Τι ειναι αυτο το πραγμα παλι...θα το ξεπερασω ποτε?..:/
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Unhappy Τι ειναι αυτο το πραγμα παλι...θα το ξεπερασω ποτε?..:/

    πριν κανα μηνα ειχα βιωσει μια κριση πανικου (μαλλον ετσι ειπαν οι γιατροι τουλαχιστον :P) και ημουν του θανατα που λενε.. Ανεβασα πιεση 18/10, οι παλμοι μου εφτασαν στον θεο και γενικα νομιζα οτι θα πεθανω.. Σημειωνω οτι ειμαι μονο 21 χρονων.. Σε οσους γιατρους πηγα ενα πραγμα μου ειπαν..ΑΓΧΟΣ..εκανα του κοσμου τις εξετασεις..μονο κατι εκτακτες συστολες μου βρηκαν σε ενα απο τα παμπολα καρδιογραφηματα που εκανα αλλα μου ειπαν οτι κ αυτο ειναι αγχος, αλλα μου συνεστησαν να κανω κι ενα holter να ειμαστε καλυμμενοι...ολο αυτο μου κρατησε για περιπου 2 εβδομαδες, δηλαδη ειχα ζαλαδες, ιδρωνα και γενικα ημουν χαλια...υστερα αντι για ταχυκαρδια εμφανισα βραδυκαρδια..!.. και λεω τι ειναι αυτο το πραγμα παλι..και αρχισαν τα συμπτωματα να επειδεινωνονται..ξανα καρδιογραφηματα και triplex...Ολα καλα..αιματολογικες τελειες...παλι μου ειπαν αγχος.. τοτε ειπα αν ειναι να παθω κατι ας το παθω βαρεθηκα..και αμεσως την επομενη μερα τα περισσοτερα συμπτωματα ειχαν φυγει εκτος απο τη βραδυκαρδια που ειναι και το μονο που με προβληματιζει..ημουν καλα μεχρι χθες το βραδυ..εκει που πηγαινα να κοιμηθω ενιωθα τη καρδια μου να σταματαει για 1,2 δευτερολεπτα (νομιζω αυτες πρεπει να ειναι οι εκτακτες συστολες) και τους παλμους μου να ειναι εξαιρετικα χαμηλοι..οταν το ενιωθα ενιωθα οτι κοβοταν η αναπνοη μ και πεταγομουν πανω να ερθω στα ισια μου και η καρδια μου ξαφνικα χτυπουσε γρηγορα μεχρι να ξαναπεσει σε χαμηλα επιπεδα..μιλαω για παλμους 50-60..εκει ημουν καπως καλυτερα..ομως οταν πηγαινα να ξανακοιμηθω παλι τα ιδια..αφηστε που ειχα ξηροστομια ολη τη νυχτα, ιδρωναν τα χερια μου και τα πελματα μου και οταν ηρεμουσα ανεπνεα ακανονιστα...τελικα καταφερα να κοιμηθω 6.30 το πρωι..πολυ ασχημη νυχτα...και δεν ξερω πραγματικα τι γινεται τωρα..να ναι παλι αγχος? αλλα αν ηταν αγχος δεν θα ειχα ταχυκαρδια? δεν ξερω..εχω τρομαξει παλι και με κοβω να πηγαινω παλι στον καρδιολογο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    ολα διμιουργουνται απο το αγχος που εχεις, ΟΛΑ.....αλλα αμα θες, πηγενε και μια στον καρδιολογο να σου φηγη η ηδεα τελιος....

  3. #3
    Πηγαινε σε καρδιολογο για να ηρεμησεις απο αυτη την ιδεα και μετα θα σου προτινα να επισκεπτεις εναν ειδικο ψυχικης υγειας για να σου προτεινει τροπους να το ξεπερασεις και αν χρειαστει να σου δωσει φαρμακο..Αλλα οπως σου ειπαν ολοι το αγχος ειναι..(και λογικα κυρια φοβια σου θα ειναι να μην ξαναπερασεις κριση πανικου?)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    http://tokleidi.wordpress.com/2013/03/27/krisi-panikou/ να πας σε ειδικό θα σε βοηθήσει πολύ. Μια κρίση είναι και θα περάσει ...είναι δικό σου δημιούργημα και εσύ θα την σταματήσεις με τη βοήθεια κάποιου ειδικου. μην φοβάσαι
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  5. #5
    Εάν απο τα 21 πας στον καρδιολόγο για ψύλλου πήδημα είσαι άξιος της μοίρας σου. Είσαι η γενιά που θα συντηρήσει το ασθενικό , και θα πληρώνει περιφερειακούς κομπογιαννίτες , βασικά θα συμετάσχεις στα έξοδα του μήνα τους, ως άλλο θύμα . έλα cheer up baby. Ολα στο μυαλό μας είναι.

  6. #6
    την πρωτη φορα τι ειχε γινει και επαθες κρισεις πανικου ?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Το βασικό που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι από κρίση πανικού ΔΕΝ πέθανε ΚΑΝΕΙΣ ΥΓΙΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΤΕ. Τι σημαίνει αυτό, ότι αφού οι γιατροί σου δεν βρήκαν τίποτα οι κρίσεις πανικού που ενδεχομένως να παθαίνεις δεν θα πρέπει να σε ανησυχούν. Πήγαινε και μια φορά τον χρόνο για check - up και είσαι καλυμμένος.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    1
    πηγενε και μια στον καρδιολογο να σου φηγη η ηδεα τελιος....

  9. #9
    το αμα οφειλεται ολο αυτο που περνας στο αγχος εσυ θα μπορεσεις να το καταλαβεις γιατι εσυ ξερεις περισσοτερο απο καθε αλλον τι αισθανεσαι και τι νιωθεις μεσα σου.αλλα ψαξε το κι αλλο, μην τα παρατας!ποτε δεν ξερεις

  10. #10
    2 μερες πριν το παθω ετρεχα με κατι χαρτια και γενικα ημουν στη τσιτα...

  11. #11
    Τελικα με κοβω ν το γυρναω σε εκδρομες... Ειχα φυγει για Πασχα για καμια βδομαδα και ημουν εξαιρετικα. Κοιμομουν πολυ ευκολα κ δεν ενιωθα τιποτα απο τα παραπανω. Μολις πατησα το ποδι μου προχθες στην Αθηνα..ξαναγυρισαν ολα ξαφνικα και μη σας πω οτι ειμαι χειροτερα απο πριν...εχω να κοιμηθω 2 μερες αφου οταν παω να κοιμηθω νιωθω οτι μου κοβεται η ανασα και πεταγομαι πανω...αυτο το επαθα και το βραδυ πριν φυγω για Πασχα... Τι να πω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Αντι λοιπον να μετραμε τα συμτωματα, μηπως να δουμε γιατι το τοσο αγχος που μας οδηγησε σε αυτα? Δεν νομιζω οτι ειναι μια εκδρομη για το Πασχα αγχος. Ισα ισα!! Ουτε τα χαρτια που ετρεχες να τακτοποιησεις ειναι δα και τοσο μεγαλη υποθεση στο να τακτοποιηθουν. Αν δεν προλαβαινεις μονος σου, κανεις εξουσιοδοτιση ... Μικροπραγματα για εμενα, δεν με καλυπτει. Ηθελα κατι πιο ουσιαστικο να σου πω την αληθεια... Για λεγε λοιπον...! Τι πιστευεις οτι σε οδηγησε σε αυτο που το περιγραφεις αγχος??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Φιλε μου κατα 99% ειναι αγχος, σωματοποιηση ψυχολογικων θεματων που ενδεχομενως εχεις η μπορει να εχεις αλλες εγνοιες κ στενοχωριες, οικογενειακες, με τους φιλους σου, με τη γκομενα σου, κ να εκδηλωνεται σωματικα ως αγχος.. δν νομιζω να χρειαζεσαι καρδιολογο μιας κ δυσκολο να εχεις κατι αμιγως καρδιολογικο, αλλα αμα θες πανε να σου κανει μια εξεταση για να σου φυγει η ιδεα.. κατα τ αλλα το αγχος ειναι η κορυφη του παγοβουνου, πρεπει να τσεκαρεις τι κρυβεται απο κατω
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Απο χθες εχω τρομερο πονοκεφαλο...με χτυπαει στους κροταφους, στα ματια, στον αυχενα και νιωθω το κεφαλι μου σαν να "σφιγγεται"..πηρα αναλγητικα δεν μου εκαναν τιποτα πραγματικα.. Και δεν σταματαει ο πονοκεφαλος καθολου παραμονο για 2 ωρες που ημουν στο γυμναστηριο και εκανα ασκησεις...μετα οταν γυρισα σπιτι ξαναγυρισε κι ο πονοκεφαλος... Ειμαι ετοιμος παλι να τρεξω στους γιατρους...να οφειλεται κι αυτο απο το αγχος ρε γαμωτο...? δεν αντεχω αλλο...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5
    Καλησπέρα φιλε!
    Πιστεύω οτι σχεδόν το 1/4 του κόσμου αυτές τις μέρες έχει τον ίδιο πονοκέφαλο με εσένα , οπως και εγώ χθες και σημερα χαμός, λογικά ειναι λόγω του καιρού,αγχους και το οτι ιδρώνεις και μετα σε χτυπαει ο ανοιξιάτικος αέρας.

    Ηolter τελικά έβαλες?

    ΥΓ: Τα Αναλγητικά (Depon,Panadol) δεν πιάνουν σε περιπτώσεις μυικών πόνων λόγω πιασίματος ή ψύξης , όπως επίσης και σε πόνους που προέρχονται απο την υπέρταση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι ειναι αυτο παλι?
    By frozen_heart in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-09-2012, 05:45
  2. τι είναι πάλι αυτό????
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-2012, 22:44
  3. δεν ξερω τι ειναι παλι αυτο!!!!!!
    By κριστι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-08-2010, 18:45
  4. ΕΛΠΙΔΑ:ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ Η' ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΕΛΙΚΑ???
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-03-2010, 18:57
  5. Πως να το ξεπεράσω αυτό το συναίσθημα?
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 61
    Last Post: 23-07-2007, 16:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •