κοιτας σε πιο σημειο χρειαζετε να βρισκεσαι εδω, σε αυτην την οικογενεια, σε αυτη την μοιρα ? Τιποτα δεν ειναι τιχαιο, ουτε και εσυ που υπαρχεις. Καποιος λογος σε εφερε εδω που εισαι... Βρες τον.
    Η κοπελα που λες με την ψυχολογια που εχεις, πιθανον να νομιζεις οτι δεν σε χρειαζεται η οτι δεν κανει για εσενα. Ενα Ενα τα πραγματα φιλε μου. Βρες πρωτα ποιος ειναι ο προορισμος σου σε αυτο που λεγεται ζωη και μετα αποφασιζεις αν να φυγεις η οχι.

  3. #3
    Γεια σου ΆΝΝΑ

    Quote Originally Posted by Anna M. View Post
    Γιατι προτρεχεις για το τι σκεφτεται ο καθε ενας που σε συνανταει στον δρομο? Δεν με νοιάζει τι σκέφτονται οι άλλοι στο δρόμο. Οι δικοί μου άνθρωποι με νοιάζουν. Όταν βρισκόμαστε συγγενείς και φίλοι μαζεμένοι, τους ακούω να ψιθυρίζουν στο μυαλό τους "κατάθλιψη". και στην τελικη γιατι να σε νοιαζει η αποψη τους? Νοιάζονται και αυτοί για μένα! Γιατι μπαινεις στην διαδικασια και συγκρινεις τι εχουν κανει τα αδελφια σου σε συγκριση με το τι εχεις κανει εσυ ως τωρα? Απλά βλέπω τη διαφορά. Όλοι είχανε "σχέδια" για μένα. Πιστεύανε σε μένα. Τους έβγαλα ψεύτες.. Γιατι δεν κοιτας σε πιο σημειο χρειαζετε να βρισκεσαι εδω, σε αυτην την οικογενεια, σε αυτη την μοιρα ? Το μυαλό μου είναι θολό, κοιτάω/βλέπω και δεν ξέρω αν αυτό που βλέπω είναι σωστό/αληθινό. "Οι συνωμοσίες πάνε και έρχονται". Τιποτα δεν ειναι τιχαιο, ουτε και εσυ που υπαρχεις. Καποιος λογος σε εφερε εδω που εισαι... Βρες τον. Έτσι έλεγα και εγώ. Παιδί με "αξίες" βλέπεις. Το μόνο που ήθελα, είναι να κάνω καλό. Να δίνω και να ξαναδίνω. Και το μόνο που θέλουν οι πολλοί είναι να παίρνουν και να ξαναπαίρνουν.
    Η κοπελα που λες με την ψυχολογια που εχεις, πιθανον να νομιζεις οτι δεν σε χρειαζεται η οτι δεν κανει για εσενα. Βασικά εγώ δεν κάνω για αυτήν. Είμαι απλά κάποιος με ψυχολογικά. Ενα Ενα τα πραγματα φιλε μου. Είμαι στον 3ο χρόνο τώρα που δεν μπορώ να δω τα πράγματα ένα-ένα. Όλα είναι ανακατεμένα στο μυαλό μου. Άλλα λέω, άλλα θέλω να πω. Άλλα κάνω, άλλα θέλω να κάνω. Βρες πρωτα ποιος ειναι ο προορισμος σου σε αυτο που λεγεται ζωη Νόμιζα ότι τον ξέρω τον προορισμό μου. Να είμαι εδώ για όλους. Το μόνο πράγμα που με έκανε ευτυχισμένο. Τώρα βλέπω πως η εκμετάλλευση από τρίτους είναι δεδομένη. (ο καλός, καλό δεν έχει) και μετα αποφασιζεις αν να φυγεις η οχι. Το μετά, μου φαίνεται πολύ μακρά
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου πάντως!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    μπορω να πω οτι προβληματιστικα. Ο λογος?? Γτ ζεις για ολους τους αλλους και οχι για εσενα...!!! πως μπορεις να το κανεις αυτο?
    Εχεις μπει σε ενα μοτιβο να θες τοσο πολυ να κανεις τους αλλους να σε επιβραβευσουν για τις προσπαθειες που κανεις για να τους κανεις χαρουμενους, και απορω ποιος σου ειπε οτι χρειαζονται απο εσενα το να γινουν χαρουμενοι και πληρεις... ? Και αν ο αλλος ειναι ευτυχισμενος ετσι οπως ειναι...? Η κοπελα για να σε κοιταξε αδελφε μου, θεωρει οτι της κανεις. Εσυ ΠΑΛΙ προτρεχεις και λες δεν κανω για αυτην. Δηλαδη τι..? αποφασιζεις εσυ για εκεινη..? Τι ακριβως κανεις? Συνελθε!
    Οχι μονο στην κοπελια, σε ΟΛΟΥΣ.. το ιδιο κανεις παντου. Κρινεις εσυ τι θελουν οι αλλοι... Λαθος .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Αρχικα θα σου προτεινω κατι. Χαλαρωσε. Ειναι λογικο απο την μερια των αλλων να σου ζητανε "χαρες". Νομιζουν οτι ετσι σε απασχολουν και σου δινουν κινητρο να κανεις κατι. Φανταζομαι οτι δεν κανεις τιποτε πια απο μονος σου, αν δεν σου πουν.
    Κατεπεκταση, νιωθεις πιονι, μαλακακος (συγνωμη για την εκφραση) κοροιδο και τα συναφη, αντι να δεις οτι χρειαζονται την βοηθεια σου. Ασχετα αν βλεπεις οτι συζητανε, αρα βαριουντε να πανε μεχρι το περιπτερο πχ και οτι αν δεν πας εσυ θα παει ο επομενος η ακους το ασε μωρε θα παω εγω αυριο αφου σου ειναι τοσο δυσκολο... Φερνω μικρα καθημερινα πραγματακια που στο μυαλο σου τα δημιουργεις σαν απορριψη, βολεμμα κλπ για να καταλαβεις που κανεις λαθος. Το λαθος σου ειναι οτι δεν ζητας ανταλαγμα, πχ μια σοκολατα. (αρχηκα η απαντηση που θα ακουσεις ειναι : ελα μωρε που θες και σοκολατα, η κατι αναλογο που θα σε μειωσει ομως μην σταματησεις να διεκδικεις.Ειναι κατι που ποτε δεν το εκανες και στα ματια του εκαστοτε θα φανει ανταρσια). Στην συνεχεια ζητα βοηθεια απο καποιον ειδικο για να μαθεις να διαχειριζεσαι την οικογενεια σου ετσι ωστε να νιωθεις μελος της. μπορω να καθησω να γραφω μερες. Αλλα πρεπει να τα παρουμε απο την αρχη αν θελεις μαζι μου, ενα ενα και αυτο θα παρει πολυ χρονο με τον γραπτο λογο.
    Μπορουμε να επικοινωνουμε μεσω email αν θες αλλα κατα την γνωμη μου πηγαινε σε καποιον ειδικο να μηλισεις γιατι με τον προφορικο λογο εχεις πιο αμεσες απαντησεις.

Similar Threads

  1. ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΤΗ ΜΕΣΗ...
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 25-10-2012, 12:50
  2. Οικογενεια και πάλι οικογένεια...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 12-10-2012, 12:26
  3. ΜΕΣΗ ΗΛΙΚΙΑ
    By jonjura in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 28-08-2012, 12:20
  4. Μια ζωή στη μέση...
    By mperdemen0s24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 02-02-2010, 20:38
  5. οι γονεις μου κ εγω....στη μεση???
    By kristi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 24-06-2008, 00:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •