κοινωνική φοβία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    manos95 λογικά είσαι ανήλικος ή τώρα θα έκλεισες τα δέκα οκτώ και δεν ήθελα να επέμβω, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω και ενδεχομένως να σου πω κάποια πράγματα από την δική μου οπτική γωνιά, εκτός από τους γονείς το έχεις πει στους καθηγητές σου; τι είναι αυτό που σε αγχώνει προ πάντως στο σχολείο; τι σε άγχωσε τόσο πολύ και κλείστηκες μέσα στον εαυτό σου; ο πατέρας σου κάτι θα ξέρει παραπάνω και θα τον έχει συμβουλέψει και ψυχολόγος λόγο ηλικίας, κάποιες φορές πρέπει να πιεστούμε για να αποδώσουμε δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε με την κατάσταση μας, πρέπει να κάνουμε πράγματα, το να αφήσεις το σχολείο ούτε καν πρέπει να το σκέφτεσαι γιατί αυτό είναι το μάλλον σου, αν δεν τα πας όμως καλά φέτος λόγο του προβλήματος, θα τα πας καλά του χρόνου και ας είσαι τρίτη λυκείου, δεν θα σε διώξει κανείς από το σχολείο ίσα ίσα θα μπορέσεις να ξανά παρακολουθήσεις.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49
    Μαριάννα οχι δεν το έχω πει στουΣ καθηγητές μου γιατι θα γίνω ρεζίλι..έχειΣ ακουστά την ενδοσχολικη βία;;Ε αυτοι μου ασκούν ψυχολογική βία με το να με κοροϊδεύουν κάι να σχολιάζουν την κάθε μου κίνηση γι'αυτο έπαθα ότι έπαθα τωρα

  3. #18
    Δεν είσαι εσύ ο αδύναμος αυτοί είναι οι αδύναμοι και προσπαθώντας να το παίξουν μάγκες και κοινωνική μέσα στις παρέες, αλλά περιθωριοποιημένοι σου δημιουργούν αυτά τα προβλήματα, δεν πρέπει σε αγχώνει αυτό είσαι ένα δυνατό παιδί για να μιλάς, ο οποιοσδήποτε στην θέση σου θα είχε αντιδράσει το ίδιο, μην απομονώνεσαι, είχαμε παιδιά στο σχολείο που περνούσαν τα ίδια αλλά κανείς δεν μιλούσε ούτε καν στους καθηγητές, γιατί είχαν τον ίδιο φόβο, έχεις σκεφτεί να αλλάξεις σχολείο για να αισθανθείς καλύτερα; τι σου είπε η ψυχολόγος σου; στους γονείς σου έχεις πει τον λόγο;

  4. #19
    Δεν θέλω να κάνω bullying απλά βλέπω ένα παιδί όπου πρέπει να βοηθηθεί και να μιλήσει στους γονείς του, για τα πάντα, συγνώμη εκ των προτέρων.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 View Post
    Δεν είσαι εσύ ο αδύναμος αυτοί είναι οι αδύναμοι και προσπαθώντας να το παίξουν μάγκες και κοινωνική μέσα στις παρέες, αλλά περιθωριοποιημένοι σου δημιουργούν αυτά τα προβλήματα, δεν πρέπει σε αγχώνει αυτό είσαι ένα δυνατό παιδί για να μιλάς, ο οποιοσδήποτε στην θέση σου θα είχε αντιδράσει το ίδιο, μην απομονώνεσαι, είχαμε παιδιά στο σχολείο που περνούσαν τα ίδια αλλά κανείς δεν μιλούσε ούτε καν στους καθηγητές, γιατί είχαν τον ίδιο φόβο, έχεις σκεφτεί να αλλάξεις σχολείο για να αισθανθείς καλύτερα; τι σου είπε η ψυχολόγος σου; στους γονείς σου έχεις πει τον λόγο;
    σκεφτομουν στην αρχη της σχολικης χρονιας να αλλαξω σχολειο αλλα δεν αλλαξα τελικα λογω του οτι τελικα συμφωνησαμε ολοι μαζι με τον γιατρο να συνεχισω εκει.αν αλλαζα σχολειο θα ηταν χειροτερα γιατι θα ημουν τελειως μονος.η ψυχολογος με στηριζε ψυχολογικα για να τελειωσω το σχολειο.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49
    Προχτές έκανα το μεγάλο βήμα!!πήγα βόλτα μόνος μου με το λεωφορείο κάπου για βόλτα..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by manos95 View Post
    ναι το ξερει πολυ καλα αφου μαζι με τους γονεις μου πηγα στον γιατρο και εκανε τη διαγνωση και ναι συμπεριφορικη εκανα αλλα μαλλον οπως λες και συ και το ειπε και αυτη ''επαναπαυομαι'' και αυτο ειναι λαθος αλλα αν δεν εχει καποιος παρεα να βγει εξω τι να κανει μονος του;;καταλαβες τωρα;
    Ναι, αυτό είναι το κλασσικό πρόβλημα, που να πας μόνος σου; Το θέμα είναι να μην
    το χρησιμοποιείς ως δικαιολογία, το κάνουμε αυτό εμείς οι φοβικοί. Όπως σου είπα,
    υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως σχολή χορού, κιθάρα, αναρρίχηση... εγώ προτείνω
    τη σχολή χορού γιατί έχει πολλά κορίτσια και θα σε βοηθήσει στην αυτοπεποίθηση.

    Quote Originally Posted by manos95 View Post
    Προχτές έκανα το μεγάλο βήμα!!πήγα βόλτα μόνος μου με το λεωφορείο κάπου για βόλτα..
    Ωραίος! Όντως είναι μεγάλο βήμα που όσοι δεν υποφέρουν απ'αυτή την ασθένεια
    πολλές φορές δεν μπορούν να το καταλάβουν! Πώς ένιωσες, είχες άγχος κι έτσι;

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49
    masterridley δεν εχει τιποτα στην περιοχη μου για να κανω απο αυτα που ανεφερες!!αλλά δεν θέλω κιόλας..
    θεωρείται ασθένεια η κοινωνική φοβία;;δεν νομίζω.ο γιατρός μου είπε ότι δεν θεωρείται.
    Στην βόλτα που πήγα ένιωσα ανεξαρτησία επιτέλους και ανακούφιση.ναι ένιωθα άγχος αλλά τι να έκανα;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία
    By hope. in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 72
    Last Post: 12-03-2012, 17:22
  2. Κοινωνική φοβία
    By hope. in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 20-12-2011, 18:56
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. κοινωνικη φοβια 2
    By afrula in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2009, 08:23
  5. κοινωνικη φοβια
    By κρυσταλλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 17
    Last Post: 01-01-2009, 03:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •