ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΝΙΚΗΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 74
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Χαίρομαι πραγματικά που βοηθήθηκες μέσα από το θέμα μου και ανακάλυψες κάποιες δικές σου αλήθειες. Είμαι σίγουρος ότι αυτό που νιώθεις δεν είναι μία απλή ανακούφιση αλλά περισσότερο η αίσθηση ότι βρήκες στέρεο έδαφος ώστε να πατήσεις και να ξεφύγεις από το τέλμα στο οποίο βρισκόσουν. Να ξέρεις ότι όταν συμβεί αυτό δύσκολα ξαναγυρνάς πίσω. Είμαι σίγουρος επίσης ότι όχι μόνο θα αντιμετωπίσεις την κατάθλιψη (και αυτό θα είναι δικό σου επίτευγμα) αλλά επίσης ότι από εδώ και πέρα θα εστιάσεις σωστά στον εαυτό σου και θα τον βελτιώσεις. Αυτό είναι το δώρο της απώλειας. Ο δρόμος για την ωρίμανση βλέπεις ποτέ δεν είναι εύκολος

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Χαίρομαι πραγματικά που βοηθήθηκες μέσα από το θέμα μου και ανακάλυψες κάποιες δικές σου αλήθειες. Είμαι σίγουρος ότι αυτό που νιώθεις δεν είναι μία απλή ανακούφιση αλλά περισσότερο η αίσθηση ότι βρήκες στέρεο έδαφος ώστε να πατήσεις και να ξεφύγεις από το τέλμα στο οποίο βρισκόσουν. Να ξέρεις ότι όταν συμβεί αυτό δύσκολα ξαναγυρνάς πίσω. Είμαι σίγουρος επίσης ότι όχι μόνο θα αντιμετωπίσεις την κατάθλιψη (και αυτό θα είναι δικό σου επίτευγμα) αλλά επίσης ότι από εδώ και πέρα θα εστιάσεις σωστά στον εαυτό σου και θα τον βελτιώσεις. Αυτό είναι το δώρο της απώλειας. Ο δρόμος για την ωρίμανση βλέπεις ποτέ δεν είναι εύκολος
    Ναι ναι φιλε μου και δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω...Αλήθεια δεν γνώριζα τίποτα για το θέμα...ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΣΟΥ με βγάζεις από το να σχολιάσω.Όταν λες δηλαδή ότι ''βρηκες στέρεο έδαφος για να πατησεις'' ....ΑΚΡΙΒΩΣ...ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ?Ακριβώς αυτό...Μεχρι τώρα πολεμούσα κάτι που δεν ήξερα τι είναι και παρόλο την ψυχοθεραπεία συνέχιζα να έχω αμφιβολίες του τύπου ότι είμαι εγω λάθος...Τώρα νομίζω ξέρω...!!!Σε ευχαρίστώ πάρα μα πάρα πολύ ))))))

    {p/S}Νομίζεις ότι ο ψυχοθεραπευτής έπρεπε να μου το αναφέρει αυτό?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    {p/S}Νομίζεις ότι ο ψυχοθεραπευτής έπρεπε να μου το αναφέρει αυτό?
    Δεν μπορώ να έχω άποψη σε αυτό ούτε και να κρίνω την δουλειά του ψυχοθεραπευτή σου.
    Αν και δεν είμαι σίγουρος εάν κατάλαβα σωστά την ερώτηση, η προσωπική μου άποψη είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις η δουλειά που γίνεται καλό είναι να κινείται σε δύο άξονες πρώτον στην κατανόηση του τι είχα απέναντί μου και δεύτερο στο πως στάθηκα εγώ σε σχέση με αυτό που είχα απέναντί μου. Το να εστιάσω στις αντιδράσεις μου παραβλέποντας τα ερεθίσματα δεν ξέρω πόσο αποδοτικό μπορεί να είναι.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Δεν μπορώ να έχω άποψη σε αυτό ούτε και να κρίνω την δουλειά του ψυχοθεραπευτή σου.
    Αν και δεν είμαι σίγουρος εάν κατάλαβα σωστά την ερώτηση, η προσωπική μου άποψη είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις η δουλειά που γίνεται καλό είναι να κινείται σε δύο άξονες πρώτον στην κατανόηση του τι είχα απέναντί μου και δεύτερο στο πως στάθηκα εγώ σε σχέση με αυτό που είχα απέναντί μου. Το να εστιάσω στις αντιδράσεις μου παραβλέποντας τα ερεθίσματα δεν ξέρω πόσο αποδοτικό μπορεί να είναι.
    Λέω αν έπρεπε να μου πει,ότι μπορεί να έχει κι ο αλλος πρόβλημα.Και σαν ειδικός θα έπρεπε να μου πει για ΙΔΨ ωστε να καταλάβω γιατί υπήρχε αυτή η συμπεριφορά!!!Οχι απλά ''βάλε μία γραμμή και συνέχισε και μη το σκέφτεσαι καθόλου''...Μα του λεω ''γιατρέ δεν είναι στο χέρι μου,έρχοντε αυτόματα η σκέψεις..οι αμφιβολίες κι ότι ίσως φταίω κι εγώ.Όταν προσπαθώ όσο είμαι ξύπνιος να τα περιορίσω,έρχοντε στα όνειρα σε χειρότερη μορφή με εικόνες''...!!!Προσπαθούσα δηλαδή να αποδείξω (γενικά σε όλους) ότι ουτε ερωτευμενος είμαι,ούτε τρελός...!!!!Ξέρεις τι ψυχοφθόρο είναι φίλε μου να ανοίγεις τα εσωψυχά σου σε δικούς σου ανθρώπους και να ακους ''Καλά είσαι σοβαρός,την πάτησες από ενα μο*νί??''(συγγνωμη για τις γυναίκες του φορουμ,ειναι εκφρασεις που λεγοντε μεταξύ αντρων,οπως οι γυναικες λετε τα δικά σας...εδω λεμε αληθειες ) .......Και να επιμένεις ότι δεν είναι έτσι?Αλλά να μη το καταλαβαίνει κανείς???Γι αυτο σε ευχαριστώ πολύ γιατί πραγματικά βρήκα τον πάτο αυτή τη στιγμή για να πατήσω στα ποδια μου,χωρίς να πεφτω άλλο προσπαθώντας να αφησω στην ακρη τις κακές σκέψεις!!!Τωρα ξέρω γιατί γίνανε όλα αυτά που γίνανε...Δε με νοιάζει πλεον,το κέρατο,αν αγαπήθηκα,αν έκανα λαθη,αν ήταν τραγικό λαθος η ευκαιρίες που έδινα,αν δε το καταλαβαινε κανείς,αν λένε οι φίλες ''τον εστειλες στον ψυχολογο μο*ναρα μου'' ..........Δε με νοιαζει τίποτα...Αληθεια το εννοώ γιατί με αυτό που έγραψες και διάβασα κατάλαβα τι ακριβώς γινόταν τόσο καιρό!!!Είτε εσκεμμένα είτε όχι..!!Και ενα άλλο ψυχοφθόρο στην όλη κατάσταση φίλε μου,είναι ότι εφόσον μίλησες πρεπει να υποστείς και τις αντιδράσεις των δικών σου.Φιλοι,γονεις και τα σχετικά.Οκ σε καταλαβαίνουν αλλά δεν μπορούν να δουν την ουσία του προβληματος και νομίζουν ότι όλα τα έπαθες απο καψουρα κι απο γυναικα....Ειναι δυσκολο να τους βλεπεις να πονάνε για σένα χωρίς όμως να ξέρουν τον πραγματικό λογο,παρόλο τις ατελείωτες ώρες συζητήσεων....!!!Δεν ξερω πως να σε ευχαριστήσω πραγματικα...!!!
    Last edited by Deleted-member-220416; 19-03-2013 at 09:27.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Να ξερες πόσο σε νοιώθω. Προσωπικά ταλαιπωρήθηκα απίστευτα πολύ. Όταν τελείωσε η όλη ιστορία ένοιωθα λες και μου είχαν κάνει αφαίμαξη, λες και δεν είχε μείνει μέσα μου ίχνος ζωής. Τελικά σε κάποιους ανθρώπους δικαιολογημένα ταιριάζει ο χαρακτηρισμός του συναισθηματικού βαμπίρ. Ελπίζω μετά από αυτό να έχω πλέον αποκτήσει ανοσία σε τέτοιου είδους δαγκώματα.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Να ξερες πόσο σε νοιώθω. Προσωπικά ταλαιπωρήθηκα απίστευτα πολύ. Όταν τελείωσε η όλη ιστορία ένοιωθα λες και μου είχαν κάνει αφαίμαξη, λες και δεν είχε μείνει μέσα μου ίχνος ζωής. Τελικά σε κάποιους ανθρώπους δικαιολογημένα ταιριάζει ο χαρακτηρισμός του συναισθηματικού βαμπίρ. Ελπίζω μετά από αυτό να έχω πλέον αποκτήσει ανοσία σε τέτοιου είδους δαγκώματα.
    Ναι σε καταλαβαίνω...Γιατί 2 χρόνια τώρα όπως σου είπα έκανα σε εμένα μεγάλη ζημιά κι ελπίζω όχι ανεπανόρθωτη...!!!Παντως απο κοινωνικός έγινα αντικοινωνικός,έχω χάσει πολλές ευκαιρίες γιατί ένιωθα ότι δεν μπορώ να αντεπεξέλθω..Σταμάτησα να βγαίνω,ένιωθα τον άλλο καλυτερο από μένα σε όλους τους τομείς και γενικά δεν μπορούσα πλεον να ανταγωνιστώ τίποτα και κανέναν γιατί είχα δεδομένη την ήττα...!!!Θα το προσπαθήσω να αλλάξει αυτό...!!!¨)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Χωρις να εχω την διαθεση να σε προσβαλω , αυτο που εγω καταλαβα απο αυτα που γραφεις ειναι οτι κατα καποιον τροπο κατηγορεις την σχεση που ειχες για την καταθλιψη που εχεις τωρα. Αλλα εσυ μονος σου λες πως στον στρατο ειχες προβλημα με κρισεις πανικου και αγχος , αρα δεν ειναι οτι επαθες ξαφνικα καταθλιψη λογω της σχεσης που ειχες.
    Δευτερον , ναι υπαρχουν ανθρωποι που συμπεριφερονται ασχημα στους αλλους, αλλα το οτι εσυ εμεινες εκει ειναι δικο σου προβλημα και δικη σου αδυναμια.
    Τριτον δεν σημαινει οτι κοπελα εχει απαραιτητα ψυχιατρικο προβλημα , πολλες κοπελες ειναι "υγιεις" και φερονται κατα αυτον τον τροπο ή και χειροτερα.

    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Λέω αν έπρεπε να μου πει,ότι μπορεί να έχει κι ο αλλος πρόβλημα.Και σαν ειδικός θα έπρεπε να μου πει για ΙΔΨ ωστε να καταλάβω γιατί υπήρχε αυτή η συμπεριφορά!!!


    Το παραδειγμα που λεει η Μαριαννα για την ιψδ αφορα κυριως την Μαριαννα , δεν σημαινει οτι η κοπελα σου εχει αυτο το προβλημα . Εγω που πασχω στις σχεσεις μου ημουν το εντελως αντιθετο απο αυτο που περιεγραψε η Μαριανα , και απο αυτα που εχεις γραψει εσυ για την κοπελα σου.

    Αυτο που σου λεω κοινως ειναι να κοιταξεις πρωτα που εκανες εσυ λαθη και να φροντισεις να μην τα ξανακανεις στην επομενη σχεση σου . Οσο για την πρωην σου θα πρεπει και αυτη να αναλογιστει τα λαθη της καποια στιγμη , το ποτε ομως θα το κανει δεν αφορα εσενα...
    Last edited by betelgeuse; 19-03-2013 at 11:03.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Πολές φορές οι ψυχοθεραπευτές αποφέυγουν να εκφράσουν άποψη ή να κάνουν διάγνωση σε ένα άτομο που εμπλέκεται σε μία κατάσταση αλλά που δεν είναι παρόν στην συνεδρία. Αύτό απο την μία δικαιολογείται με βάση κανόνες δεοντολογίας ή τον φόβο μήπως εκτεθούν. Από την άλλη έχει την υποχρέωση να απαλλάξει τον "ασθενή του" από βάρη που δεν του ανήκουν. Οφείλουν να γνωρίζουν ότι κάποιοι άνθρωποι είναι ορολογιακές βόμβες που οστόσο έμαθαν να κρύβουν την επικίνδυνη φύση τους πίσω από ένα ιλουστρασιόν περιτύλιγμα. Εάν έχεις μάθει να μένεις στην επιφάνεια τότε όλα καλά. Εάν δεν σου φτάνει αυτό και θέλεις να δεις πιο βαθειά η βόμβα ενδεχομένως θα σκάσει στα χέρια σου όχι επειδή την πυροδότησες εσύ αλλά ο φόβος της αποκάλυψης του κενού περιεχομένου.
    Μετά πονάς αλλά ... μην το σκέφτεσαι σου λένε, λες και το να πάψεις να σκέφτεσαι είναι υπόθεση ενός μαγικού κουμπιού, μην νοιώθεις (άλλο κουμπί αυτό).
    Μερικές θεραπείες είναι ιδανικές για να σε οδηγήσουν κατευθείαν στην κατάθλιψη.

    Προσωπικά με βοήθησε πολύ η κατανόηση της αλήθειας. Πλέον την κοπέλα αυτή την βλέπω όπως πραγματικά είναι, σαν ένα διαταραγμένο άτομο που χρειάζεται βοήθεια. Όχι πως δεν νοιώθω πικρία μέσα μου, γλύτωσα όμως την κατάθλιψη.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Χωρις να εχω την διαθεση να σε προσβαλω , αυτο που εγω καταλαβα απο αυτα που γραφεις ειναι οτι κατα καποιον τροπο κατηγορεις την σχεση που ειχες για την καταθλιψη που εχεις τωρα. Αλλα εσυ μονος σου λες πως στον στρατο ειχες προβλημα με κρισεις πανικου και αγχος , αρα δεν ειναι οτι επαθες ξαφνικα καταθλιψη λογω της σχεσης που ειχες.
    Δευτερον , ναι υπαρχουν ανθρωποι που συμπεριφερονται ασχημα στους αλλους, αλλα το οτι εσυ εμεινες εκει ειναι δικο σου προβλημα και δικη σου αδυναμια.
    Τριτον δεν σημαινει οτι κοπελα εχει απαραιτητα ψυχιατρικο προβλημα , πολλες κοπελες ειναι "υγιεις" και φερονται κατα αυτον τον τροπο ή και χειρεοτερα.
    Το παραδειγμα που λεει η Μαριαννα για την ιψδ αφορα κυριως την Μαριαννα οχι ολους τους πασχοντες απο ιδεοψυχαναγκαστικη . Εγω που πασχω στις σχεσεις μου ημουν το εντελως αντιθετο απο αυτο που περιεγραψε η Μαριανα , ποτε δεν πιεσα καποιον, ουτε παρακαλουσα να γυρισει και μαλιστα δεν ηθελα πολλα πολλα πχ τηλεφωνα ,να κοιμουνται σπιτι μου και τα σχετικα.

    Αυτο που σε λεω κοινως ειναι να κοιταξεις πρωτα που εκανες εσυ λαθη και να φροντισεις να μην τα ξανακανεις στην επομενη σχεση σου . Οσο για την πρωην σου θα πρεπει και αυτη να αναλογιστει τα λαθη της καποια στιγμη , το ποτε ομως θα το κανει δεν αφορα εσενα...
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και προς θεού κάθε άποψη είναι σεβαστή ...!!!Μάλλον ειπώθηκαν πολλά κι έχασες την σειρά των γεγονότων...Οπότε όχι στο στρατό ήμουν μια χαρά και μπορώ να πω μου άρεζε κι ολας Αν εχεις χρόνο να τα ξαναδιαβάσεις γιατί 2,5 χρόνια αυτό που λες σκεφτόμουν.Που είμαι λάθος και ίσως είμαι εγώ τελικά λάθος!!!Τώρα το βρήκα μετά από πολλές πολλές ώρες σκέψεων και προβληματισμού και καμία παρατήρηση δεν μπορεί να μου αλλάξει αυτό που σκέφτομαι.Πρωτη φορά κατάφερα να συνδεσω τα γεγονότα με μία λογική εξήγηση ώστε να φύγω από το παράλογο που δεν είχε αρχή και τέλος!!!!Χάνεις την ουσία και μόνο που λες ότι κατηγορώ την σχέση μου...Που το έκανα αυτό?Δεν νομίζω να κατηγόρησα κανέναν.To αντίθετο μαλλον.Τον ευατο μου κατηγορώ.....Οταν βρεις λογική εξηγηση στην απολογία,το ψεμα,το κερατο,τον εξευτελισμό,στα μεγαλα λόγια και τελικά στην αλλη άκρη,τότε ίσως καταλάβεις...!!Πάντως αλήθεια σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου Την καταθλιψη την έπαθα γιατί προσπαθούσα να βρω λογική εξήγηση και μία λύση για να βοηθήσω τον άλλο που έλεγε μεγάλα λογια (σε υπερβολικο βαθμο) κι ότι με ήθελε διπλα του ...Αυτό είναι το ζουμί της υποθεσης....!!!

  10. #25
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Χωρις να εχω την διαθεση να σε προσβαλω , αυτο που εγω καταλαβα απο αυτα που γραφεις ειναι οτι κατα καποιον τροπο κατηγορεις την σχεση που ειχες για την καταθλιψη που εχεις τωρα. Αλλα εσυ μονος σου λες πως στον στρατο ειχες προβλημα με κρισεις πανικου και αγχος , αρα δεν ειναι οτι επαθες ξαφνικα καταθλιψη λογω της σχεσης που ειχες.
    Δευτερον , ναι υπαρχουν ανθρωποι που συμπεριφερονται ασχημα στους αλλους, αλλα το οτι εσυ εμεινες εκει ειναι δικο σου προβλημα και δικη σου αδυναμια.
    Τριτον δεν σημαινει οτι κοπελα εχει απαραιτητα ψυχιατρικο προβλημα , πολλες κοπελες ειναι "υγιεις" και φερονται κατα αυτον τον τροπο ή και χειρεοτερα.
    Το παραδειγμα που λεει η Μαριαννα για την ιψδ αφορα κυριως την Μαριαννα οχι ολους τους πασχοντες απο ιδεοψυχαναγκαστικη . Εγω που πασχω στις σχεσεις μου ημουν το εντελως αντιθετο απο αυτο που περιεγραψε η Μαριανα , ποτε δεν πιεσα καποιον, ουτε παρακαλουσα να γυρισει και μαλιστα δεν ηθελα πολλα πολλα πχ τηλεφωνα ,να κοιμουνται σπιτι μου και τα σχετικα.

    Αυτο που σε λεω κοινως ειναι να κοιταξεις πρωτα που εκανες εσυ λαθη και να φροντισεις να μην τα ξανακανεις στην επομενη σχεση σου . Οσο για την πρωην σου θα πρεπει και αυτη να αναλογιστει τα λαθη της καποια στιγμη , το ποτε ομως θα το κανει δεν αφορα εσενα...
    Δεν είπα ποτέ ότι παρακαλούσα μάλλον δεν κατάλαβες καλά το παράδειγμα μου, απλά είπα ότι ήθελα κάποιον που είκοσι τέσσερις ώρες το εικοσιτετράωρο να τον αισθάνομαι εκεί όπως έπραττα και εγώ για αυτόν, ήθελα να ξέρω ότι είναι κοντά μου και όταν δεν ήταν με πλήγωνε χωρίς να θέλω να του το δείχνω απλά το κρατούσα μέσα μου και αυτό συσσωρευόταν.
    Αλίμονο ακόμα και στην ιδιοψυχαναγκαστική διαταραχή να είμαστε όλοι οι άνθρωποι το ίδιο, απλά εμένα ο ψυχαναγκασμός μου έβγαινε διαφορετικά και μάλλον ήθελα να ψυχαναγκάζω και τους άλλους, γιαυτό έβαλα το παράδειγμα του θύτη και όχι του θύματος.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Πολές φορές οι ψυχοθεραπευτές αποφέυγουν να εκφράσουν άποψη ή να κάνουν διάγνωση σε ένα άτομο που εμπλέκεται σε μία κατάσταση αλλά που δεν είναι παρόν στην συνεδρία. Αύτό απο την μία δικαιολογείται με βάση κανόνες δεοντολογίας ή τον φόβο μήπως εκτεθούν. Από την άλλη έχει την υποχρέωση να απαλλάξει τον "ασθενή του" από βάρη που δεν του ανήκουν. Οφείλουν να γνωρίζουν ότι κάποιοι άνθρωποι είναι ορολογιακές βόμβες που οστόσο έμαθαν να κρύβουν την επικίνδυνη φύση τους πίσω από ένα ιλουστρασιόν περιτύλιγμα. Εάν έχεις μάθει να μένεις στην επιφάνεια τότε όλα καλά. Εάν δεν σου φτάνει αυτό και θέλεις να δεις πιο βαθειά η βόμβα ενδεχομένως θα σκάσει στα χέρια σου όχι επειδή την πυροδότησες εσύ αλλά ο φόβος της αποκάλυψης του κενού περιεχομένου.
    Μετά πονάς αλλά ... μην το σκέφτεσαι σου λένε, λες και το να πάψεις να σκέφτεσαι είναι υπόθεση ενός μαγικού κουμπιού, μην νοιώθεις (άλλο κουμπί αυτό).
    Μερικές θεραπείες είναι ιδανικές για να σε οδηγήσουν κατευθείαν στην κατάθλιψη.

    Προσωπικά με βοήθησε πολύ η κατανόηση της αλήθειας. Πλέον την κοπέλα αυτή την βλέπω όπως πραγματικά είναι, σαν ένα διαταραγμένο άτομο που χρειάζεται βοήθεια. Όχι πως δεν νοιώθω πικρία μέσα μου, γλύτωσα όμως την κατάθλιψη.
    Ε ΝΑΙΙΙΙ....Αυτο λεω και παλι.Εχεις απόλυτο δίκιο.Δεν ριχνουμε κατηγορίες σε κανέναν απλά λέμε την αλήθεια!!!Το άτομο αυτό,τα έκανε πριν απο μενα,τα εκανε σε μενα και σιγουρα θα τα ξανακάνει...!!!Μεχρι να καταλαβει οτι κάτι έχει...!!!Αλλά σίγουρα δν είμαι εγώ λαθος...!!!Ναι αλλά φίλε είναι πολύ σοβαρό αυτό ...Να ξέρεις ότι όσο με βοήθησε το ποστ σου ,δε με βοηθησε ο ψυχιατρος και η ψυχοθεραπεια....Αυτα που μου λεει οκ,καλα ειναι..Εγώ δεν μπορώ να τα εφαρμόσω στο 100% γιατί δεν ειναι στο χέρι μου.Ποσο δύσκολο ειναι να το καταλαβει καποιος?Ειδικά οι νύχτες παραμένουν δύσκολες...!!!Οι σκέψεις έρχοντε αυτόματα κι αναρωτιεσαι γιατί....!!!Τωρα οπως ειπα πολλές φορές κατάλαβα το γιατί...Γιατί με φόρτωσαν με το προβλημα του χωρισμού των γονιών και της παιδικής χαμένης αγάπης και μετά απο τοσο καιρό πίστευα ότι δεν πρεπει να πληγώσω αυτόν τον άνθρωπο και ειναι καλύτερα να πιέσω τον ευατό μου.Η υπερβολική πίεση όμως και η υπερβολική ανάλυση και σκέψη,μας έφεραν σε αυτό το σημείο...!!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μαριαννα δεν ειπα οτι αυτα τα εγραψες εσυ , αυτα τα εγραψε ο Ntoubroutza για την κοπελα
    και σε αλλο ποστ,μα λλον με αφορμη το ποστ σου καταλαβε οτι η πρωην του εχει ιψδ ή ετσι καταλαβα εγω απο το παρακατω


    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Λέω αν έπρεπε να μου πει,ότι μπορεί να έχει κι ο αλλος πρόβλημα.Και σαν ειδικός θα έπρεπε να μου πει για ΙΔΨ ωστε να καταλάβω γιατί υπήρχε αυτή η συμπεριφορά!!!
    Kαι εφερα μετα την δικη μοπυ συμπεριφορα ως παραδειγμα για να δειξω οτι ατομα που πασχουν απο κατι δεν εχουν απαραιτητα την ιδια συμπεριφορα( χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν κοινα χαρακτηριστικα )

    Θα διορθωσω το αρχικο ποστ για να φαινεται καλυτερα τι εννοω.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Μαριαννα δεν ειπα οτι αυτα τα εγραψες εσυ , αυτα τα εγραψε ο Ntoubroutza για την κοπελα
    και σε αλλο ποστ,μα λλον με αφορμη το ποστ σου καταλαβε οτι η πρωην του εχει ιψδ ή ετσι καταλαβα εγω απο το παρακατω




    Kαι εφερα μετα την δικη μοπυ συμπεριφορα ως παραδειγμα για να δειξω οτι ατομα που πασχουν απο κατι δεν εχουν απαραιτητα την ιδια συμπεριφορα( χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν κοινα χαρακτηριστικα )

    Θα διορθωσω το αρχικο ποστ για να φαινεται καλυτερα τι εννοω.
    Με αφορμή το ποστ της μαριάννας?Ε τώρα είμαι σίγουρος ότι δεν κατάλαβες τίποτα...Ποσες φορές ευχαριστησα έναν συγκεκριμένο άτομο είδες???Οποτε αλλο ποστ ήταν η αφορμη........

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ο αελους εχει αναφερει κατι για για οριακη διαταραχη προσωπικοτητας . Εσυ στο αποσπασμα που εχω κανει quote αναφερεις για ιψδ κατι τελειως ασχετο.

    Μαλλον εσυ δεν ξερεις τι γραφεις.
    Σε εσενα το μονο που εχω να πω ειναι να μην ψαχνεις την αιτια των προβληματων σου αλλου και να μην προσπαθεις να κανεις διαγνωση για την πρωην σου......

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Χωρις να εχω την διαθεση να σε προσβαλω , αυτο που εγω καταλαβα απο αυτα που γραφεις ειναι οτι κατα καποιον τροπο κατηγορεις την σχεση που ειχες για την καταθλιψη που εχεις τωρα. Αλλα εσυ μονος σου λες πως στον στρατο ειχες προβλημα με κρισεις πανικου και αγχος , αρα δεν ειναι οτι επαθες ξαφνικα καταθλιψη λογω της σχεσης που ειχες.
    Δευτερον , ναι υπαρχουν ανθρωποι που συμπεριφερονται ασχημα στους αλλους, αλλα το οτι εσυ εμεινες εκει ειναι δικο σου προβλημα και δικη σου αδυναμια.
    Τριτον δεν σημαινει οτι κοπελα εχει απαραιτητα ψυχιατρικο προβλημα , πολλες κοπελες ειναι "υγιεις" και φερονται κατα αυτον τον τροπο ή και χειροτερα.





    Το παραδειγμα που λεει η Μαριαννα για την ιψδ αφορα κυριως την Μαριαννα , δεν σημαινει οτι η κοπελα σου εχει αυτο το προβλημα . Εγω που πασχω στις σχεσεις μου ημουν το εντελως αντιθετο απο αυτο που περιεγραψε η Μαριανα , και απο αυτα που εχεις γραψει εσυ για την κοπελα σου.

    Αυτο που σου λεω κοινως ειναι να κοιταξεις πρωτα που εκανες εσυ λαθη και να φροντισεις να μην τα ξανακανεις στην επομενη σχεση σου . Οσο για την πρωην σου θα πρεπει και αυτη να αναλογιστει τα λαθη της καποια στιγμη , το ποτε ομως θα το κανει δεν αφορα εσενα...
    Το ΜΠΟΡΕΙ που γράφω το βλέπεις?

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. "Κατάθλιψη θα σε νικήσω" : κάτι δικο μου για εσάς!
    By σανυ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-2012, 08:15
  2. Νομιζω εχω καταθλιψη
    By confuse in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-04-2012, 14:58
  3. νομιζω οτι εχω καταθλιψη
    By LIGHTST0RM in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2010, 21:40
  4. Αντιπάθειες, εμπάθειες & συμπάθειες μέσα στο φόρουμ
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 115
    Last Post: 26-11-2010, 05:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •