κοινωνική φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49

    κοινωνική φοβία

    γεια σας...οπως καταλαβατε απο τον τιτλο πασχω απο κοινωνική φοβία και δεν ξερω πια τι να κανω..εχω παει σε γιατρο και εκανα ψυχοθεραπεια σε ψυχολογο για περιπου 7 μηνες αλλα δεν αλλαξαν και παρα πολλα...παιρνω και φαρμακα.ειμαι μαθητης γ λυκειου και σκεφτομουν να αφηνα την φετινη χρονια λογω της φοβιας μου γιατι αισθανομαι οτι ειμαι ο περιγελος του σχολειου και οτι ολο το σχολειο γελαει μαζι μου.Απο το σπιτι δυσκολεομαι να βγω μονος μου η ακομη και με παρεα και γι'αυτο ερχομαι πολυ συχνα σε συγκρουση με τον πατερα μου που μου λεει συνεχεια να βγαινω εξω εστω για μια βολτα...σε καφετερια η σε μπαρ δεν το συζητω δεν παω καθολου πουθενα μονο αν τυχει με καποιον μαζι..παρεες δεν εχω γιατι ολοι με κοροιδευουν πια και το προβλημα εχει γινει πιο σοβαρο αφου δεν εχω κανενα να μιλησω η να βγω εξω.Γιαυτο κανω υπομονη να τελειωσει το σχολειο με το ζορι φυσικα για να ησυχασω επιτελους απο αυτον τον μπελα!!το προβλημα ειναι επισης οτι δεν μιλαω σχεδον καθολου και αυτο εχει ως συνεπεια την απομονωση μου απο το κοινωνικο συνολο και απο ολους....ουφφφ ανησυχω πολυ για το μελλον μου για το πως θα εξελιχθουν τα πραγματα.Εχει κανεις να μου προτεινει κατι;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλημέρα Μάνο...!!!Νομίζω φίλε μου θα συμφωνήσω με τον πατέρα σου.Σιγά σιγά πρέπει να αντιμετωπίσεις αυτό που έχεις γιατι δεν υπάρχει κάποιο μαγικό φιλτρο ώστε να περάσει από μονο του.Ειδικά όταν λες ότι μιλάς με ειδικό (κι αρκετό καιρό) και δεν έχεις κάνει κάποια σημαντικά βήματα.Κάτι δεν γίνεται σωστά.Αυτό που λες για την υπομονή μέχρι να τελειώσει το σχολείο το βρήσκω μέγα λάθος.Τώρα πρέπει να ξεπεράσεις το πρόβλημα,γιατί αν δεν χρειάζεται να πηγαίνεις κάπου αναγκαστηκα,τότε σίγουρα θα κλειστείς περισσότερο στον ευατό σου και θα είναι ακόμη χειρότερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Βρε παιδιά, μη κουράζετε τους εαυτούς σας δε τους αγαπάτε? Εγώ ποτέ μα ποτέ δε σκεφτομουν έτσι και τη πάτισα με τη κατάθλιψη.,,εσεις? Να μη τρώτε ενέργεια σκεπτομενοι διάφορα, κι απορω πως δε σε βοήθησε ο ψυχολόγος, να πας μήπως και σε άλλο? Καπου έβαλα ένα βιντεο που μιλάει ενας ψυχιατρος και λέει ότι η γενικευμένη ανχωδης διαταραχη οδηγει σε κατάθλιψη,,μη τρωτε τους εαυτους σας, βάλε ενα στόχο και κοιτα εκει τι σε νοιάζει τι λενε οι άλλοι? Ε και? Δε παν να λενε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    αδερφε τι συμπτωματα εχεισ;τρεμει η φωνη σου ασ πουμε;λεσ βλακειεσ; τι ακριβωσ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    Μανο καλησπερα, ειμαι και εγω παθουσα και πολυ ταλαιπωρημενη μαλιστα απο αυτη την κατασταση...ελλη ναι εχεις δικιο πιεζα πολυ τον εαυτο μου, εφτασα σε νευρωσεις, σε αγχωδης διαταραχες, σε καταθλιψη , σε οτι θες...τωρα προσπαθω να φροντισω λιγο τον εαυτο μου..

    Τωρα οσον αναφορα τους γονεις εγω θα διαφωνησω με τον/την Ntoubroutza καθως τις περισοτερες φορες απλα παρατηρουν μια ασυνηθηστη συμπεριφορα, σπευδουν να κρυψουν κατω απο το χαλι τις ανησυχιτικες ενδειξεις ή ριζες της υποθεσης –το να εχουν μερος της ευθυνης δεν υφισταται σαν επιλογη- και καταληγουν στην πιο επιφανειακη συμβουλη...δες βγαινεις εξω? Να βγεις !!

    Φυσικα δεν ειναι ολοι ιδιοι και..ελπιζω οι δικοι σου να σε στηριζουν πιο ουσιαστικα.

    Η θεραπεια της κοινωνικης φοβιας υπαρχει –ειναι δυσκολη- αλλα υπαρχει.. Αμα ξερεις αγγλικα δες αυτο το ντοκιμαντερ http://www.youtube.com/watch?v=gmEJEfy5f50 και θα σου προτεινα αυτο το σαιτ ενος τυπου που περιλαμβανει πολλες συμβουλες και βοηθεια. http://getoversocialanxiety.com/ ειναι δωρεαν.. (εκτος αν θελεις να παραγγειλεις κατι βιβλια που δεν νομιζω)

    Εχε πιστη και δυναμη φιλε μου, υπαρχουν λυσεις και ανθρωποι με διαθεση να βοηθησουν...

    Και φυσικα μην ξεχνας πως δεν εισαι μονος --> http://www.youtube.com/watch?v=5F9BJKEEFC4

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Kortha View Post

    Τωρα οσον αναφορα τους γονεις εγω θα διαφωνησω με τον/την Ntoubroutza καθως τις περισοτερες φορες απλα παρατηρουν μια ασυνηθηστη συμπεριφορα, σπευδουν να κρυψουν κατω απο το χαλι τις ανησυχιτικες ενδειξεις ή ριζες της υποθεσης –το να εχουν μερος της ευθυνης δεν υφισταται σαν επιλογη- και καταληγουν στην πιο επιφανειακη συμβουλη...δες βγαινεις εξω? Να βγεις !!
    ''Tον '' Φυσικά και να διαφωνήσεις,γι αυτό είμαστε εδώ,για να κάνουμε τέτοιες κουβέντες και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο .Τώρα θα διαφωνήσω εγώ όμως μαζί σου γιατί υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που ένας γονιός μετά από σκέψη καταλήγει στο απόλυτο ''ΒΓΕΣ''...Ίσως να μη θέλει να πιέσει κι άλλο την κατάσταση κι ίσως να έχει προσπαθήσει και με άλλους τρόπους να βοηθήσει αλλά ένα ψυχολογικό πρόβλημα θέλει και την κατάλληλη αντιμετώπιση.Για να μη το μπερδεύω θα σου πω το δικό μου παράδειγμα και το χω πει πολλές φορές...Τα τελευταία 2 χρόνια πάσχω από κατάθλιψη,με διάφορες κρίσεις πανικού και διάφορα τέτοια.Μέχρι πριν 2 χρόνια όμως ήμουν τελειώς διαφορετικός.Η ζωή μου άλλαξε 180 μοίρες και μαζί με αυτή κι ο χαρακτήρας μου.Γονείς και φίλοι βλεπανε την κατάσταση και σου μιλάω ειλικρινά προσπαθούσαν να βοηθησουν με τον δικό τους τρόπο.Δεν ξέρανε το πρόβλημα αλλά το είχαν καταλάβει πρωτού αποφασίσω να μιλήσω γιατι βλέπανε έναν διαφορετικό άνθρωπο όπως είπα.Δεν προσπαθούσαν να κρύψουν κάτι απλά δεν γνωρίζανε τον τρόπο αντιμετώπισης μιας τέτοιας κατάστασης αλλά με απλά καθημερινά πράγματα προσπαθούσαν να με βάλουν πάλι στην καθημερινότητα χωρίς να με πιέζουν γιατί υπήρχε ο φόβος μη γίνω χειρότερα.Οπότε πίσω από το "ΒΓΕΣ'' υπάρχει μία λογική σκέψη...!!!Φυσικά τα πράγματα αλλάξανε όταν μίλησα για το πρόβλημα μου και επιτέλους μιλούσαμε με όλους ανοιχτά και δεν έβρησκαν τοίχο πλέον απέναντί τους...!!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49
    Ntoubroutza καλα λεει ο πατερας μου αλλα και γω αγχωνομαι και τρεμω οταν βηαινω εξω.μην νομιζεις οτι δεν προσπαθω,προσπαθω αλλα θελει τον χρονο του για να περασει αυτη η φοβια.....εχεις δικιο γιαυτο με το σχολειο αλλα και κει τα ιδια παθαινω

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by elis View Post
    αδερφε τι συμπτωματα εχεισ;τρεμει η φωνη σου ασ πουμε;λεσ βλακειεσ; τι ακριβωσ;
    μιλαω πολυ ντροπαλα,αγχωνομαι οταν ειμαι αναμεσα σε κοσμο και νιωθω πολυ αβολα..και πιστευω οτι αυτο φαινεται στους αλλους δυστυχως.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Βρε παιδιά, μη κουράζετε τους εαυτούς σας δε τους αγαπάτε? Εγώ ποτέ μα ποτέ δε σκεφτομουν έτσι και τη πάτισα με τη κατάθλιψη.,,εσεις? Να μη τρώτε ενέργεια σκεπτομενοι διάφορα, κι απορω πως δε σε βοήθησε ο ψυχολόγος, να πας μήπως και σε άλλο? Καπου έβαλα ένα βιντεο που μιλάει ενας ψυχιατρος και λέει ότι η γενικευμένη ανχωδης διαταραχη οδηγει σε κατάθλιψη,,μη τρωτε τους εαυτους σας, βάλε ενα στόχο και κοιτα εκει τι σε νοιάζει τι λενε οι άλλοι? Ε και? Δε παν να λενε?
    ειναι στον ανθρωπο το να μην σκεφτεται κανεις τι λενε οι αλλοι γιαυτον..εγω ειμαι πιο ευαλωτος και ευαισθητος

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Πόσο πολύ σε καταλαβαίνω να ήξερες! Τα χρόνια του σχολείου για μένα ήταν τα χειρότερα της ζωής μου!!
    Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά το πανεπιστήμιο ήταν ακόμη χειρότερο. Ήταν για μένα εφιάλτης, γι' αυτό δεν πάταγα για πολλά χρόνια. Τώρα αναγκάζομαι να πηγαίνω, παρόλο που νιώθω απαίσια.
    Όταν είμαι σπίτι νιώθω τέλεια, και όταν είναι ανάγκη να βγω έξω αισθάνομαι πολύ άσχημα. Δυστυχώς έχουν περάσει πολλά χρόνια και όσο και αν το πάλεψα με το να βγαίνω έξω, δεν είχα κανένα αποτέλεσμα. Δεν ξέρω ποια είναι η λύση σε αυτό.
    Τον αγαπώ τον εαυτό μου(όχι πάντα βέβαια), προσπαθώ να με βοηθήσω, μα απλώς δεν μπορώ!! Ναι, είναι αλήθεια ότι οδηγεί σε κατάθλιψη αυτό. Λογικό είναι κιόλας! Τα φάρμακα τι να σου κάνουν?! Και είναι ωραίο να εξαρτάσαι για μια ζωή από χάπια?? Είμαι κατά κατά κατά!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οι γονεις σου τι σχεση εχουν? Η σχεση με το φαδερ πως ειναι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by manos95 View Post
    γεια σας...οπως καταλαβατε απο τον τιτλο πασχω απο κοινωνική φοβία και δεν ξερω πια τι να κανω..εχω παει σε γιατρο και εκανα ψυχοθεραπεια σε ψυχολογο για περιπου 7 μηνες αλλα δεν αλλαξαν και παρα πολλα...παιρνω και φαρμακα.ειμαι μαθητης γ λυκειου και σκεφτομουν να αφηνα την φετινη χρονια λογω της φοβιας μου γιατι αισθανομαι οτι ειμαι ο περιγελος του σχολειου και οτι ολο το σχολειο γελαει μαζι μου.Απο το σπιτι δυσκολεομαι να βγω μονος μου η ακομη και με παρεα και γι'αυτο ερχομαι πολυ συχνα σε συγκρουση με τον πατερα μου που μου λεει συνεχεια να βγαινω εξω εστω για μια βολτα...σε καφετερια η σε μπαρ δεν το συζητω δεν παω καθολου πουθενα μονο αν τυχει με καποιον μαζι..παρεες δεν εχω γιατι ολοι με κοροιδευουν πια και το προβλημα εχει γινει πιο σοβαρο αφου δεν εχω κανενα να μιλησω η να βγω εξω.Γιαυτο κανω υπομονη να τελειωσει το σχολειο με το ζορι φυσικα για να ησυχασω επιτελους απο αυτον τον μπελα!!το προβλημα ειναι επισης οτι δεν μιλαω σχεδον καθολου και αυτο εχει ως συνεπεια την απομονωση μου απο το κοινωνικο συνολο και απο ολους....ουφφφ ανησυχω πολυ για το μελλον μου για το πως θα εξελιχθουν τα πραγματα.Εχει κανεις να μου προτεινει κατι;;
    Μάνο ο πατέρας σου ξέρει απ'ότι κατάλαβα για την φοβία σου, σωστά; Αν ναι, τότε
    πολύ σωστά σου λέει να βγαίνεις και λίγο έξω, ακόμα και αν είσαι μόνος σου. Αλλά
    το καλύτερο, και πίστεψε με αδελφέ, είναι να γραφτείς σε μια λέσχη με πράγματα
    που σε ενδιαφέρουν όπως χορός, dnd, βιβλία, οτιδήποτε, και να τη χρησιμοποιήσεις
    ως πεδίο κοινωνικών πειραματισμών πχ τι θα πάθω αν πω σ'αυτό το κορίτσι να πάμε
    για καφέ ή τι θα γίνει αν πω αυτό που σκέφτομαι κι ας είν' και μαλακία, κατάλαβες;

    Μην επαναπαύεσαι στο ότι σε λίγο θα τελειώσεις και θα πας σε άλλα μέρη όπου δεν
    θα σε ξέρουν... πάλι τα ίδια "λάθη" θα κάνεις αν δεν αλλάξουν οι σκέψεις σου. Και
    γω στην ηλικία σου τα ίδια σκεφτόμουνα και να που είμαι τώρα 27 χρονών και σε
    πολύ χειρότερη θέση από τότε...

    Τέλος το πιο σημαντικό για μένα είναι αυτό που λες ότι ο ψυχολόγος δεν σε βοήθησε.
    Τι είδους θεραπεία κάνατε, συμπεριφορική; Διότι είμαι κατά 75% σίγουρος ότι αν είχα
    πρόσβαση σε τέτοιου είδους βοήθεια στην ηλικία σου, τώρα θα ήμουν μια χαρά.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Οι γονεις σου τι σχεση εχουν? Η σχεση με το φαδερ πως ειναι?
    καλη σχεση εχουν και αυτοι μεταξυ τους αλλα και με εμενα...τωρα οσο για τον πάτερ σχεδον καθημερινα λογομαχουμε.μου λεει οτι οταν βγω απο το σπιτι θα αντιμετωπισω πολλα προβληματα και οτι δεν ειδα ακομα τιποτα.αλλα δεν του δινω σημασια γιατι και γω το γνωριζω αυτο και ειμαι προετοιμασμενος ψυχολογικα.Μερικες φορες νευριαζει παρα πολυ και ξεσπαει πανω μου γιατι ακομη και με τους συγγενεις δεν εχω και την καλυτερη σχεση και αυτο τον εξοργιζει ακομη περισσοτερο.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49
    Kortha σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και για τα σαιτ που μου εεδωσες

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Μάνο ο πατέρας σου ξέρει απ'ότι κατάλαβα για την φοβία σου, σωστά; Αν ναι, τότε
    πολύ σωστά σου λέει να βγαίνεις και λίγο έξω, ακόμα και αν είσαι μόνος σου. Αλλά
    το καλύτερο, και πίστεψε με αδελφέ, είναι να γραφτείς σε μια λέσχη με πράγματα
    που σε ενδιαφέρουν όπως χορός, dnd, βιβλία, οτιδήποτε, και να τη χρησιμοποιήσεις
    ως πεδίο κοινωνικών πειραματισμών πχ τι θα πάθω αν πω σ'αυτό το κορίτσι να πάμε
    για καφέ ή τι θα γίνει αν πω αυτό που σκέφτομαι κι ας είν' και μαλακία, κατάλαβες;

    Μην επαναπαύεσαι στο ότι σε λίγο θα τελειώσεις και θα πας σε άλλα μέρη όπου δεν
    θα σε ξέρουν... πάλι τα ίδια "λάθη" θα κάνεις αν δεν αλλάξουν οι σκέψεις σου. Και
    γω στην ηλικία σου τα ίδια σκεφτόμουνα και να που είμαι τώρα 27 χρονών και σε
    πολύ χειρότερη θέση από τότε...

    Τέλος το πιο σημαντικό για μένα είναι αυτό που λες ότι ο ψυχολόγος δεν σε βοήθησε.
    Τι είδους θεραπεία κάνατε, συμπεριφορική; Διότι είμαι κατά 75% σίγουρος ότι αν είχα
    πρόσβαση σε τέτοιου είδους βοήθεια στην ηλικία σου, τώρα θα ήμουν μια χαρά.
    ναι το ξερει πολυ καλα αφου μαζι με τους γονεις μου πηγα στον γιατρο και εκανε τη διαγνωση και ναι συμπεριφορικη εκανα αλλα μαλλον οπως λες και συ και το ειπε και αυτη ''επαναπαυομαι'' και αυτο ειναι λαθος αλλα αν δεν εχει καποιος παρεα να βγει εξω τι να κανει μονος του;;καταλαβες τωρα;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία
    By hope. in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 72
    Last Post: 12-03-2012, 18:22
  2. Κοινωνική φοβία
    By hope. in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 20-12-2011, 19:56
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  4. κοινωνικη φοβια 2
    By afrula in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2009, 09:23
  5. κοινωνικη φοβια
    By κρυσταλλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 17
    Last Post: 01-01-2009, 04:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •