ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ

    Τις τελευταιες μερες ειμαι πολυ θλιμμενος. Διαβαζω τα παλια μου ποστ και αυτα με κανουν ακομα πιο θλιμμενο. Παντου η λεξη "σκεφτομαι". Σκεφτομαι, σκεφτομαι, σκεφτομαι...πουθενα πραξη. Μονο σκεψεις. Πως θα ηταν η ζωη μου αν, τι θα γινοταν αν, τι ειναι σωστο να κανω, τι πρεπει να πω, τι πρεπει να σκεφτω, τι αποφαση να παρω, τι θα κανω στη ζωη μου...τοσα χρονια μεσα στη φυλακη του νου...και οχι τιποτα αλλο, αλλα ημουν και νεος. Και τωρα νεος ειμαι, θα μου πεις, αλλα εχω χασει τοσο χρονο που με εχει παρει απο κατω...σκεφτομαι ολα τα λαθη που εχω κανει, τις ευκαιριες που πεταξα, τα πραγματα που θα μπορουσα να ειχα κανει αλλιως...μου τη δινει που ειμαι σε αυτη την κατασταση...θα μπορουσα να ξυπνησω μια μερα και να πω οτι βαζω ενα τελος σε ολα και ξαφνικα η ζωη μου να μεταμορφωθει, να αλλαξει εντελως, να ζησω σε ενα αλλο κοσμο, να ερωτευτω, να γνωρισω νεους ανθρωπους, να αποκτησω εμπειριες, αλλα ολα αυτα μονο σε μια ταινια θα γινονταν. Η πραγματικοτητα απεχει πολυ απο το φτιαχτο κοσμο του θεαματος. Θυμαμαι ολα οσα εχω να κανω, τις υποχρεωσεις, οσα με κρατανε δεσμιο. Λυπαμαι πολυ που το λεω αλλα θα ηθελα τοσο πολυ να εχω καποια πραγματα διαφορετικα και μου ειναι τοσο δυσκολο καμια φορα να διαπιστωσω το αυτονοητο, οτι δηλαδη "ο,τι εγινε εγινε". Γιατι να μου ειναι τοσο δυσκολο ρε π**** μου; Και γιατι δεν κερδιζω πολλα λεφτα σε καποιο τυχερο παιχνιδι στο φιναλε; Και μη μου πειτε "τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια" γιατι αυτα ειναι μ******.
    Κοιτουσα τα παλια ποστ λοιπον και ειδα ενα ποστ οπου ειχα γραψει την απαντηση που μου ειχε δωσει ο Χρηστος ο πρωην κομμουνιστης πριν μερικους μηνες :

    "Και διαφορετικά, όπως ονειρευόσουν, να ζούσες τη ζωή σου, εν τέλει χάλια θα ένιωθες. Είναι κατάρα το να μην αγαπάς τον εαυτό σου, που δεν διορθώνεται με τερτίπια απλά...Τα τερτίπια μπορούν ίσως να δίνουν ώθηση και να βοηθάνε λίγο στην καλυτέρευση μα ως εκεί. Το ίδιο λέω και σε έναν άλλο φίλο μου που περνάει, λέει, χάλια με τους γονείς του, και περιμένει να φύγει από το σπίτι του για να νιώσει καλύτερα. Κατ' εμέ δε θα νιώσει καλύτερα, γιατί δεν φτιάχνει τη διάθεση σου το που βρίσκεσαι. Αυτός είναι καταπιεσμένος από τον εαυτό του, δεν τον καταπιέζει το σπίτι του. Ακόμα κι αν φύγει από το σπίτι του, πάνω του θα κουβαλάει αυτό που τον χαλάει. Άσχετο σαν γεγονός με σένα, αλλά με κοινό, πιστεύω, παρανομαστή. Κι εσύ να ζούσες, όπως λες ότι θα ήθελες, αν δεν πιστεύεις σε σένα, και δεν αγαπάς αυτό που είσαι, χάλια θα είσαι, μη σου πω ότι θα είσαι χειρότερα απ' ό,τι είσαι τώρα. Και για να το κλείσω, ξαναλέω, θα στο πω συνολικά 1 εκατ. φορές : Είσαι αυτό που σκέφτεσαι, δε θα σε κάνει κανένας να σκεφτείς τον εαυτό σου διαφορετικά, παρά μόνο ο ίδιος σου ο εαυτός. Αν σκέφτεσαι τον εαυτό σου μίζερα, θα ζεις δυστυχισμένα. Αν τον σκέφτεσαι θετικά, θα σου συμβαίνουν συνεχώς καλά".

    ΥΓ.Μου αρεσει που ειχα πει στον εαυτο μου οτι δε θα ξαναγραψω καταθλιπτικο κειμενο...ΓΙΑΤΙ ΡΕ Π**** ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΠΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Μη νομίζεις ότι εισαι ο μόνος κι ούτε ότι είσαι μόνος σου, τα περνάμε, τα περάσαμε..κι ευχόμαστε να μη τα ξαναπεράσουμε και μέσα απο το παρελθόν να βγούμε σοφότεροι.


  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Δεν υπάρχει αν...!!!Δεν ξέρεις πως θα ήταν αυτό το αν... θέλεις την άποψή μου για τα λεφτά ? γιατί το ακούω συχνά ότι δεν φέρνουν την ευτυχία.Μπορεί να μη φέρνουν την ευτυχία αλλά σίγουρα κανουν καλήτερη τη ζωή μας.Και?Θεωρείς ότι το οικονομικό θέμα είναι η βάση των προβλημάτων?Δε νομίζω...Βρες τα λίγο με τον ευατό σου,τράβα μία γραμμή στα παλιά και κοιταξε το μέλλον.Δεν μπορούμε ούτε να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω κι ούτε να αφήσουμε τον χρόνο να περνάει άσκοπα.Ζημιά στους ευατούς μας κάνουμε.Ακούγεται εγωιστικό κι εύκολο αλλά ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να τα βγάλουμε όλα αυτά από το μυαλό μας.Πρέπει ομως..Πρέπει να σκεφτούμε θετικά γιατί όπως σου είπα δεν θα προσφέρει τίποτα το ΑΝ ...Πέρασε!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    ναι αλλα μερικες φορες μου μοιαζει αδυνατον να μην το σκεφτομαι αυτο το ΑΝ...ειδικα οταν ολα πανε στραβα. (

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ρε Στεφανε μια ζωη μες στη γκρινια εισαι! Δεν αναλαμβανεις καμια πρωτοβουλια κ κλαις πανω απο το χυμενο γαλα! Ξεκουνησου! Να σου πω, τα κειμενα αυτα τα απανθισματα μονος σου τα συγγραφεις??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Εν μερει Στεφ σε καταλαβαινω. Νομιζω ομως οτι εισαι λιιιιγο αντιδραστικο στοιχειο. Δηλαδη, εχεις γραψει πολλα ποστ εδω, σου εχουμε πει καποιες γνωμες, αλλα συνεχιζεις να εισαι αρνητικος σε ολα. Δε νομιζεις οτι ηρθε η ωρα να ξεκουνηθεις λιγο και να κανεις ενα βημα εμπρος;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    θετική σκέψη είναι η μονη λύση... Σκέψου θετικά !!!!! http://tokleidi.wordpress.com/2013/0...-%CF%83%CE%BA/
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    μακαρι να ηταν τοσο απλο η θετικη σκεψη. για να σκεφτεσαι θετικα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Καλημέρα, κοίτα προσπαθούμε να σκεφτόμαστε θετικά, σήμερα κι εγώ ενω με πιάσαν τα χάπια και πήγα να ντυθώ μάντεψε!.....έβαλα κιλα και το κακό είναι ότι για τόσο χρονικό διάστημα που θα κάνω αγωγη αν συνεχίσω έτσι.... .....τα effexor (ασχετο) προσθέτουν απο μόνα τους κιλα? ειναι δυνατόν? Εγω ξέρω ότι αμα πάρεις δε μπορεις να χάσεις. Την έβαψα με λίγα λογια τωρα λες να πάθω κατάθλιψη επειδη θα βάλω κιλα? Ελεος..τι να πω! Ομως..παρόλα αυτα θα το παλέψω! Θα παω σε διαιτολόγο και ελπίζω να μείνω στα κιλάκια μου. ..ΕΛΠΙΖΩ. Σκεφτομαι θετικά,,,θα παω και δε θα πάρω κιλά τελος. Μεχρι χθες δε μπορουσα να παρω τα πόδια μου σιγα μη κάτσω να σκεφτομαι αν....αν....και αν....ΖΩ τη στιγμή, είμαι εδω κι είμαι καλά, δε ξέρω τι θα γίνει αύριο, διώχνω τις σκέψεις μου οπως είχε γράψει κάπου και το Κλειδι σκεψης..σα να είναι συννεφα απο πάνω μας κι εξαφανίζονται (οι σκέψεις). Κάθε μια αρνητική σκέψη πρέπει να αντικαθιστάτε απο δύο θετικές. Αυτά Στέφανε...μη γκρινιάζεις..μη περιμένεις να γινουν όλα όπως τα φαντάζεσε (σε κανένα δε γίνανε)......ζήσε το τώρα και πάλεψε όπως μπορείς.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    ή για να σου συμβούν θετικά πράγματα πρέπει να σκέφτεσαι θετικά... Με μιζέρια και συνεχόμενα παράπονα μόνο προβλήματα δημιουργούμε. Καταρχάς ζεις, δεν έχεις γνωρίσει πόλεμο, έχεις ηλεκτρικό, μιλάς με άλλους στο ιντερνετ, έχεις φαγητό, οικία, ρούχα, καθαρό νερό όλα αυτά για σένα είναι δεδομένα και για κάποιον άλλον πάνω σε αυτό τον πλανήτη είναι ο παράδεισος. Αν παραπονιέσαι για την κόλαση που ζεις αντάλλαξε την με την κόλαση που ζει ένας άνθρωπος στην Αφρική, την κίνα, το πακιστάν, το Μεξικό, κτλ και μετά γράψε μας για την εμπειρία σου. Σίγουρα όλοι έχουμε προβλήματα αλλά αν δεν ενεργοποιηθούμε δεν θα τα λύσουμε.. Καλή τύχη και μακάρι να βρεις τον παράδεισο που θέλεις και να ζήσεις ευτυχισμένος.

    elli1 η αναλογία είναι 3 καλές σκέψεις για να εξισορροπήσετε την 1 αρνητική. αλλά και οι δύο δεν είναι άσχημα αφού πιάνει... Έρευνες έχουν δείξει πως ο μέσος άνθρωπός κάνει 60.000 σκέψεις ημερησίως, από αυτές το 80% είναι αρνητικές. Αρά σίγουρα δεν είναι εύκολο για κανέναν... αλλά αν δεν προσπαθείς είσαι 100% χαμένος.
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

Similar Threads

  1. Σκεψεις...
    By aliki23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 22-10-2012, 08:33
  2. Σκεψεις..
    By Φωτεινη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 01-11-2010, 17:38
  3. Σκεψεις
    By bandicoot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-08-2010, 23:45
  4. Σκεψεις ....
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2010, 12:16
  5. ΣΚΕΨΕΙΣ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 17-02-2008, 22:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •