ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΝΙΚΗΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 74
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ο αελους εχει αναφερει κατι για για οριακη διαταραχη προσωπικοτητας . Εσυ στο αποσπασμα που εχω κανει quote αναφερεις για ιψδ κατι τελειως ασχετο.

    Μαλλον εσυ δεν ξερεις τι γραφεις.
    Σε εσενα το μονο που εχω να πω ειναι να μην ψαχνεις την αιτια των προβληματων σου αλλου και να μην προσπαθεις να κανεις διαγνωση για την πρωην σου......
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Το νοημα της δευτερης προτασης σου ειναι οτι θα ΕΠΡΕΠΕ να σου πει αυτη η συμπεριφορα οφειλεται σε ιψδ , κατι ακυρο........
    Στο πρωτο σκελος λες απλα οτι ο γιατρος θα ΕΠΡΕΠΕ να σου πει οτι μπορει να εχει προβλημα ο αλλος........ στην δευτερη προταση δεν υπαρχει κατι που να δειχνει οτι αυτο που λες ειναι υποθετικο......

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Το νοημα της δευτερης προτασης σου ειναι οτι θα ΕΠΡΕΠΕ να σου πει αυτη η συμπεριφορα οφειλεται σε ιψδ , κατι ακυρο........
    Στο πρωτο σκελος λες απλα οτι ο γιατρος θα ΕΠΡΕΠΕ να σου πει οτι μπορει να εχει προβλημα ο αλλος........ στην δευτερη προταση δεν υπαρχει κατι που να δειχνει οτι αυτο που λες ειναι υποθετικο......
    Ναι για να καταλάβω τις δικές μου αντιδράσεις,γιατί δεν μπορούσα να τις καταλάβω.Γιατί να συγχωρώ κάποιον εφοσον ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ κι εφόσον μου έκανε τόσα?Το δηλώνω δε μου λείπει...Οι σκέψεις όμως είναι σκέψεις που είχαν ξεφύγει από τον έλεγχο..Ξαναλέω σεβαστές οι απόψεις σου αλλά δε μπορείς να μου λες το τι να κάνω βγάζοντας ''λάδι'' την απέναντι πλευρά...Σε παρακαλώ τώρα,ας κρατήσουμε αυτό το φιλικό επίπεδο... Σε ευχαριστώ και παλι......

  4. #34
    Εγώ πιστεύω ότι ο Ntoubroutza εφ' όσον γνωρίζει ότι έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα, θα πρέπει πρώτα να προσπαθήσει αν αντιμετωπίσει το προσωπικό του πρόβλημα. Να διορθώσει πρώτα τον εαυτό του διότι τα προβλήματά του δεν οφείλονται στην κοπέλα αυτήν ή κάποια άλλη, αλλά ξεκινούν από τον ίδιο. Και να αποφεύγει άτομα σαν την συγκεκριμένη κοπέλα.
    Τα άτομα που έχουν οποιοδήποτε ψυχολογικό πρόβλημα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στο θέμα των σχέσεων.
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Λαθρόβιος View Post
    Εγώ πιστεύω ότι ο Ntoubroutza εφ' όσον γνωρίζει ότι έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα, θα πρέπει πρώτα να προσπαθήσει αν αντιμετωπίσει το προσωπικό του πρόβλημα. Να διορθώσει πρώτα τον εαυτό του διότι τα προβλήματά του δεν οφείλονται στην κοπέλα αυτήν ή κάποια άλλη, αλλά ξεκινούν από τον ίδιο. Και να αποφεύγει άτομα σαν την συγκεκριμένη κοπέλα.
    Τα άτομα που έχουν οποιοδήποτε ψυχολογικό πρόβλημα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στο θέμα των σχέσεων.
    Σίγουρα,άλλοστε εγώ ζήτησα να μιλήσω με ειδικό...Κατάλαβα ότι κατι έχω...!!!Αλλά ξεκίνησε 2,5 χρόνια πριν κι απο συγκεκριμένα γεγονότα..Η σχέση ήταν 3,5!!!Αυτο προσπαθώ να κάνω να διορθώσω τον ευατό μου,δεν είπα είμαι τέλειος Ευχαριστώ για την απάντηση....

  6. #36
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Ναι για να καταλάβω τις δικές μου αντιδράσεις,γιατί δεν μπορούσα να τις καταλάβω.Γιατί να συγχωρώ κάποιον εφοσον ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ κι εφόσον μου έκανε τόσα?Το δηλώνω δε μου λείπει...Οι σκέψεις όμως είναι σκέψεις που είχαν ξεφύγει από τον έλεγχο..Ξαναλέω σεβαστές οι απόψεις σου αλλά δε μπορείς να μου λες το τι να κάνω βγάζοντας ''λάδι'' την απέναντι πλευρά...Σε παρακαλώ τώρα,ας κρατήσουμε αυτό το φιλικό επίπεδο... Σε ευχαριστώ και παλι......
    Δεν βγάζει λάδι την απέναντι πλευρά. Απλώς πρέπει εσύ να καταλάβεις ότι το πρόβλημα ξεκινάει από εσένα τον ίδιο, διότι υποφέρεις από κάποια ψυχική διαταραχή την οποία δεν αντιμετωπίζεις με τον σωστό τρόπο.
    Αντιμετώπισε πρώτα τις δικές σου δυσλειτουργίες και ύστερα ασχολήσου και με τα ελαττώματα και την όποια άσχημη συμπεριφορά των άλλων. Και στο μέλλον να αποφεύγεις τα άτομα που σου δημιουργούν μπελάδες.
    Παρόμοια λάθη σε τέτοια θέματα έχουμε κάνει σχεδόν όλοι. Αλλά δεν κατηγορούμε τους άλλους για τις δικές μας αδυναμίες και τα δικά μας λάθη.
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Λαθρόβιος View Post
    Δεν βγάζει λάδι την απέναντι πλευρά. Απλώς πρέπει εσύ να καταλάβεις ότι το πρόβλημα ξεκινάει από εσένα τον ίδιο, διότι υποφέρεις από κάποια ψυχική διαταραχή την οποία δεν αντιμετωπίζεις με τον σωστό τρόπο.
    Αντιμετώπισε πρώτα τις δικές σου δυσλειτουργίες και ύστερα ασχολήσου και με τα ελαττώματα και την όποια άσχημη συμπεριφορά των άλλων. Και στο μέλλον να αποφεύγεις τα άτομα που σου δημιουργούν μπελάδες.
    Παρόμοια λάθη σε τέτοια θέματα έχουμε κάνει σχεδόν όλοι. Αλλά δεν κατηγορούμε τους άλλους για τις δικές μας αδυναμίες και τα δικά μας λάθη.
    Ενδιαφέρον αυτό που γράφεις.Εχω μία ερώτηση.Τα ελλατώματα των άλλων δεν είναι λογος δηλαδή της ψυχικής μου διαταραχής?Προς θεού δεν έβγαλα εμένα εξω από όλα αυτα...!!!Και δεν κατηγόρησα βρε παιδιά...Που είδατε να κατηγορώ?Πειτε το και σε μένα για να δω τι εννοούσα....

  8. #38
    Δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να σου εξηγήσω.
    Τα ψυχολογικά προβλήματα υπάρχουν χωρίς συμπτώματα μέχρι κάποια στιγμή. Απλώς, εκδηλώνονται όταν οι συνθήκες είναι τέτοιες ώστε να δημιουργήσουν την αφορμή που θα τα πυροδοτήσει.
    Δεν θα το πάθαινες τώρα, θα το πάθαινες αργότερα. Πάντως κάποια στιγμή θα συνέβαινε έτσι ή αλλιώς.
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Λαθρόβιος View Post
    Δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να σου εξηγήσω.
    Τα ψυχολογικά προβλήματα υπάρχουν χωρίς συμπτώματα μέχρι κάποια στιγμή. Απλώς, εκδηλώνονται όταν οι συνθήκες είναι τέτοιες ώστε να δημιουργήσουν την αφορμή που θα τα πυροδοτήσει.
    Δεν θα το πάθαινες τώρα, θα το πάθαινες αργότερα. Πάντως κάποια στιγμή θα συνέβαινε έτσι ή αλλιώς.
    Αλήθεια τώρα δεν ξέρω πως να σου απαντήσω.Μου αρέσουν αυτά που γράφεις και ισως έχεις δικιο.Αλλά όταν οι σκέψεις έρχοντε απο συγκεκριμένα γεγονότα και καταστάσεις και βλεπεις ότι ο αλλος ειναι λάθος πρεπει να σκεφτεις αυτό που λες εσύ?Δηλαδή εμενα με κεράτωσε,με ξεφτύλισε,την συγχωρεσα,εκανε αλλα διαφορα,εκλαιγε να ξαναγυρισει,προσπαθησα να το τελειωσω ξανα,ξαναεπεφτα....κι ολα αυτα....κι επρεπε να σκεφτώ ότι εχω ψυχολογικα?Πως να το παρω αυτό τωρα δηλαδή?Κερατας και δαρμένος?Ααα ντουβρουτζα σε κερατωσε αλλά εσυ εχεις ψυχολογικά προβληματα.Οχι αλλα δε το σκεφτηκα έτσι φιλε μου.Αυτό όμως δεν αναιρεί το ότι μπορεί να εχεις απολυτο δίκιο.Εγώ παντως δε το σκέφτηκα έτσι

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Λαθρόβιος View Post
    Δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να σου εξηγήσω.
    Τα ψυχολογικά προβλήματα υπάρχουν χωρίς συμπτώματα μέχρι κάποια στιγμή. Απλώς, εκδηλώνονται όταν οι συνθήκες είναι τέτοιες ώστε να δημιουργήσουν την αφορμή που θα τα πυροδοτήσει.
    Δεν θα το πάθαινες τώρα, θα το πάθαινες αργότερα. Πάντως κάποια στιγμή θα συνέβαινε έτσι ή αλλιώς.
    Μία ερώτηση:
    Εάν στα πλαίσια μίας σχέσης κατα την οποία ανοίχτηκα συναισθηματικά επειδή υπήρχαν οι προυποθέσεις για να το κάνω (το κάλεσμα), καταλάβω κάποια στιγμή ότι χρησιμοποιήθηκα απλά ως δεκανίκι μόνο και μόνο για να τραφούν οι ακάλυπτες ανάγκες της άλλης πλευράς και πονέσω πολύ με αυτή την συμπεριφορά είμαι διαταραγμένος?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μία ερώτηση:
    Εάν στα πλαίσια μίας σχέσης κατα την οποία ανοίχτηκα συναισθηματικά επειδή υπήρχαν οι προυποθέσεις για να το κάνω (το κάλεσμα), καταλάβω κάποια στιγμή ότι χρησιμοποιήθηκα απλά ως δεκανίκι μόνο και μόνο για να τραφούν οι ακάλυπτες ανάγκες της άλλης πλευράς και πονέσω πολύ με αυτή την συμπεριφορά είμαι διαταραγμένος?
    Βρε συ αυτο ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Εννοειται οτι θα πληγωθεις και θα στενοχωρηθεις , ειναι απολυτως φυσιολογικο.Και για ενα διατημα μπορει κα να ξεφυγεις και λιγο , να πιεις λιγο παραπανω, να κλαψειςμ να χασεις τον υπνο σου.Αλλα προσωρινα και σε λογικα πλαισια . Αν περασουν χρονια και εσυ εισαι ακομα σε αυτη την κατασταση ναι τοτε μπορει να εχεις προβλημα
    Ο θεματοθετης μιλαει για ψυχικα προβληματα οπως κρισεις πανικου ,καταθλιψη αυτα δεν ειναι τοσο φυσιολογικα , ουτε νομιζω πως μπορει να οφειλονται στην πρωην σχεση του.

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Βοήθησαν τουλάχιστον να έρθουν στην επιφάνεια???Η κι εδω κάνω λάθος?Γιατί δεν είμαι ειδικός...Γι αυτό εχω απορίες...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    ......Προσπαθησα να βαλω τελος στη σχέση τουλάχιστον 10 φορές αλλά δεν ξέρω γιατί στο τέλος έκανα πίσω.Αυτή ίσως το συνέχιζε γιατί δεν με είχε ποτέ δεδομένο σε σχέση με τις προηγούμενες σχέσεις της.Με τον καιρό όμως,εμένα το πρόβλημά μου έγινε μεγάλο.Οι κρίσεις πανικού ήρθαν στην καθημερινότητα και άρχισα να έχω καποια συμπτώματα αγοραφοβίας.Δεν έβγαινα εξω και μου άρεζε το σκοτάδι.Είχα παρατήσει την ζωή μου παρόλο που δεν ήμουν ερωτευμένος,ούτε καψουρης...Αλλοστε προσπαθησα οπως είπα πολλες φορες να το τελειωσω.Με τον καιρό όμως το προβλημά μου με έκανε ευάλωτο κι είχα πλεον να κανω με παραλογα πράγματα της σχέσης και παράλογες κουβέντες που με έριχναν ακόμη περισσότερο.¨Ηταν σα να είχε πάρει το πάνω χέρι ή να το έβλεπε ότι παίζαμε το παιχνιδι ''τωρα σε έχω δεδομένο'' ...Τελικά πριν απο 3 μήνες περιπου αποφάσισα ότι πρεπει να το τελειώσω μια και καλή,χωρίς επαφές γιατι έβλεπα εναν άνθρωπο να προχωράει στη ζωή του και να μη με υπολογίζει κι ούτε να βλέπει ότι γνωρισε άλλον ανθρωπο κι είναι άλλος.Και το πιο σημαντικό?Να μην κάνει κίνηση να τον βοηθήσει.Παντα μου ελεγε το ότι οι ''φιλες μου λενε να σε χωρίσω'' ..Μεσα στο πρόβλημά μου δηλαδή είχα να πολεμήσω κι αυτό το οποίο ήταν ψυχοφθόρο.Ή ότι με κολούσε εκείνος στη δουλειά σήμερα...Ε επειδή ήμουν ευαλωτος προσπαθουσα να βρω μια λογική εξηγηση αλλά δεν γινόταν.Ενιωθα ότι φταίω εγώ.Τελικά αλλαξα κινητό,δεν ήθελα καμία επαφή ώσπου μετά απο 2 μήνες εμφανίζεται (1 μηνα πριν) για να παρει τα πραγματά της από το σπίτι μου.Απολογία,κλάμα και ψέμα μέχρι τελευταία στιγμή.Μου ελεγε παμε να φύγουμε μακρια οι 2 μας,χωρίς να μας ξέρει κανεις,σ'αγαπω,παντα θα σ'αγαπω και τα σχετικά κι ομως η κυρία είχε ξεκινήσει κάτι άλλο 2 μήνες πριν.Ποσο λογικό μπορεί να είναι αυτό?Τελικα εγω είμαι τρελος?Η μήπως αρχισα να βλεπω λογικό το παράλογο?Μέχρι που πριν 2 εβδομαδες κι ενω ειναι σε σχεση αρχισε να μου στελνει μνμ ότι με θελει και τα σχετικα.Αναγκαστηκα να την βρισω χοντρα,δε το είχα κανει μεχρι τοτε και τελικά η απάντηση της ήταν,που παρόλο της είπα το πρόβλημά μου και με παρακολουθεί ειδικός,ότι''μετά το κέρατο δε με ξανακέρδισες''...Πόσο λογικό ακούγεται αυτό?Της απάντησα γιατί ήμουν άσχημα ψυχολογικά.''Τι εννοεις?Δηλαδή γιατί υποκρινόσουν 2,5 χρόνια?''Και με έστειλε ''αδιαβαστο'' με την απάντηση ''Δεν ξέρω'' ....Εκεί νομίζω ήταν και το χτύπημα που ενω βρησκόμουν στον πατο,με πάτησε κι ολας....Ξαναλέω δεν είμαι ερωτευμένος,δε τη θέλω δίπλα μου...Δε ξέρω όμως γιατί έκανα αυτές τις κινήσεις και γιατί το συνέχισα...Ε η κατάληξη γνωστή....Έχω καταθλιψη,έχω κλειστεί στον ευατό μου και τα σχετικά...

    ........
    Οχι πως δεν ενιωσα κατι για την κοπελα αλλα΄ποτε δεν ενιωσα οτι αν με αφησει θα παθω αυτό που επαθα γιατί οπως ειπα εγω την αφηνα.Ε δεν γινεται μέσα σε μια βδομαδα να σου λεει εισαι ο αντρας της ζωής μου και την αλλη οτι υποκρινόταν.Γινεται να μη σε κανει να τρελαθείς?ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....Τεσπα..Πολλά εγραψα,οποιος το διαβάσει και θελει να του εξηγησω κάτι,μπορώ να το κανω...Δεν εχω κανένα πρόβλημα.....

    .......
    {p.S}Επειδή το θέμα μας ειναι η καταθλιψη που εννοειται οτι πάσχω,εχω μία πολύ σοβαρή ερωτηση...Μηπως με τον ψυχίατρο/ψυχοθεραπευτή δεν τα βρησκουμε τελικα?Ενώ του ανέφερα το πρόβλημα και ήξερα από που ξεκίνησε δε μου μίλησε γι αυτο το μεγαλο θεμα...Οτι είχε πρόβλημα ο απεναντι δηλαδη....Με βοηθάει δε λέω,αλλά ακόμη δεν ηξερα με τι εχω να κάνω και οταν ερχοταν οι σκέψεις πολλές φορές με έριχναν...!!!Τωρα πιστεύω σιγα σιγα θα το πολεμήσω γιατί είναι η πρώτη φορά μετα από 2,5 χρόνια που νιώθω τόσο γαλήνη.........Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,κάθε παρατήρηση δεκτη
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Χωρις να εχω την διαθεση να σε προσβαλω , αυτο που εγω καταλαβα απο αυτα που γραφεις ειναι οτι κατα καποιον τροπο κατηγορεις την σχεση που ειχες για την καταθλιψη που εχεις τωρα. Αλλα εσυ μονος σου λες πως στον στρατο ειχες προβλημα με κρισεις πανικου και αγχος , αρα δεν ειναι οτι επαθες ξαφνικα καταθλιψη λογω της σχεσης που ειχες.
    Δευτερον , ναι υπαρχουν ανθρωποι που συμπεριφερονται ασχημα στους αλλους, αλλα το οτι εσυ εμεινες εκει ειναι δικο σου προβλημα και δικη σου αδυναμια.
    Τριτον δεν σημαινει οτι κοπελα εχει απαραιτητα ψυχιατρικο προβλημα , πολλες κοπελες ειναι "υγιεις" και φερονται κατα αυτον τον τροπο ή και χειροτερα.

    ....
    Αυτο που σου λεω κοινως ειναι να κοιταξεις πρωτα που εκανες εσυ λαθη και να φροντισεις να μην τα ξανακανεις στην επομενη σχεση σου . Οσο για την πρωην σου θα πρεπει και αυτη να αναλογιστει τα λαθη της καποια στιγμη , το ποτε ομως θα το κανει δεν αφορα εσενα...
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Πολές φορές οι ψυχοθεραπευτές αποφέυγουν να εκφράσουν άποψη ή να κάνουν διάγνωση σε ένα άτομο που εμπλέκεται σε μία κατάσταση αλλά που δεν είναι παρόν στην συνεδρία. Αύτό απο την μία δικαιολογείται με βάση κανόνες δεοντολογίας ή τον φόβο μήπως εκτεθούν. Από την άλλη έχει την υποχρέωση να απαλλάξει τον "ασθενή του" από βάρη που δεν του ανήκουν. Οφείλουν να γνωρίζουν ότι κάποιοι άνθρωποι είναι ορολογιακές βόμβες που οστόσο έμαθαν να κρύβουν την επικίνδυνη φύση τους πίσω από ένα ιλουστρασιόν περιτύλιγμα. .......
    καλα τα λεει ο αιολος σχετικα με τα ατομα που λογω διαταραχης ταλαιπωρουν οσους ερχονται σε επαφη μαζι τους, μονο που οι θεραπευτες που σεβονται την ιδιοτητα τους δεν κανουν διαγνωσεις μεσω τριτων. οχι απλα για να μην εκτεθουν η λογω δεοντολογιας, αλλα γιατι ο τριτος μεταφερει την εμπειρια του μεσα απο το δικο του, πιθανως διαστρεβλωμενο, πρισμα...
    εκτος αυτου, κατα τη γνωμη μου μικρη σημασια εχει αυτη η "παραπλευρη" διαγνωση.
    ναι, συμφωνω οτι ειναι ανακουφιστικη αν και εφοσον ειναι σωστη και ακριβης.
    αλλα δεν ειναι ουσιαστικη για την ισορροπια του "θυματος", γιατι απλουστατα οταν εχουμε υγιεις ισορροπιες οι τριτοι δεν μπορουν να μας απορρυθμισουν οσο διαταραγμενοι η κακοηθεις κι αν ειναι.

    για ολα τα παραπανω, σε γενικες γραμμες συμφωνω με την μπετ.
    επανερχεται στον προβληματισμο σου η σκεψη για την λογικη η παραλογη συμπεριφορα της κοπελας αυτης.
    οπως την περιγραφεις, με τα λιγα που μας ειπες, γιατι σαφως ειναι μια περιληψη, η κοπελα μπορει να μην ειναι διαταραγμενη ουτε παραλογη,αλλα κακοηθης, επιπολαιη, κακου χαρακτηρα, η κακης ανατροφης η ισως και με καποια ψυχολογικα προβληματα, με διαταραχη (η και οχι ομως).
    ειναι ομως μια ιστορια της ζωης σου που σε απασχολησε πολυ. σαφως και εχει αξια για εσενα, για την ιστορια σας, για να ξερεις πως να τοποθετησεις μεσα σου τα πραγματα που βιωσες, το να ξερεις αν ηταν μια επιπολαιη και συμπλεγματικη που δεν σε αγαπησε η μια διαταραγμενη κοπελα.
    αλλα μονο για την ιστορια.
    για την δικη σου υγεια και τις δικες σου ισορροπιες ,αυτο που εχει σημασια ειναι το ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΠΗΡΡΕΑΣΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ μια σχεση με εναν ανθρωπο ειτε κακο ειτε κακοηθη ειτε ασθενη.
    αυτος πιστευω ειναι ο λογος (μαζι και με το οτι δεν την εξετασε) που ο γιατρος σου δεν εμεινε στην πιθανη ασθενεια της κοπελας αλλα επικεντρωθηκε στα δικα σου προβληματα. και κατα την γνωμη μου επραξε αριστα.
    το αν εχεις επαφη και παιρνεις βοηθεια απο τον γιατρο, ειναι αλλο θεμα κι αν νοιωθεις οτι δεν σε βοηθαει, να τον αλλαξεις.αλλα μην συνδεεις την αλλαγη αυτη με το οτι δεν εμεινε στην διαγνωση της κοπελας.η σκεψη αυτη ειναι κατα την γνωμη μου αποπροσανατολιστικη.
    επικεντρωσου στο γιατι ασχολεισαι με ανθρωπους που σου προκαλουν προβληματα και δυσαρεσκειες και οχι με το αν εχουν εκεινοι προβληματα.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Τωρα γιατί νιωθω παράλογος?Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση,ήταν πολύ σωστή...!!!Και ναι ο γιατρός δεν ήθελε να αναφέρουμε τίποτα για την κοπέλα...Αλλά εγώ είχα κι εχω ριξει όλο το πρόβλημά μου σε αυτά τα 3,5 χρόνια.Οτι απο εκεί δημιουργήθηκαν κι οχι ότι υπήρχαν απλά ψάχνανε το έδαφος για να εκδηλωθούν..!!!Δηλαδή όλα αυτά που γράφω δεν ισχύουν και είναι απλά στο μυαλό μου?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Βρε συ αυτο ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Εννοειται οτι θα πληγωθεις και θα στενοχωρηθεις , ειναι απολυτως φυσιολογικο.Και για ενα διατημα μπορει κα να ξεφυγεις και λιγο , να πιεις λιγο παραπανω, να κλαψειςμ να χασεις τον υπνο σου.Αλλα προσωρινα και σε λογικα πλαισια . Αν περασουν χρονια και εσυ εισαι ακομα σε αυτη την κατασταση ναι τοτε μπορει να εχεις προβλημα
    Ο θεματοθετης μιλαει για ψυχικα προβληματα οπως κρισεις πανικου ,καταθλιψη αυτα δεν ειναι τοσο φυσιολογικα , ουτε νομιζω πως μπορει να οφειλονται στην πρωην σχεση του.
    Η αντίδραση του ανθρώπινου οργανισμού απέναντι στην εγκατάλειψη (ειδικά υπό αυτές τις συνθήκες) είναι ίδια με αυτή που θα εκδηλωνώταν εάν μαθαίναμε ότι θα πεθάνουμε σε σύνομο χρονικό διάστημα. Γιατί πιστεύεις ότι οι κρίσεις πανικού και η κατάθλιψη (η οποία θεωρείται ένα στάδια πένθους) δεν είναι φυσιολογικά?

    Προσωπικά είχα κρίσεις πανικού και με την κατάθλιψη φλερτάρισα επικύνδυνα. Εάν δεν έφτανα στο σημείο να ανακαλύψω την αλήθεια (την αρρώστια της κοπέλας) και φορτωνα επάνω μου την ευθύνη της αποτυχίας, πολύ πιθανό να έφτανα και στα χάπια.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. "Κατάθλιψη θα σε νικήσω" : κάτι δικο μου για εσάς!
    By σανυ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-2012, 08:15
  2. Νομιζω εχω καταθλιψη
    By confuse in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-04-2012, 14:58
  3. νομιζω οτι εχω καταθλιψη
    By LIGHTST0RM in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2010, 21:40
  4. Αντιπάθειες, εμπάθειες & συμπάθειες μέσα στο φόρουμ
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 115
    Last Post: 26-11-2010, 05:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •