μοναξια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    5

    μοναξια!!

    καλησπερα σας μολις εγινα κι εγω μελος του φορουμ.Πασχω κι εγω απο ΙΔΨ εδω κα μερικα χρονια.Θα χαρω πολυ να βοηθησω αν μπορω οποιον αντιμετωπιζει παρομοια θεματα.Εχω πολλες εμμονες που ειναι βασανιστικες,αλλα το κυριοτερο θα ηθελα να μην ειμαι μονος,πολυ ασχημο πραγμα η μοναξια και θα ηθελα να δραστηριοποιηθω ομαδικα σε καποιους τομεις απασχολησης.Ευχαριστω

    παιδια θα ηθελα να μαθω αν απο το φορουμ προγραμματιζονται διαφορες κοινονικες δραστηριοτητες?
    Last edited by spi1985; 13-03-2013 at 23:29.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Καλησπέρα! Μεγαλο θεμα η μοναξια, που βασανιζει ατομα τοσο με ψυχικη ασθενεια, οσο και χωρις. Σου αρεσει καποιες φορες να εισαι μονος;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Spi pws sou ksekinhse auto? Pisteueis oti an dn yphrxe i ideopsychanagkastikh diataraxh 8a soun monos ?
    Last edited by christos78; 13-03-2013 at 02:47.

  4. #4
    Μια από τις "καταδικες" της ιψδ ειναι η μοναξια. επειδη ο νους ειναι βυθισμενος/κολλημενος σε σκέψεις που δεν του αφηνουν χωρο για να ασχοληθει με τις διαπροσωπικες σχεσεις που εξελίσσονται εκει μπροστα του.
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    ...δεν πάσχω σπο αυτό έχω κατάθλιψη..αλλά θα μπορούσα ίσως να βοηθήσω..λέγοντας ότι, ειναι ΜΟΝΟ σκέψεις, πετάξτε τες μακρια. Δεν ειναι η αληθεια. Όσο για να αποφύγεις τη μοναξιά έχει ένα σωρό ασχολίες, πχ σύλλογοι (αγέννητου παιδιού) μπορείς να πας σε δήμους ή σε κάποια εκκλησία να ρωτήσεις αν μπορείς να βοηθήσεις πουθενα, να επισκεφθεις τους συγγενείς σου, να ξαναπάς να σπουδάσεις κάτι σε κάποιο ιεκ π΄χ κάτι που σε ενδιαφέρει ζαχαροπλαστικη, δημιουργια κοσμημάτων κτλ..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    5

    απαντηση

    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Καλησπέρα! Μεγαλο θεμα η μοναξια, που βασανιζει ατομα τοσο με ψυχικη ασθενεια, οσο και χωρις. Σου αρεσει καποιες φορες να εισαι μονος;
    θα ηθελα να ειμαι μονος οσο λιγοτερο γινεταi:)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    5
    πιστευω θα ημουνα το ιδιο μονος(κακως βεβαια) αλλα τωρα με το ocd εχει γινει εφιαλτης,Θα θελα πολυ να μοιραστω τα ενδιαφεροντα μου με αλλους ανθρωπους,και θα ηθελα αν μπορω να βοηθησω κι αλλα ατομα με αυτο το θεμα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    5
    συμφωνω απολυτα Γιαννη

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    5
    elli1 πολυ ασχημο πραγμα η καταθλιψη αν κι εγω την εχω βιωσει αρκετες φορες διοτι το ocd συνηθως συνοδευεται με την καταθλιψη
    αλλα θα το ξεπερασουμε δεν ειναι στο χερι του;)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    γυμναστικη πολλη γυμναστικη! να κοπανιεσαι, να ιδρωνεις! και διατροφη με πολλα λαχανικα και βιταμινες συμπλεγματος Β!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    οσο για τη επαφη σου με αλλους ανθρωπους ξεκινα πχ ενα αθλημα ομαδικο και σε παφη με τη φυση, πχ γραψου στον ορειβατικο συλογο της πολης σου!ή σε κάποιον ποδηλατικό όμιλο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    spi1985 εχω το ιδιο, πειραζη να ρωτισω με τι εχουν να κανουν αυτες οι σκεψης??

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    9
    Απάντηση προς nick_electro: Εξαρτάται από το τρέχον γεγονός. Αν κάτι σε αγχώνει έρχoνται μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα πολλές σκέψεις σχετικά με αυτό και προσπαθείς όχι και τόσο συνειδητά να προσαρμοστείς ή να σωθείς από κάτι. 'Ετσι βασανίζεσαι χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Αν κάτσεις και καταγράψεις μέσα σε ένα τέταρτο για παράδειγμα ποιες σκέψεις σου έρχονται, βέβαια υπάρχει και κάποιο αγχώδες γεγονός εκείνη τη στιγμή, θα διαπιστώσεις ότι κάποιες είναι δευτερεύουσας σημασίας και κάποιες σοβαρές. Φτιάξε λοιπόν ένα πίνακα με τρεις στήλες ΓΕΓΟΝΟΤΑ-ΣΚΕΨΕΙΣ-ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ και άρχισε να καταγράφεις. Αυτό είναι μια πολύ καλή αρχή! Η ψυχοθεραπεύτρια μου προσπαθεί να συλλέξει πληροφορίες για το τι σκέφτομαι και πώς αντιδρώ σε κάθε περίπτωση. Δυστυχώς χρειαζόμαστε πολύ χρόνο για να βελτιωθούμε. Η ψυχοθεραπεία, η δραστηριότητα, η άσκηση, η κοινωνική επαφή είναι παράγοντες που βοηθούν.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    9
    Μύνημα προς όλους: Διαβάστε το βιβλίο ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ (Αυτοανάλυση και αυτοέλεγχος) της Αναστασίας Καλαντζή, εκδόσεις ''Ελληνικά γράμματα''.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Γεια σας παιδια
    για 2 και κατι χρονια ειχα ιψδ. Εχει περασει καιρος που δεν εχω πια (εχω ωστοσο μερικους μικρους ψυχαναγκασμους ακομα αλλα πολυ μικροι) αλλα τωρα καταλαβαινω διαφορα πραγματα. Σκεφτομαι ποσο με εκλεισε αυτη η παλιοασθενεια στον εαυτο μου. Θα μπορουσα να ειμαι πιο κοινωνικος, πιο δραστηριος, θα μπορουσα να κανω περισσοτερα πραγματα. Η ιψδ με εκανε ακομα πιο κλειστο απ' ο,τι ηδη ημουν, μου πηρε παρα πολυ ενεργεια, εχασα πολλα εξαιτιας της και εμεινα πισω. Προσεξτε οσοι εχετε! ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΚΑΛΑ! Μην αφησετε να σας ΝΙΚΗΣΕΙ! Αυτη αυτο θελει! Ειναι κακια πονηρη και υπουλη. Θελει να σας καταστρεψει την καθημερινοτητα σας. Μην την αφησετε. Μπορει να θελει χρονο να απαλλαγειτε απο αυτην αλλα μην την αφησετε να σας νικαει καθε μερα. Μην αφηνετε να παει χαμενη η μερα. Να κανετε φιλους, να βγαινετε εξω, να γνωριζετε νεους ανθρωπους, να εχετε δραστηριοτητες και χομπι. Μην περιμενετε να απαλλαγειτε απο αυτην και μετα να κανετε πραγματα. Και να της πηγαινετε κοντρα οσο μπορειτε. Α και κατι ακομα, δε συμφωνω οτι η συμπεριφορικη ειναι η καταλληλη μεθοδος θεραπειας. Για μενα η ιψδ ειναι στην ουσια καταθλιψη. Οποτε καντε θεραπεια σαν να εχετε ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ. Κατι σας απασχολει και πρεπει να το βγαλετε απο μεσα σας. Κατι βαθια μεσα σας σας ποναει. Κατι σας στεναχωρει. Βγαλτε το. Μην το αφηνετε να βραζει μεσα σας, γιατι μετα θα κανει εκρηξη και θα υποφερετε απο καταθλιψη. Και η ιψδ δεν ειναι τιποτα μπροστα στην καταθλιψη. Η καταθλιψη ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΝΟΣ, η ιψδ ειναι ΚΡΥΜΕΝΟΣ ΠΟΝΟΣ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΜοΝαξιά...
    By tasakiou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 26-10-2012, 16:45
  2. Μοναξιά μου όλα..
    By Ελίζα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 08-07-2011, 01:26
  3. Μοναξια..
    By MrsCasablancas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-04-2011, 09:47
  4. μοναξιά
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 30-05-2009, 13:16
  5. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By stefanos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 21-07-2008, 15:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •