Ο καφές..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Ο καφές..

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    9

    Ο καφές..

    Καλημέρα και από εδώ, έχω βρει την παρέα σας και έχω χαρεί πάρα πολύ! Ήθελα να σας ρωτήσω για την επίδραση του καφέ στη διάθεσή μας. Έχω την κακή συνήθεια να πίνω αρκετό καφέ, από 2 έως 4 φλιτζάνια τη μέρα, το συνηθες για μια γεμάτη μέρα είναι στα 4 οπωσδήποτε. Πίνω πιο πολύ ελληνικό και γαλλικο και καμιά φορά καπουτσίνο. Αναρωτιέμαι αν επιδρά στη διάθεση εφόσον νιώθω σίγουρα νευρικότητα αλλά εκείνη την ώρα, στη δουλειά, με την πίεση τον θέλω για παρέα. Εσείς πώς το αντιμετωπίζετε? Εχετε βρει μήπως κάτι άλλο να τον αντικαταστήσετε? Έχετε παρατηρήσει κι εσείς να κάνει κακό στη διάθεσή σας?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ερώτημα: γιατί να τον 'αντικαταστήσεις'? Τι αναντικατάστατο και πολύ θετικό σου προσφέρει? :)
    Επίσης, μιας και μόλις απάντησα στο άλλο σου θέμα για τη δουλειά σου, να αμέσως αμέσως ένα μεγάλο όφελος στην υγεία, τη διάθεση και την τσέπη σου, αν μάθεις να λες πού και πού μερικά 'όχι': λιγότεροι καφέδες! :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    λιγότεροι ? ελάχιστοι να λές καλύτερα !

  4. #4
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Eγώ θα σου έλεγα να τους κόψεις.. Αν δεν μπορείς τουλάχιστον ελαττωσέ τους.

    Εγώ ας πούμε πίνω γύρω στους δύο την ημέρα και με πειράζουν εξίσου.
    Στην αρχή μου φέρνουν μία υπερένταση και μετά με ρίχνουν..

    Η να πίνεις Γαλλικό που είναι πιο ελαφρύς απ'όλους.
    Για υποκατάστατο θα σου πρότεινα Τσάι, Χαμομήλι, Τίλιο.




    Υ.Γ. Καλά τι θέμα είναι αυτό που άνοιξες;
    Last edited by Rich-Deleted-06-06-2016b; 15-03-2013 at 20:33.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Ο καφές βοηθάει στην εγρήγορση ... αλλά θα πρότεινα να τον αφαιρέσεις σίγουρα απο το πρωινό ξύπνημα ... και να πάρεις την όποια θετική του δράση κατα της 11 με 12 το μεσημέρι. Ένα φλιτζάνι καλού καφέ (βιολογικός κτλ) αν και σίγουρα ακριβότερος έχει αυτές τις θετικές επιδράσεις. Αν θες να απαλλαγείς τίποτα που περιέχει καφείνη ή τανίνη ... άρα χαμομήλι, φασκόμηλο, μέντα, κτλ ή το καλύτερο όλων φυσικούς χυμους ( όχι αυτους τους έτοιμους απο σούπερ) ... εγώ ζήτημα να πίνω 10 καφέδες το χρόνο , βλέπεις έχω σαν αρχή να μην εθίζομαι σε τίποτα, ούτε στους απλούς και καθημερινούς εθισμούς.
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    9
    Χαχα τι θεμα άνοιξα ε? ε άμα έχεις λίγο σαλτάρει όλα τα σκέφτεσαι ακόμα και τι να κάνεις με τον καφέ!!! Κουβέντιαζαν σε μια παρέα το σαββατοκύριακο καποιοι φίλοι κι έλεγαν ότι πίνουν το εξής: φλαμούρι, τσάι βουνού και μέντα, τα βράζουν ολα μαζί και πίνουν για βράδυ. Ωραίο μου φάνηκε! Θα δοκιμάσω αυτό που λες 'κλειδί' να μην πίνω νωρίς το πρωί, δεν έχεις άδικο. Το κάνω και επιπλέον μου κόβει και την όρεξη και δεν τρώω πρωινό. Καθόλου υγιεινές συνήθειες..Μαρίνα σε ευχαριστώ για την απάντηση και εδώ, έχω κόψει τον καπουτσίνο απέξω και όντως κάνω οικονομία, δεν είναι και λίγο κάνα 2 ευρω κάθε μέρα, γιατί να μην κάνω κάτι άλλο που με ευχαριστεί? Τωρα έχω βγάλει όμως τη φρίκη του γαλλικού. Γεμίζω την κανάτα και δως του.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Προσωπικά έπινα φραπέδες απο πάντα στα καλά μου κι όχι στις φάσεις καταθλίψεων μου,αλλά, κατευθείαν μου φέρναν ελαφρύ τρέμουλο και ναυτία. Οπότε πειράζουν ναι. Αν θα πιώ λίγο ελληνικό καφέ ενα την ημέρα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    9
    εμενα ο καφες την ωρα που δουλευω ειναι μια παρεα. πινω λιγο λιγο, κραταει για αρκετη ωρα ζεστος, και να κρυωσει λιγο δεν πειραζει, ε αυτη την αισθηση ψαχνω να αντικαταστησω. μια λυση ειναι το τσαι, και αρκετα καλη, ομως αμα κρυωσει δεν πινεται. οι χυμοι τους πινεις μια κι εξω συνηθως..ισως το τσαι τελικα τωρα που το σκεφτομαι ειναι η μονη λυση ή οι ντεκαφεινε καφεδες, αλλα κι αυτοί ποσο υγιεινοι ειναι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Επίσης κάπου διάβασα ότι οι καφεδες καταστρέφουν υγιη νευρικά κύταρρα (εξ ου και λένε ότι πειράζουν στα νεύρα). Πρέπει να πίνεις κάτι οπωσδήποτε? Δοκίμασε ελληνικό καφέ ή σοκολάτες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    δυο ειναι τα τινα συμφωνα με την ταπεινη μου αποψαρα η εχεισ καποιο κρυμμενο αγχοσ κ στο βγαζουν οι καφεδεσ η πινεισ πιο πολυ καφε απο οτι αντεχεισ η δεν ειναι καλη μαρκα ο καφεσ κ σε χαλαει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Φυσικά και μπορεί να έχει σχέση με την νευρικότητα που μπορεί να νιώθεις,αφού ο καφές σε κρατάει σε υπερένταση. Πολύ πιθανά δεν έχεις πάθει εξάρτηση από τον καφέ αλλά από την κίνηση που κάνεις περισσότερο. Μπορείς να πίνεις στην θέση του ένα τσάι για παράδειγμα ή ότι άλλο πιο ελαφρύ σου αρέσει, είτε ντεκαφεινέ που δεν θα σε χτυπάει τόσο στα νευρά. Είναι και η πίεση της δουλειάς που θέλεις κάτι δίπλα σου για συντροφιά. Πάντως προσπάθησε όσο μπορείς να τους ελαττώσεις και σιγά σιγά να τον κόψεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Εχω ένα θειό μου....λοιπόν αυτός επειδή έπινε μόνο καφέδες και τσιγάρο όλη μέρα ήρθε και μπούκωσε που λένε..δυσκολια αναπνοής κτλ...τι έκανε? Το αντικατέστησε με γάλα!! Και δεν τον τραβούσε και το τσιγάρο έτσι και το σταμάτησε, κρατήθηκε στα 3-5 την ημέρα ένα όπωσδήποτε το πρωί..κι η συνέχεια με γάλα..δοκίμασε το

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ο καφες φερνει πνευματικη διαυγεια κ σε ξυπναει κ σε κανει να μπορεις να ανταπεξερχεσαι με ανεση τις υποχρεωσεις της καθημερινοτητας, αμα ομως εισαι στην τσιτα κ τεντωμενος καλο ειναι να τον αποφυγεις η να πιεις ελαφρυ κ οχι καναν φρεντο, εγω πινω καθε πρωι διπλο ελληνικο για να ξυπνησω κ φερνει οντως οξυδερκεια, το απογευματακι μπορει να πιω κανα φραπε αν δν βαριεμαι να τον φτιαξω, παντως υπαρχουν ενα σωρο αλλα πραγματα κ εξαρτησεις/καταχρησεις πολυ πιο επικινδυνα απο τον καφε, οποτε drink positive :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ο καφες φερνει πνευματικη διαυγεια κ σε ξυπναει κ σε κανει να μπορεις να ανταπεξερχεσαι με ανεση τις υποχρεωσεις της καθημερινοτητας, αμα ομως εισαι στην τσιτα κ τεντωμενος καλο ειναι να τον αποφυγεις η να πιεις ελαφρυ κ οχι καναν φρεντο, εγω πινω καθε πρωι διπλο ελληνικο για να ξυπνησω κ φερνει οντως οξυδερκεια, το απογευματακι μπορει να πιω κανα φραπε αν δν βαριεμαι να τον φτιαξω, παντως υπαρχουν ενα σωρο αλλα πραγματα κ εξαρτησεις/καταχρησεις πολυ πιο επικινδυνα απο τον καφε, οποτε drink positive :p
    καλός καλός ο καφές...με το φόρουμ όμως για καφέ δεν έρχεσαι......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εχω ερθει ρε συ!! Εχω παει σε συναντησεις, οποιος προλαβε τον Κυριον ειδε, τι να κανουμε ειμαι αποκλειστικοτητα! Σοβαρα τωρα, θα το φροντισω καποια στιγμη!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τί ψυχή έχει ένας καφές
    By carry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 28-01-2013, 10:35
  2. Καφες? Καλος ή κακος για τον οργανισμο?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 06-08-2011, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •