Μήπως έχω ADHD?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547

    Μήπως έχω ADHD?

    Δεν ήξερα σε ποια κατηγορία ανήκει για αυτό το ποστάρω εδώ.

    Ήθελα να ρωτήσω και να μου απαντήσουν άτομα που ΞΕΡΟΥΝ τι λένε. Φοβάμαι πως πάσχω από adult ADHD.

    Τα συμπτώματά μου είναι τα εξής.

    Άγχος για το παραμικρό, φοβία να ξεκινήσω οτιδήποτε (είμαι 29 κι ακόμα δεν δουλεύω), χάνω το ενδιαφέρον και τον ειρμό στη σκέψη μου εύκολα, στο μάθημα μικρός είχα θέμα γιατί έλεγε έλεγε ο καθηγητής και όσο πήγαινε εγώ γινόμουν ερείπιο δεν έβγαζα άκρη με αυτά που άκουγα και γενικώς είχα θέμα να συμμετέχω...κι αυτό το παθαίνω και πχ σε πρόβες (είμαι ερασιτέχνης μουσικός) που σε λίγη ώρα χάνω τον μπούσουλα και αγχώνομαι και γενικώς για να μην πολυλογώ μετά από έρευνα που έκανα για τα συμπτώματα, βλέπω πως τα έχω σχεδόν όλα...άλλα σε μεγάλο άλλα σε μικρό βαθμό αλλά το λεγόμενο "procrastination" το έχω στο φουλ... Μόνο η νιασίνη αλλά και η ενστικτώδης αντίδραση του οργανισμού να ξεφύγει απ' τη σαπίλα με ξυπνάνε. Μήπως υπερβάλλω και απλά είμαι τεμπέλης..? Αλλά δεν είμαι τεμπέλης εκ φύσεως...

    Αναβάλλω να κάνω πολλά πράγματα γιατί έχω πάρα πολλά κολλήματα και φοβίες όμως θα μπορούσαν όλα αυτά να μπούνε κάτω απ΄την ομπρέλα του ADHD?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μηπως εχεις υπερβολικες προσδοκιες απο τον εαυτο σου?Μηπως εισαι μονιμως αγχωμενος?Μηπως υποτιμας τον εαυτο σου στα παντα?Μηπως θελεις να κανεις το παραπανω που δεν μπορεις..Καλο ειναι να πηγαινουμε μεχρι εκει που μπορουμε να φτασουμε,γενικα μιλαω!Και τελος μηπως να μην ψαχνεις ταμπελες?

    Την ασθενεια αυτη δεν την ξερω,ουτε καν ακουστα δεν την εχω.

  3. #3
    Μαθησιακές δυσκολίες λέγεται στα ελληνικά και εμφανίζεται στα παιδιά που έχουν πρόβλημα αυτοσυγκέντρωσης, είτε γιατί είναι πολύ υπέρ κινητικά, είτε έχουν καταπιεσμένη αριστερό χειρία, είτε αντιμετωπίζουν προβλήματα στο σπίτι τους και οι ψυχολόγοι το βρίσκουν με διάφορες μεθόδους και τα βοηθάνε,αλλά αυτό έχει να κάνει περισσότερο με την συγκέντρωση, έχεις πρόβλημα με το να απομνημονεύσεις κομμάτια στην κιθάρα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 View Post
    Μαθησιακές δυσκολίες λέγεται στα ελληνικά και εμφανίζεται στα παιδιά που έχουν πρόβλημα αυτοσυγκέντρωσης, είτε γιατί είναι πολύ υπέρ κινητικά, είτε έχουν καταπιεσμένη αριστερό χειρία, είτε αντιμετωπίζουν προβλήματα στο σπίτι τους και οι ψυχολόγοι το βρίσκουν με διάφορες μεθόδους και τα βοηθάνε,αλλά αυτό έχει να κάνει περισσότερο με την συγκέντρωση, έχεις πρόβλημα με το να απομνημονεύσεις κομμάτια στην κιθάρα;
    Αχ, αυτό μου θυμίζει εμένα. Εγώ μέχρι την τετάρτη δημοτικού ήμουν άριστη μαθήτρια με τρομερή συγκέντρωση και δεν χρειαζόταν να διαβάζω σχεδόν καθόλου εφόσον τα μάθαινα από το σχολείο και τα θυμόμουν. Από εκεί και πέρα έγιναν 2 άσχημα γεγονότα απανωτα όπως ο θάνατος του πατέρα μου και η σεξουαλική κακοποίηση επί 3 χρόνια, έτσι έχασα την συγκεντρωσή μου στα πάντα μέχρι και τώρα. Ακόμα και ένα τραγούδι που πρέπει να πω στο μάθημα ΔΕΝ θυμάμαι εύκολα τα λόγια με αποτέλεσμα να τα λέω παπαγαλία... κακό γτ δεν μπορώ να δώσω το κατάλληλο συναίσθημα :(

    Jimmaster μήπως σου συνέβει κάτι στην ζωή σου και τα έχεις πάθει αυτά?
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  5. #5
    Χριστίνα μου λυπάμαι.
    Εγώ το είχα αυτό γιατί μεγάλωσα με το παππού μου και την γιαγιά μου από τα τέσσερα, πέντε, οι γονείς μου ήταν μακριά και με πίεσε πολύ ο παππούς μου γιατί δεν ήξερε, πίστευε ότι έτσι πρέπει και έγινα δεξιόχειρας, ήμουν υπερκινητική και μου φαινόταν όλα ανούσια και χαζά, υπερκινητικότητα είχα να φανταστείς μέχρι και πριν τρία χρόνια, που άρχισα τα χάπια.
    Απλά ο jimmaster ψάχνεται γιατί έχει άγχος μάλλον πολύ και νομίζει ότι κάτι έχει, οι μαθησιακές δυσκολίες είναι βέβαια και στο άτομο τι να πω;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Νομίζω το adhd δεν εχει να κανει με δυσαρεστα γεγονοτα στη ζωη μας. Ισως επηρεαζεται αλλα μαλλον προυπαρχει. Εσυ ισως (οπως κι εγω που ημουν παχουλος και μισουσα τον εαυτο μου...και μαλλον και bisexual, αλλα ημουν και εμποτισμενος με ενα σνομπ υφος απ το σπιτι μου και τα υπολοιπα ατομα με κανανε περα γιατι μπορουσα να γινω ανυποφορος) επαθες κατι απ τον θανατο του πατερα και την κακοποιηση που απλα σε τραυματισε ψυχολογικα οχι ομως να εχεις adhd... απλα το μεγαλυτερο συμπτωμα που εχω εγω μαριαννα για το Adhd ειναι η κωλυσιεργία... δλδ κοινως να μαλακιζεσαι 500 χρονια και να μην παιρνεις τπτ στα σοβαρα λες και θα συ για παντα νεος και θα στα παρεχουν οι γονεις σου... Προσφατα πριν κανα χρονο αρχισα να αισθανομαι "αντρας" και να παρω τη ζωη στα χερια μου...

    Μεχρι τωρα ειχα σαν προτυπο τον πατερα μου να κανει αυτος τα παντα για μενα...ελα ομως που αυτος ειναι ηλικιωμενος και με καταθλιψη και ετσι μοιραια με επηρεασε λιγο... ευτυχως ομως προσφατα αρχισα να ξυπναω...καιρος μου ητανε....

    Πηγα διακοπες περσυ για πρωτη φορα απ το 2005... (τραγικο ετσι?) εκτος βεβαια απο κοντινα μπανακια καθε καλοκαιρι εδω.. Και ημουν 2 εβδομαδες καθε μερα καμακι. ποτα... μπανια... μεχρι και One night stand εκανα... Γνωρισα ολο το νησι (δεν θα αποκαλυψω ποιο εννοειται) και περασα υπεροχα...το μυαλο μου σκεφτοταν καθαρα... καθαρο κλιμα, ησυχια...υπνος το μεσημερι..... τσιπουρα φαγητα... απλα υπεροχα.... και οταν γυρισα στην πολη μου με επιασε αφορητη κλεισουρα...ομως την παλεψα...που να παρει ο διαολος αυτο τον χειμωνα δεν εκαμφθην...!! Μεχρι και δουλεια παραλιγο να πιασω...μεχρι που σκεφτομαι πλεον να κυνηγησω το μελλον μου σε αλλη χωρα χωρις να με πιανει πανικος!!

    Ομως πολλες φορες καταληγω να βαριεμαι και να το τρεναρω λες και θα ζησω για παντα...αυτο ομως που με γαμαει τελειως ειναι η σκεψη ολων των πολυτιμβν χρονων που ξοδεψα με τα ψυχολογικα μου... Σκεφτομαι πως ισως 2-3 κουτακια αντικαταθλιπτικα πριν 5-6 χρονια, λογικα θα ημουν σε τελειως διαφορετικο σταδιο στη ζωη μου τωρα...απ την αλλη υπαρχει η μανα μου που λεει πως ισως επρεπε να γινει αυτος ο κυκλος... μαλιστα μαθαινω για αλλα ατομα στην ηλικια μου που ειναι ΣΕ ΑΚΟΜΗ χειροτερη φαση... και ζουνε ακομη οπως κι εγω σαν εφηβοι... Οποτε λεω πως ισως τελικα δεν ειμαστε τοσο γεροι οσο νομιζα και πως απλα ειμασταν νεοι και επιπολαιοι και δεν πεταξαμε τη ζωη στα σκουπιδια...

    Οπως και να εχει εχω παρει αποφαση ακομα και να το παραβλεψω το γεγονος αυτο... και 100 χρονων να φτασω ακομα θα ζω σαν να εχω μπροστα μου πολλα χρονια ακομα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Χριστινα κι εγω λυπαμαι για αυτα που περασες μικρη... καημενο μου :*

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Κι εγώ έχω σχεδόν τα ίδια συμπτώματα και άλλα διάφορα μαζί. Πήγα σε κέντρο ψυχικής υγείας, όμως άκρη δεν έβγαλα. Μου είπε ότι όλα τα παθαίνω από συναισθηματική πίεση και από άγχος. Τίποτα το σπουδαίο δηλαδή. Δυστυχώς ούτε λύσεις για να κάνω τη ζωή μου καλύτερη μου πρότεινε, ούτε τίποτα :(

Similar Threads

  1. συνδρομο ελλειματικης προσοχης- υπερκινητικοτητα-ADHD
    By κικη in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 28
    Last Post: 25-02-2018, 20:13
  2. ADHD
    By giannis88 in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 8
    Last Post: 20-01-2018, 22:00
  3. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 20:14
  4. Μήπως πάσχω από ΙΔΨ;;;
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 30-09-2010, 14:33
  5. μηπως???? Ε ΟΧΙ....
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 11-03-2009, 22:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •