Κρισεις αγχους, αγχος ή ψυχοσωματικο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    18

    Κρισεις αγχους, αγχος ή ψυχοσωματικο;

    Γεια σας ειμαι καινουργια στο φορουμ και εψαχνα καποια υποστηρηξη για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω εδω και μια βδομαδα περιπου. Εχω παρατηρησει οτι το ενα μου μαγουλο μετα απο καποιες ωρες στον υπολογιστη αρχιζω να εχω ενα αισθημα φουντωματος/καψιματος. Πριν τη νεα χρονια δεν ειχα καν τετοια συμπτωματα. Να πω εδω ομως οτι πριν 2.5/3 μηνες πεθανε ο παππους μου και θα ελεγα οτι το εχω παρει καποιος βαρια το θεμα. Ειμαι 29 ετων και θα ελεγα οτι με διακατεχει αρκετο αγχος ειδικα μετα τον θανατο του παππου μου και καποια οικογενειακα θεματα οπως χρηματα και το θεμα δουλειας (ειμαι ανεργη). Απο την στιγμη που εχουν αρχισει τα συμπτωματα με εχει πιασει μια παραπανησια φοβια, οτι εχω κατι, οτι μπορει να παθω κατι κλπ. Προσπαθω να το αποβαλλω χωρις αποτελεσμα. Καποιες φορες καταφευγω και σε μικρη δοση χαπιων αλλα θεωρω οτι ειναι σχετικα νωρις η χρηση χαπιων. Απλα θα ηθελα καποια γνωμη, καποια βοηθεια στο προβλημα μου. Ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απο αυτα που λες σιγουρα θα σου συνεβει κατι σε αυτο το μαγουλο στο παρελθον δεν εξηγιται αλιος.. εγω καταλαβα θες να μου πεις εσυ η να σε βοηθησω εγω?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Για μένα ειναι παράξενο να φοβάται κανεις για το τι θα συμβει, δε ξερουμε οχι τι θα μας ξημερώσει αυριο, αλλα ούτε καν σε λίγο. Οπότε απολαμβάνουμε τις στιγμές και όσο μπορούμε προσπαθούμε να μη σκεπτομαστε αρνητικά. Αυτο με το μάγουλο ειναι νομίζω ψυχοσωματικό. Κι όσο για το πένθος αστο να κάνει το κύκλο του, όλοι εκει θα πάμε ειναι το μόνο σίγουρο,και σου γραφει μια με κατάθλιψη, γιαυτό μου φαίνετε τραβηγμένο να φοβάται κάποιος οτιδήποτε,,υπάρουν και χειρότερα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    απο αυτα που λες σιγουρα θα σου συνεβει κατι σε αυτο το μαγουλο στο παρελθον δεν εξηγιται αλιος.. εγω καταλαβα θες να μου πεις εσυ η να σε βοηθησω εγω?
    Απο οσο θυμαμαι δεν ειχα παθει στο συγκεκριμενο μαγουλο κατι. Οταν ημουν 16 παθαμε οικογενειακως ενα ατυχημα και δεν νομιζω οτι αυτο εχει σχεση με το μαγουλο. Φυσικα εχει αφησει πισω του του ψυχολογικο του τραυμα. Ομως δεν ειναι κατι που το αφηνω να μπει στην ζωη μου!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    απο αυτα που λες σιγουρα θα σου συνεβει κατι σε αυτο το μαγουλο στο παρελθον δεν εξηγιται αλιος.. εγω καταλαβα θες να μου πεις εσυ η να σε βοηθησω εγω?
    Απο οσο θυμαμαι δεν ειχα παθει στο συγκεκριμενο μαγουλο κατι. Οταν ημουν 16 ειμαστε οικογενειακως ενα ατυχημα και δεν νομιζω οτι αυτο εχει σχεση με το μαγουλο. Φυσικα εχει αφησει πισω του του ψυχολογικο του τραυμα. Ομως δεν ειναι κατι που το αφηνω να μπει στην ζωη μου!

    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Για μένα ειναι παράξενο να φοβάται κανεις για το τι θα συμβει, δε ξερουμε οχι τι θα μας ξημερώσει αυριο, αλλα ούτε καν σε λίγο. Οπότε απολαμβάνουμε τις στιγμές και όσο μπορούμε προσπαθούμε να μη σκεπτομαστε αρνητικά. Αυτο με το μάγουλο ειναι νομίζω ψυχοσωματικό. Κι όσο για το πένθος αστο να κάνει το κύκλο του, όλοι εκει θα πάμε ειναι το μόνο σίγουρο,και σου γραφει μια με κατάθλιψη, γιαυτό μου φαίνετε τραβηγμένο να φοβάται κάποιος οτιδήποτε,,υπάρουν και χειρότερα
    Σιγουρα δεν ξερουμε τι μπορει να συμβει αλλα τελευταια με εχει πιασει μια γενικη φοβια οτι εχω κατι παθολογικο λογω του αισθηματος του εχω στο μαγουλο μου. Το θεμα ειναι πως καθε φορα που ειναι να με πιασει λεω συνεχεια "τωρα θα με πιασει". Δλδ δεν εχει περασει μερα που να μην με πιασει καψιμο στο μαγουλο. Αν ειναι ψυχοσωματικο αυτο με τι περναει; Δεν μπορω να εχω την εγνοια οτι κατι εχω. Στο τελος θα παθω τιποτα ετσι οπως παω. Αν και η μητερα μου ρωτησε μια φιλη της και της ειπε οτι ειναι νευροφυτικο. Το ειχε παθει οταν ηταν νεοτερη. Δεν σκοπευω ομως να αρχιζω να περνω ματζουνια! Οσο για το πενθος, ειναι ενα αλλο κομματι που πιστευω οτι μπορει να με παρει μαζι του για λιγο διαστημα. Απλα εγινε τοσο γρηγορα που ουτε καταλαβανε γιατι εγινε ουτε πως εγινε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Ειναι μόνο σκέψεις, δεν είναι η αλήθεια,,, "νομίζεις" δεν ισχύει όμως τίποτα. Προσεχε τον εαυτό σου γιατί κανείς δε θα το κάνει για σένα, οι ιδέες δημιουργούν άνχος και το άνχος καταθλίψεις..δε μας φτάνει το καθημερινό μας ανχος? Πέτα τις ιδέες μακριά ειναι απλα σκέψεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Ειναι μόνο σκέψεις, δεν είναι η αλήθεια,,, "νομίζεις" δεν ισχύει όμως τίποτα. Προσεχε τον εαυτό σου γιατί κανείς δε θα το κάνει για σένα, οι ιδέες δημιουργούν άνχος και το άνχος καταθλίψεις..δε μας φτάνει το καθημερινό μας ανχος? Πέτα τις ιδέες μακριά ειναι απλα σκέψεις
    Μπορει και να εχεις δικιο αλλα ειναι καπως δυσκολο να πεταξεις τις αρνητικες σκεψεις και γενικα κατι που σου προκαλει καταθλιψη. Ολα αυτα μου δημιουργουν περισσοτερο αγχος και μου ανεβαζουν την πιεση στα υψη. Ασε που εκανα το λαθος να ψαξω συμπτωμα διαφορων ασθενειων μεσω του φουντωματος. Το παιζω λιγο γιατρος ωρες-ωρες ενω δεν ειμαι. Νοσηλευτρια ειμαι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Κι εγώ σπούδασα διετούς νοσηλευτική και πήγαινα για δεύτερο πτυχίο δε πρόλαβα να τελειώσω τη σχολή και με ξανάπιασε η ρημάδα η κατάθλιψη, με κύρια τα σωματικά ανυπόφορα συμπτώματα
    Τελικά απο τα διάφορα που διαβάζουμε μπορεί να επηρεαστουμε δε νομίζεις? Οπότε δε το κάνουμε και κοιτάμε τη περίπτωση μας που είναι διαφορετική Εφόσον δεν εχεις κατάθλιψη τις σκέψεις τις δημιουργείς εσυ. Ειναι σκέψεις κάντες ενα ξου μακριά, η τέλος πάντον κάνε και τη σκέψή ότι δεν είναι αληθινές.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Κι εγώ σπούδασα διετούς νοσηλευτική και πήγαινα για δεύτερο πτυχίο δε πρόλαβα να τελειώσω τη σχολή και με ξανάπιασε η ρημάδα η κατάθλιψη, με κύρια τα σωματικά ανυπόφορα συμπτώματα
    Τελικά απο τα διάφορα που διαβάζουμε μπορεί να επηρεαστουμε δε νομίζεις? Οπότε δε το κάνουμε και κοιτάμε τη περίπτωση μας που είναι διαφορετική Εφόσον δεν εχεις κατάθλιψη τις σκέψεις τις δημιουργείς εσυ. Ειναι σκέψεις κάντες ενα ξου μακριά, η τέλος πάντον κάνε και τη σκέψή ότι δεν είναι αληθινές.
    Ελα βρε! Δεν περιμενα οτι θα συναντουσα συναδερφο εδω! Εγω εχω τελειωσει και ψαχνω για δουλεια. Δεν θα ελεγα οτι ειμαι ατομο της καταθλιψης. Προσπαθω να μην αφησω να μπει αυτο το κομματι στην ζωη μου γιατι δεν ειναι καλο. Θελω να σκεφτομαι θετικα. Αν και το μυαλο παντα βρισκει τροπο να δημιουργει αρνητικες σκεψεις. Ειναι μεγαλο λαθος να κοιταμε συμπτωμα γιατι ειδα οτι με εχουν επηρεασει αρκετα. Ομως ο καφες μπορει να μου το προκαλεσει; Πινω ενα καφε την ημερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Καλή τύχη, εγώ το άφησα το θέμα νοσηλευτική. Ούτε κι εγώ σκέφτομαι αρνητικα ισα ισα, τώρα το πως παθαίνω καταθλιψεις..αυτό ψάχνω να βρώ. Οκαφές και το κάπνισμα προκαλούν απο όσο γνωρίζω έκκριση σεροτονίνης-ντοπαμίνης αλλα και αποτομη πτώση τους μετά.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    18
    Ετσι και αλλιως δεν καπνιζω. Μονο καφε πινω και αυτο συμβαινει μετα απο λιγες ωρες.

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  2. Κρίσεις άγχους..
    By Hrw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 15-11-2012, 08:29
  3. υποθυρεοειδισμός ή κρισεις αγχους;
    By tntfem in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 05-08-2010, 00:38
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΑΓΧΟΥΣ
    By joanna_a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-2009, 09:13
  5. Replies: 76
    Last Post: 10-01-2009, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •