δεν μπορω να ηρεμησω σε μια αγκαλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28

    δεν μπορω να ηρεμησω σε μια αγκαλια

    Εχω μια πολύ καλή κατα τα άλλα σχέση εδώ και 6 μήνες.
    Παθαίνω το εξής παράδοξο. Όταν είμαι σπίτι μου μόνη μου είμαι ΟΚ!
    Όταν είναι να βρω το φίλο μου και κυρίως όταν έρχεται η ώρα να κοιμηθούμε με πιάνει ένα τεράστιο άγχος που σωματοποιείται και δεν ξέρω απο που προέρχεται.

    Μια ανησυχία πως μέσα στην ησυχία της νύχτας που με έχει αγκαλιά, ενώ όλα τα ερωτευμένα ζευγάρια του κόσμου κοιμούνται ήρεμα σαν πουλάκια, εμένα με κατακλίζει το αγχος πως στη αγκαλία του φίλου μου δεν μπορώ να ηρεμήσω και πως του μεταδίδω ένταση και αυτός μετα τη μεταδίδει σε μένα και πάει λέγοντας!
    και ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι πως δεν θα ευτυχίσω ποτέ και πως ενώ έχω ευκαιρίες όμορφων σχέσεων τις καταστρέφω μόνη μου και είτε θα ζήσω μια ζωή δυστυχιμένη είτε τελικά ολομόναχη!
    ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??
    HELP PLZ

  2. #2
    Θα πρέπει να κατανοήσεις ότι αυτα που σου χαλουν τις σχεσεις δεν ειναι τιποτα αλλο παρα διαστρεβλωμενες σκέψεις (ιδεες, σεναρια, υπερβολή) οι οποίες δημιουργουνται, υπαρχουν και αναμοχλευονται στη σκεψη σου και πουθενα αλλου εκτος απο τη σκεψη σου. Υπαρχει διασταση μεταξυ της σκεψης σου και της πραγματικοτητας σου. Και αυτη η διασταση στη σκεψη ειναι που σου προκαλει τη ζημια. Κατανοησε τη διαφορα. Μαθε να αναγνωριζεις μεσα σου τις διαστρεβλωμενες σκεψεις, σαν εσωτερικος παρατηρητης, όταν οι σκεψεις αυτες ερχονται ή βρισκονται σε εξελιξη. Και εκει μαθε να τις απωθεις, να μην τους επιτρεπεις να κατευθυνουν τη συμπεριφορα σου.
    γιάννης

  3. #3
    Το παθαίνω και εγώ αυτό δεν είναι τίποτα, απλά όταν θέλω να κοιμηθώ θέλω να είμαι σε πλήρη ηρεμία και έχω και μία οργάνωση, γιατί είμαι πολύ υπέρ κινητική, προπαντός το καλοκαίρι δεν μπορώ με τίποτα, μία με πιάνει φαγούρα, μία θέλω να γυρίσω από την άλλη, γενικός είναι κάτι σαν αγχό φοβία, έχουμε βρει την λύση όμως αγκαλιά μέχρι πριν κοιμηθούμε μετά αφηνόμαστε, βέβαια είναι θέμα και συνήθειες το πως έχεις συνηθίσει να κοιμάσαι δεν είναι κάτι κακό δεν πρέπει να σε αγχώνει δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει έρωτας, αυτά είναι συνήθειες και πράγματα της καθημερινότητας, από την αρχή το είχα αυτό δεν είναι η φθορά του χρόνου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Πως ήταν η σχέση σου με τους γονείς σου?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    Η σχεση μου με τη μανα μου ηταν αγχωτικη και υστερικη προφανως για να εχω τετοια ζητηματα τωρα!Ο ερωτας μου ειναι ο father μου!Αγιος!Αγιος!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by adriana View Post
    Η σχεση μου με τη μανα μου ηταν αγχωτικη και υστερικη προφανως για να εχω τετοια ζητηματα τωρα!Ο ερωτας μου ειναι ο father μου!Αγιος!Αγιος!
    Πως να προδώσει κανείς έναν τέτοιο μεγάλο έρωτα!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    Ενοεις πως παραμενω in love με τη σχεση μου με τον father μου?? και τι σχεση μπορει να εχει αυτο με το ζητημα μου??

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    πολυ πιθανο να μην τον γουσταρεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by elis View Post
    πολυ πιθανο να μην τον γουσταρεισ
    Πες τα ρε άνθρωπε! Ώρες-ώρες μου φαίνεται κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

  10. #10
    πιστεύω δεν είναι αγάπη αυτό που νιώθεις για το παιδί .Καλό είναι να του το πεις να μην έχει βάλει και αυτός σκέψεις στο μυαλό του.....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    ει!παιδια!μη μπερδευεστε!δεν ειμαστε σε φορουμ σχεσεων αλλα ψυχολογιας!
    εδω μεσα εχει ανθρωπους που λογω των ψυχικων τους θεματων δυσκολευονται στις σχεσεις τους οχι το αντιθετο!
    αυτο το ιδιο θεμα το ειχα και με τον πρωην μου που υπεραγαπουσα και υπεργαγαπω ακομα σαν φιλο πλεον.
    και με καναδυο αλλους ασχετους που ετυχε να εχω περιστασιακα σχεσεις παλι το ιδιο ειχα!
    δεν εχει να κανει με την αγαπη( αλλωστε με 6 μηνες σχεση στην ηλικια μας σιγα σιγα παει το πραγμα)
    ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ αυτο που εχω και ψαχνω λυση-ζηταω συμβουλες..
    plz προσοχη στις συμβουλες που δινουμε!
    ioannis2 thanx πολυ καλη συμβουλη!την συστηνω στους ιδεοψυχαναγκαστικους!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    και αλλωστε για να θελω να το ξεπερασω το προβλημα μου μεσα στην κατα τα αλλα ομορφη σχεση μου προφανως ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου αντριανα. Οταν λες οτι σε πιανει αυτο το αγχος, εχεις καποια σκεψη στο μυαλο σου ή μονο νιωθεις ενα στρες? ειναι οπως οταν παει ενας μαθητης να δωσει εξετασεις?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    Γεια σου kerasi
    Ειναι σαν αγχος που ξενικαει πολυ πριν την ωρα που θα βρεθουμε στην ησυχια της νυχτας
    Σαν να εχω ηδη σκεφετει πως θα σωματοποιηθει το στες μου και θα φανει
    και τελικα αυτο συμβαινει!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οτι ξεκιναει πολυ πριν τη στιγμη που θα αγκαλιαστειτε ειναι σημαντικο. Πιστευω ομως οτι οφειλεται σε ενα φαυλο κυκλο. Αρχικα δηλαδη ξεκινησες να νιωθεις αυτο το αγχος για καποιους χ λογους και μετα αγχωνεσαι με το ενδεχομενο οτι θα αγχωθεις κλπ κλπ. Ειναι οπως ενας αντρας οταν παει με μια γυναικα και δεν εχει στυση, μετα του καρφωνεται στο μυαλο και εξακολουθει να αγχωνεται. Η δικη μου αισθηση ειναι οτι μπορει να οφειλεται σε καποιες αντιληψεις που μπορει να εχεις περι σχεσεων. Οταν ομως αγχωνεσαι, ταυτοχρονα σου δημιουργει καποια σκεψη το αγχος? πχ λες απο μεσα σου κατι? οπως ενας μαθητης που στρεσαρεται και λεει δε θα τα καταφερω κλπ ή μονο νιωθεις στρες?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μπορω να ηρεμησω/χαλαρωσω καθολου :/
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-01-2013, 12:53
  2. Αναγκη για μια αγκαλια..
    By confuse in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 01-05-2012, 21:54
  3. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΗΡΕΜΉΣΩ?
    By vval in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2012, 02:19
  4. Πόσο σημαντική είναι μια αγκαλιά?
    By PurplePuppet(male) in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 08-05-2011, 02:00
  5. πως θα ηρεμήσω;
    By ilianna_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 28-10-2006, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •