ΨΥΧΩΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ?..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    ΨΥΧΩΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ?..

    υπαρχει καποιος που να εχει προβλημα και να μιμειται τη συμπεριφορα καποιου κοντινου του προσωπου?
    ή απλα αλλαζει η συμπεριφορα οσων εχουν ψυχωση?κ αν δεν φταιει η ψυχωση τι μπορει να κανει εναν ηρεμο ανθρωπο (πριν την ψυχωση)..εχθρικο κ περιεργο κατα τη διαρκεια της?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    δεν πάσχω εγώ η ίδια από ψύχωση οπότε δεν έχω βιωματική εμπειρία της ψύχωσης, αλλά από ό,τι έχω καταλάβει από τις περιγραφές άλλων:

    ναι, η ψύχωση αλλάζει τη συμπεριφορά. κάτι γίνεται μέσα στο μυαλό αυτών των ανθρώπων, και διογκόνωνται σε παράλογο βαθμό οι ήδη υπάρχουσες ανασφάλειες και φόβοι που έχουν. οπότε φοβούνται τα πάντα σε υπερβολικό και παράλογο βαθμό. το τί ακριβώς φοβούνται έχει να κάνει συνήθως με το ποιοι ήταν οι προσωπικοί τους φόβοι πριν πάθουν ψύχωση. στην οξεία φάση της ψύχωσης φοβούνται παράλογα, κάνουν συνειρμούς που δεν ευσταθούν λογικά κλπ.

    πχ φοβούνται ότι τους παρακολουθούν, όταν βλέπουν αστυνομικούς νομίζουν ότι ψάχνουν αυτούς, όταν βλέπουν τηλεόραση νομίζουν ότι οι τηλεπαρουσιαστές μιλάνε γι αυτούς, ότι παρακολουθούν τη σκέψη τους έχοντας βάλει τσιπάκι στον εγκέφαλό τους και διάφορα τετοια. αυτά είναι μερικά παραδείγματα που έχω ακούσει από ανθρώπους που έχουν βιώσει ψύχωση. δεν σημαίνει ότι τα παθαίνει όλα μαζί ό ίδιος άνθρωπος, τα έχω ακούσει από διαφορετικούς ανθρώπους.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Lou το έχω περάσει και το περιγράφεις πολύ καλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αυτά τα συμπτώματα είχα και εγώ.
    Τώρα m86 εγώ είχα και την τάση να μιμούμαι άτομα αλλά όχι από το στενό μου περιβάλλον, μην υπαρκτά πρόσωπα
    όπως θεότητες κ.τ.λ, νόμιζα ότι μπαίνω σε ρόλους γιαυτό και έπραττα ανάλογα.
    Δυστυχώς τα έχει αυτά η ψύχωση.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    δεν πάσχω εγώ η ίδια από ψύχωση οπότε δεν έχω βιωματική εμπειρία της ψύχωσης, αλλά από ό,τι έχω καταλάβει από τις περιγραφές άλλων:

    ναι, η ψύχωση αλλάζει τη συμπεριφορά. κάτι γίνεται μέσα στο μυαλό αυτών των ανθρώπων, και διογκόνωνται σε παράλογο βαθμό οι ήδη υπάρχουσες ανασφάλειες και φόβοι που έχουν. οπότε φοβούνται τα πάντα σε υπερβολικό και παράλογο βαθμό. το τί ακριβώς φοβούνται έχει να κάνει συνήθως με το ποιοι ήταν οι προσωπικοί τους φόβοι πριν πάθουν ψύχωση. στην οξεία φάση της ψύχωσης φοβούνται παράλογα, κάνουν συνειρμούς που δεν ευσταθούν λογικά κλπ.

    πχ φοβούνται ότι τους παρακολουθούν, όταν βλέπουν αστυνομικούς νομίζουν ότι ψάχνουν αυτούς, όταν βλέπουν τηλεόραση νομίζουν ότι οι τηλεπαρουσιαστές μιλάνε γι αυτούς, ότι παρακολουθούν τη σκέψη τους έχοντας βάλει τσιπάκι στον εγκέφαλό τους και διάφορα τετοια. αυτά είναι μερικά παραδείγματα που έχω ακούσει από ανθρώπους που έχουν βιώσει ψύχωση. δεν σημαίνει ότι τα παθαίνει όλα μαζί ό ίδιος άνθρωπος, τα έχω ακούσει από διαφορετικούς ανθρώπους.
    σιγουρα κατι γινεται στο μυαλο!αλλα δν μπορω να καταλαβω πως αν ειναι στα πλαισια της ψυχωσης η αλλαγη χαρακτηρα προς το χειροτερο και η μιμηση κακων (πολυ κακων) συμπεριφορων που το ατομο δεν ειχε ποτε πριν, αλλα ειχε αντιμετωπισει πολλες φορες στο παρελθον!μηπως ο φοβος να μην γινει ετσι τον εκανε μεσα στην ψυχωση να γινει αυτο που φοβοταν??

  5. #5
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 View Post
    Lou το έχω περάσει και το περιγράφεις πολύ καλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αυτά τα συμπτώματα είχα και εγώ.
    Τώρα m86 εγώ είχα και την τάση να μιμούμαι άτομα αλλά όχι από το στενό μου περιβάλλον, μην υπαρκτά πρόσωπα
    όπως θεότητες κ.τ.λ, νόμιζα ότι μπαίνω σε ρόλους γιαυτό και έπραττα ανάλογα.
    Δυστυχώς τα έχει αυτά η ψύχωση.
    αντιγραφει την κακη συμπεριφορα του πατερα του, ο οποιος του φεροταν απαισια!!οχι μη υπαρκτα προσωπα!πως τα ξεπερασες?αυτον τον συγκεκριμενο χαρακτηρα αντιγραφει!
    Last edited by m86; 14-03-2013 at 19:16.

  6. #6
    το χειροτερο ειναι οτι ενω βλεπω οτι υπαρχει προβλημα κ εκεινος δεν το καταλαβαινει (τα θεωρει ολα φυσιολογικα), οταν παω να αναφερω το θεμα γιατρου για βοηθεια τοτε βγαζει οτι κακια συμπεριφορα ειχε δει απο τον πατερα του κ απο αποψη κινησεων και απο αποψη εκφρασεων... κ αρχιζω κ εγω καποια στιγμη κ "χαζευω" γιατι δεν το χωραει το μυαλο μου αν ειναι οντως αλλαγη στο χαρακτηρα του ή φταιει η ψυχωση..βεβαια ο γιατρος που του περιγραφω τισ κινησεις του μου λεει οτι μιμειται τον πατερα του γιατι του ελειψε το προτυπο του πατερα κ οτι εχει μεσα του θυμο που τον βγαζει μεσα στο προβλημα του μ αυτο τον τροπο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    μπορει αυτοσ να ειναι πραγματικα κ να μην το χεισ καταλαβει μπορει με την ψυχωση να γυρισε πισω στη μικρη του ηλικια ελπιζω να καταλαβαινεισ τι ενοοω μολισ παρει φαρμακα θα ηρεμησει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Quote Originally Posted by elis View Post
    μπορει αυτοσ να ειναι πραγματικα κ να μην το χεισ καταλαβει μπορει με την ψυχωση να γυρισε πισω στη μικρη του ηλικια ελπιζω να καταλαβαινεισ τι ενοοω μολισ παρει φαρμακα θα ηρεμησει
    sugnwmh gia ta greeklish alla eimai se allo h/u kai den exei allhnika!lol!
    etsi thelw na pisteuw k egw oti einai apo thn pxuxwsh.giati ton gnwrizw para polla xronia k den htan pote etsi!oute sto prwto episodeio pou perase!pernei agwgh enamish mhna..alla den exei paei sto giatro kai arnhtai na paei legontas pws einai den exei tipota kai htan panta etsi...alla exei asxhmh sumperifora..pou den eixe pragmatika pote!!giauto kai eimai se adiexodo...kathe fora pou tou lew gia giatro mou apantaei an pas esu tha se kleisei mesa!epishs den exw k tropo na ton kanw na paei sto giatro!!megalo problhma kai den blapw lush kai bohtheia apo kanena!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Άλλαξε το φάρμακο που του δίνεις μέχρι να ηρεμήσει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Άλλαξε το φάρμακο που του δίνεις μέχρι να ηρεμήσει
    δεν μπορω να του αλλαξω την αγωγη απο μονη μου!!μιλαω με το γιατρο του..αλλα μου ειπε να συνεχισει την αγωγη κ με καποιον τροπο να του βαλω την ιδεα να παει στο γιατρο!!εκεινος βεβαια συνεχιζει να λεει οτι ειναι μια χαρα!!κ να στελνει τους αλλους στο γιατρο αν του πουν τιποτα!!

  11. #11
    λοιπον νομιζω οτι εχει βολευτει στην κατασταση που ειναι...αυτη η συμπεριφορα του φαινεται νορμαλ γιατι αυτη θυμαται να επικρατει στο σπιτι του παλια και ειναι κολλημενος!το καταλαβα χθες απο μια συζητηση που καναμε για το οτι σημερα θα πληρωθει απο μια δουλεια κ το τι εχει σκοπο να κανει γιατι πλεον δεν εχει δουλεια κ διαφορα θεματα!πιστευω οτι η αγωγη τον εχει βοηθησει μονο στο θεμα του να ειναι πιο ηρεμος κ να κοιμαται τα βραδια..κατα τα αλλα δεν τν εχει βοηθησει σε τιποτα αλλο!κ δεν εχει πιστει ακομα για το θεμα "γιατρος"!και σε οτι εχει να κανει με τον μπαμπα του οσο μου τον λεει "μπαμπα" τοσο μου ερχεται να του ξεφουρνισω ολα οσα του εχει κανει, γιατι με κανει να σκασω ολο αυτο με τον μπαμπα και τον μπαμπα και τον μπαμπα!!!ουφ!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by m86 View Post
    δεν μπορω να του αλλαξω την αγωγη απο μονη μου!!μιλαω με το γιατρο του..αλλα μου ειπε να συνεχισει την αγωγη κ με καποιον τροπο να του βαλω την ιδεα να παει στο γιατρο!!εκεινος βεβαια συνεχιζει να λεει οτι ειναι μια χαρα!!κ να στελνει τους αλλους στο γιατρο αν του πουν τιποτα!!
    Συμφωνω, δεν κανουμε μονοι μας πειραματα να δουμε ποιο φαρμακο θα πιασει, δεν κατανταμε ενα αγαπημενο μας προσωπο πειραματοζωο οπως δν θα θελαμε αλλωστε να το κανουν κ οι αλλοι εν αγνοια μας κ σε μας! Τελος μ αυτο!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Συμφωνω, δεν κανουμε μονοι μας πειραματα να δουμε ποιο φαρμακο θα πιασει, δεν κατανταμε ενα αγαπημενο μας προσωπο πειραματοζωο οπως δν θα θελαμε αλλωστε να το κανουν κ οι αλλοι εν αγνοια μας κ σε μας! Τελος μ αυτο!
    πειραματοζωο ποτε!!εχω κανει τον ψυχιατρο σπιτι μου,κ ευτυχως δεν ειναι απο τους γιατρους που κανουν τους ασθενης τους φυτα, αλλα απο αυτους που θεωρουν οτι η αγωγη ειναι βοηθεια στον ασθενη και το βασικο ειναι ο ιδιος ο ασθενης!μονο που δεν θελει ακομα να παει ο ιδιος να μιλησει στο γιατρο και γιαυτο παω εγω!αυτο ειναι μεγαλο προβλημα και δυστυχως παραμενει αλυτο!:(
    βεβαια δεν εχει κλεισει 2 μηνες αγωγης ακομα...αλλα τα σημαδια που μου δειχνει ειναι μονο το οτι ειναι ηρεμος και κοιμαται τα βραδια!κατα τα αλλα σχετικη ακαθησια, μουσικη δυνατη ασχετα τραγουδια επαναστατικα κ τετοια, ξεχναει καποια πραγματα, πολυ περπατημα, κ μερικες φορες του μιλαω αλλα μου απανταει μετα απο λιγο ή οτι δεν ακουσε ή μου επαναλλαμβανει την ερωτηση που εκανα... δεν ξερω και πως να του φερθω ωρες ωρες!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    2 μηνες με την ιδια αγωγη? Μηπως πρεπει να περιμενετε κι αλλο?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    2 μηνες με την ιδια αγωγη? Μηπως πρεπει να περιμενετε κι αλλο?
    μαλλον πρεπει να περιμενουμε τι πω!!αλλα με τη συμπεριφορα του αγαπητη μου μου τα εχει κανει τοοοοοοοοοοσα!!υποθετω πως ειναι απο αυτο που περναει αλλα για φαντασου να μεινει ετσι μονιμα κ να μην βελτιωθει καθολου...απλα να ειναι ηρεμος..και να λεει μαλακιες συνεχως!!εκει θα πεσω στα βαρια!!!!!κ θα γελασει ο καθε πικραμενος!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. προβλημα συμπεριφορας
    By rozaki7 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 10-07-2012, 00:18
  2. προβληματα συμπεριφορας
    By zaxari10 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 05-04-2010, 20:54
  3. Η τοξικολογία της συμπεριφοράς
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-12-2009, 16:11
  4. πρόβλημα συμπεριφοράς
    By antonia9 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 27-12-2008, 14:47
  5. Μεταβολη συμπεριφορας
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 04-11-2007, 17:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •