Τι φάρμακα παίρνετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    Τι φάρμακα παίρνετε?

    Σ αυτό το thread, γράψτε όσοι θέλετε τι είδους φαρμακευτική αγωγή ακολουθείτε, ασχέτως την πάθηση από την οποία υποφέρετε (πχ αγχώδης διαταραχή, ιδεοψυχαναγκαστική, μείζονα κατάθλιψη, διπολική διαταραχή, ψύχωση, διαταραχή προσωπικότητας, ή οτιδήποτε άλλο τελοσπάντων για το οποίο λαμβάνετε αγωγή). Εν ολίγοις τι φάρμακα παίρνετε και κατά πόσο σας έχουν βοηθήσει.
    Θα ξεκινήσω εγώ. Παίρνω abilify, invega και zoloft ως βασικά φάρμακα. Σε καταστάσεις έντονου στρες παίρνω και κανένα αγχολυτικό τύπου stedon ή xanax. Είμαι πολύ καλύτερα όσον αφορά τη διάθεση κ τις σκέψεις μου κ η συγκεκριμένη αγωγή κυριολεκτικά με έχει σώσει. :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    εγώ παίρνω abilify για την ψύχωση και για τα έντονα συμπτώματα υπέρ ενεργητικότητας που είχα και galopran για την ιδψ και την κατάθλιψη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σε έχουν βοθήσει? Νιώθεις καλύτερα από τότε που ξεκίνησες την αγωγή? :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    είμαι πολύ καλύτερα και είναι αυτά τα φάρμακα σαν να γράφτηκαν για μένα, από την αρχή ξεκίνησα με αυτά πριν τρία χρόνια και τώρα ακόμα με αυτά συνεχίζω, βέβαια τα μείωσα σταδιακά, έπεσα βέβαια και σε καλό γιατρό και εστίασε ακριβώς το πρόβλημα, δυστυχώς όμως δεν πρόλαβα να κάνω ψυχοθεραπεία πήγα κατευθείαν σε ψυχίατρο γιατί το πρόβλημα παρουσιάστηκε αστραπιαία και δεν πρόλαβα να αντιδράσω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Πιστεύω μπορείς να το δρομολογήσεις και για ψυχοθεραπεία, εφόσον το επείγον θέμα ξεπεράστηκε! Χαίρομαι που είσαι καλά! Είναι πολύ βασικό να πέσεις σε σωστό γιατρό, επαγγελματία και άνθρωπο, και όχι σε χασάπη!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    ναι από την άλλη συνεδρία θα παίρνω ένα χάπι μόνο και σκέφτομαι να τον ρωτήσω να μου συστήσει έναν καλό ψυχολόγο λογικά θα συνεργάζεται με κάποιον, γιατί έμεινα ικανοποιημένη και δεν τον έχω αλλάξει στα τόσα χρόνια, οπότε τον εμπιστεύομαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Γειά σας! Εγώ παίρνω effexor και παράλληλα άρχισα με ψυχολόγο. Προσπαθω κι απο μόνη μου να κάνω θετικές σκέψεις, να χαίρομε τη κάθε στιγμή και να μην λυπάμε και ανχώνομε. Όπως κυλάει η ζωή απλά ακολουθώ και κάνω ότι μπορώ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ελπίζω να σου συστήσει κάποιον καλό! Δηλαδή θα μείνεις με μονοθεραπεία? Ποιό θα κρατήσεις? Το abilify ή το άλλο? Σου είπε?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ελλη γειά σου! Είχα πάρει παλιότερα κι εγώ effexor, για πολύ λίγο διάστημα όμως! Εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου και όλα να σου πηγαίνουν όπως τα θες! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    δεν θα κρατήσω κανένα από τα δύο θα μου δώσει κάτι άλλο για συντήρηση μου είπε, τώρα να δούμε, ναι ελπίζω να μου συστήσει έναν καλό ψυχολόγο, εσύ πας σε ψυχολόγο; Το effexor γιατί ενδεικνύεται για ήπια κατάθλιψη, σας βοηθάει;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Το effexor εγώ ξέρω ότι είναι δυνατό σχετικά αντικαταθλιπτικό, πχ για ελαφριά κατάθλιψη συνήθως θα δώσουν ladose που είναι πολύ ελαφρύ! Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, το ίδιο και κάθε οργανισμός!
    Εγώ σε ψυχολόγο με την έννοια να πηγαίνω και να κάνω ψυχοθεραπεία με την ακριβή έννοια του όρου όχι, απλά πάω σε ψυχίατρο και συζητάμε.. Σκέφτομαι τελευταία για ψυχαναλυτική προσέγγιση..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Το effexor το παίρνω πρωι βράδυ των 75, μου είχε πει να κάνω υπομονή γιατί αργει να δράσει όπως κι όλα τα αντικαταθλιπτικά. Η αλήθεια είναι ότι τον ΄επαιρνα τηλ. κι έλεγα δεν είμαι καλά..και μούλεγε περίμενε λίγο, αλλιώς θα έπαιρνα κι ακόμη ένα. Οταν περάσουν τα βαριά συμπτωματα και μπορείς να λειτουργήσεις πχ να πας για ΄ψώνια να κάνεις δουλειές κτλ μετά θέλει και δική μας προσπάθεια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ετσι είναι Ελλη, ακριβώς όπως τα λες! Τα φάρμακα σε βάζουν σ' ένα δρόμο, αλλά πρέπει μετά εσύ να τον διασχίσεις μόνος σου.. Ολα αυτά τα φάρμακα αργούν να δράσουν, γι αυτό όσο πιο έγκαιρα γίνει έναρξη της θεραπείας, τόσο καλύτερα..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ετσι είναι Ελλη, ακριβώς όπως τα λες! Τα φάρμακα σε βάζουν σ' ένα δρόμο, αλλά πρέπει μετά εσύ να τον διασχίσεις μόνος σου.. Ολα αυτά τα φάρμακα αργούν να δράσουν, γι αυτό όσο πιο έγκαιρα γίνει έναρξη της θεραπείας, τόσο καλύτερα..
    Μπορούν να μου προσφερουν το "καθαρό μυαλό" που θέλω?
    Δεν εχω πάρει και απο προκαταληψη/σκεψη ότι θα μου ριξουν την αυτοεκτιμηση και με την πεποιθηση ότι αφου εμαθα τον τροπο με τον οποίο λειτουργει η σκέψη μεσα απο τη ψυχοθεραπεια μπορω με κόπο να το παλέψω. Σιγουρα δεν ισχυριζομαι ότι αυτο που κανω ειναι το σωστο. Υπαρχουν και περιοδοι παλινδρόμησης που νομιζω ότι ξεκιναω ξανα απο την αρχη.
    γιάννης

  15. #15
    Ιωάννη τα φάρμακα είναι καλό να αποφευχθούν, αφού την παλεύεις με τον ψυχολόγο σου μην τον σκέφτεσαι, μπορείς να τα καταφέρεις, δυστυχώς εγώ τα πήρα γιατί δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά έπρεπε να πάω σε ψυχίατρο και με ανακούφισε, είμαι ενεργή δεν έχω προβλήματα κοινωνικότητας, εργάζομαι, ασχολούμαι γενικός με τον εαυτό μου, αλλά εδώ και τρία χρόνια παίρνω τα χάπια μου συστηματικά για μεγάλο διάστημα, δεν παύω την αγωγή και δεν μπορώ να κάνω τίποτα πλέον, τα χάπια είναι μία διαδικασία όσο να είναι και υπάρχουν και γιατροί που κάνουν τους ασθενείς τους πειραματόζωα το διακινδυνεύεις να μπεις σε αυτή την διαδικασία;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι φαρμακα παιρνετε για ocd??
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 29-08-2019, 22:37
  2. φοβιες ,καταθλιψη τι φαρμακα παιρνετε ?
    By sandy25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 14-09-2011, 14:42
  3. συνηθωσ ποσο παιρνετε λεξοτανιλ;
    By elis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-08-2011, 02:12
  4. Μη παίρνετε ψυχοφάρμακα -υπαρχει λύση !
    By fot1109 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 110
    Last Post: 01-02-2011, 08:28
  5. παιρνετε zoloft???
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-02-2010, 20:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •